WPML String Translation 3.5.1 - en to ja translation catalogue (281 entries)

en:  They were added to the translations table.
ja:  それらは翻訳テーブルに追加されました。

en: %1$sNote:%2$s This feature may affect site performance. We recommend disabling it after scanning is complete.
ja: %1$s注:%2$s この機能はサイトのパフォーマンスに影響を与える可能性があります。スキャンが完了したら無効にすることをお勧めします。

en: %d new translation was added.
ja: %d件の新しい翻訳が追加されました。

en: %d translation was updated.
ja: %d件の翻訳が更新されました。

en: %s slugs are set to be translated, but they are missing their translation
ja: %sのスラッグは翻訳されるように設定されていますが、翻訳がありません

en: (original)
ja: （オリジナル）

en: * This feature is only intended for sites that are in development. It will significantly slow down the site, but help you find strings that WPML cannot detect in the PHP code.
ja: * この機能は開発中のサイトのみを対象としています。サイトの速度が大幅に低下しますが、WPMLがPHPコードで検出できない文字列を見つけるのに役立ちます。

en: -- Please select --
ja: -- 選択してください --

en: .po file :
ja: .poファイル:

en: Action
ja: アクション

en: Active
ja: アクティブ

en: Add selected strings
ja: 選択した文字列を追加

en: Add the new translations.
ja: 新しい翻訳を追加します。

en: Adds theme and plugins localization capabilities to WPML | <a href="https://wpml.org/documentation/getting-started-guide/string-translation/">Documentation</a> | <a href="https://wpml.org/version/wpml-string-translation-3-5-1/">WPML String Translation 3.5.1 release notes</a>
ja: WPMLにテーマとプラグインのローカライズ機能を追加 | <a href="https://wpml.org/documentation/getting-started-guide/string-translation/">ドキュメント</a> | <a href="https://wpml.org/version/wpml-string-translation-3-5-1/">WPML String Translation 3.5.1 リリースノート</a>

en: Admin Texts Translation
ja: 管理テキスト翻訳

en: All
ja: すべて

en: All %d strings from all pages are selected.
ja: すべてのページの%d個の文字列がすべて選択されています。

en: All %d strings on this page are selected.
ja: このページの%d個の文字列がすべて選択されています。

en: All Translation Priorities
ja: すべての翻訳優先度

en: All domains
ja: すべてのドメイン

en: All strings
ja: すべての文字列

en: All strings in %s
ja: %sのすべての文字列

en: Also create translations according to the .po file
ja: .poファイルに従って翻訳も作成

en: Also include translations
ja: 翻訳も含む

en: Also prevent similar messages in the future?
ja: 今後も同様のメッセージを表示しないようにしますか？

en: Apply
ja: 適用

en: Are you sure you want to delete these packages?
    Their strings and translations will be deleted too.
ja: これらのパッケージを削除してもよろしいですか？
    それらの文字列と翻訳も削除されます。

en: Are you sure you want to delete these strings?
    Their translations will be deleted too.
ja: これらの文字列を削除してもよろしいですか？
    翻訳も削除されます。

en: Auto register untranslated strings
ja: 未翻訳の文字列を自動登録

en: Auto-download WordPress translations
ja: WordPress翻訳を自動ダウンロード

en: Auto-registered, translation needed
ja: 自動登録済み、翻訳が必要

en: Automatic string registration will remain active for <span class='counter-msg'>%s</span>. Please visit the site's front-end to allow WPML to find strings for translation.
ja: 自動文字列登録は<span class='counter-msg'>%s</span>の間アクティブのままになります。WPMLが翻訳する文字列を見つけられるように、サイトのフロントエンドにアクセスしてください。

en: Be sure to turn off this feature before your site goes live to avoid performance issues.
ja: パフォーマンスの問題を避けるため、サイトが公開される前にこの機能をオフにしてください。

en: By default WPML assumes that strings in themes and plugins are in English. If you're using a theme or plugin that has strings in other languages you can set the language of text-domains.
ja: デフォルトでは、WPMLはテーマとプラグインの文字列が英語であると想定しています。他の言語の文字列を持つテーマまたはプラグインを使用している場合は、テキストドメインの言語を設定できます。

en: Can't find the strings you're looking to translate? Add more strings for translation.
ja: 翻訳したい文字列が見つかりませんか？翻訳する文字列を追加してください。

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Change the language of selected strings
ja: 選択した文字列の言語を変更

en: Change translation priority of selected strings
ja: 選択した文字列の翻訳優先度を変更

en: Check for string issues
ja: 文字列の問題を確認

en: Check other languages
ja: 他の言語を確認

en: Choose the user roles you would like to make translatable: %s
ja: 翻訳可能にしたいユーザーロールを選択してください: %s

en: Cleanup and optimization completed!
ja: クリーンアップと最適化が完了しました！

en: Cleanup and optimize string tables
ja: 文字列テーブルのクリーンアップと最適化

en: Click here to enable it
ja: ここをクリックして有効化

en: Click to toggle
ja: クリックして切り替え

en: Close
ja: 閉じる

en: Complete
ja: 完了

en: Completely translated strings
ja: 完全に翻訳された文字列

en: Configure
ja: 設定

en: Contains %s strings
ja: %s個の文字列が含まれています

en: Context
ja: コンテキスト

en: Core
ja: コア

en: Current source language
ja: 現在のソース言語

en: Data saved
ja: データが保存されました

en: Default package language
ja: デフォルトのパッケージ言語

en: Delete Selected Packages
ja: 選択したパッケージを削除

en: Delete selected strings
ja: 選択した文字列を削除

en: Detect strings in JavaScript files
ja: JavaScriptファイル内の文字列を検出

en: Disable auto register of untranslated strings
ja: 未翻訳の文字列の自動登録を無効にする

en: Dismiss all notices
ja: すべての通知を非表示にする

en: Display %d results per page
ja: 1ページあたり%d件の結果を表示

en: Display all results
ja: すべての結果を表示

en: Display packages for this kind:
ja: この種類のパッケージを表示：

en: Display:
ja: 表示：

en: Displaying %1$s&#8211;%2$s of %3$s
ja: %1$s&#8211;%2$s / %3$s を表示中

en: Domain
ja: ドメイン

en: Edit user roles
ja: ユーザーロールを編集

en: English
ja: 英語

en: Error: please try again
ja: エラー：もう一度お試しください

en: Errors: %s
ja: エラー: %s

en: Exact match
ja: 完全一致

en: Existing translation
ja: 既存の翻訳

en: Export strings into .po/.pot file
ja: 文字列を.po/.potファイルにエクスポート

en: Failed downloading the language information file.
ja: 言語情報ファイルのダウンロードに失敗しました。

en: Failed downloading the language information file. Please go back and try a little later.
ja: 言語情報ファイルのダウンロードに失敗しました。戻ってしばらくしてからもう一度お試しください。

en: File upload error
ja: ファイルアップロードエラー

en: Files already scanned.
ja: ファイルはすでにスキャン済みです。

en: Filter
ja: フィルター

en: For more details, see %s.
ja: 詳細については、%sを参照してください。

en: Frontend preview
ja: フロントエンドプレビュー

en: Highlight color for strings
ja: 文字列のハイライト色

en: If it's an %1$sonline site%2$s, contact your hosting company and request that they make that folder writable.
ja: これが%1$sオンラインサイト%2$sである場合は、ホスティング会社に連絡して、そのフォルダーを書き込み可能にするよう依頼してください。

en: If this is a %1$slocal development site%2$s, make sure that your local server can write to this folder.
ja: これが%1$sローカル開発サイト%2$sである場合は、ローカルサーバーがこのフォルダーに書き込めることを確認してください。

en: Import
ja: インポート

en: Import / export .po
ja: .poのインポート/エクスポート

en: In domain:
ja: ドメイン内：

en: In progress
ja: 進行中

en: In translation basket
ja: 翻訳バスケット内

en: Inactive
ja: 非アクティブ

en: Inactive Widgets
ja: 非アクティブなウィジェット

en: Include translations
ja: 翻訳を含める

en: Info
ja: 情報

en: Invalid language: %s
ja: 無効な言語: %s

en: Invalid nonce
ja: 無効なnonce

en: JavaScript file scanning is active and may affect performance. %1$sDisable this feature%2$s in WPML Settings once your texts (strings) are registered.
ja: JavaScriptファイルのスキャンがアクティブであり、パフォーマンスに影響を与える可能性があります。テキスト（文字列）が登録されたら、WPML設定で%1$sこの機能を無効にしてください%2$s。

en: Kind
ja: 種類

en: Language of domains
ja: ドメインの言語

en: Language of this %1$s is %2$s
ja: この%1$sの言語は%2$sです

en: Languages of domains
ja: ドメインの言語

en: Learn more about %1$stranslating admin and settings strings.%2$s
ja: %1$s管理および設定文字列の翻訳%2$sについて詳しく学ぶ。

en: Learn more about %1$stranslating user meta information.%2$s
ja: %1$sユーザーメタ情報の翻訳%2$sについて詳しくはこちら

en: Learn more about finding strings
ja: 文字列の検索について詳しくはこちら

en: Loaded
ja: ロード済み

[ctx: MO Import blocked 1/4]
en: There is a problem with the String Translation table in your site.
ja: サイトのString Translationテーブルに問題があります。

[ctx: MO Import blocked 2/4]
en: This problem is not causing a problem running the site right now, but can become a critical issue in the future.
ja: この問題は現在サイトの実行に問題を引き起こしていませんが、将来的に重大な問題になる可能性があります。

[ctx: MO Import blocked 3/4]
en: WPML support team knows how to fix it.
ja: WPMLサポートチームが修正方法を知っています。

[ctx: MO Import blocked 4/4]
en: Please add a message in the relevant <a href="%s" target="_blank">support thread</a> and we'll fix it for you.
ja: 関連する<a href="%s" target="_blank">サポートスレッド</a>にメッセージを追加してください。私たちが修正します。

[ctx: MO Import blocked short 1/3]
en: WPML cannot replace .mo files because of technical problems in the String Translation table.
ja: String Translationテーブルに技術的な問題があるため、WPMLは.moファイルを置き換えることができません。

[ctx: MO Import blocked short 2/3]
en: WPML support team knows how to fix it.
ja: WPMLサポートチームが修正方法を知っています。

[ctx: MO Import blocked short 3/3]
en: Please add a message in the relevant <a href="%s" target="_blank" >support thread</a> and we'll fix it for you.
ja: 関連する<a href="%s" target="_blank" >サポートスレッド</a>にメッセージを追加してください。私たちが修正します。

en: Making User Meta Information Translatable
ja: ユーザーメタ情報を翻訳可能にする

en: Missing parameters
ja: パラメーターが不足しています

en: Missing texts (strings) after scanning? %1$sEnable Scan strings in JavaScript files%2$s in WPML Settings, visit the page containing the string, then scan again.
ja: スキャン後にテキスト（文字列）が見つかりませんか？WPML設定で%1$sJavaScriptファイル内の文字列をスキャンを有効にし%2$s、文字列を含むページにアクセスしてから、再度スキャンしてください。

en: Missing version number for translation.
ja: 翻訳のバージョン番号がありません。

en: Multibyte String extension
ja: マルチバイト文字列拡張

en: Multibyte String extension is required for WPML String Translation.
ja: WPML String Translationにはマルチバイト文字列拡張が必要です。

en: Name
ja: 名前

en: Name: %s
ja: 名前: %s

en: Needs re-scanning
ja: 再スキャンが必要

en: Needs update
ja: 更新が必要

en: New
ja: 新規

en: New translation
ja: 新しい翻訳

en: New translations (%d)
ja: 新しい翻訳 (%d)

en: No - keep showing these message
ja: いいえ - これらのメッセージを表示し続ける

en: No TextDomain
ja: TextDomainなし

en: No action performed. Please select the strings that you need to update or add.
ja: アクションは実行されませんでした。更新または追加が必要な文字列を選択してください。

en: No packages found
ja: パッケージが見つかりません

en: No records found
ja: レコードが見つかりません

en: No string found
ja: 文字列が見つかりません

en: No strings found
ja: 文字列が見つかりません

en: No updates found.
ja: 更新が見つかりませんでした。

en: Nonce value is invalid
ja: Nonce値が無効です

en: Not loaded
ja: 未ロード

en: Not marked as 'complete'. Press 'Save' to enable.
ja: 「完了」としてマークされていません。「保存」を押して有効にしてください。

en: Not scanned yet
ja: まだスキャンされていません

en: Not seeing strings that you are looking for?
ja: 探している文字列が見つかりませんか？

en: Not translated
ja: 未翻訳

en: Number of strings
ja: 文字列の数

en: PO export may be glitchy. We are working to fix it.
ja: POエクスポートに不具合がある可能性があります。修正に取り組んでいます。

en: Package Management
ja: パッケージ管理

en: Packages
ja: パッケージ

en: Partial Translation
ja: 部分翻訳

en: Partial translation
ja: 部分翻訳

en: Please activate WPML Multilingual CMS to have WPML String Translation working.
ja: WPML String Translationを機能させるには、WPML Multilingual CMSを有効化してください。

en: Please enter a domain!
ja: ドメインを入力してください！

en: Please select at least one document to translate.
ja: 翻訳するドキュメントを少なくとも1つ選択してください。

en: Please select at least one language to translate into.
ja: 翻訳する言語を少なくとも1つ選択してください。

en: Please select the .po file to upload!
ja: アップロードする.poファイルを選択してください！

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Post "%1$s" will be ignored for %2$s, because translation is already in progress.
ja: 投稿「%1$s」は%2$sで無視されます。翻訳がすでに進行中のためです。

en: Post "%1$s" will be ignored for %2$s, because translation is already waiting for translator.
ja: 投稿「%1$s」は%2$sで無視されます。翻訳がすでに翻訳者待ちのためです。

en: Preview string on site
ja: サイトで文字列をプレビュー

en: Preview where this string appears on your site
ja: この文字列がサイトのどこに表示されるかをプレビュー

en: Proceed
ja: 続行

en: Processing
ja: 処理中

en: Remove strings by domain
ja: ドメインで文字列を削除

en: Return to String Translation
ja: 文字列翻訳に戻る

en: Review changes and update
ja: 変更を確認して更新

en: Save
ja: 保存

en: Save settings
ja: 設定を保存

en: Scan selected components for strings
ja: 選択したコンポーネントの文字列をスキャン

en: Scan selected plugins for strings
ja: 選択したプラグインの文字列をスキャン

en: Scan selected themes for strings
ja: 選択したテーマの文字列をスキャン

en: Scan strings in themes, plugins and WordPress
ja: テーマ、プラグイン、WordPressの文字列をスキャン

en: Scan successful: WPML found %s strings.
ja: スキャン成功: WPMLは%s個の文字列を見つけました。

en: Scan the selected components to make new texts available for translation.
ja: 新しいテキストを翻訳可能にするために、選択したコンポーネントをスキャンします。

en: Scanned
ja: スキャン済み

en: Scanning file: %s
ja: ファイルをスキャン中: %s

en: Search
ja: 検索

en: Search for:
ja: 検索：

en: Search in both the original language and in translations. Searching in translations may take a bit of time.
ja: 元の言語と翻訳の両方で検索します。翻訳での検索には時間がかかる場合があります。

en: Select All
ja: すべて選択

en: Select affected components
ja: 影響を受けるコンポーネントを選択

en: Select all
ja: すべて選択

en: Select all strings that match this search
ja: この検索に一致するすべての文字列を選択

en: Select domain:
ja: ドメインを選択:

en: Select for which domain to set the language:
ja: 言語を設定するドメインを選択してください：

en: Select from existing
ja: 既存から選択

en: Select the original language of strings to import
ja: インポートする文字列の元の言語を選択

en: Select the user roles whose information you want to make translatable and then use the String Translation page to translate it.
ja: 情報を翻訳可能にしたいユーザーロールを選択し、文字列翻訳ページを使用して翻訳してください。

en: Select what the strings are for:
ja: 文字列の用途を選択:

en: Send to translation
ja: 翻訳に送信

en: Set different slugs in different languages for %s.
ja: %sの異なる言語で異なるスラッグを設定します。

en: Set the original language of themes and plugins
ja: テーマとプラグインの元の言語を設定

en: Set the source language of these strings to:
ja: これらの文字列のソース言語を次のように設定します：

en: Show custom MO Files Pre-generation dialog box
ja: カスタムMOファイル事前生成ダイアログボックスを表示

en: Show page builder packages
ja: ページビルダーパッケージを表示

en: Showing only strings that contain %s
ja: %s を含む文字列のみを表示

en: Skipping file: %s
ja: ファイルをスキップ中: %s

en: Slug translations
ja: スラッグ翻訳

en: Some of the strings selected belong to packages. You can only change the language of these strings if all strings in the packages are selected.
ja: 選択された文字列の一部はパッケージに属しています。これらの文字列の言語を変更できるのは、パッケージ内のすべての文字列が選択されている場合のみです。

en: Some themes and plugins don't properly set the textdomain (second argument) in GetText calls. When you select this option, WPML will assume that the strings found in GetText calls in the PHP files of the theme and plugin should have the textdomain with the theme/plugin's name.
ja: 一部のテーマやプラグインでは、GetText呼び出しでテキストドメイン（2番目の引数）が適切に設定されていません。このオプションを選択すると、WPMLはテーマとプラグインのPHPファイル内のGetText呼び出しで見つかった文字列が、テーマ/プラグイン名を持つテキストドメインを持つと仮定します。

en: Status
ja: ステータス

en: String
ja: 文字列

en: String Tracking Enabled
ja: 文字列追跡が有効

en: String Translation
ja: 文字列翻訳

en: String auto registration is disabled.
ja: 文字列の自動登録は無効です。

en: Strings in JavaScript files
ja: JavaScriptファイル内の文字列

en: Strings in need of translation
ja: 翻訳が必要な文字列

en: Strings in the theme and plugins
ja: テーマとプラグインの文字列

en: Strings per page:
ja: 1ページあたりの文字列数:

en: Strings that need translation
ja: 翻訳が必要な文字列

en: Submit
ja: 送信

en: Success!
ja: 成功！

en: Textdomain
ja: テキストドメイン

en: The database has been updated.
ja: データベースが更新されました。

en: The following files were processed:
ja: 以下のファイルが処理されました：

en: Themes
ja: テーマ

en: There is nothing to be updated or to be added.
ja: 更新または追加するものはありません。

en: There is nothing to translate.
ja: 翻訳するものはありません。

en: These are the strings that we found in your .po file. Please carefully review them. Then, click on the 'add' or 'cancel' buttons at the %1$sbottom of this screen%2$s. You can exclude individual strings by clearing the check boxes next to them.
ja: これらは、.poファイルで見つかった文字列です。慎重に確認してください。その後、%1$sこの画面の下部%2$sにある「追加」または「キャンセル」ボタンをクリックしてください。個々の文字列は、横のチェックボックスをオフにすることで除外できます。

en: This domain currently has the following strings:
ja: このドメインには現在、以下の文字列があります：

en: This feature helps you find where the text (strings) appears on your site, so you can translate it more easily. 
    											It may slow down your site while it's running, so it's best to use it only during development. 
    											Remember to turn it off when your site goes live to keep things running smoothly.
ja: この機能は、サイトでテキスト（文字列）がどこに表示されるかを見つけるのに役立ち、より簡単に翻訳できます。
    											実行中はサイトの速度が低下する可能性があるため、開発中にのみ使用することをお勧めします。
    											サイトが公開されたら、スムーズな動作を維持するためにオフにすることを忘れないでください。

en: This feature is disabled. %1$sClick here to enable it.%2$s
ja: この機能は無効です。%1$sここをクリックして有効にしてください。%2$s

en: This folder appears to be not writable. This is blocking translation for strings from appearing on the site.
ja: このフォルダーは書き込み可能ではないようです。これにより、サイトに文字列の翻訳が表示されなくなっています。

en: This includes strings like footer text, copyright notices, plugin options and settings, time format, widget texts, and more.
ja: これには、フッターテキスト、著作権表示、プラグインのオプションと設定、時刻形式、ウィジェットテキストなどが含まれます。

en: This is the list of strings that are not used or they are linked to wrong translation data.
ja: これは、使用されていない、または誤った翻訳データにリンクされている文字列のリストです。

en: This preview shows where the selected string appears on your site’s front-end.
ja: このプレビューは、選択した文字列がサイトのフロントエンドのどこに表示されるかを示します。

en: This update includes %d new strings and %d updated strings. You can review the strings below. Then, go to the <a%s>bottom of this page</a> and click on the Proceed button.
ja: この更新には、%d個の新しい文字列と%d個の更新された文字列が含まれています。以下の文字列を確認してください。その後、<a%s>このページの下部</a>に移動し、「続行」ボタンをクリックしてください。

en: This will load the translation files and WPML will be able to scan them.
ja: これにより翻訳ファイルがロードされ、WPMLがそれらをスキャンできるようになります。

en: To translate strings automatically, by your translators or a translation service, use the %sTranslation Dashboard%s.
ja: 翻訳者または翻訳サービスによって文字列を自動的に翻訳するには、%s翻訳ダッシュボード%sを使用してください。

en: Track where strings appear on the site
ja: サイトでの文字列の表示場所を追跡

en: Translate User Meta Information
ja: ユーザーメタ情報を翻訳

en: Translate User properties
ja: ユーザープロパティを翻訳

en: Translate base slugs of custom post types and taxonomies (via WPML -> Taxonomy translation).
ja: カスタム投稿タイプとタクソノミーのベーススラッグを翻訳します（WPML -> タクソノミー翻訳経由）。

en: Translate front-end texts you can customize from the WordPress admin like footer text, copyright notices, plugin options and settings, time format, widget texts, and more.
ja: フッターテキスト、著作権表示、プラグインのオプションと設定、時刻形式、ウィジェットテキストなど、WordPress管理画面からカスタマイズできるフロントエンドのテキストを翻訳します。

en: Translate strings
ja: 文字列を翻訳

en: Translate strings automatically, with your translators or a translation service
ja: 翻訳者または翻訳サービスを使用して文字列を自動的に翻訳

en: Translate strings in %s
ja: %sの文字列を翻訳

en: Translate texts in admin screens
ja: 管理画面のテキストを翻訳

en: Translate texts you can customize from the WordPress admin but which appear on the front-end.
ja: WordPress管理画面からカスタマイズできるが、フロントエンドに表示されるテキストを翻訳します。

en: Translating Strings From Admin and Settings
ja: 管理画面と設定からの文字列の翻訳

en: Translating User Meta Information With WPML
ja: WPMLでユーザーメタ情報を翻訳する

en: Translation
ja: 翻訳

en: Translation complete
ja: 翻訳完了

en: Translation is in progress
ja: 翻訳進行中

en: Translation needed
ja: 翻訳が必要

en: Translation needs update
ja: 翻訳の更新が必要

en: Translation status:
ja: 翻訳ステータス：

en: Translations for strings updated
ja: 文字列の翻訳が更新されました

en: Unselect all strings that match this search
ja: この検索に一致するすべての文字列の選択を解除

en: Untranslated strings that I encounter while logged in
ja: ログイン中に遭遇した未翻訳の文字列

en: Untranslated strings that all logged in, logged out users, and site visitors encounter
ja: ログイン中のすべてのユーザー、ログアウト中のユーザー、サイト訪問者が遭遇する未翻訳の文字列

en: Update Now
ja: 今すぐ更新

en: Updated %s translation is available
ja: 更新された%sの翻訳が利用可能です

en: Updated or new translation files detected
ja: 更新または新規の翻訳ファイルが検出されました

en: Updated translations (%d)
ja: 更新された翻訳 (%d)

en: Usage
ja: 使用法

en: Use WPML's %1$sTranslation Dashboard%2$s to send strings to translation.
ja: WPMLの%1$s翻訳ダッシュボード%2$sを使用して、文字列を翻訳に送信します。

en: Use theme or plugin text domains when gettext calls do not use a string literal
ja: gettext呼び出しが文字列リテラルを使用しない場合にテーマまたはプラグインのテキストドメインを使用する

en: Use this language as the default language for new strings in this domain
ja: この言語をこのドメインの新しい文字列のデフォルト言語として使用します

en: Utilities
ja: ユーティリティ

en: WPML Package Translation is active but requires both the <a href="%s">WPML core</a> and WPML String Translation plugins to function properly.
ja: WPML Package Translationはアクティブですが、正しく機能するには<a href="%s">WPMLコア</a>とWPML String Translationプラグインの両方が必要です。

en: WPML String Translation is attempting to write .mo files with translations to folder:
ja: WPML String Translationは、翻訳を含む.moファイルを次のフォルダーに書き込もうとしています。

en: WPML String Translation is enabled but not effective, because WPML is outdated. Please update WPML first.
ja: WPML String Translationは有効になっていますが、WPMLが古いため機能していません。まずWPMLを更新してください。

en: WPML String Translation will send all strings to WPML’s Advanced Translation Editor and to the translation services which are used.
ja: WPML String Translationは、すべての文字列をWPMLの高度な翻訳エディターと使用されている翻訳サービスに送信します。

en: WPML Translation
ja: WPML翻訳

en: WPML allows you to translate user information like the name, nickname, biography, and more.
ja: WPMLを使用すると、名前、ニックネーム、自己紹介などのユーザー情報を翻訳できます。

en: WPML can detect untranslated strings and automatically register them for translation. WPML will register any untranslated strings encountered while browsing the site.
ja: WPMLは未翻訳の文字列を検出し、自動的に翻訳のために登録できます。WPMLはサイトの閲覧中に遭遇した未翻訳の文字列を登録します。

en: WPML could not delete the strings
ja: WPMLは文字列を削除できませんでした

en: WPML could not detect the translation files (.mo) for %s. To fix this, visit your site's frontend in a secondary language.
ja: WPMLは%sと%sの翻訳ファイル（.mo）を検出できませんでした。これを修正するには、サイトのフロントエンドをセカンダリ言語で訪問してください。

en: WPML found %s new or updated .mo files. Their texts were added to the translations table.
ja: WPMLは%s個の新規または更新された.moファイルを見つけました。それらのテキストは翻訳テーブルに追加されました。

en: WPML has found new or updated translation (.mo) files and needs to scan them to find translatable strings.
ja: WPMLは新規または更新された翻訳（.mo）ファイルを見つけ、翻訳可能な文字列を見つけるためにそれらをスキャンする必要があります。

en: WPML needs to update the database. This update will help improve WPML's performance when fetching translated strings.
ja: WPMLはデータベースを更新する必要があります。この更新により、翻訳された文字列の取得時にWPMLのパフォーマンスが向上します。

en: WPML will now track where your site's text (strings) appears as you browse both the admin and front-end.
ja: WPMLは、管理画面とフロントエンドの両方を閲覧する際に、サイトのテキスト（文字列）がどこに表示されるかを追跡します。

en: WPML's documentation on troubleshooting .mo files generation.
ja: WPMLの.moファイル生成トラブルシューティングに関するドキュメント。

en: Waiting for translator
ja: 翻訳者待ち

en: We have detected a problem with some tables in the database. Please contact %1$sWPML support%2$s to get this fixed.
ja: データベースの一部のテーブルに問題が検出されました。これを修正するには、%1$sWPMLサポート%2$sにお問い合わせください。

en: When enabled, WPML tracks JavaScript files loaded on your site's pages. Texts (strings) from these files will be included when you scan a theme or plugin in %1$sWPML > Theme and plugins localization%2$s.
ja: 有効にすると、WPMLはサイトのページに読み込まれたJavaScriptファイルを追跡します。これらのファイルからのテキスト（文字列）は、%1$sWPML > テーマとプラグインのローカライズ%2$sでテーマまたはプラグインをスキャンする際に含まれます。

en: Widgets
ja: ウィジェット

en: With Priority:
ja: 優先度別:

en: Yes - disable these notifications completely
ja: はい - これらの通知を完全に無効にする

en: You can add to the String Translations table texts that appear in the admin screens of the theme and plugins. To do this, go to %1$sAdmin Texts Translation%2$s
ja: テーマとプラグインの管理画面に表示されるテキストを文字列翻訳テーブルに追加できます。これを行うには、%1$s管理テキスト翻訳%2$sに移動してください。

en: You cannot add packages in this language to the basket since it already contains posts, packages or strings of another source language!
    					Either submit the current basket and then add the post or delete the posts of differing language in the current basket
ja: この言語のパッケージは、すでに別のソース言語の投稿、パッケージ、または文字列を含んでいるため、バスケットに追加できません！
    					現在のバスケットを送信してから投稿を追加するか、現在のバスケット内の異なる言語の投稿を削除してください

en: You have selected strings belonging to a package. Please select all strings from the affected package or unselect these strings.
ja: パッケージに属する文字列を選択しました。影響を受けるパッケージのすべての文字列を選択するか、これらの文字列の選択を解除してください。

en: You're trying to import strings that are already registered in %1$s. To import them as %2$s, first %3$schange the source language of existing strings%4$s using String Translation. Then, try importing them again.
ja: %1$sに既に登録されている文字列をインポートしようとしています。それらを%2$sとしてインポートするには、まずString Translationを使用して%3$s既存の文字列のソース言語を変更%4$sしてください。その後、再度インポートを試してください。

en: hide textdomains
ja: テキストドメインを非表示

en: none
ja: なし

en: recommended
ja: 推奨

en: show textdomains
ja: テキストドメインを表示

en: x &nbsp;Clear filters
ja: x &nbsp;フィルターをクリア
