WooCommerce Smart Coupons - en to fr-FR translation catalogue (1173 entries)

en:  ( %1$s: %2$s )
fr-FR:  ( %1$s : %2$s )

en:  coupon
fr-FR:  code promo

en:  discount
fr-FR:  Remise

en:  discount on
fr-FR:  remise sur

en:  discount on your entire purchase
fr-FR:  de remise sur la totalité de votre achat

en:  get a free shipping
fr-FR:  obtenir la livraison gratuite

en:  on
fr-FR:  sur

en:  upto %s
fr-FR:  jusqu’à %s

en: ! If things aren't going quite as expected, we're happy to help -- please reach out to
fr-FR: ! Si les choses ne se passent pas tout à fait comme prévu, nous serons heureux de vous aider — contactez-nous pour

en: "Coupons with Product" description
fr-FR: Description des « Codes promo  avec produit »

en: $coupon is not an object of WC_Coupon
fr-FR: $coupon n’est pas un objet de WC_Coupon

en: $coupon is:
fr-FR: $coupon est :

en: $item is not an object of WC_Order_Item
fr-FR: $item n’est pas un objet de WC_Order_Item

en: $item is:
fr-FR: $item est :

en: $item_id is required
fr-FR: $item_id est obligatoire

en: $item_id is:
fr-FR: $item_id est :

en: $item_key is:
fr-FR: $item_key est :

en: $key is required
fr-FR: $key est nécessaire

en: $key is:
fr-FR: $key est :

en: $meta_key is:
fr-FR: $meta_key est :

en: $post_id is:
fr-FR: $post_id est :

en: %1$s %2$s %3$s removed because coupon %4$s is removed.
fr-FR: %1$s %2$s %3$s supprimé car le code promo %4$s est supprimé.

en: %1$s %2$s!
fr-FR: %1$s %2$s !

en: %1$s (Type: %2$s)
fr-FR: %1$s (Type : %2$s)

en: %1$s Free Shipping%2$s
fr-FR: %1$s Livraison gratuite %2$s

en: %1$s coupon of %2$s
fr-FR: %1$s code promo de %2$s

en: %1$s worth of %2$s restored to coupon %3$s.
fr-FR: %1$s d’une valeur de %2$s restauré en code promo %3$s.

en: %1$s worth of Store Credit restored to coupon %2$s.
fr-FR: valeur de %1$s de bon d’achat restauré au code promo %2$s.

en: %1$s(This will add the same coupon description in all the bulk generated coupons)%2$s
fr-FR: %1$s(Ceci ajoutera la même description de code promo dans tous les codes promo générés en masse)%2$s

en: %1$s: %2$s has been successfully scheduled
fr-FR: %1$s : %2$s a été planifié avec succès

en: %1$s: %2$s sent successfully
fr-FR: %1$s : %2$s envoyé avec succès

en: %1$s: %2$s to avoid issues related to missing data for %3$s. %4$s
fr-FR: %1$s : %2$s pour éviter les problèmes liés aux données manquantes pour %3$s. %4$s

en: %1$s: Congratulations! You've received a %2$s from %3$s
fr-FR: %1$s : Félicitations ! Vous avez reçu : %2$s de la part de %3$s

en: %1$s: Congratulations! You've received coupons from %2$s
fr-FR: %1$s : Félicitations ! Vous avez reçu des codes promo de la part de %2$s

en: %1$s: Congratulations! You've received gift coupons from %2$s
fr-FR: %1$s : Félicitations ! Vous avez reçu des codes promo offerts de la part de %2$s

en: %1$s: The coupon bulk %2$s process stopped. Please review the coupons list to check the status.
fr-FR: %1$s : Le processus d’envoi de codes promo en masse %2$s s’est arrêté. Veuillez consulter la liste des codes promo pour vérifier le .

en: %1$s: To allow bulk generation of coupons, please make sure %2$s directory is writable.
fr-FR: %1$s: Pour permettre la génération en masse de codes promo, assurez-vous que le répertoire %2$s possède les autorisations d’écriture.

en: %1$s: To ensure %2$s and %3$s work correctly, contact your system administrator or host provider to resolve below:
fr-FR: %1$s : Pour garantir que %2$s et %3$s fonctionnent correctement, contactez votre administrateur système ou votre fournisseur d'hébergement pour résoudre le problème ci-dessous :

en: %1$s: You are using a custom coupon style which is planned to be removed from the plugin in upcoming versions. New, improved styles & colors are added in the version 4.9.0. We would request you to choose a color scheme & a style for coupon from the newly added colors & styles. You can do this from %2$s.
fr-FR: %1$s : Vous utilisez un style de code promo personnalisé qu’il est prévu de supprimer de l’extension dans les prochaines versions. De nouveaux styles et couleurs améliorés ont été ajoutés dans la version 4.9.0. Nous vous demandons de choisir un schéma de couleurs et un style de code promo parmi les nouvelles couleurs et les nouveaux styles ajoutés. Vous pouvez le faire à partir de %2$s.

en: %1$sWooCommerce Smart Coupons is inactive.%2$s The %3$sWooCommerce plugin%4$s must be active for the Smart Coupons to work. Please %5$sinstall & activate WooCommerce &raquo;%6$s
fr-FR: %1$sWooCommerce Smart Coupons est inactif.%2$s L’ %3$sextension WooCommerce%4$s doit être active pour que les Smart Coupons fonctionnent. Veuillez %5$sinstaller et activer WooCommerce &raquo;%6$s

en: %s &minus; Database update required
fr-FR: %s - Mise à jour de la base de données nécessaire

en: %s - Coupon Personal Data Eraser
fr-FR: %s - Effacer les données personnelles de code promo

en: %s - Coupon Personal Data Exporter
fr-FR: %s - Exporter les données personnelles de code promo

en: %s - Order Personal Data Eraser
fr-FR: %s - Effacer les données personnelles de commande

en: %s - Order Personal Data Exporter
fr-FR: %s - Exporter les données personnelles de commande

en: %s - User Personal Data Eraser
fr-FR: %s - Effacer les données personnelles de l’utilisateur

en: %s - User Personal Data Exporter
fr-FR: %s - Exporter les données personnelles de l’utilisateur

en: %s Balance
fr-FR: %s solde

en: %s Because PayPal doesn't accept discount on shipping & tax.
fr-FR: %s parce que PayPal n’accepte pas les rabais sur l’expédition & fiscale.

en: %s Free Shipping
fr-FR: %s Livraison gratuite

en: %s Image
fr-FR: Image de %s

en: %s Image:
fr-FR: Image de %s :

en: %s Used
fr-FR: %s utilisé

en: %s Used:
fr-FR: %s utilisé :

en: %s are being
fr-FR: %s sont

en: %s database update completed. Thank you for updating to the latest version!
fr-FR: Mise à jour de la base de données %s terminée. Merci d’avoir mis à jour à la dernière version !

en: %s discount is inclusive of tax
fr-FR: %s la remise inclus les taxes

en: %s discount on anything you want.
fr-FR: %s rabais sur tout ce que vous voulez.

en: %s discount on entire store.
fr-FR: %s rabais sur tout le magasin.

en: %s has been added to your cart!
fr-FR: %s a été ajouté à votre panier !

en: %s has been successfully scheduled
fr-FR: %s a été planifié avec succès

en: %s image
fr-FR: image de %s

en: %s include tax?
fr-FR: %s inclure les taxes ?

en: %s is updating the database in the background. The database update process may take a little while, so please be patient.
fr-FR: %s met à jour la base de données en arrière-plan. Le processus de mise à jour de la base de données peut prendre un peu de temps, alors soyez patient.

en: %s of
fr-FR: %s de

en: %s product CTA
fr-FR: %s Produit CTA

en: %s sent successfully
fr-FR: %s envoyé avec succès

en: %s sent successfully.
fr-FR: %s envoyé avec succès.

en: (Add to store and email generated coupons to recipients)
fr-FR: (Ajouter des codes promo automatiques et les envoyer par e-mail aux destinataires)

en: (Copy)
fr-FR: (Copie)

en: (Does not add to store, but creates a .csv file, that you can
fr-FR: (Ne s’ajoute pas à la boutique, mais crée un fichier .csv que vous pouvez

en: (Note: It's recommended to keep it Disabled)
fr-FR: (Note: il est recommandé de le garder désactivé)

en: (optional)
fr-FR: (facultatif)

en: (prefix or suffix with up to three letters work best)
fr-FR: (un préfixe ou un suffixe comportant jusqu'à trois lettres fonctionne mieux)

en: <strong>WooCommerce Smart Coupons</strong> lets customers buy gift certificates, store credits or coupons easily. They can use purchased credits themselves or gift to someone else.
fr-FR: <strong>WooCommerce Smart Coupons</strong> permet aux clients d’utiliser des cartes cadeau, des bons d’achat ou des codes promo facilement. Ils peuvent utiliser les crédits achetés eux-mêmes ou en faire cadeau à quelqu’un d’autre.

[ctx: AJAX error fallback message]
en: Oops! Something went wrong while fetching your coupons. Please try again in a moment.
fr-FR: Oups ! Une erreur est survenue lors de la récupération de vos codes promo. Veuillez réessayer dans un instant.

[ctx: AJAX error message]
en: Failed to save coupon receiver details.
fr-FR: Échec de l’enregistrement des informations du destinataire du code promo.

[ctx: AJAX error message]
en: Product ID is required.
fr-FR: L’ID du produit est nécessaire.

en: About Smart Coupons
fr-FR: À propos de Smart Coupon

en: Account endpoints > Coupons
fr-FR: Points de terminaison > Codes promo

en: Acknowledgement email
fr-FR: E-mail d’accusé de réception

en: Act before the offer expires.
fr-FR: Profitez-en avant que l’offre n’expire.

en: Activate this cashback rule.
fr-FR: Activer cette règle de cashback.

en: Active for x payments
fr-FR: Actif pour x paiements

en: Add %1$s more %2$s to your cart
fr-FR: Ajoutez encore %1$s %2$s à votre panier

en: Add %s to your cart in order to receive free shipping!
fr-FR: Ajoutez %s à votre panier pour bénéficier de la livraison gratuite !

en: Add Coupon
fr-FR: Ajouter un code promo

en: Add new coupon category
fr-FR: Ajouter une nouvelle catégorie de code promo

en: Add product details
fr-FR: Ajouter les détails du produit

en: Add products to cart
fr-FR: Ajouter des produits au panier

en: Add taxonomy restriction
fr-FR: Ajouter une restriction sur une taxonomie

en: Add this item to unlock your discount
fr-FR: Ajoutez cet article pour débloquer votre remise

[ctx: Add to Cart button text]
en: Add to Cart
fr-FR: Ajouter au panier

en: Add to store
fr-FR: Ajouter dans la boutique

en: Added by coupon
fr-FR: Ajouté par code promo

en: Additional Locations
fr-FR: Emplacements supplémentaires

en: Additional text below the title.
fr-FR: Texte supplémentaire sous le titre.

[ctx: Admin menu name]
en: Categories
fr-FR: Catégories

[ctx: Admin notice message displayed after scheduling a coupon expiry reminder]
en: Expiry reminder scheduled for this coupon.
fr-FR: Rappel d’expiration prévu pour ce code promo.

en: After applying the coupon, do these also...
fr-FR: Après avoir appliqué le code promo, faire également ceci…

en: All coupon categories
fr-FR: Toutes les catégories de codes promo

[ctx: All coupons used message]
en: All applicable coupons have been applied!
fr-FR: Tous les codes promo applicables ont été appliqués !

en: All qualifying products
fr-FR: Tous les produits éligibles

en: All set, Begin import?
fr-FR: Tout est prêt ! Commencer l’importation ?

en: Allow schedule sending of coupons?
fr-FR: Autoriser l’envoi programmé de codes promo ?

en: Allow selling %s at discounted price
fr-FR: Autoriser les ventes de  %s à prix réduit

en: Allow sending of coupons to others
fr-FR: Autoriser l’envoi de codes promo à d’autres personnes

en: Allow the buyer to send coupons to someone else.
fr-FR: Permettre au client d’envoyer des codes promo à quelqu’un d’autre.

en: Allow users to choose when multiples are added on the above.
fr-FR: Permettre aux utilisateurs de choisir quand des multiples sont ajoutés ci-dessus.

[ctx: Allowed emails label on coupon dashboard column]
en: Allowed emails
fr-FR: Adresses mails autorisées

en: Allowed locations
fr-FR: Emplacements autorisés

en: Allowed user roles
fr-FR: Rôles utilisateur autorisés

en: Already uploaded CSV to the server?
fr-FR: Déjà téléchargé CSV sur le serveur?

en: Always show the coupons section (even if no coupons)
fr-FR: Toujours afficher la section des codes promo (même s’il n’y en a pas)

en: Amaranth red
fr-FR: Rouge amarante

en: Amount
fr-FR: Montant

en: An error has occurred. Please try again later.
fr-FR: Une erreur est apparue, merci de réessayer plus tard.

en: An error occurred while checking scheduled actions.
fr-FR: Une erreur s’est produite lors de la vérification des actions planifiées.

en: An error occurred while erasing order data.
fr-FR: Une erreur s’est produite lors de l’effacement des données de commande.

en: An error occurred while loading coupons.
fr-FR: Une erreur s’est produite lors du chargement des codes promo.

en: An error occurred while removing order personal data.
fr-FR: Une erreur s’est produite lors de la suppression des données personnelles de la commande.

en: An error occurred while searching locations.
fr-FR: Une erreur s’est produite lors de la recherche d’emplacements.

en: An error occurred while searching products
fr-FR: Une erreur s’est produite lors de la recherche de produits.

en: An error occurred:
fr-FR: Une erreur s’est produite :

en: An unexpected error occurred while downloading the CSV.
fr-FR: Une erreur inattendue s’est produite lors du téléchargement du fichier CSV.

en: An unexpected error occurred while duplicating the coupon. Please try again.
fr-FR: Une erreur inattendue s’est produite lors de la duplication du code promo. Veuillez réessayer.

en: An unexpected error occurred while fetching coupon background progress.
fr-FR: Une erreur inattendue s’est produite lors de la récupération de la progression du traitement en arrière-plan des codes promo.

en: An unexpected error occurred while processing the store credit refund.
fr-FR: Une erreur inattendue s’est produite lors du traitement du remboursement du crédit en boutique.

en: An unexpected error occurred.
fr-FR: Une erreur inattendue s’est produite.

en: Apply
fr-FR: Appliquer

en: Apply before tax
fr-FR: Appliquer avant les taxes

en: Apply discount on
fr-FR: Appliquer la réduction sur

en: Are you sure you want to remove the selected items? If you have previously reduced this item's stock, or this order was submitted by a customer, you will need to manually restore the item's stock.
fr-FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ces articles ? Si vous avez précédemment réduit le stock de cet article, ou bien si cette commande a été envoyée par un client, vous devrez manuellement restaurer le stock de cet article.

en: Are you sure you want to revoke access to this download?
fr-FR: Êtes-vous certain de vouloir supprimer l’accès à ce téléchargement ?

en: Are you sure you want to stop the coupon bulk %s process? Click OK to stop.
fr-FR: Êtes-vous sûr de vouloir arrêter le processus de génération de codes promo en masse %s ? Cliquez sur OK pour l’arrêter.

en: Are you sure you wish to delete this refund? This action cannot be undone.
fr-FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce remboursement ? Cette action est irréversible.

en: Are you sure you wish to delete this tax column? This action cannot be undone.
fr-FR: Êtes-vous sur de vouloir supprimer cette colonne de TVA&nbsp;? Cette action est irréversible.

en: Are you sure you wish to process store credit refund? This action cannot be undone.
fr-FR: Êtes-vous sûr de vouloir traiter le remboursement du crédit du magasin ? Cette action ne peut pas être annulée.

en: Are you sure you wish to process this refund? This action cannot be undone.
fr-FR: Êtes-vous sûr de vouloir procéder à ce remboursement&nbsp;? Cette action est irréversible.

en: As you shop, the right offer will activate for you:
fr-FR: Au fil de vos achats, la meilleure offre s’activera automatiquement pour vous :

en: Attention!
fr-FR: Attention !

en: Auto Generate Coupon
fr-FR: Génération automatique de code promo

en: Auto apply coupons
fr-FR: Application automatique de codes promo

en: Auto apply?
fr-FR: Appliquer automatiquement ?

en: Auto generate?
fr-FR: Générer automatiquement ?

en: Auto generated coupon email
fr-FR: E-mail de code promo généré automatiquement

en: Automatic deletion
fr-FR: Suppression automatique

en: Available Coupons & %s
fr-FR: Codes promo et %s disponibles

en: Available Coupons & Store Credits
fr-FR: Codes promo & bons d’achat disponibles

en: Available Coupons (%s)
fr-FR: Codes promos disponibles (%s)

en: Available Coupons ({coupons_count})
fr-FR: Codes promo disponibles ({coupons_count})

en: Available placeholders: %s
fr-FR: Espaces réservés disponibles : %s

en: Awesome, you successfully auto-generated a coupon! Are you having a great experience with
fr-FR: Bravo, vous avez réussi à générer automatiquement un code promo ! Avez-vous une bonne expérience avec

en: Balloon
fr-FR: Ballon

en: Basic
fr-FR: Basique

[ctx: Batch failed error message]
en: Failed batch action: %1$s. Error: %2$s
fr-FR: Échec de l’action par lot : %1$s. Erreur : %2$s

[ctx: Batch stopped error message]
en: Batch stopped due to health status in task.
fr-FR: Le lot a été arrêté en raison de l’état de la tâche.

[ctx: Batch stopped error message]
en: Unused coupons batch stopped due to health status in task.
fr-FR: Le lot de codes promo non utilisés a été arrêté en raison du statut d’intégrité de la tâche.

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
fr-FR: Avant de pouvoir transférer votre fichier d&rsquo;importation, vous devez corriger les erreurs suivantes&nbsp;:

en: Billing
fr-FR: Facturation

en: Billing Locations
fr-FR: Emplacement de facturation

en: Billing period for the subscription.
fr-FR: Période de facturation de l’abonnement.

[ctx: Block editor]
en: Deliver coupon
fr-FR: Livrer le code promo

[ctx: Block editor]
en: Enter recipient e-mail address
fr-FR: Saisir l'adresse électronique du destinataire

[ctx: Block editor]
en: Gift to someone else
fr-FR: Cadeau à quelqu'un d'autre

[ctx: Block editor]
en: Message for receiver
fr-FR: Message pour le destinataire

[ctx: Block editor]
en: Receiver email address
fr-FR: Adresse électronique du destinataire

[ctx: Block editor]
en: Send coupons to...
fr-FR: Envoyer les codes promos à...

[ctx: Block editor]
en: Send to different people
fr-FR: Envoyer à différentes personnes

[ctx: Block editor]
en: Send to me
fr-FR: Envoyez-moi

[ctx: Block editor]
en: Send to one person
fr-FR: Envoyer à une personne

[ctx: Block editor]
en: Write a message
fr-FR: Rédiger un message

[ctx: Block editor]
en: Your order contains coupons. What would you like to do?
fr-FR: Votre commande contient des codes promos. Que souhaitez-vous faire ?

[ctx: Block editor]
en: later
fr-FR: plus tard

[ctx: Block editor]
en: now
fr-FR: maintenant

[ctx: Block editor & frontend]
en: Deliver coupon
fr-FR: Envoyer le code promo

[ctx: Block editor & frontend]
en: Enter recipient e-mail address
fr-FR: Saisissez l’adresse e-mail du destinataire

[ctx: Block editor & frontend]
en: Free Shipping coupon
fr-FR: Code promo de livraison gratuite

[ctx: Block editor & frontend]
en: Gift to someone else
fr-FR: Offrir à quelqu’un d’autre

[ctx: Block editor & frontend]
en: Send
fr-FR: Envoyer

[ctx: Block editor & frontend]
en: Send Coupons to...
fr-FR: Envoyer des codes promo à…

[ctx: Block editor & frontend]
en: Send to different people
fr-FR: Envoyer à différentes personnes

[ctx: Block editor & frontend]
en: Send to me
fr-FR: M’envoyer

[ctx: Block editor & frontend]
en: Send to one person
fr-FR: Envoyer à une personne

[ctx: Block editor & frontend]
en: Your order contains coupons. What would you like to do?
fr-FR: Votre commande contient des codes promo. Que souhaitez-vous faire ?

[ctx: Block editor & frontend]
en: coupon
fr-FR: code promo

[ctx: Block editor & frontend]
en: later
fr-FR: plus tard

[ctx: Block editor & frontend]
en: now
fr-FR: maintenant

[ctx: Block editor & frontend]
en: of
fr-FR: de

en: Bulk Generate
fr-FR: Générer en masse

en: Bulk generation is disabled since uploads directory is not writable. Please ensure uploads directory is writable before starting bulk generate process.
fr-FR: La génération en masse est désactivée car le répertoire de téléchargements n’a pas les autorisation d’écriture. Assurez-vous que le répertoire de téléchargements est inscriptible avant de commencer le processus de génération en masse.

[ctx: Button text for dismissing WooCommerce feature notice]
en: Skip
fr-FR: Ignorer

[ctx: Button text for display discounted price feature notice]
en: Enable Now
fr-FR: Activer maintenant

[ctx: Button text for product page gift form feature]
en: View Products
fr-FR: Voir les produits

[ctx: Button text for retrying the update process]
en: Restart Update
fr-FR: Redémarrer la mise à jour

en: Buy as much as you want. Flat %s off everything.
fr-FR: Achetez autant que vous voulez. %s net sur tout.

en: Buyers can send purchased coupons to anyone – right while they're checking out.
fr-FR: Les clients peuvent acheter et envoyer des codes promo à la personne de leur choix pendant qu’ils effectuent une commande.

en: CSV file has been generated. You can download it from
fr-FR: Le fichier CSV a été généré. Vous pouvez le télécharger à partir de

en: Calculate coupon discounts sequentially
fr-FR: Calculer les remises de codes promo de manière séquentielle

en: Calculate line taxes? This will calculate taxes based on the customers country. If no billing/shipping is set it will use the store base country.
fr-FR: Calculer la TVA en ligne&nbsp;? Cela calculera la TVA basée sur le pays des clients. Si aucune reçu/livraison n&rsquo;est paramétrée cela prendra le pays de base de la boutique.

en: Calculate totals based on order items, discounts, and shipping?
fr-FR: Calculer le total des articles, les remises, et la livraison&nbsp;?

en: Call it something else! Use these to quickly change text labels through your store. <a href="https://woocommerce.com/document/smart-coupons/how-to-translate-smart-coupons/" target="_blank">Use translations</a> for complete control.
fr-FR: Appelez-le autrement ! Utilisez-les pour modifier rapidement les libellés de texte dans votre boutique. <a href="https://woocommerce.com/document/smart-coupons/how-to-translate-smart-coupons/" target="_blank">Utilisez les traductions</a> pour un contrôle total.

en: Cancel
fr-FR: Annuler

en: Carolina Blue
fr-FR: Bleu Carolina

en: Cart
fr-FR: Panier

en: Cart Discount
fr-FR: Remise du panier

[ctx: Cart update rechecking coupons message]
en: Rechecking available coupons for your cart...
fr-FR: Recherche à nouveau des codes promo disponibles pour votre panier…

[ctx: Cart update rechecking coupons message]
en: Refreshing coupons based on your cart update...
fr-FR: Actualisation des codes promo suite à la mise à jour de votre panier…

[ctx: Cart update rechecking coupons message]
en: Updating your coupons...
fr-FR: Mise à jour de vos codes promo…

en: Cashback Rewards
fr-FR: Récompenses de cashback

en: Cashback Type
fr-FR: Type de cashback

en: Cashback Value
fr-FR: Valeur du cashback

en: Categories
fr-FR: Catégories

en: Category
fr-FR: Catégorie

en: Cheapest qualifying product in cart
fr-FR: Produit éligible le moins cher dans le panier

en: Cheatin&#8217; huh?
fr-FR: Alors &#8217; on triche ?

en: Check this box to include this message in order confirmation email.
fr-FR: Cochez cette case pour inclure ce message dans l’e-mail de confirmation de commande.

en: Check this box to send above coupons on each renewal order.
fr-FR: Cochez cette case pour envoyer les codes promo ci-dessus pour chaque commande renouvelée.

en: Checkout
fr-FR: Commande

en: Chocolate
fr-FR: Chocolat

en: Choose Image
fr-FR: Choisir une image

en: Choose a CSV file
fr-FR: Choisir un fichier CSV

en: Choose a color scheme for coupons.
fr-FR: Choisissez un schéma de couleurs pour les codes promo.

en: Choose a style for coupon on the website.
fr-FR: Choisissez un style de codes promo sur le site web.

en: Choose a style for store notice on the website.
fr-FR: Choisissez un style pour la notice magasin sur le site web.

en: Choose order status which will trigger the auto-generation of coupon, if the order contains product which will generate the coupon.
fr-FR: Choisissez l’état de la commande qui déclenchera la génération automatique du code promo, si la commande contient un produit générant des codes promo.

en: Choose whether to validate the quantity, cart-wise or product-wise
fr-FR: Choisissez de valider la quantité, par panier ou par produit

en: Choose which format of email to send.
fr-FR: Choisissez quel format d’e-mail envoyer.

en: Chosen
fr-FR: Choisi

en: Christmas
fr-FR: Noël

en: Clear Smart Coupons Cache
fr-FR: Purger le cache des Smart Coupons

en: Click here to download a sample
fr-FR: Cliquez ici pour télécharger un échantillon

en: Click to copy
fr-FR: Cliquez pour copier

en: Click to select coupon code.
fr-FR: Cliquez pour sélectionner le code promo.

en: Click to toggle
fr-FR: Cliquez ici pour basculer

en: Click to visit store. This coupon will be applied automatically.
fr-FR: Cliquez ici pour visiter la boutique. Ce code promo sera automatiquement appliqué.

en: Colors
fr-FR: Couleurs

en: Combine emails
fr-FR: Combiner les e-mails

en: Combined auto generated coupons email
fr-FR: E-mail regroupant plusieurs codes promo générés automatiquement

[ctx: Combined tooltip for Order count restriction]
en: Coupon will apply only when customer order count meets this condition. Order(s) since all time with status: %s.
fr-FR: Le code promo s’appliquera uniquement lorsque le nombre de commandes du client respecte cette condition. Commande(s) sur toute la période avec le statut : %s.

en: Configure rules to automatically reward your customers with cashback credits based on cart total.
fr-FR: Configurez des règles pour récompenser automatiquement vos clients avec des crédits de cashback en fonction du total du panier.

en: Copied!
fr-FR: Copié !

en: Copy billing information to shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
fr-FR: Copier les informations de facturation vers les informations d’expédition ? Ceci enlèvera tout ce qui a été entré dans les informations d’expédition.

en: Copy coupon code
fr-FR: Copier le code promo

en: Copy coupon shareable link and apply via URL
fr-FR: Copier le lien partageable du code promo et l’appliquer par URL

en: Copy the following link and share it to apply this coupon via URL.
fr-FR: Copiez le lien suivant et partagez-le pour proposer l’utilisation de ce code promo via une URL.

en: Copy this coupon code
fr-FR: Copier ce code promo

en: Could not grant access - the user may already have permission for this file or billing email is not set. Ensure the billing email is set, and the order has been saved.
fr-FR: Impossible d&rsquo;accorder l&rsquo;accès - l&rsquo;utilisateur peut déjà avoir la permission pour ce fichier ou l&rsquo;e-mail de facturation n&rsquo;est pas défini. Assurez-vous que l&rsquo;e-mail de facturation est défini, et que l’adhésion a été sauvegardée.

en: Could not locate WooCommerce
fr-FR: Impossible de localiser WooCommerce

en: Countries
fr-FR: Pays

en: Coupon | Coupons
fr-FR[0]: Code promo
fr-FR[1]: Codes promo

en: Coupon %s is valid for a new user only, hence removed.
fr-FR: Le code promo %s n’est valable que pour les nouveaux utilisateurs, il est donc retiré.

en: Coupon Amount
fr-FR: Montant du code promo

en: Coupon Category
fr-FR: Catégorie de codes promo

en: Coupon Code
fr-FR: Code Promo

en: Coupon Code:
fr-FR: Code promo :

en: Coupon Data
fr-FR: Données du code promo

en: Coupon Description
fr-FR: Description du code promo

en: Coupon For
fr-FR: Code promo pour

en: Coupon Import Error
fr-FR: Erreur d’importation de code promo

en: Coupon Is Visible Storewide
fr-FR: Le code promo est visible dans toute la boutique

en: Coupon Message
fr-FR: Message du code promo

en: Coupon Received
fr-FR: Code promo reçu

en: Coupon Title Prefix
fr-FR: Préfixe du code promo

en: Coupon Title Suffix
fr-FR: Suffixe du code promo

en: Coupon Validity
fr-FR: Validité du code promo

en: Coupon amount, email & message entered for gift card receiver
fr-FR: Montant du code promo, e-mail & message entré pour le destinataire de la carte-cadeau

[ctx: Coupon applying message]
en: Applying your coupon...
fr-FR: Application de votre code promo…

en: Coupon bulk generation
fr-FR: Générer des codes promo

en: Coupon categories
fr-FR: Catégories de codes promo

en: Coupon code
fr-FR: Code promo

en: Coupon code %1$s has been removed. It is valid only for %2$s: %3$s. You can change the payment method from the %4$s page.
fr-FR: Le code promo %1$s a été supprimé. Il est valable uniquement pour %2$s : %3$s. Vous pouvez modifier le mode de paiement à partir de la page %4$s.

en: Coupon code %1$s is valid only for %2$s: %3$s. You can change payment method from the %4$s page.
fr-FR: Le code promo %1$s est valable uniquement pour %2$s : %3$s. Vous pouvez modifier votre mode de paiement à partir de la page %4$s.

en: Coupon code generated for you
fr-FR: Code promo généré pour vous

en: Coupon code passed via URL
fr-FR: Code promo passé par URL

en: Coupon creation failed, could not find original coupon: %d
fr-FR: La création du code promo a échoué, impossible de trouver le code promo d'origine : %d

en: Coupon creation failed, could not find original coupon: %s
fr-FR: La création du code promo a échoué, le code promo d'origine n'a pas pu être trouvé : %s

en: Coupon delivery date and time is a required field.
fr-FR: La date et l’heure de livraison du code promo sont des champs obligatoires.

[ctx: Coupon description]
en: This is a dummy coupon for email previews.
fr-FR: Ceci est un code promo factice pour les aperçus d’e-mail.

en: Coupon emails
fr-FR: E-mails de code promo

en: Coupon expiry time
fr-FR: Heure d’expiration

[ctx: Coupon fetch message]
en: Finding the perfect coupon... stay tuned!
fr-FR: À la recherche du code promo idéal… restez à l’écoute !

[ctx: Coupon fetch message]
en: Hold on — we’re searching your eligible coupons...
fr-FR: Un instant — nous recherchons vos codes promo éligibles…

[ctx: Coupon fetch message]
en: Launching a search for your best available discounts...
fr-FR: Lancement d’une recherche de vos meilleurs codes promo disponibles…

[ctx: Coupon fetch message]
en: Looking through our list to find what fits your cart...
fr-FR: Examen de notre liste pour trouver les codes promo qui correspondent à votre panier…

[ctx: Coupon fetch message]
en: Running a quick check for valid offers...
fr-FR: Vérification rapide des codes promo valides…

[ctx: Coupon fetch message]
en: Scanning your profile for matching coupons...
fr-FR: Analyse de votre profil pour trouver des codes promo correspondants…

[ctx: Coupon fetch message]
en: Searching for savings that match your order...
fr-FR: Recherche des codes promo correspondant à votre commande…

[ctx: Coupon fetch message]
en: Searching for the best coupons just for you...
fr-FR: Recherche des meilleurs codes promo rien que pour vous…

[ctx: Coupon fetch message]
en: Searching your coupons like a pro...
fr-FR: Recherche de vos codes promo comme un pro…

[ctx: Coupon fetch message]
en: Smart Coupons is scanning your cart for matching deals...
fr-FR: Smart Coupons analyse votre panier pour trouver les offres de codes promo correspondantes…

[ctx: Coupon field description]
en: Select coupons that can be used in conjunction with this coupon.
fr-FR: Sélectionnez les codes promo qui peuvent être utilisés conjointement avec ce code promo.

[ctx: Coupon field description]
en: Select coupons that cannot be used in conjunction with this coupon.
fr-FR: Sélectionnez les codes promo qui ne peuvent pas être utilisés conjointement avec ce code promo.

[ctx: Coupon field label]
en: Coupon(s) can be used with
fr-FR: Les codes promos peuvent être utilisés avec

[ctx: Coupon field label]
en: Coupon(s) can’t be used with
fr-FR: Les codes promos ne peuvent pas être utilisés avec

[ctx: Coupon field placeholder]
en: Search for a coupons…
fr-FR: Recherche de codes promos...

en: Coupon generation is already in progress. You’ll be able to generate again only after it is completed.
fr-FR: La génération de codes promo est déjà en cours. Vous pourrez générer de nouveau uniquement une fois celle-ci terminée.

en: Coupon import
fr-FR: Importation de codes promo

en: Coupon is not valid for the
fr-FR: Le code promo n’est pas valide pour

[ctx: Coupon login required message]
en: You must be logged in to use this coupon.
fr-FR: Vous devez être connecté pour utiliser ce code promo.

en: Coupon passed in URL
fr-FR: Code promo passé dans l’URL

en: Coupon removed. There is no credit remaining in %s.
fr-FR: Code promo retiré. Il n’y a aucun crédit restant dans %s.

[ctx: Coupon restriction label]
en: Number of orders made
fr-FR: Nombre de commandes passées

en: Coupon shareable link
fr-FR: Lien partageable du code promo

[ctx: Coupon type label]
en: Free Shipping coupon
fr-FR: Code promo « livraison gratuite »

[ctx: Coupon type suffix]
en: coupon
fr-FR: code promo

en: Coupon usage limit has been reached.
fr-FR: La limite d'utilisation des codes promos a été atteinte.

en: Coupon value same as product's price?
fr-FR: Valeur du code promo identique au prix du produit ?

en: Coupon will apply only if any of the selected payment methods are used during checkout.
fr-FR: Le code promo ne s'appliquera que si l'un des modes de paiement sélectionnés est utilisé lors du paiement.

en: Coupon will apply only if any of the selected shipping methods are used during checkout.
fr-FR: Le code promo ne s'appliquera que si l'une des méthodes d'expédition sélectionnées est utilisée lors du paiement.

en: Coupons
fr-FR: Codes promo

en: Custom Image:
fr-FR: Image personnalisée :

en: Custom Style
fr-FR: Style personnalisé

en: Custom colors
fr-FR: Couleurs personnalisées

en: Customer Email
fr-FR: E-mail du client

en: Customize Coupons
fr-FR: Personnaliser les codes promo

en: Customize color scheme for coupons.
fr-FR: Personnalisez le schéma de couleurs des codes promo.

en: Customize colors
fr-FR: Personnaliser les couleurs

en: Customize coupons
fr-FR: Personnaliser les codes promo

en: Cutout
fr-FR: Découpe

en: Days
fr-FR: Jours

en: Deal
fr-FR: Offre

en: Dear %s,
fr-FR: Bonjour %s,

en: Deduct credit/gift before doing tax calculations
fr-FR: Déduisez la promotion avant de calculer les taxes

en: Delete Gift / Credit, when credit is used up
fr-FR: Supprimer la carte cadeau ou le bon d’achat lorsque le crédit est épuisé

en: Delete the %1$s when entire credit amount is used up %2$s
fr-FR: Supprimez la %1$s lorsque le montant total du crédit est épuisé %2$s

en: Deliver
fr-FR: Livraisons

en: Deliver coupon
fr-FR: Envoyer le code promo

en: Description:
fr-FR: Description :

en: Disable Email Restriction
fr-FR: Désactiver la restriction de l’e-mail

en: Disable email restriction?
fr-FR: Désactiver la restriction d’e-mail ?

en: Disabled
fr-FR: Désactivé

en: Disabling this, no coupons will be auto-applied - even if any coupon has "Auto apply?" enabled.
fr-FR: En désactivant cette option, aucun code promo ne sera appliqué automatiquement, même si l'option « Appliquer automatiquement ?» est activée pour un code promo.

en: Discount
fr-FR: Remise

en: Discount Coupons
fr-FR: Codes promo

en: Discount Type
fr-FR: Type de remise

en: Discount:
fr-FR: Remise :

en: Discover how to set up and offer gift cards in your store
fr-FR: Découvrez comment mettre en place et proposer des cartes cadeaux dans votre magasin

en: Display Coupons
fr-FR: Afficher les codes promo

en: Display Discounted Price
fr-FR: Afficher les prix réduits

en: Display a message to user
fr-FR: Afficher un message à l'utilisateur

en: Display coupon description along with coupon code (on site as well as in emails) %s
fr-FR: Afficher la description du code promo en plus du code (sur le site ainsi que dans les e-mails) %s

en: Display coupons
fr-FR: Afficher les codes promo

en: Display prices during cart and checkout
fr-FR: Afficher les prix sur le panier et la commande

en: Display prices in the shop
fr-FR: Afficher les prix dans la boutique

en: Display tax totals
fr-FR: Afficher le total des taxes

en: Displaying coupons
fr-FR: Afficher les codes promo

en: Do not restrict auto-generated coupons to buyer / receiver email, anyone with the coupon code can use it.
fr-FR: Ne limitez pas les codes promo générés automatiquement à l'adresse e-mail de l'acheteur/du destinataire, toute personne disposant du code promo peut l'utiliser.

en: Don&#39;t Miss Out.
fr-FR: Ne manquez pas ça.

en: Don't miss out on your special savings!
fr-FR: Ne passez pas à côté de votre avantage !

en: Download a sample.csv to confirm
fr-FR: Télécharger un sample.csv pour confirmer

en: Edit coupon category
fr-FR: Modifier la catégorie de code promo

en: Email address
fr-FR: Adresse e-mail

en: Email auto generated coupon to recipients. One email per coupon.
fr-FR: Envoyez le code promo généré automatiquement par e-mail aux destinataires. Un e-mail par code promo.

en: Email auto generated coupons to recipients
fr-FR: Envoyer des codes promo auto générés par e-mail aux destinataires

en: Email coupon
fr-FR: Code promo d’e-mail

en: Email coupon to recipients
fr-FR: Envoyer un code promo par e-mail aux destinataires

en: Email heading
fr-FR: Entête e-mail

[ctx: Email heading for preview coupon email with image on admin side]
en: You have received a %s
fr-FR: Vous avez reçu : %s

en: Email notifications
fr-FR: Notifications par e-mail

en: Email notifications sent from %1$s are listed below. Click on %2$s button to configure it.
fr-FR: Les notifications par e-mail envoyées depuis %1$s sont répertoriées ci-dessous. Cliquez sur le bouton %2$s pour les configurer.

en: Email set in session successfully.
fr-FR: L’e-mail a été défini avec succès dans la session.

en: Email to
fr-FR: Envoyer un e-mail à

en: Email to recipients
fr-FR: E-mail aux destinataires

en: Email type
fr-FR: Type d’e-mail

en: Emails
fr-FR: E-mails

en: Enable
fr-FR: Activer

en: Enable Cart Threshold Promotion
fr-FR: Activer la promotion au seuil du panier

en: Enable feature to allow printing of coupons
fr-FR: Activer la fonction permettant l’impression de codes promo

en: Enable store notice for the coupon
fr-FR: Activer la notification de la boutique pour le code promo

en: Enable taxes
fr-FR: Activer les taxes

en: Enable the use of coupon codes
fr-FR: Activer l’utilisation des codes promo

en: Enable this email notification
fr-FR: Activer cette notification par e-mail

en: Enable this option to display eligible promotions based on the customer’s cart value or contents.
fr-FR: Activez cette option pour afficher les promotions éligibles en fonction de la valeur ou du contenu du panier du client.

en: Enable this to allow buyers to select date & time for delivering the coupon.
fr-FR: Activez ceci pour permettre aux acheteurs de sélectionner la date et l’heure pour l’envoi des codes promo.

en: Enable this to send coupon to recipient's email addresses, provided in imported file.
fr-FR: Activez cette option pour envoyer un code promo aux adresses e-mail du destinataire, fournies dans le fichier importé.

en: Enable to allow users to upload custom images for this gift certificate variation
fr-FR: Activer pour autoriser les utilisateurs à téléverser des images personnalisées pour cette variation de carte cadeau.

en: Enable to allow users to upload image that will be sent along with %s email.
fr-FR: Activer pour autoriser les utilisateurs à téléverser une image qui sera envoyée avec l’e-mail %s.

en: Enable to show coupons on Cart page.
fr-FR: Activer l’affichage des codes promo sur la page Panier.

en: Enable to show coupons on Checkout page.
fr-FR: Activer l’affichage des codes promo sur la page Commande.

en: Enable/Disable
fr-FR: Activer/Désactiver

en: Enabled
fr-FR: Activé

en: Ending Soon!
fr-FR: Bientôt la fin !

en: Endpoint for the My Account &rarr; Coupons page
fr-FR: Endpoint pour la page « Mon compte » &rarr; onglet « Codes promo »

en: Enter a name for the new attribute term:
fr-FR: Saisissez un nom pour le nouvel attribut du terme :

en: Enter a numeric value.
fr-FR: Saisissez une valeur numérique.

en: Enter location on the server
fr-FR: Entrez l’emplacement sur le serveur

en: Enter more than one character to search.
fr-FR: Saisissez plus d’un caractère pour la recherche.

en: Enter recipient e-mail address
fr-FR: E-mail du destinataire

en: Enter some text, or some attributes by pipe (|) separating values.
fr-FR: Saisissez du texte, ou des attributs en les séparant avec une barre verticale (|).

en: Enter the email addresses of the recipients separated by comma under %1$1s. Make sure to match the count of email addresses in %2$2s to %3$3s
fr-FR: Entrez les adresses e-mail des destinataires séparées par des virgules %1$1s. Assurez-vous d’avoir le même nombre d’adresses e-mail en %2$2s à %3$3s

en: Enter the percentage or flat amount for cashback
fr-FR: Saisir le pourcentage ou le montant fixe du cashback

en: Error
fr-FR: Erreur

[ctx: Error Please select a product.]
en: Please select a product.
fr-FR: Veuillez sélectionner un produit.

en: Error loading options
fr-FR: Erreur lors du chargement des options

en: Error loading taxonomy restriction row.
fr-FR: Erreur lors du chargement de la ligne de restriction de taxonomie.

[ctx: Error message]
en: An unexpected error occurred while loading coupon products.
fr-FR: Une erreur inattendue s’est produite lors du chargement des produits du code promo.

[ctx: Error message]
en: An unexpected error occurred.
fr-FR: Une erreur inattendue s’est produite.

[ctx: Error message]
en: Gift sending date & time input is empty or invalid.
fr-FR: La date et l’heure d’envoi du cadeau sont vides ou non valides.

[ctx: Error message]
en: Gift sending date & time is invalid.
fr-FR: La date et l’heure d’envoi du cadeau ne sont pas valides.

[ctx: Error message]
en: Invalid order ID.
fr-FR: ID de commande non valide.

[ctx: Error message]
en: No applicable coupons found.
fr-FR: Aucun code promo applicable n'a été trouvé.

[ctx: Error message]
en: Order not found.
fr-FR: Commande non trouvée.

[ctx: Error message for AJAX failure]
en: AJAX error:
fr-FR: Erreur AJAX :

[ctx: Error message for failed net total update]
en: Failed to update net total for Order ID: %s
fr-FR: Échec de la mise à jour du total net pour l’ID de commande : %s

[ctx: Error message for fixing order stats negative net value]
en: No order id's passed
fr-FR: Aucun identifiant de commande n’a été transmis

[ctx: Error message for invalid coupon discount type]
en: Invalid coupon discount type
fr-FR: Type de réduction de code promo non valide

[ctx: Error message for invalid nonce]
en: Invalid nonce
fr-FR: Nonce non valide

[ctx: Error message for invalid refund, discount, or coupon ID]
en: Invalid refund or discount amounts, or coupon ID is missing
fr-FR: Montants de remboursement ou de remise non valides, ou identifiant de code promo manquant

[ctx: Error message for invalid saved card]
en: Invalid saved card selected.
fr-FR: Carte enregistrée sélectionnée non valide.

[ctx: Error message for missing coupons]
en: No coupons found in the order. Order ID: %s
fr-FR: Aucun code promo trouvé dans la commande. ID de commande : %s

[ctx: Error message for missing order]
en: Order not found. Order ID: %s
fr-FR: Commande non trouvée. ID de commande : %s

[ctx: Error message for nonce verification failure]
en: Nonce verification failed.
fr-FR: La vérification du nonce a échoué.

[ctx: Error message for orders without Smart Coupon]
en: Smart Coupon not used. Order ID: %s
fr-FR: WooCommerce Smart Coupon non utilisé. ID de commande : %s

[ctx: Error message for unauthorized access]
en: Unauthorized
fr-FR: Non autorisé

[ctx: Error message when AJAX fails to update coupon receiver details]
en: Failed to update coupon receiver details in session.
fr-FR: Échec de la mise à jour des informations du destinataire du code promo dans la session.

[ctx: Error message when a product does not match coupon restrictions]
en: Selected product is not valid for this coupon.
fr-FR: Le produit sélectionné n'est pas valable pour ce code promo.

[ctx: Error message when cart or session is missing]
en: Cart or session not available.
fr-FR: Panier ou session non disponible.

[ctx: Error message when coupon actions are missing]
en: Coupon action not found.
fr-FR: L'action de code promo n'a pas été trouvée.

[ctx: Error message when coupon cannot be combined]
en: This coupon cannot be combined with the applied coupon(s).
fr-FR: Ce code promo ne peut pas être combiné avec le(s) code(s) promo appliqué(s).

[ctx: Error message when coupon cannot be combined]
en: This coupon cannot be used together with another applied coupon.
fr-FR: Ce code promo ne peut pas être utilisé conjointement avec un autre code promo appliqué.

[ctx: Error message when coupon cannot be combined]
en: This coupon cannot be used with one of the other applied coupons.
fr-FR: Ce code promo ne peut pas être utilisé avec l’un des autres codes promo appliqués.

[ctx: Error message when coupon cannot be found]
en: Coupon not found
fr-FR: Code promo non trouvé

[ctx: Error message when line item data is invalid]
en: Line item data is missing or invalid
fr-FR: Les données de l’élément sont manquantes ou invalides

[ctx: Error message when order ID is missing or invalid]
en: Order ID is missing or invalid
fr-FR: L’ID de commande est manquant ou non valide

[ctx: Error message when order cannot be found]
en: Order not found
fr-FR: Commande non trouvée

[ctx: Error message when payment method is missing in request]
en: Payment method not provided.
fr-FR: Mode de paiement non fourni.

[ctx: Error message when product addition fails]
en: Failed to add product to cart.
fr-FR: Le produit n'a pas été ajouté au panier.

[ctx: Error message when product is already in cart]
en: "%s" is already in your cart.
fr-FR: Le produit "%s" est déjà dans votre panier.

[ctx: Error message when product or coupon is missing]
en: Invalid product or coupon.
fr-FR: Produit ou code promo non valide.

[ctx: Error message when security token is invalid]
en: Invalid security token
fr-FR: Jeton de sécurité non valide

[ctx: Error message when the product does not exist]
en: Product not found.
fr-FR: Produit non trouvé.

[ctx: Error message when the provided coupon is invalid]
en: Coupon not found.
fr-FR: Code promo non trouvé.

[ctx: Error processing request]
en: Error processing request.
fr-FR: Erreur dans le traitement de la demande.

en: Error updating checkout:
fr-FR: Erreur lors de la mise à jour de la commande :

en: Error: %s Receiver&#146;s E-mail address is invalid.
fr-FR: Erreur: l’adresse de messagerie du %s Destinataire &#146; s n’est pas valide.

en: Error: Gift Card Receiver&#146;s E-mail address is invalid.
fr-FR: Erreur : l’e-mail du bénéficiaire de la carte cadeau n’est pas valide.

en: Every 5 Seconds
fr-FR: Toutes les 5 secondes

en: Exclude
fr-FR: Exclure

en: Exclude Attributes
fr-FR: Exclure les attributs

en: Exclude Product attributes
fr-FR: Exclure les attributs produit

en: Exclude Product categories
fr-FR: Exclure catégorie

en: Exclude Sale Items
fr-FR: Exclure les produits en promotion

en: Exclude User Role
fr-FR: Rôle d’utilisateur à exclure

en: Exclude product IDs
fr-FR: Exclure les ID produit

en: Exclude user roles
fr-FR: Exclure les rôles utilisateur

en: Excluded emails
fr-FR: E-mails exclus

[ctx: Excluded emails label on coupon dashboard column]
en: Excluded emails
fr-FR: E-mails exclus

en: Expand the coupon section by default when visible.
fr-FR: Déployer la section des codes promo par défaut lorsqu’elle est visible.

en: Expired
fr-FR: Expiré

en: Expires on:
fr-FR: Expire le :

en: Expiry Date
fr-FR: Date d’expiration

en: Expiry date
fr-FR: Date d’expiration

[ctx: Expiry reminder background processing complete info message]
en: %s Expiry Reminder background processing complete. This message will automatically disappear but after few seconds upon refresh.
fr-FR: Traitement en arrière-plan du rappel d'expiration %s terminé. Ce message disparaîtra automatiquement après quelques secondes d'actualisation.

en: Expiry: %s
fr-FR: Expiration : %s

en: Export
fr-FR: Exporter

[ctx: Export header]
en: Order Count Restriction
fr-FR: Restriction sur le nombre de commandes

en: Export to CSV
fr-FR: Exporter au format CSV

en: Failed to create export file.
fr-FR: Échec de la création du fichier d’exportation.

en: Failed to load attached coupons.
fr-FR: Échec du chargement des codes promo associés.

en: Failed to prepare coupon object for database.
fr-FR: Échec de la préparation de l’objet du code promo pour la base de données.

en: Failed to save coupon receiver details.
fr-FR: Échec de l’enregistrement des informations du destinataire du code promo.

en: Failed to save uploaded file.
fr-FR: Échec de l’enregistrement du fichier téléversé.

en: Failed to schedule email to "%1$s" for coupon "%2$s" received from order #%3$s.
fr-FR: Impossible de planifier l’envoi du mail à « %1$s » pour le code promo « %2$s » reçu à partir de la commande #%3$s.

en: Failed to schedule email to "%1$s" for coupon "%2$s".
fr-FR: Échec de la planification de l’envoi d’un e-mail à « %1$s » pour le code promo « %2$s ».

en: Failed to update coupon receiver details in session.
fr-FR: Échec de la mise à jour des détails du destinataire du code promo dans la session.

en: Failed to update store credit refund details.
fr-FR: Échec de la mise à jour des détails de remboursement du crédit en magasin.

en: Featured
fr-FR: En vedette

en: Fetch error:
fr-FR: Erreur de récupération :

en: File format seems OK
fr-FR: Format de fichier semble OK

en: File not found %s
fr-FR: Fichier non trouvé %s

en: File not found. Make sure the file has required permission to read and/or the file is accessible:
fr-FR: Fichier introuvable. Assurez-vous que le fichier dispose des autorisations de lecture nécessaires et/ou qu’il est accessible :

en: File size exceeds maximum allowed size of %s.
fr-FR: La taille du fichier dépasse la taille maximale autorisée de %s.

en: File size exceeds maximum allowed size.
fr-FR: La taille du fichier dépasse la taille maximale autorisée.

en: File uploaded OK
fr-FR: Fichier téléchargé OK

en: Filter by category
fr-FR: Filtrer par catégorie

en: Find coupons restricted to %s
fr-FR: Trouver des codes promo limités à %s

en: Fixed
fr-FR: Fixe

en: Fixed Discount
fr-FR: Remise fixe

en: Flat
fr-FR: Plat

en: Flat %s discount on everything today.
fr-FR: %s de Remise sur tout aujourd’hui.

en: For new customers?
fr-FR: Pour les nouveaux clients ?

en: For new user only?
fr-FR: Pour les nouveaux utilisateurs seulement ?

en: Free Shipping
fr-FR: Livraison gratuite

en: Free Shipping coupon
fr-FR: Code promo de livraison gratuite

en: Free shipping
fr-FR: Livraison gratuite

[ctx: Frontend]
en: Deliver coupon
fr-FR: Livrer le code promo

[ctx: Frontend]
en: Enter recipient e-mail address
fr-FR: Saisir l'adresse électronique du destinataire

[ctx: Frontend]
en: Gift to someone else
fr-FR: Cadeau à quelqu'un d'autre

[ctx: Frontend]
en: Message for receiver
fr-FR: Message pour le destinataire

[ctx: Frontend]
en: Receiver email address
fr-FR: Adresse électronique du destinataire

[ctx: Frontend]
en: Send coupons to...
fr-FR: Envoyer les codes promos à...

[ctx: Frontend]
en: Send to different people
fr-FR: Envoyer à différentes personnes

[ctx: Frontend]
en: Send to me
fr-FR: Envoyez-moi

[ctx: Frontend]
en: Send to one person
fr-FR: Envoyer à une personne

[ctx: Frontend]
en: Write a message
fr-FR: Rédiger un message

[ctx: Frontend]
en: Your order contains coupons. What would you like to do?
fr-FR: Votre commande contient des codes promos. Que souhaitez-vous faire ?

en: General
fr-FR: Général

en: Generate coupon code
fr-FR: Générer un code promo

en: Generate coupons and
fr-FR: Générer des codes promo et

en: Generated %s amount
fr-FR: Montant généré du %s

en: Generated Coupon Data
fr-FR: Données de code promo générées

en: Generated coupons
fr-FR: Codes promo générés

[ctx: Generated coupons metabox - Order edit admin page]
en: Coupons are not generated for this order. You can regenerate it from %1$s. Select an appropriate action from the %2$s dropdown menu and hit the %3$s button next to it.
fr-FR: Aucun code promo n’est généré pour cette commande. Vous pouvez la régénérer à partir de %1$s. Sélectionnez une action appropriée dans le menu déroulant %2$s et appuyez sur le bouton %3$s à côté.

[ctx: Generated coupons metabox - Order edit admin page]
en: Order actions
fr-FR: Actions de commande

[ctx: Generated coupons metabox - Order edit admin page]
en: Select %s to only regenerate coupons. No email will be sent for this.
fr-FR: Sélectionnez %s pour régénérer uniquement les codes promo. Aucun e-mail ne sera envoyé pour cela.

[ctx: Generated coupons metabox - Order edit admin page]
en: Select %s to regenerate as well as resend coupons to the recipients via email.
fr-FR: Sélectionnez %s pour régénérer ainsi que renvoyer les codes promo aux destinataires par e-mail.

[ctx: Generated coupons metabox - Order edit admin page]
en: arrow
fr-FR: flèche

en: Gift Card
fr-FR: Carte cadeau

en: Gift Card Code:
fr-FR: Code de la carte cadeau :

en: Gift Card discount is inclusive of tax
fr-FR: Le montant de la carte cadeau inclut les taxes

en: Gift Card from %s
fr-FR: Carte cadeau de la part de %s

en: Gift Image
fr-FR: Image de carte cadeau

en: Gift Image (file not found)
fr-FR: Image de carte cadeau (fichier introuvable)

en: Gift box
fr-FR: Coffret cadeau

en: Gift card
fr-FR: Carte cadeau

en: Gift card image
fr-FR: Image de carte cadeau

en: Gift cards
fr-FR: Cartes cadeau

[ctx: Gift form coupon label connector]
en: of
fr-FR: de

[ctx: Gift form coupon label prefix]
en: Send
fr-FR: Envoyer

[ctx: Gift selection notice]
en: Choose your gift now with coupon %1$s! %2$s
fr-FR: Choisissez votre cadeau maintenant avec le code promo %1$s! %2$s

[ctx: Gift selection notice link]
en: Click here to select your eligible product.
fr-FR: Cliquez ici pour sélectionner votre produit éligible.

en: Gift to someone else
fr-FR: Les offrir à quelqu’un

en: Give alternate singular name to Store Credit / Gift Certificate. This label will only rename Store Credit / Gift Certificate used in the Smart Coupons plugin. <a href="https://woocommerce.com/document/smart-coupons/how-to-rename-store-credit/" target="_blank"><small> [Read More] </small></a>
fr-FR: Donnez un autre nom au singulier au crédit magasin/chèque-cadeau. Ce libellé ne renommera que le crédit magasin/chèque-cadeau utilisé dans le plugin Smart Coupons. <a href="https://woocommerce.com/document/smart-coupons/how-to-rename-store-credit/" target="_blank"><small> [Lire la suite] </small></a>

en: Give plural name for the above singular name.
fr-FR: Donnez le nom pluriel pour le nom singulier ci-dessus.

en: Go to Coupons dashboard %s
fr-FR: Accéder au tableau de bord des codes promo %s

en: Great News!
fr-FR: Bonnes nouvelles !

en: Have a feature request? Submit it %s.
fr-FR: Vous avez une demande de fonctionnalité ? Soumettez-la ici %s.

en: Hi there! Upload a CSV file with coupons details to import them into your shop.
fr-FR: Bonjour ! Téléchargez un fichier CSV avec les détails des codes promo pour les importer dans votre boutique.

en: Hide this notice
fr-FR: Cacher cet avertissement

en: Highest priced qualifying product in cart
fr-FR: Produit éligible au prix le plus élevé dans le panier

en: How many coupons (at max) should be shown on cart, checkout & my account page? If set to 0 (zero) then coupons will not be displayed at all on the website.
fr-FR: Combien de codes promo (au maximum) doivent être affichés sur la page « Panier », sur la page « Commande » et sur la page « Mon compte » ? S’il est fixé à 0 (zéro), les codes promo ne seront pas du tout affichés.

en: Hurry. Going fast! On the entire range of products.
fr-FR: Dépêchez-vous. Profitez de cette remise sur toute la gamme de produits.

en: ID: %d
fr-FR: ID : %d

en: If enabled, existing coupons that match by coupon code will be updated. Coupons that do not exist will be skipped.
fr-FR: Si cette option est activée, les codes promo existants correspondant au code seront mis à jour. Les codes promo qui n'existent pas seront ignorés.

en: If you are a visitor: We access your billing email address entered during purchase
fr-FR: Si vous êtes un visiteur: nous accèderons à votre adresse e-mail de facturation saisie lors de l’achat

en: If you are logged in: We access your billing email address saved in your account & billing email address entered during purchase
fr-FR: Si vous êtes connecté(e) : nous accèderons à votre adresse e-mail de facturation enregistrée dans votre compte et votre adresse e-mail de facturation saisie lors de l’achat

en: If you want to restrict the coupon to certain locations, enter allowed locations here. Country and state names will be auto-completed. Enter city names by typing them fully. Partial names are fine too.
fr-FR: Si vous souhaitez limiter le code promo à certains endroits, indiquez ici les endroits autorisés. Les noms de pays et d'états seront complétés automatiquement. Saisissez les noms de villes en les tapant entièrement. Les noms partiels sont également acceptés.

en: Image upload
fr-FR: Téléversement d’image

en: Import
fr-FR: Importer

en: Import <strong>coupons</strong> to your store via a csv file.
fr-FR: Importez des <strong>codes promo</strong> à votre magasin via un fichier CSV.

en: Import Coupons
fr-FR: Importer des codes promo

en: Import complete - imported
fr-FR: Import complet - importé

en: Import process is already in progress. You’ll be able to import again only after it is completed.
fr-FR: Un processus d’import est déjà en cours. Vous pourrez importer de nouveau uniquement une fois celui-ci terminé.

en: Important setting
fr-FR: Réglage important

en: Include
fr-FR: Inclure

en: Include coupon details on product's page, for products that issue coupons %s
fr-FR: Inclure les détails du code promo sur la page « Produit », pour les produits qui émettent des codes promo %s

en: Include coupons received from other people on My Account > Coupons page %s
fr-FR: Inclure les codes promo reçus de la part d’autres personnes sur la page « Mon compte » > onglet « Codes promo » %s

en: Include in email?
fr-FR: Inclure dans l’e-mail ?

en: Include tax in the amount of the generated %s
fr-FR: Inclure la taxe dans le montant généré du %s

en: Include tax in the amount of the generated gift card
fr-FR: Inclure la taxe dans le montant généré de la carte cadeau

en: Incorrect format for expiry date of coupon "%1$s". Entered date is %2$s. Expected date format: YYYY-MM-DD
fr-FR: Format incorrect pour la date d’expiration du code promo « %1$s ». La date entrée est « %2$s ». Format de la date prévue: AAAA-MM-DD

en: Individual USe
fr-FR: Usage individuel

en: Insane deal
fr-FR: Affaire insensée

en: Insert Shortcode
fr-FR: Insérer un Shortcode

en: Invalid %s refund amount
fr-FR: Montant de remboursement %s invalide

en: Invalid / Used Coupons
fr-FR: Codes promo invalides / déjà utilisés

en: Invalid CSV file. Make sure your CSV file contains all columns, header row, and data in correct format.
fr-FR: Fichier CSV non valide. Assurez-vous que votre fichier CSV contient toutes les colonnes, la ligne d’en-tête et les données au format correct.

en: Invalid amount.
fr-FR: Montant invalide.

en: Invalid email address.
fr-FR: Adresse e-mail non valide.

en: Invalid email format.
fr-FR: Format d'e-mail non valide.

en: Invalid file type. Please upload an image (JPG, PNG, GIF, or WebP).
fr-FR: Type de fichier non valide. Veuillez téléverser une image (JPG, PNG, GIF ou WebP).

en: Invalid file type. Please upload an image file.
fr-FR: Type de fichier non valide. Veuillez téléverser un fichier image.

en: Invalid image selected. Please select a valid image.
fr-FR: Image non valide sélectionnée. Veuillez sélectionner une image valide.

en: Invalid request
fr-FR: Requête non valide.

en: Is Email Coupon Message
fr-FR: Message du code promo pour l’e-mail

en: Is Pick Price of Product
fr-FR: Choix du prix du produit

en: Is that a city name or partial name or ZIP code, you want to match? If so, press \"Enter\" to save it as:
fr-FR: S'agit-il d’un nom de ville, d’un nom partiel ou d’un code postal que vous souhaitez faire correspondre ? Si c'est le cas, appuyez sur « Entrée » pour l'enregistrer sous :

[ctx: Issued amount label on coupon dashboard column]
en: Issued amount
fr-FR: Montant attribué

en: It seems PHP extension "fileinfo" is either not installed, not configured or it's not accessible.
fr-FR: Il semble que l'extension PHP « fileinfo » ne soit pas installée, ne soit pas configurée ou ne soit pas accessible.

en: Labels
fr-FR: Libellés

en: Later
fr-FR: Plus tard

en: Learn how to configure the sale of store credit in any amount
fr-FR: Apprenez à configurer la vente de crédit en magasin pour n’importe quel montant

en: Learn how to create a Buy One, Get One (BOGO) offer to boost sales and attract customers
fr-FR: Apprenez à créer une offre « Un acheté, un offert » (BOGO) pour augmenter vos ventes et attirer des clients

en: Learn how to offer Gift Card worth $100 for just $90
fr-FR: Apprenez à offrir une carte cadeau d’une valeur de 100 € pour seulement 90 €

en: Less details
fr-FR: Moins de détails

en: Liked WooCommerce Smart Coupons? Leave us a %s. A huge thank you from WooCommerce & StoreApps in advance!
fr-FR: Aimez-vous WooCommerce Smart Coupons ? Laissez-nous un %s. WooCommerce & StoreApps vous remercient à l’avance !

en: Limit Usage to X Items
fr-FR: Limiter l’utilisation à X articles

en: Limited Time Offer!
fr-FR: Offre à durée limitée !

[ctx: Link text for contacting support]
en: contact our support team
fr-FR: contactez notre équipe d’assistance

[ctx: Link text to view scheduled actions in admin]
en: View scheduled action
fr-FR: Afficher l'action planifiée

en: List of coupons & their details which you have received from the store. Click on the coupon to see the details.
fr-FR: Liste des codes promo que vous avez reçus. Cliquez sur le code promo pour voir les détails.

en: List of coupons which are valid & available for use. Click on the coupon to use it. The coupon discount will be visible only when at least one product is present in the cart.
fr-FR: Liste des codes promo valables et disponibles à l’utilisation. Cliquez sur le code promo pour l’utiliser. Le code promo ne sera visible que si au moins un produit est présent dans le panier.

en: List of coupons which can not be used. The reason can be based on its usage restrictions, usage limits, expiry date.
fr-FR: Liste des codes promo qui ne peuvent pas être utilisés. La raison peut être basée sur ses restrictions d’utilisation, ses limites d’utilisation, sa date d’expiration.

en: List of excluded billing emails to check against when an order is placed. Separate email addresses with commas. You can also use an asterisk (*) to match parts of an email. For example "*@gmail.com" would match all gmail addresses.
fr-FR: Liste des adresses e-mail de facturation exclues à vérifier lors de la passation d’une commande. Séparez les adresses e-mail par des virgules. Vous pouvez également utiliser un astérisque (*) pour faire correspondre des parties d’une adresse e-mail. Par exemple, « *@gmail.com » correspondrait à toutes les adresses Gmail.

en: Load the customer's billing information? This will remove any currently entered billing information.
fr-FR: Charger les informations de facturation du client ? Ceci supprimera toutes les informations de facturation actuellement saisies.

en: Load the customer's shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
fr-FR: Charger les informations de livraison du client ? Ceci supprimera toutes les informations de livraison actuellement saisies.

en: Locations lookup in
fr-FR: Recherche de lieux dans

[ctx: Logger for stopped batch process due to health status]
en: Batch stopped due to health status in task: %s
fr-FR: Lot arrêté en raison de l’état de la tâche : %s

en: Make a duplicate from this coupon
fr-FR: Faire un duplicata de ce code promo

en: Manage
fr-FR: Gérer

en: Manage Coupon Reminder Emails
fr-FR: Gérer les e-mails de rappel de codes promo

en: Manage coupon categories
fr-FR: Gérer les catégories de codes promo

en: Match for location in
fr-FR: Correspondance pour l'emplacement dans

en: Max discount
fr-FR: Réduction max

en: Max discount (%s)
fr-FR: Réduction max (%s)

en: Maximum Spend
fr-FR: Dépenses maximum

en: Maximum file size
fr-FR: Taille maximale du fichier

en: Maximum file size: %s. Allowed formats: JPG, PNG, GIF, WebP
fr-FR: Taille de fichier maximale : %s. Formats autorisés : JPG, PNG, GIF, WebP

en: Maximum quantity
fr-FR: Quantité maximale

en: Menu Order
fr-FR: Ordre du menu

[ctx: Message displayed when the database update process fails]
en: %1$s database update failed. This may be due to server issues or configuration problems. Please click the "Restart Update" button to try again. If the issue persists, %2$s for assistance.
fr-FR: La mise à jour de la base de données %1$s a échoué. Cela peut être dû à des problèmes de serveur ou de configuration. Veuillez cliquer sur le bouton « Redémarrer la mise à jour » pour réessayer. Si le problème persiste, %2$s pour obtenir de l'aide.

[ctx: Message for display discounted price feature admin notice]
en: Display both the original (crossed-out) price and the discounted price in the cart when coupons are applied. You can enable this under <strong>Smart Coupons → General → Display Discounted Price</strong> in plugin settings.
fr-FR: Affichez à la fois le prix d’origine (barré) et le prix réduit dans le panier lorsque des codes promo sont appliqués. Vous pouvez activer cette option dans <strong>Smart Coupons → Général → Afficher le prix réduit</strong> dans les réglages de l’extension.

[ctx: Message for product page gift form feature admin notice]
en: Customers can now send %s directly from the product page! They can enter recipient details, add personalized messages, and schedule delivery before adding to cart. This streamlines the gifting experience and reduces checkout friction.
fr-FR: Les clients peuvent désormais envoyer %s directement depuis la page produit ! Ils peuvent saisir les coordonnées du destinataire, ajouter des messages personnalisés et programmer la livraison avant d’ajouter le produit à leur panier. Cela simplifie l’expérience d’achat de cadeaux et réduit les frictions lors du paiement.

en: Message:
fr-FR: Message :

en: Minimum Order Value
fr-FR: Valeur minimale de commande

en: Minimum Spend
fr-FR: Dépenses minimum

en: Minimum quantity
fr-FR: Quantité minimale

en: Missing meta for discount type "%s" set successfully!
fr-FR: Méta manquante pour le type de remise « %s » définie avec succès !

en: Months
fr-FR: Mois

en: More details
fr-FR: Plus de détails

en: My Account page
fr-FR: Page « Mon compte »

en: Name
fr-FR: Nom

en: Need a lot of coupons? You can easily do that with Smart Coupons.
fr-FR: Besoin de beaucoup de codes promo ? Vous pouvez facilement le faire avec des Smart Coupons.

en: Network error:
fr-FR: Erreur réseau :

en: Never expires
fr-FR: N’expire jamais

en: Never show again
fr-FR: Ne plus afficher

en: New coupon category name
fr-FR: Nouveau nom de la catégorie de code promo

en: New feature
fr-FR: Nouvelle fonctionnalité

[ctx: No available coupons message]
en: No coupons available for your current cart. But we’re still watching for future deals!
fr-FR: Aucun code promo disponible pour votre panier actuel. Mais nous restons à l’affût des prochaines offres !

en: No coupon categories found
fr-FR: Aucune catégorie de code promo trouvée

en: No coupon code found.
fr-FR: Aucun code promo trouvé.

[ctx: No coupon ids error message]
en: No coupon ids passed.
fr-FR: Aucun identifiant de code promo n'a été transmis.

en: No coupon to duplicate has been supplied!
fr-FR: Aucun code promo à dupliquer n’a été fourni !

en: No customer selected
fr-FR: Aucun client sélectionné

en: No email provided.
fr-FR: Aucune adresse e-mail fournie.

en: No file uploaded
fr-FR: Aucun fichier téléversé.

en: No maximum
fr-FR: Pas de maximum

en: No minimum
fr-FR: Pas de minimum

en: No payment methods
fr-FR: Pas de mode de paiement

en: No product attributes
fr-FR: Aucun attribut produit

en: No restrictions
fr-FR: Aucune restriction

en: No search term specified.
fr-FR: Aucun terme de recherche spécifié.

en: No shipping methods
fr-FR: Pas de mode de livraison

en: No user roles
fr-FR: Aucun rôle utilisateur

en: Nonce verification failed for action "wc_sc_refund_store_credit".
fr-FR: La vérification du nonce a échoué pour l'action « wc_sc_refund_store_credit ».

en: Nonce verification failed.
fr-FR: La vérification du nonce a échoué.

en: Not valid for %s
fr-FR: Non valable pour %s

en: Not valid for category %s | Not valid for categories %s
fr-FR[0]: Non valable pour la catégorie %s
fr-FR[1]: Non valable pour les catégories %s

en: Not valid for sale items
fr-FR: Non valable pour les produits en promotion

en: Note: If any coupon from the CSV file already exists in the store, it will not update the existing coupon, instead a new coupon will be imported & the previous coupon with the same code will become inactive.
fr-FR: Note : Si un code promo du fichier CSV existe déjà dans le magasin, il ne mettra pas à jour le code promo existant, mais un nouveau code promo sera importé et le code promo précédent avec le même code deviendra inactif.

en: Note: WP CRON has been disabled on your install which may prevent this update from completing.
fr-FR: Remarque : WP CRON a été désactivé sur votre installation, ce qui peut empêcher cette mise à jour de se terminer.

[ctx: Notice when coupon code is empty]
en: Please enter a valid coupon code.
fr-FR: Veuillez saisir un code promo valide.

en: Now
fr-FR: Maintenant

en: Number of characters in auto-generated coupon code
fr-FR: Nombre de caractères dans le code promo auto-généré

en: Number of characters in auto-generated coupon code will be restricted to this number excluding prefix and/or suffix. The default length will be 13. It is recommended to keep this number between 10 to 15 to avoid coupon code duplication.
fr-FR: Le nombre de caractères dans le code promo auto-généré sera limité à ce numéro excluant le préfixe et/ou le suffixe. La longueur par défaut sera 13. Il est recommandé de garder ce nombre entre 10 et 15 pour éviter la duplication du code promo.

en: Number of coupons to generate
fr-FR: Nombre de codes promo à générer

en: Number of coupons to show
fr-FR: Nombre de codes promo à afficher

en: OR
fr-FR: OU

en: Ocean
fr-FR: Océan

en: Offer
fr-FR: Offre

en: On Cart/Checkout pages
fr-FR: Sur les pages Panier/Commande

en: Only CSV files are supported. The uploaded file type is:
fr-FR: Seuls les fichiers CSV sont pris en charge. Le type de fichier téléchargé est :

en: Open in a new tab
fr-FR: Ouvrir dans un nouvel onglet

[ctx: Operator option]
en: No Restriction
fr-FR: Aucune restriction

[ctx: Operator word for order restriction]
en: equal to
fr-FR: égal à

[ctx: Operator word for order restriction]
en: greater than
fr-FR: supérieur à

[ctx: Operator word for order restriction]
en: less than
fr-FR: inférieur à

en: Optional coupon code format
fr-FR: Format de code de code promo facultatif

[ctx: Order edit admin page]
en: Coupon details manually sent.
fr-FR: Détails du code promo envoyés manuellement.

[ctx: Order edit admin page]
en: Coupons manually regenerated & sent.
fr-FR: Codes promo régénérés et envoyés manuellement.

[ctx: Order edit admin page]
en: Coupons manually regenerated.
fr-FR: Codes promo régénérés manuellement.

[ctx: Order edit admin page]
en: Regenerate & resend coupon emails
fr-FR: Régénérer et renvoyer des e-mails de codes promo

[ctx: Order edit admin page]
en: Regenerate coupons
fr-FR: Régénérer les codes promo

[ctx: Order edit admin page]
en: Resend coupon emails
fr-FR: Renvoyer des e-mails de codes promo

en: Order paid by %s
fr-FR: Commande payée par %s

en: Order paid by store credit.
fr-FR: Commande payée avec le code promo.

en: Orders
fr-FR: Commandes

en: Other
fr-FR: Autre

en: PHP extension %s is missing or not accessible. It is required for secure coupon imports.
fr-FR: L’extension PHP %s est manquante ou inaccessible. Elle est nécessaire pour les importations sécurisées de codes promo.

[ctx: Page title]
en: Smart Coupons Terms
fr-FR: Termes des Codes promo

en: Parent coupon category
fr-FR: Catégorie parente de code promo

en: Parent coupon category:
fr-FR: Catégorie de code promo parent :

en: Payment methods
fr-FR: Moyens de paiement

en: Percentage
fr-FR: Pourcentage

en: Percentage Reward
fr-FR: Remise en pourcentage

en: Personal Message:
fr-FR: Message personnel :

en: Pick a delivery date & time
fr-FR: Choisissez une date et une heure de remise

en: Pick any item today for %s off.
fr-FR: Choisissez n’importe quel élément aujourd’hui pour le %s.

[ctx: Placeholder for order count]
en: Order count
fr-FR: Nombre de commandes

en: Please consider
fr-FR: Veuillez considérer

en: Please enter a valid value for Number of Coupons to Generate
fr-FR: Entrez une valeur valide pour le nombre de codes promo à générer

en: Please enter in a value less than the regular price.
fr-FR: Veuillez saisir une valeur inférieure au tarif régulier.

en: Please enter in country code with two capital letters.
fr-FR: Veuillez saisir un code pays avec deux lettres majuscules.

en: Please enter in decimal (%s) format without thousand separators.
fr-FR: Veuillez saisir en format décimal (%s) sans séparateur de milliers.

en: Please enter in monetary decimal (%s) format without thousand separators and currency symbols.
fr-FR: Veuillez saisir en format monétaire, avec décimal, (%s) sans séparateur de milliers et sans symbole monétaire.

en: Please select at least one coupon to print.
fr-FR: Veuillez sélectionner au moins un code promo à imprimer.

en: Please select some categories
fr-FR: Veuillez sélectionner des catégories

en: Please select some categories in "Product categories" restrictions above...
fr-FR: Veuillez sélectionner certaines catégories dans les restrictions « Catégories de produits » ci-dessus…

en: Please select some items.
fr-FR: Veuillez sélectionner quelques articles.

en: Please select some products
fr-FR: Veuillez sélectionner des produits

en: Please select some products in "Products" restrictions above...
fr-FR: Veuillez sélectionner certains produits dans les restrictions « Produits » ci-dessus…

en: Please try again later.
fr-FR: Veuillez réessayer ultérieurement.

en: Please update WooCommerce to the latest version
fr-FR: Veuillez mettre à jour WooCommerce vers la dernière version

en: Plural name
fr-FR: Nom pluriel

en: Polylang plugin is required for this functionality.
fr-FR: L’extension Polylang est obligatoire pour cette fonctionnalité.

[ctx: Popup description]
en: Redeem Your "%1$s" and choose 1 product from %2$d options with %3$s %4$s %5$s off
fr-FR: Utilisez votre « %1$s » et choisissez 1 produit parmi %2$d options avec %3$s %4$s %5$s de réduction.

[ctx: Popup title]
en: Choose an option.
fr-FR: Choisissez une option.

en: Post Date
fr-FR: Date de l’article

en: Post Excerpt
fr-FR: Extrait d’article

en: Post Parent
fr-FR: Article Parent

en: Post Status
fr-FR: Statut de l’article

en: Prefix
fr-FR: Préfixe

[ctx: Prefix for successful coupon notice]
en: Coupon code
fr-FR: Code promo

en: Preview
fr-FR: Aperçu

en: Preview Email
fr-FR: Prévisualiser l’e-mail

en: Prices entered with tax
fr-FR: Prix saisis en TTC

en: Print
fr-FR: Imprimer

en: Print coupon | Print coupons
fr-FR[0]: Imprimer le code promo
fr-FR[1]: Imprimer les codes promo

en: Print selected coupons
fr-FR: Imprimer les codes promo sélectionnés

en: Printing coupons
fr-FR: Impression des codes promo

en: Product | Products
fr-FR[0]: Produit
fr-FR[1]: %s produits

en: Product Attributes
fr-FR: Attributs du produit

en: Product Discount
fr-FR: Remise produit

en: Product IDs
fr-FR: ID Produits

en: Product attributes
fr-FR: Attributs du produit

en: Product attributes that the coupon will be applied to, or that need to be in the cart in order for the %s to be applied.
fr-FR: Attributs du produit pour que le code promo soit appliqué, ou qui doivent être dans le panier afin que les %s s’appliquent.

en: Product attributes that the coupon will not be applied to, or that cannot be in the cart in order for the %s to be applied.
fr-FR: Attributs de produit auxquels le code promo ne sera pas appliqué, ou qui ne peuvent pas être dans le panier pour que les %s soient appliqués.

en: Product categories
fr-FR: Catégories de produits

[ctx: Product page gift form]
en: Enter recipient e-mail address
fr-FR: Saisir l’e-mail du destinataire

[ctx: Product page gift form]
en: Pick a delivery date & time
fr-FR: Choisissez une date et une heure d’envoi

[ctx: Product page gift form]
en: Write a message
fr-FR: Écrire un message

[ctx: Product page gift form accordion title]
en: GIFT to person
fr-FR: Offrir à quelqu’un

[ctx: Product page gift form error]
en: Session save failed
fr-FR: Échec de l’enregistrement de la session

[ctx: Product page gift form error]
en: Unknown error
fr-FR: Erreur inconnue

[ctx: Product page gift form title]
en: Send Coupons to...
fr-FR: Envoyer le(s) code(s) promo à…

en: Product quantity based restrictions
fr-FR: Restrictions basées sur la quantité de produits

[ctx: Product setting title for image upload on product edit page]
en: Enable to allow users to upload image that will be sent along with %s email
fr-FR: Activer pour autoriser les utilisateurs à téléverser une image qui sera envoyée avec l’e-mail %s.

[ctx: Product setting title for image upload on product edit page]
en: Image upload
fr-FR: Téléversement d’image

en: Product taxonomies that the coupon will be applicable for, or its availability in the cart in order for the "Fixed cart discount" to be applied, based on whether the taxonomies are included or excluded.
fr-FR: Les taxonomies de produits pour lesquelles le code promo sera applicable, ou sa disponibilité dans le panier pour que la « remise panier fixe » soit appliquée, selon que les taxonomies sont incluses ou exclues.

en: Product taxonomies that the coupon will be applicable for, or its availability in the cart in order for the "Fixed cart discount" to be applied, based on whether the taxonomies are included or excluded. All the taxonomies selected here, should be valid, for this coupon to be valid.
fr-FR: Les taxonomies de produits pour lesquelles le code promo sera applicable, ou sa disponibilité dans le panier afin que la « remise fixe sur le panier » soit appliquée, selon que les taxonomies sont incluses ou exclues. Toutes les taxonomies sélectionnées ici doivent être valides pour que ce code promo soit valable.

en: Products
fr-FR: Produits

en: Progress
fr-FR: Progression

en: Purchase %s worth
fr-FR: Achetez pour %s

en: Purchase credit worth
fr-FR: Montant de la carte cadeau

en: Quantity Required
fr-FR: Quantité nécessaire

en: Quickly create and email %s to one or more people.
fr-FR: Créer rapidement et envoyer par e-mail %s à une ou plusieurs personnes.

en: Quickly create and email Store Credit or Gift Card to one or more people.
fr-FR: Créez et envoyer rapidement par e-mail un bon d’achat ou une carte-cadeau à une ou plusieurs personnes.

[ctx: REST API]
en: Coupons scheduled date & time
fr-FR: Date et heure de programmation des codes promo

[ctx: REST API]
en: Email address of recipients
fr-FR: Adresse e-mail des destinataires

[ctx: REST API]
en: Message for coupon recipient
fr-FR: Message pour le destinataire du code promo

[ctx: REST API]
en: Whether to send coupons now or schedule for later.
fr-FR: Faut-il envoyer les codes promo immédiatement ou les programmer pour plus tard.

[ctx: REST API]
en: Whether to send coupons to only one person or multiple people.
fr-FR: Faut-il envoyer les codes promo à une seule personne ou à plusieurs personnes.

[ctx: REST API]
en: Whether to send coupons to someone else.
fr-FR: Faut-il envoyer les codes promo à quelqu’un d’autre.

en: Ready to import? Choose a .csv file, then click "Upload file".
fr-FR: Prêt à importer ? Choisissez un fichier. csv, puis cliquez sur « Télécharger le fichier ».

en: Receiver
fr-FR: Destinataire

en: Recurring subscriptions
fr-FR: Abonnements récurrents

en: Redeem Your "%1$s" and choose 1 product from %2$d options with %3$s %4$s %5$s off
fr-FR: Échangez vos « %1$s » et choisissez 1 produit parmi les options %2$d avec %3$s %4$s %5$s de réduction

en: Refund %1$s - %2$s
fr-FR: Remboursement %1$s - %2$s

en: Refund %1$s - %2$s by %3$s
fr-FR: Remboursement %1$s - %2$s par %3$s

en: Remind me after a month
fr-FR: Rappelez-moi après un mois

en: Remove
fr-FR: Supprimer

en: Remove Image
fr-FR: Supprimer l’image

en: Remove taxonomy restriction
fr-FR: Supprimer la restriction de taxonomie

en: Remove this attribute?
fr-FR: Supprimer cet attribut ?

en: Remove this item meta?
fr-FR: Supprimer la méta de cet article&nbsp;?

en: Removed Coupon Personal Data
fr-FR: Données personnelles des codes promo supprimées

en: Removed Order Personal Data
fr-FR: Données personnelles des commandes supprimées

en: Removed User Personal Data
fr-FR: Données personnelles des utilisateurs supprimés

en: Renewal orders should not generate coupons even when they include a product that issues coupons
fr-FR: Les commandes de renouvellement ne doivent pas générer de code promo même lorsqu’ils comprennent un produit qui émet des codes promo

en: Required
fr-FR: Obligatoire

en: Retain Store Credit/Gift Certificate
fr-FR: Conserver le bon d’achat/carte cadeau

en: Review
fr-FR: Avis

en: Role of the users for whom this coupon is not valid. Keep empty if you want this coupon to be valid for users with any role.
fr-FR: Rôle des utilisateurs pour lesquels ce code promo n’est pas valable. Laissez vide si vous voulez que ce code promo soit valable pour les utilisateurs ayant un rôle quelconque.

en: Role of the users for whom this coupon is valid. Keep empty if you want this coupon to be valid for users with any role.
fr-FR: Rôle des utilisateurs pour lesquels ce code promo est valable. Laissez vide si vous voulez que ce code promo soit valable pour tous les types de rôles.

en: Rose Pink
fr-FR: Rose

en: Rounding
fr-FR: Arrondir

en: Scheduled email heading
fr-FR: Entête de l’e-mail planifié

en: Scheduled email subject
fr-FR: Sujet de l’e-mail planifié

en: Search & select a coupon which you want to display as store notice. The selected coupon's description will be displayed along with the coupon code (if it is set) otherwise, a description will be generated automatically. To disable the feature, keep this field empty.
fr-FR: Recherchez et sélectionnez un code promo que vous souhaitez afficher comme avis de magasin. La description du code promo sélectionné sera affichée avec le code du code promo (si celui-ci est défini), sinon une description sera générée automatiquement. Pour désactiver la fonction, laissez ce champ vide.

en: Search coupon categories
fr-FR: Rechercher des catégories de codes promo

en: Search coupon...
fr-FR: Rechercher un code promo…

en: Search for a coupon&hellip;
fr-FR: Chercher un code promo&hellip;

en: Search for a coupon...
fr-FR: Recherche un code promo…

en: Search for a product&hellip;
fr-FR: Rechercher un produit&hellip;

en: Search for locations...
fr-FR: Rechercher des emplacements…

en: Searching...
fr-FR: Recherche en cours…

en: Security check failed
fr-FR: Échec de la vérification de sécurité.

en: See coupon search limitations
fr-FR: Voir les limitations de la recherche des codes promo

en: Select Gift Certificate Image
fr-FR: Sélectionner l’image de carte cadeau

en: Select if cashback is a percentage of order total or a fixed amount.
fr-FR: Sélectionner si le cashback correspond à un pourcentage du total de la commande ou à un montant fixe.

en: Select options
fr-FR: Sélectionner les options

en: Select order status&hellip;
fr-FR: Sélectionnez l’état de la commande &hellip;

en: Select product attributes...
fr-FR: Sélectionner les attributs du produit...

en: Selected gift certificate image
fr-FR: Image de carte cadeau sélectionnée

en: Sell %s at less price?
fr-FR: Vendre %s à moindre prix ?

en: Sell gift cards at less price?
fr-FR: Vendre des cartes cadeaux à moindre prix ?

en: Send
fr-FR: Envoyer

en: Send %s
fr-FR: Envoyer %s

en: Send %s email including image uploaded by the purchaser.
fr-FR: Envoyer l’e-mail %s incluant l’image téléversée par l’acheteur.

en: Send All Unused Coupon Reminders Now
fr-FR: Envoyer tous les rappels de codes promo non utilisés maintenant

en: Send Coupon Form
fr-FR: Formulaire d'envoi de code promo

en: Send Coupons to...
fr-FR: Envoyer le(s) codes(s) promo à...

en: Send Store Credit
fr-FR: Envoyer le bon d’achat

en: Send an acknowledgement email to the purchaser. One email per customer.
fr-FR: Envoyer un e-mail d’accusé de réception à l’acheter. Un e-mail par client.

en: Send coupon form
fr-FR: Formulaire d’envoi de code promo

en: Send coupons on renewals?
fr-FR: Envoyer des codes promo sur les renouvellements ?

en: Send only one email instead of multiple emails when multiple coupons are generated for same recipient
fr-FR: Envoyer un seul e-mail au lieu de plusieurs lorsque plusieurs codes promo sont générés pour le même destinataire

en: Send only one email instead of multiple emails when multiple coupons are generated per recipient.
fr-FR: Envoyer un seul e-mail au lieu de plusieurs lorsque plusieurs codes promo sont générés pour le même destinataire.

en: Send to
fr-FR: Envoyer à

en: Send to different people
fr-FR: L’envoyer à plusieurs personnes

en: Send to me
fr-FR: Me les envoyer

en: Send to one person
fr-FR: L’envoyer à une personne

en: Sender
fr-FR: Expéditeur

en: Set the minimum order total required for this rule
fr-FR: Définir le total minimal de commande nécessaire pour cette règle

en: Setting
fr-FR: Paramètre

en: Setting "Enable the use of coupon codes" is disabled.
fr-FR: Le paramètre « activer l’utilisation des codes promo » est désactivé.

en: Settings
fr-FR: Paramètres

en: Setup any denomination Gift Cards
fr-FR: Configurer des cartes-cadeaux de n'importe quelle valeur

en: Setup discounted price Gift Cards
fr-FR: Configurer des cartes-cadeaux à prix réduit

en: Setup fixed denomination Gift Cards
fr-FR: Configurer des cartes-cadeaux à valeur fixe

en: Shipment
fr-FR: Expédition

en: Shipping Locations
fr-FR: Emplacement de livraison

en: Shipping address
fr-FR: Adresse de livraison

en: Shipping methods
fr-FR: Méthodes d’expédition

en: Shop Now
fr-FR: Achetez maintenant

en: Shop now!
fr-FR: Achetez maintenant !

en: Shop now:
fr-FR: Achetez maintenant :

en: Show both the original (crossed-out) price and the discounted price in the cart when coupons are applied.
fr-FR: Afficher à la fois le prix d'origine (barré) et le prix réduit dans le panier lorsque des codes promo sont appliqués.

en: Show coupons available to customers on their My Account > Coupons page %s
fr-FR: Afficher les codes promo disponibles pour les clients sur leur page « Mon compte » > onglet « Codes promo » %s

en: Show coupons on Cart page
fr-FR: Afficher les codes promo sur la page Panier

en: Show coupons on Checkout page
fr-FR: Afficher les codes promo sur la page Commande

en: Show invalid or used coupons in My Account > Coupons %s
fr-FR: Afficher les codes promo non valides ou déjà utilisés sur la page « Mon compte » > onglet « Codes promo » %s

en: Show section open by default
fr-FR: Afficher la section ouverte par défaut

en: Show to everyone?
fr-FR: Montrer à tout le monde ?

en: Singular name
fr-FR: Nom singulier

en: Skipped
fr-FR: Ignoré

en: Smart Coupons - %s email with image
fr-FR: Smart Coupons - e-mail %s avec image

en: Smart Coupons - Acknowledgement email
fr-FR: Smart Coupons - E-mail accusé de réception

en: Smart Coupons - Auto generated coupon email
fr-FR: Smart Coupons - E-mail de code promo généré automatiquement

en: Smart Coupons - Combined auto generated coupons email
fr-FR: Smart Coupons - E-mail regroupant plusieurs codes promo générés automatiquement

en: Smart Coupons Settings
fr-FR: Paramètres des codes promos

en: Smart Coupons has created a coupon's terms page (used during coupon printing) for you. Please edit it as required from
fr-FR: Smart Coupons a créé pour vous une page de termes de codes promo (utilisée lors de l’impression de codes promo). Veuillez la modifier au besoin

en: Smart Coupons related settings
fr-FR: Réglages Smart Coupons

en: Smart Coupons settings
fr-FR: Réglages Smart Coupons

en: Smart Coupons' meta data
fr-FR: Métadonnées de Smart Coupons

en: Smart Coupons: Restrictions
fr-FR: Smart coupons : Restrictions

en: Some values required for $item_id & $item_key
fr-FR: Certaines valeurs sont nécessaires pour $item_id et $item_key

en: Some values required for $post_id & $meta_key
fr-FR: Certaines valeurs nécessaires pour $post_id et $meta_key

en: Sorry, No coupons available for you.
fr-FR: Désolé, aucun code promo actuellement disponible.

en: Sorry, no coupons available for you.
fr-FR: Désolé, aucun code promo n’est disponible pour vous.

en: Sorry, there has been an error.
fr-FR: Désolé, il y a eu une erreur.

en: Sorry, this coupon is not applicable to selected products.
fr-FR: Désolé, ce code promo n’est pas applicable aux produits sélectionnés.

en: Sorry, this coupon is not applicable to the %1$s: %2$s.
fr-FR: Désolé, ce code promo n’est pas applicable aux %1$s : %2$s.

en: Spanish Orange
fr-FR: Orange espagnole

en: Special
fr-FR: Spécial

en: Spend %s more
fr-FR: Dépensez encore %s

en: Spend More
fr-FR: Dépensez plus

en: Spend at least %s
fr-FR: Dépensez au moins %s

en: Spend up to %s
fr-FR: Dépensez jusqu’à %s

en: Start Shopping
fr-FR: Commencer vos achats

en: Start this tour
fr-FR: Commencer cette visite guidée

en: Stop
fr-FR: Arrêter

en: Store Credit
fr-FR: Bon d’achat

en: Store Credit / Gift Card Balance
fr-FR: Solde Bon d’achat / Carte Cadeau

en: Store Credit / Gift Certificate
fr-FR: Bon d’achat / Carte cadeau

en: Store Credit / Gift Certificate sent successfully.
fr-FR: Bon d’achat/carte cadeau envoyé avec succès.

en: Store Credit Used
fr-FR: Bon d’achat utilisé

en: Store Credit Used:
fr-FR: Crédit bon d’achat utilisé :

en: Store Credit of
fr-FR: Bon d’achat de

en: Store Credit/Gift Certificate
fr-FR: Bon d’achat / Carte cadeau

en: Store Credit/Gift Certificate - Coupon Data
fr-FR: Bon d’achat/carte cadeau - Données du code promo

en: Store Credit/Gift Certificate - Order Data
fr-FR: Bon d’achat/Carte cadeau - Données de la commande

en: Store Credit/Gift Certificate that are stored for customers via coupons. If erased, the customer will not be able to use the coupons.
fr-FR: Bons d’achat/cartes cadeau qui sont stockés pour les clients via les codes promo. S’ils sont effacés, le client ne pourra pas utiliser les codes promo.

en: Store Credit:
fr-FR: Bon d’achat :

en: Store Credit:
fr-FR: Crédit en boutique :

en: Store Credits
fr-FR: Bons d’achat

en: Store Credits / Gift Cards
fr-FR: Bons d’achat/Cartes cadeau

en: Store credit
fr-FR: Bon d’achat

en: Style for coupon in email.
fr-FR: Style du code promo dans l’e-mail.

en: Style for email
fr-FR: Style pour l’e-mail

en: Style for store notice
fr-FR: Style pour la notice du magasin

en: Subject
fr-FR: Sujet

[ctx: Success message after updating payment method and validating coupons]
en: Payment method updated successfully, and coupons validated.
fr-FR: Mode de paiement mis à jour avec succès et codes promo validés.

[ctx: Success message when a product is added to the cart]
en: "%s" has been added to your cart.
fr-FR: "%s" a été ajouté à votre panier.

en: Successfully
fr-FR: Avec succès

en: Successfully cleared WooCommerce Smart Coupons cache!
fr-FR: Cache WooCommerce Smart Coupons effacé !

en: Successfully updated store credit refund details.
fr-FR: Les détails du remboursement du crédit du magasin ont été mis à jour avec succès.

en: Suffix
fr-FR: Suffixe

[ctx: Suffix for successful coupon notice]
en: has been applied to your cart.
fr-FR: a été appliqué à votre panier.

en: Super Savings!
fr-FR: De super économies !

en: Sync of coupon data for coupon ID: %1$d failed. Reason: %2$s
fr-FR: La synchronisation des données du code promo pour l’ID %1$d a échoué. Raison : %2$s

en: Table %s deleted successfully.
fr-FR: La table %s a été supprimée avec succès.

en: Take a tour
fr-FR: Faire une visite guidée

en: Tax
fr-FR: Taxe

en: Taxonomy
fr-FR: Taxonomie

en: Taxonomy based restrictions
fr-FR: Restrictions basées sur la taxonomie

en: Template Coupon
fr-FR: Modèle de code promo

en: The CSV must adhere to a specific format and include a header row.
fr-FR: Le CSV doit respecter un format spécifique et inclure une ligne d’en-tête.

en: The coupon code already exists
fr-FR: Ce code promotionnel existe déjà

en: The coupons will be sent to the recipients via email on the selected date & time
fr-FR: Les codes promo seront envoyés aux destinataires par e-mail à la date et l’heure sélectionnées

en: The database update runs in the background and may take some time. It's only for WooCommerce Smart Coupons plugin data and won't affect your existing data.
fr-FR: La mise à jour de la base de données s'effectue en arrière-plan et peut prendre un certain temps. Elle ne concerne que les données du plugin WooCommerce Smart Coupons et n'affectera pas vos données existantes.

en: The file does not exist, please try again.
fr-FR: Le fichier n’existe pas, veuillez essayer de nouveau.

en: The maximum discount this coupon can give on a cart.
fr-FR: La réduction maximale que ce code promo peut donner sur un panier.

en: The store credit will expire at 00:00:00 of this date.
fr-FR: Ce crédit expirera à 00:00:00 à cette date.

en: The title for coupon receiver details block.
fr-FR: Le titre pour le bloc des détails du destinataire du code promo.

en: The value should not be greater than
fr-FR: La valeur ne doit pas être supérieure à

en: The value should not be less than
fr-FR: La valeur ne doit pas être inférieure à

en: There has been an error in sending %s.
fr-FR: Il y a eu une erreur lors de l’envoi de %s.

en: There has been an error in sending Store Credit / Gift Certificate.
fr-FR: Il y a eu une erreur dans l’envoi de bon d’achat/carte cadeau.

en: These coupon/s will be given to customers who buy this product. The coupon code will be automatically sent to their email address on purchase.
fr-FR: Ce ou ces codes promo seront accordés aux clients qui achèteront ce produit. Le ou les codes promo seront automatiquement envoyés à leur adresse e-mail après achat.

en: This Week Only!
fr-FR: Cette semaine seulement !

en: This action will also refund all store credit applied to the order.
fr-FR: Cette action remboursera également tous les crédits en magasin appliqués à la commande.

en: This coupon has pending emails to be sent. Deleting it will delete those emails also. Are you sure to delete this coupon?
fr-FR: Ce code promo a des e-mails en attente à envoyer. Le supprimer supprimera également ces e-mails. Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce code promo ?

en: This coupon is not valid for selected shipping method.
fr-FR: Ce code promo n’est pas valable pour le mode de livraison sélectionné.

en: This coupon is not valid for you.
fr-FR: Ce code promo n’est pas valable pour vous.

en: This coupon is valid for the first order only.
fr-FR: Ce code promo est valable uniquement pour la première commande.

en: This guide will help you create gift cards, making it easy for your customers to purchase and redeem them, driving more sales and enhancing customer loyalty.
fr-FR: Ce guide vous aidera à créer des cartes cadeaux, facilitant leur achat et leur utilisation par vos clients, augmentant ainsi vos ventes et renforçant leur fidélité.

en: This guide will show you how to create a compelling offer that encourages customers to buy Gift Cards at a significant discount, boosting your sales and customer engagement.
fr-FR: Ce guide vous montrera comment créer une offre attrayante incitant vos clients à acheter des cartes cadeaux à un prix réduit, augmentant ainsi vos ventes et l’engagement de votre clientèle.

en: This guide will show you how to set up flexible store credit options, allowing your customers to purchase credit in any custom denominations to use in your store.
fr-FR: Ce guide vous montrera comment configurer des options flexibles de crédit en magasin, permettant à vos clients d’acheter du crédit pour des montants personnalisés à utiliser dans votre boutique.

en: This is a preview of how your gift card will appear in the email.
fr-FR: Ceci est un aperçu de l’apparence de votre carte cadeau dans l’e-mail.

en: This is a sample coupon
fr-FR: Ceci est un exemple de code promo

en: This is the heading above coupon details displayed on products that issue coupons.
fr-FR: Il s’agit de l’entête au dessus des détails du code promo qui sont affichés sur les produits qui émettent des codes promo.

en: This is the title for the list of available coupons, shown on Cart and Checkout pages.
fr-FR: Ceci est le titre de la liste des codes promo disponibles, affichée sur les pages Panier et Commande.

en: This is the total credit used.
fr-FR: Ceci est le total des bons d’achat utilisé.

en: This is what will be shown instead of "Add to Cart" for products that sell %s.
fr-FR: C’est ce qui sera affiché à la place de « Ajouter au panier » pour les produits qui vendent %s.

[ctx: This message is shown when the WooCommerce Smart Coupons database is not updated]
en: This feature is unavailable until the WooCommerce Smart Coupons database update is complete. Please update the WooCommerce Smart Coupons database to enable coupon expiry reminders.
fr-FR: Cette fonctionnalité n’est pas disponible tant que la mise à jour de la base de données de WooCommerce Smart Coupons n’est pas terminée. Veuillez mettre à jour la base de données de WooCommerce Smart Coupons pour activer les rappels d’expiration des codes promo.

en: This much quantity of each product, selected above, will be added to cart.
fr-FR: Cette quantité de chaque produit, sélectionné ci-dessus, sera ajoutée au panier.

[ctx: This notice will be shown on the cart or the checkout page if the coupon is already applied.]
en: Coupon code "%s" already applied! Please add some products to the cart to see the discount.
fr-FR: Le code promo « %s » est déjà appliqué ! Veuillez ajouter des produits au panier pour voir la réduction.

[ctx: This notice will be shown on the cart or the checkout page if the coupon will be applied successfully.]
en: Coupon code "%s" applied successfully. Please add some products to the cart to see the discount.
fr-FR: Le code promo « %s » a été appliqué avec succès. Veuillez ajouter des produits au panier pour voir la réduction.

en: This section shows settings that affects Smart Coupons' functionalities.
fr-FR: Cette section présente les paramètres relatifs aux fonctionnalités de Smart Coupons.

en: This section will always be visible, even if no coupons are currently available.
fr-FR: Cette section sera toujours visible, même si aucun code promo n’est actuellement disponible.

en: This step-by-step guide will walk you through the process of setting up a BOGO deal, ensuring that your customers enjoy great value and keep coming back for more.
fr-FR: Ce guide étape par étape vous accompagnera dans la configuration d’une offre BOGO, garantissant à vos clients une excellente valeur et les incitant à revenir.

en: This tool will clear the cache created by WooCommerce Smart Coupons.
fr-FR: Cet outil effacera le cache créé par WooCommerce Smart Coupons.

en: This will be over soon! Hurry.
fr-FR: Ce sera bientôt terminé ! Dépêchez-vous.

en: This will be used when the setting "WooCommerce > Settings > Smart Coupons > Allow schedule sending of coupons?" is enabled. Available placeholders: %s.
fr-FR: Cela sera utilisé lorsque le paramètre « WooCommerce > Paramètres > Smart Coupons > Autoriser l'envoi programmé de codes promo ?" est coché. Espaces réservés disponibles : %s.

en: Time after which coupon will be expired. This will work in conjunction with Coupon expiry date.
fr-FR: Heure à laquelle le code promo expirera. Cela fonctionnera en conjonction avec la date d’expiration du code promo.

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Choose Time
fr-FR: Choisir le temps

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Done
fr-FR: Fait

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Hour
fr-FR: Heure

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Microsecond
fr-FR: Microseconde

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Millisecond
fr-FR: Milliseconde

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Now
fr-FR: Maintenant

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Second
fr-FR: Seconde

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Time
fr-FR: Temps

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Time Zone
fr-FR: Fuseau horaire

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Choose Time
fr-FR: Choisir le temps

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Done
fr-FR: Fait

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Hour
fr-FR: Heure

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Microsecond
fr-FR: Microseconde

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Millisecond
fr-FR: Milliseconde

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Now
fr-FR: Maintenant

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Second
fr-FR: Seconde

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Time
fr-FR: Temps

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Time Zone
fr-FR: Fuseau horaire

en: Title
fr-FR: Titre

[ctx: Title for coupon column on the products page]
en: Linked coupons
fr-FR: Codes promo liés

[ctx: Title for display discounted price feature admin notice]
en: 💰 New Feature: Show Crossed & Discounted Prices!
fr-FR: 💰 Nouvelle fonctionnalité : afficher les prix barrés et les prix réduits !

[ctx: Title for product page gift form feature admin notice]
en: 🎁 New Feature: Gift Form on Product Page!
fr-FR: 📢 Nouvelle fonctionnalité : formulaire de carte cadeau sur la page produit !

en: Title of available coupons list on My Account page.
fr-FR: Titre de la liste des codes promo disponibles sur la page « Mon compte ».

en: To redeem your discount click on the following coupon(s):
fr-FR: Pour profiter de votre remise, cliquez sur le(s) code(s) promo suivant(s) :

en: To redeem your discount use below coupon codes during checkout or copy and paste the below URL and hit enter in your browser
fr-FR: Pour utiliser votre réduction, utilisez les codes de promo ci-dessous lors du paiement ou copiez et collez l'URL ci-dessous et appuyez sur Entrée dans votre navigateur

en: To redeem your discount use below coupon codes during checkout or copy and paste the below URLs and hit enter in your browser
fr-FR: Pour utiliser votre réduction, utilisez les codes promo ci-dessous lors de votre commande ou copiez-collez les URL ci-dessous et appuyez sur Entrée dans votre navigateur

en: To redeem your discount use coupon code %s during checkout or click on the following coupon:
fr-FR: Pour bénéficier de votre réduction, utilisez le code promo %s lors du paiement ou cliquez sur le code promo suivant :

en: To redeem your discount use coupon code %s during checkout or copy and paste the below URL and hit enter in your browser:
fr-FR: Pour bénéficier de votre remise, utilisez le code promo %s lors du paiement, ou copier/coller l’URL ci-dessous et appuyez sur « Entrer » dans votre navigateur :

en: Total Credit Amount
fr-FR: Montant total du bon

en: Unauthorized
fr-FR: Non autorisé

en: Uncheck
fr-FR: Décochez

en: Unlimited discount
fr-FR: Rabais illimité

[ctx: Unused coupon reminder background processing cancelled info message]
en: %s Unused Coupon Reminder background processing was cancelled.
fr-FR: %s : le traitement en arrière-plan des rappels de codes promo non utilisés a été annulé.

[ctx: Unused coupon reminder background processing complete info message]
en: %s Unused Coupon Reminder background processing completed.
fr-FR: %s : le traitement en arrière-plan des rappels de codes promo non utilisés est terminé.

[ctx: Unused coupon reminder background processing queued info message]
en: %s background processing for Unused Coupon Reminders will begin shortly once the current queue is cleared. This may take a few moments, you can cancel the process by disabling the feature in settings.
fr-FR: %s : le traitement en arrière-plan des rappels de codes promo non utilisés démarrera bientôt, une fois la file d’attente actuelle vidée. Cela peut prendre quelques instants ; vous pouvez annuler le processus en désactivant la fonctionnalité dans les réglages.

[ctx: Unused coupon reminders disabled error message]
en: Unused coupon reminders are disabled.
fr-FR: Les rappels de codes promo non utilisés sont désactivés.

en: Update WooCommerce Smart Coupons database
fr-FR: Mettre à jour la base de données WooCommerce Smart Coupons

en: Update coupon category
fr-FR: Mise à jour de la catégorie de code promo

en: Update existing coupons
fr-FR: Mettre à jour les codes promo existants

en: Upload file
fr-FR: Télécharger le fichier

en: Uploading...
fr-FR: Téléversement en cours…

en: Usage Count
fr-FR: Nombre d’utillisation

en: Usage Limit
fr-FR: Limite d’utilisation

en: Usage Limit Per User
fr-FR: Limite d’utilisation par utilisateur

en: Use %s applied in first subscription order for subsequent renewals until credit reaches zero
fr-FR: Utiliser %s appliqué dans le premier ordre de souscription pour les renouvellements ultérieurs jusqu’à ce que le crédit atteigne zéro

en: Use code
fr-FR: Utiliser un code

en: Use code: %s
fr-FR: Utilisez le code : %s

en: Use comma "," to separate multiple email addresses
fr-FR: Utilisez la virgule "," pour séparer plusieurs adresses e-mail

en: Use gift card applied in first subscription order for subsequent renewals until credit reaches zero
fr-FR: Utilisez la carte-cadeau appliquée lors de la première commande d’abonnement pour les renouvellements ultérieurs jusqu’à ce que le crédit atteigne zéro

en: Use this image
fr-FR: Utiliser cette image

en: Used By
fr-FR: Utilisé par

en: Used during coupon printing
fr-FR: Utilisé lors de l’impression des codes promo

en: Used for variations
fr-FR: Utilisé pour les variations

en: User Role
fr-FR: Rôle de l’utilisateur

en: User not authenticated.
fr-FR: Utilisateur non authentifié.

en: Valid for %s
fr-FR: Valable pour %s

en: Valid for category %s | Valid for categories %s
fr-FR[0]: Valide pour la catégorie %s
fr-FR[1]: Valide pour les catégories %s

en: Valid on entire range of products. Buy anything in the store.
fr-FR: Valable sur toute la gamme de produits. Achetez ce que vous voulez.

en: Valid order status for auto-generating coupon
fr-FR: État(s) de commande qui déclencheront la génération automatique de codes promo

en: Validate quantity of
fr-FR: Valider la quantité de

[ctx: Validation error for order count restriction]
en: Coupon code %1$s is valid only if your total completed orders are %2$s %3$d.
fr-FR: Le code promo %1$s n’est valide que si votre nombre total de commandes terminées est %2$s %3$d.

en: Validity Suffix
fr-FR: Suffixe de validité

en: Value(s)
fr-FR: Valeur(s)

en: Value: %s
fr-FR: Valeur : %s

en: View status
fr-FR: Voir le statut

en: Vintage
fr-FR: Millésime

en: Visible on the product page
fr-FR: Visible sur la page « Produit »

en: Visit store
fr-FR: Visiter la boutique

en: Visit store:
fr-FR: Visitez le magasin :

[ctx: WP CRON has been disabled warning message]
en: Note: WP CRON has been disabled on your install which may prevent this update from completing.
fr-FR: Remarque : WP CRON a été désactivé sur votre installation, ce qui peut empêcher cette mise à jour de se terminer.

en: We are processing coupons in background. Please wait before starting new process.
fr-FR: Nous traitons les codes promo en arrière-plan. S’il vous plaît attendez avant de commencer un nouveau processus.

en: We noticed you have an unused coupon %1$s worth %2$s
fr-FR: Nous avons remarqué que vous avez un code promo %1$s d’une valeur de %2$s

en: We noticed you have an unused coupon %1$s worth %2$s. It's valid until %3$s
fr-FR: Nous avons remarqué que vous avez un code promo %1$s d’une valeur de %2$s. Il est valable jusqu’au %3$s

en: We noticed you have an unused coupon.
    Don't miss out on your special savings!
    Use Your Coupon Now
fr-FR: Nous avons remarqué que vous avez un code promo non utilisé.
    Ne passez pas à côté de votre avantage !
    Utilisez votre code promo maintenant

en: We store these data so that we can process it for you whenever required.
fr-FR: Nous stockons ces données afin que nous puissions les traiter pour vous chaque fois que nécessaire.

en: Weeks
fr-FR: Semaines

en: Welcome to Smart Coupons
fr-FR: Bienvenue dans Smart Coupons

en: What we access?
fr-FR: À quelles informations avons-nous accès ?

en: What we store & why?
fr-FR: Quelles données enregistrons-nous et pourquoi ?

en: When checked, and applicable, this discount will apply automatically to the cart / order - without customer needing to know / use the coupon. Auto Apply is an excellent way to setup discount rules using Smart Coupons. Keep in mind that, at most 5 coupons / discounts will be auto applied on a cart / order.
fr-FR: Une fois coché, la remise s’appliquera automatiquement au panier/à la commande, sans que le client ait besoin de connaître/d’utiliser le code promo. L’application automatique est un excellent moyen de configurer des règles de remise à l'aide de WooCommerce Smart Coupons. Gardez à l’esprit qu’au plus 5 codes promo/remises seront appliqués automatiquement sur un panier/une commande.

en: When checked, and when this coupon is linked to a product, and when someone places an order containing such product: generates a copy of this coupon with all the settings, assigns a new coupon code and issues that newly generated coupon to the customer, to use in future order/s.
fr-FR: Lorsqu’elle est cochée et lorsque ce code promo est lié à un produit et lorsque quelqu’un passe une commande contenant ce produit : génère une copie de ce code promo avec tous les paramètres, attribue un nouveau code de promo et émet ce code promo nouvellement généré au client, code pouvant être utilisé dans les commandes futures.

en: When checked, generated coupon's value will be same as product's price
fr-FR: Une fois cochée, la valeur du code promo généré sera identique au prix du produit

en: When checked, this coupon can be used only in a customer's very first order.
fr-FR: Une fois coché, ce code promo ne peut être utilisé que lors de la toute première commande d’un client.

en: When checked, this coupon will be included for display on  cart / checkout / My Account pages - for all eligible customers.
fr-FR: Une fois coché, ce code promo sera inclus pour être affiché sur les pages panier / paiement / Mon compte - pour tous les clients éligibles.

en: When enabled, each coupon will have the option to enable auto-apply for that coupon %s
fr-FR: Lorsqu’activé, chaque code promo disposera d’une option pour activer l’application automatique de ce code promo %s

en: When selling %1$s, if Regular and Sale price is found for the product, then coupon will be created with product's Regular Price but customer will pay product's Sale price. This setting will also make sure if any discount coupon is applied on the %2$s while purchasing, then customer will get %3$s in their picked price
fr-FR: Lors de la vente %1$s, si un tarif régulier et un tarif promotionnel sont trouvés pour le produit, le code promo sera créé avec le tarif régulier du produit mais le client paiera le tarif promotionnel du produit. Ce paramètre permettra également de s’assurer que si un code promo est appliqué sur le %2$s lors de l’achat, le client obtiendra %3$s dans son prix choisi

en: When this coupon will be applied, selected products will be added to cart with set discount. If discount is not set, this coupon's discount will be applied to these products.
fr-FR: Lorsque ce code promo sera appliqué, les produits sélectionnés seront ajoutés au panier avec remise définie. Si la remise n’est pas définie, la remise de ce code promo sera appliquée à ces produits.

en: When you opt to allow people to buy %s of any amount, this label will be used.
fr-FR: Lorsque vous permettez aux gens d’acheter des %s de n’importe quel montant, ce libellé sera utilisé.

en: While purchasing %s
fr-FR: Lors de l’achat de %s

en: WooCommerce Account Connected
fr-FR: Compte WooCommerce connecté

en: WooCommerce Coupons (CSV)
fr-FR: Codes promos WooCommerce (CSV)

en: WooCommerce Smart Coupons Cache
fr-FR: Cache WooCommerce Smart Coupons

en: Worth
fr-FR: Valeur

en: Write a message
fr-FR: Écrire un message

en: YOUR GIFT CARD DETAILS
fr-FR: DÉTAILS DE VOTRE CARTE CADEAU

en: Years
fr-FR: Années

en: You can also apply multiple coupon codes via a single URL. For example:
fr-FR: Vous pouvez également appliquer plusieurs codes promo via une seule URL. Par exemple :

en: You can continue with other work. But for bulk generating or importing new coupons, wait for the current process to complete.
fr-FR: Vous pouvez poursuivre d’autres travaux. Mais pour générer ou importer en masse de nouveaux codes promo, attendez que le processus en cours soit terminé.

en: You can use <code>{{coupons_count}}</code> as a placeholder to show the number of available coupons dynamically.
fr-FR: Vous pouvez utiliser <code>{{coupons_count}}</code> en tant que placeholder pour afficher dynamiquement le nombre de codes promo disponibles.

en: You cannot add the same tax rate twice!
fr-FR: Vous ne pouvez pas ajouter deux fois le même taux de TVA&nbsp;!

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
fr-FR: Vous n’avez pas les droits suffisants pour accéder à cette page.

en: You don't want to miss this...
fr-FR: Vous ne voulez pas manquer ça…

en: You got these coupons
fr-FR: Vous avez reçu ce(s) code(s) promo

en: You got this %s
fr-FR: Vous avez obtenu ce %s

en: You got this gift card
fr-FR: Vous avez reçu cette carte cadeau

en: You have received a
fr-FR: Vous avez reçu un

en: You have received a %1$s  %2$s
fr-FR: Vous avez reçu : %1$s %2$s

en: You have received coupons.
fr-FR: Vous avez reçu des codes promo.

en: You have scheduled to send %1$d %2$s %3$s %4$s
fr-FR: Vous avez programmé l'envoi de %1$d %2$s %3$s %4$s

en: You have scheduled to send %1$d %2$s to %3$s (%4$s)
fr-FR: Vous avez programmé l'envoi de %1$d %2$s à %3$s (%4$s)

en: You have selected all items for refund. This action will also refund all applied store credit.
fr-FR: Vous avez sélectionné tous les articles à rembourser. Cette action remboursera également tous les crédits de magasin appliqués.

en: You have successfully sent %1$d %2$s %3$s %4$s
fr-FR: Vous avez envoyé avec succès %1$d %2$s %3$s %4$s

en: You have successfully sent %1$d %2$s to %3$s (%4$s)
fr-FR: Vous avez envoyé avec succès %1$d %2$s à %3$s (%4$s)

en: You will get following coupon(s) when you buy this item
fr-FR: Vous obtiendrez le(s) code(s) promo suivant(s) si vous achetez cet article

en: You will get following coupon(s) when you buy this item:
fr-FR: Vous obtiendrez le ou les code(s) promo suivant(s) si vous achetez cet article :

en: Your cart does not meet the product quantity requirement.
fr-FR: Votre panier ne respecte pas la quantité requise.

en: Your cart does not meet the quantity requirement.
fr-FR: Votre panier ne respecte pas la quantité requise.

en: Your cart should have a maximum of %1$d %2$s in total.
fr-FR: Votre panier doit contenir un maximum de %1$d %2$s au total.

en: Your cart should have a minimum of %1$d %2$s in total.
fr-FR: Votre panier doit contenir au moins %1$d %2$s au total.

en: Your order contains coupons. What would you like to do?
fr-FR: Vous allez offrir des codes promo. Comment voulez vous procéder ?

en: Your order contains coupons. You will receive them after completion of this order.
fr-FR: Votre commande contient des codes promo. Vous les recevrez une fois la commande finalisée.

en: Your product has variations! Before changing the product type, it is a good idea to delete the variations to avoid errors in the stock reports.
fr-FR: Votre produit comporte des variations ! Avant de changer le type de produit, c’est une bonne idée de supprimer les variations pour éviter les erreurs dans les rapports de stock.

en: [%1$s restricted with email: %2$s]
fr-FR: [%1$s restreint avec e-mail: %2$s]

[ctx: [Admin] WooCommerce > Status > Tools]
en: Delete Smart Coupons Custom Table
fr-FR: Supprimer la table custom Smart Coupons

[ctx: [Admin] WooCommerce > Status > Tools]
en: Note:
fr-FR: Note :

[ctx: [Admin] WooCommerce > Status > Tools]
en: Set "%s" Meta
fr-FR: Définir la méta « %s »

[ctx: [Admin] WooCommerce > Status > Tools]
en: Smart Coupons creates a custom table & fills it with existing coupon data in such a way that it can query coupons faster. This greatly improves some of the features of Smart Coupons. This tool will delete the Smart Coupons custom table - %s. But it will not affect any existing coupon's data. After deleting the custom table, you'll be shown a notice to update Smart Coupons database. This will help you regenerate Smart Coupons custom table. Please ensure the Smart Coupons database update process is completed before creating/updating/deleting any coupons
fr-FR: Smart Coupons crée une table custom et la remplit avec les données de codes promo existantes de manière à pouvoir interroger les codes promo plus rapidement. Cela améliore considérablement certaines des fonctionnalités de Smart Coupons. Cet outil supprimera la table custom Smart Coupons - %s. Mais cela n'affectera aucune donnée de codes promo existante. Après avoir supprimé la table custom, un avis vous demandera de mettre à jour la base de données Smart Coupons. Cela vous aidera à régénérer la table custom Smart Coupons. Veuillez vous assurer que le processus de mise à jour de la base de données Smart Coupons est terminé avant de créer/mettre à jour/supprimer des codes promo

[ctx: [Admin] WooCommerce > Status > Tools]
en: Store Credit
fr-FR: Crédit en magasin

[ctx: [Admin] WooCommerce > Status > Tools]
en: This tool will set required meta for discount type "%s" (if needed).
fr-FR: Cet outil définira les métadonnées nécessaires pour le type de remise « %s » (si besoin).

[ctx: [Admin] WooCommerce > Status > Tools]
en: WooCommerce Smart Coupons &minus; "%s" meta
fr-FR: WooCommerce Smart Coupons &minus; méta "%s"

[ctx: [Admin] WooCommerce > Status > Tools]
en: WooCommerce Smart Coupons &minus; Custom table
fr-FR: WooCommerce Smart Coupons &minus; table custom

en: [Preview]
fr-FR: [Aperçu]

en: [Read More]
fr-FR: [Lire la suite]

en: added
fr-FR: ajouté

en: added & emailed
fr-FR: ajouté et envoyé par e-mail

[ctx: admin setting description]
en: Specify the number of days before the coupon expiry date when the reminder email should be sent to the customer. Leave blank for a reminder on the same expiry day.
fr-FR: Indiquez le nombre de jours avant la date d’expiration du code promo à partir duquel l’e-mail de rappel doit être envoyé au client. Laissez ce champ vide pour un rappel le jour même de l’expiration.

[ctx: admin setting title]
en: Send reminder X days before expiry
fr-FR: Envoyer un rappel X jours avant l’expiration

en: after issuance - instead of a fixed expiry date, and at "Expiry time" if set. (Only used for auto-generated coupons)
fr-FR: après l'émission - au lieu d'une date d'expiration fixe, et à « l'heure d'expiration » si définie. (Utilisé uniquement pour les codes promo générés automatiquement)

en: all products
fr-FR: tous les produits

en: and
fr-FR: et

en: and create your CSV based on that.
fr-FR: et créer votre CSV basé sur cela.

en: auto generated
fr-FR: généré automatiquement

en: billing address
fr-FR: adresse de facturation

[ctx: block description]
en: Displays Send coupon form.
fr-FR: Affiche le formulaire d'envoi de code promo.

[ctx: block description]
en: Displays available coupons.
fr-FR: Affiche les codes promo disponibles.

[ctx: block title]
en: Available coupons
fr-FR: Codes promos disponibles

[ctx: block title]
en: Send coupon form
fr-FR: Envoyer le formulaire de code promo

[ctx: button text]
en: Go to settings
fr-FR: Aller aux réglages

[ctx: button text]
en: View status
fr-FR: Voir le statut

[ctx: cashback template coupon description in cashback settings]
en: Search & select a %s coupon to copy its restrictions and settings, except coupon code.
fr-FR: Rechercher et sélectionner un code promo %s pour copier ses restrictions et réglages, à l’exception du code promo.

en: completed
fr-FR: terminées

en: coupon
fr-FR: code promo

[ctx: coupon never expires]
en: Never expires
fr-FR: N'expire jamais

en: coupons
fr-FR: codes promo

en: each with quantity
fr-FR: chacun avec la quantité

[ctx: email description]
en: Send a reminder email for coupons approaching expiry.
fr-FR: Envoyer un e-mail de rappel pour les codes promo approchant de l'expiration.

[ctx: email heading]
en: Reminder: Your Coupon Are Expiring Soon
fr-FR: Rappel : vos codes promo expirent bientôt

[ctx: email subject]
en: %s: Your Coupon Are About to Expire!
fr-FR: %s : Vos codes promo sont sur le point d'expirer !

[ctx: email title]
en: Smart Coupons - Coupon Expiry Reminder
fr-FR: WooCommerce Smart Coupons - Rappel d'expiration des codes promo

[ctx: enhanced select]
en: %qty% results are available, use up and down arrow keys to navigate.
fr-FR: %qty% résultats sont disponibles, utilisez les flèches haut et bas pour naviguer.

[ctx: enhanced select]
en: Loading failed
fr-FR: Échec du chargement

[ctx: enhanced select]
en: Loading more results&hellip;
fr-FR: Charger plus de résultats&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: No matches found
fr-FR: Aucun résultat

[ctx: enhanced select]
en: One result is available, press enter to select it.
fr-FR: Un résultat est disponible, appuyez sur Entrée pour le sélectionner.

[ctx: enhanced select]
en: Please delete %qty% characters
fr-FR: Veuillez supprimer %qty% caractères

[ctx: enhanced select]
en: Please delete 1 character
fr-FR: Veuillez supprimer 1 caractère

[ctx: enhanced select]
en: Please enter %qty% or more characters
fr-FR: Veuillez saisir %qty% caractères ou plus

[ctx: enhanced select]
en: Please enter 1 or more characters
fr-FR: Veuillez saisir 1 caractère ou plus

[ctx: enhanced select]
en: Searching&hellip;
fr-FR: Recherche&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: You can only select %qty% items
fr-FR: Vous ne pouvez sélectionner que %qty% articles

[ctx: enhanced select]
en: You can only select 1 item
fr-FR: Vous ne pouvez sélectionner qu’1 article

[ctx: example number of days]
en: e.g., %s
fr-FR: par exemple, %s

[ctx: example number of days]
en: e.g., 7
fr-FR: par ex. : 7

en: excludes -%s on tax
fr-FR: exclut -%s sur la taxe

[ctx: expiry email print coupon]
en: Print coupon
fr-FR: Imprimer le code promo

en: features.
fr-FR: caractéristiques.

en: for all products
fr-FR: pour tous les produits

en: for entire purchase
fr-FR: pour la totalité de la commande

en: for some products
fr-FR: pour certains produits

en: from
fr-FR: de

en: generate
fr-FR: générer

en: generated
fr-FR: généré

en: generated & sent
fr-FR: générés et envoyés

en: get this & several other products at a huge discount
fr-FR: obtenez ce produit et plusieurs autres à un prix très réduit

en: here
fr-FR: ici

en: import
fr-FR: importer

en: imported
fr-FR: importé

en: in the background. You will be notified when it is completed.
fr-FR: en arrière-plan. Vous serez notifié une fois qu’il sera terminé.

en: includes -%s on tax
fr-FR: inclut -%s sur la taxe

en: is | are
fr-FR[0]: est
fr-FR[1]: sont

en: is active but it will only work with WooCommerce 3.0.0+.
fr-FR: est actif mais ne fonctionnera qu’avec WooCommerce 3.0.0+.

en: it to use
fr-FR: à utiliser

[ctx: js error]
en: Unexpected error applying coupon:
fr-FR: Erreur inattendue lors de l’application du code promo :

[ctx: js warning]
en: Notice failed to show:
fr-FR: Échec d’affichage de l’avertissement :

[ctx: js warning]
en: WooCommerce Blocks store or wp.data is unavailable.
fr-FR: WooCommerce Blocks store ou wp.data n’est pas disponible.

[ctx: label on product page for uploading gift image]
en: Add image to %s
fr-FR: Ajouter une image à %s

en: later
fr-FR: plus tard

en: leaving a review
fr-FR: laisser un commentaire

en: of
fr-FR: de

en: on
fr-FR: sur

en: our support team
fr-FR: notre équipe de support

en: payment method | payment methods
fr-FR[0]: mode de paiement
fr-FR[1]: modes de paiement

en: product | products
fr-FR[0]: produit
fr-FR[1]: produits

[ctx: reminder frequency]
en: Once per day
fr-FR: Une fois par jour

[ctx: reminder frequency]
en: Once per month
fr-FR: Une fois par mois

[ctx: reminder frequency]
en: Once per week
fr-FR: Une fois par semaine

[ctx: running unused coupon reminders info message]
en: %s is running unused coupon reminders in the background. This may take a few moments. To cancel the process, simply disable the feature in settings.
fr-FR: %s exécute les rappels de codes promo non utilisés en arrière-plan. Cela peut prendre quelques instants. Pour annuler le processus, désactivez simplement la fonctionnalité dans les réglages.

[ctx: scheduling coupon expiry info message]
en: %s is scheduling coupon expiry reminders in the background. This may take a few moments, so please be patient.
fr-FR: %s planifie des rappels d'expiration de code promo en arrière-plan. Cela peut prendre quelques instants, veuillez donc être patient.

[ctx: search placeholder for store credit coupon]
en: Search for a %s coupon...
fr-FR: Rechercher un code promo %s…

en: sent
fr-FR: envoyé

en: shipping address
fr-FR: adresse de livraison

[ctx: singular store credit label]
en: Store Credit
fr-FR: Crédit en boutique

en: skipped
fr-FR: ignoré

en: so far?
fr-FR: jusqu’à présent ?

en: some products
fr-FR: certains produits

en: store credit
fr-FR: bon d’achat

en: store credit / gift card
fr-FR: bon d’achat/carte cadeau

[ctx: store credit balance label]
en: Balance: %1$s/%2$s
fr-FR: Solde : %1$s/%2$s

en: store credits
fr-FR: bons d’achat

en: store credits / gift cards
fr-FR: bons d’achat/cartes cadeau

[ctx: time unit]
en: days
fr-FR: jours

en: to
fr-FR: à

en: to get %s off
fr-FR: pour obtenir %s de réduction

en: to get %s%% off
fr-FR: pour obtenir %s%% de réduction

[ctx: unused coupon admin setting description]
en: Choose how frequently to send reminder emails.
fr-FR: Choisissez la fréquence d’envoi des e-mails de rappel.

[ctx: unused coupon admin setting description]
en: Maximum number of reminder emails to send for each coupon.
fr-FR: Nombre maximal d’e-mails de rappel à envoyer pour chaque code promo.

[ctx: unused coupon admin setting description]
en: Send a reminder if the coupon is unused for X days after being assigned to the customer.
fr-FR: Envoyer un rappel si le code promo n’est pas utilisé pendant X jours après avoir été attribué au client.

[ctx: unused coupon admin setting title]
en: How often should reminders be sent
fr-FR: À quelle fréquence faut-il envoyer les rappels ?

[ctx: unused coupon admin setting title]
en: Inactivity period before reminder
fr-FR: Période d’inactivité avant rappel

[ctx: unused coupon admin setting title]
en: Maximum reminders per coupon
fr-FR: Nombre maximal de rappels par code promo

[ctx: unused coupon email description]
en: Send a reminder email for unused coupons.
fr-FR: Envoyer un e-mail de rappel pour les codes promo non utilisés.

[ctx: unused coupon email heading]
en: Reminder: You Have an Unused Coupon Waiting for You
fr-FR: Rappel : vous avez un code promo non utilisé qui vous attend

[ctx: unused coupon email subject]
en: %s: Don't Miss Out! Your Coupon Is Still Unused
fr-FR: %s : Ne passez pas à côté ! Votre code promo n’a pas encore été utilisé

[ctx: unused coupon email title]
en: Smart Coupons - Unused Coupon Reminder
fr-FR: Smart Coupons - Rappel de code promo non utilisé

en: updated
fr-FR: mis à jour

en: updated & emailed
fr-FR: mis à jour et envoyé par e-mail

en: upto %s
fr-FR: jusqu’à %s

en: users can choose only one
fr-FR: les utilisateurs ne peuvent en choisir qu'un

en: with discount of
fr-FR: avec remise de

en: worth %1$s (%2$s)
fr-FR: d’une valeur de %1$s (%2$s)

en: worth %1$s%%  %2$s (%3$s)
fr-FR: d’une valeur de %1$s %% %2$s (%3$s)

en: worth %1$s%% (%2$s)
fr-FR: d’une valeur de %1$s%% (%2$s)

en: worth %s
fr-FR: d’une valeur de %s

en: worth %s (for entire purchase)
fr-FR: d’une valeur de %s (pour l’ensemble des achats)

en: your entire purchase
fr-FR: la totalité de votre achat

en: 👉 Use Your Coupon Now
fr-FR: 👉 Utilisez votre code promo maintenant
