WPML Multilingual CMS 4.9.1 - en to sv_SE translation catalogue (1408 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: WPML Multilingual CMS
sv_SE: WPML flerspråkigt CMS

note: Description of the plugin
en: WPML Multilingual CMS | <a href="https://wpml.org">Documentation</a> | <a href="https://wpml.org/version/wpml-4-9-1/">WPML 4.9.1 release notes</a>
sv_SE: WPML Multilingual CMS | <a href="https://wpml.org">Dokumentation</a> | <a href="https://wpml.org/version/wpml-4-9-1/">WPML 4.9.1 versionsinformation</a>

en: Button: Text
sv_SE: Knapp: text

en: Button: Link
sv_SE: Knapp: länk

en: Heading: Title
sv_SE: Rubrik: titel

en: Heading: Link
sv_SE: Rubrik: länk

en: Photo: Link
sv_SE: Foto: länk

en: Text Editor: Text
sv_SE: Textredigerare: text

en: Callout: Heading
sv_SE: Utropsruta: rubrik

en: Callout: Text
sv_SE: Utropsruta: text

en: Callout: Call to action text
sv_SE: Utropsruta: uppmaningstext

en: Callout: Link
sv_SE: Utropsruta: länk

en: Contact Form: Name Field Placeholder
sv_SE: Kontaktformulär: platshållare för namn

en: Contact Form: Subject Field Placeholder
sv_SE: Kontaktformulär: platshållare för ämne

en: Contact Form: Email Field Placeholder
sv_SE: Kontaktformulär: platshållare för e-post

en: Contact Form: Phone Field Placeholder
sv_SE: Kontaktformulär: platshållare för telefonnummer

en: Contact Form: Your Message Placeholder
sv_SE: Kontaktformulär: platshållare för ditt meddelande

en: Contact Form: Checkbox Text
sv_SE: Kontaktformulär: kryssrutetext

en: Contact Form: Terms and Conditions
sv_SE: Kontaktformulär: villkor

en: Contact Form: Success Message
sv_SE: Kontaktformulär: meddelande om lyckad åtgärd

en: Contact Form: Button Text
sv_SE: Kontaktformulär: knapptext

en: Contact Form: Redirect Link
sv_SE: Kontaktformulär: omdirigeringslänk

en: Call to Action: Heading
sv_SE: Uppmaning: rubrik

en: Call to Action: Text
sv_SE: Uppmaning: text

en: Call to Action: Button text
sv_SE: Uppmaning: knapptext

en: Call to Action: Button link
sv_SE: Uppmaning: knapplänk

en: Subscribe form: Checkbox Text
sv_SE: Prenumerationsformulär: kryssrutetext

en: Subscribe form: Terms and Conditions
sv_SE: Prenumerationsformulär: villkor

en: Subscribe form: Notification Subject
sv_SE: Prenumerationsformulär: meddelandeämne

en: Subscribe form: Success Message
sv_SE: Prenumerationsformulär: meddelande om lyckad åtgärd

en: Subscribe form: Button Text
sv_SE: Prenumerationsformulär: knapptext

en: Subscribe form: Redirect Link
sv_SE: Prenumerationsformulär: omdirigeringslänk

en: Icon: Text
sv_SE: Ikon: text

en: Icon: Link
sv_SE: Ikon: länk

en: Map: Address
sv_SE: Karta: adress

en: Testimonial: Heading
sv_SE: Vittnesmål: rubrik

en: Number Counter: Text before number
sv_SE: Nummerräknare: text före nummer

en: Number Counter: Text after number
sv_SE: Nummerräknare: text efter nummer

en: Number Counter: Number Prefix
sv_SE: Nummerräknare: nummerprefix

en: Number Counter: Number Suffix
sv_SE: Nummerräknare: nummersuffix

en: Posts: No Results Message
sv_SE: Inlägg: inga resultatmeddelanden

en: Posts: Button Text
sv_SE: Inlägg: knapptext

en: Posts: Terms Label
sv_SE: Inlägg: etikett för termer

en: Posts: More Link Text
sv_SE: Inlägg: mer länktext

en: Posts Slider: More Link Text
sv_SE: Inläggsreglage: mer länktext

note: Translators: %s: Post type label. For example, Beaver Builder Templates.
en: Beaver Builder %s
sv_SE: Beaver builder %s

en: Accordion Item: Label
sv_SE: Dragspelsartikel: etikett

en: Accordion Item: Content
sv_SE: Dragspelsartikel: innehåll

en: Content Slider: Slide heading
sv_SE: Innehållsreglage: bildrubrik

en: Content Slider: Slide content
sv_SE: Innehållsreglage: bildinnehåll

en: Content Slider: Slide call to action text
sv_SE: Innehållsreglage: bildens uppmaningstext

en: Content Slider: Slide call to action link
sv_SE: Innehållsreglage: bildens uppmaningslänk

en: Icon link
sv_SE: Ikonlänk

en: Pricing table: Title
sv_SE: Pristabell: titel

en: Pricing table: Button text
sv_SE: Pristabell: knapptext

en: Pricing table: Button link
sv_SE: Pristabell: knapplänk

en: Pricing table: Price
sv_SE: Pristabell: pris

en: Pricing table: Duration
sv_SE: Pristabell: varaktighet

en: Pricing table: Ribbon Text
sv_SE: Prissättningstabell: Bandtext

en: Pricing table: Billing Option 1
sv_SE: Prissättningstabell: Faktureringsalternativ 1

en: Pricing table: Billing Option 2
sv_SE: Prissättningstabell: Faktureringsalternativ 2

en: Pricing table: Feature Description
sv_SE: Prissättningstabell: Funktionsbeskrivning

en: Pricing table: Feature Tooltip
sv_SE: Prissättningstabell: Funktionstips

en: Tab Item: Label
sv_SE: Flikartikel: etikett

en: Tab Item: Content
sv_SE: Flikartikel: innehåll

en: Testimonial: content
sv_SE: Vittnesmål: innehåll

en: Card: Front Text Content
sv_SE: Kort: textinnehåll framsida

en: Card: Back Text Content
sv_SE: Kort: textinnehåll baksida

en: Card: Anchor Text Primary Content
sv_SE: Kort: primärt ankartextinnehåll

en: Card: Anchor Text Secondary Content
sv_SE: Kort: sekundärt ankartextinnehåll

en: Card: Anchor Link
sv_SE: Kort: ankartextlänk

en: Alert Content: Alert
sv_SE: Varningsinnehåll: varning

en: Text Content: Text
sv_SE: Textinnehåll: text

en: Quote: Quote Content
sv_SE: Citat: citatinnehåll

en: Quote: Quote Cite
sv_SE: Citat: citatkälla

en: Counter: Number Prefix
sv_SE: Räknare: nummerprefix

en: Counter: Number Suffix
sv_SE: Räknare: nummersuffix

en: Content Area: Content
sv_SE: Innehållsområde: innehåll

en: Breadcrumbs: Home Label Text
sv_SE: Brödsmulor: etikett för startsida

en: Audio: Embed Code
sv_SE: Ljud: inbäddningskod

en: Headline Content: Headline
sv_SE: Rubrikinnehåll: rubrik

en: Canvas Content: Canvas
sv_SE: Canvasinnehåll: canvas

en: Modal Content: Modal
sv_SE: Modalt innehåll: modal

en: Dropdown Content: Dropdown
sv_SE: Rullgardinsinnehåll: rullgardinsmeny

en: Anchor Text: Primary Content
sv_SE: Ankartext: primärt innehåll

en: Anchor Text: Secondary Content
sv_SE: Ankartext: sekundärt innehåll

en: Video: Embed Code
sv_SE: Video: inbäddningskod

en: Search Inline: Placeholder
sv_SE: Sök inline: platshållare

en: Search Modal: Placeholder
sv_SE: Sök modal: platshållare

en: Search Dropdown: Placeholder
sv_SE: Sök rullgardinsmeny: platshållare

en: Accordion: Header
sv_SE: Dragspel: rubrik

en: Accordion: Content
sv_SE: Dragspel: innehåll

en: Tabs: Tab Label
sv_SE: Flikar: fliketikett

en: Tabs: Tab Content
sv_SE: Flikar: flikinnehåll

[ctx: Use Translation Editor notice 1/3]
en: You are using DIVI theme, and you have chosen to use the standard editor for translating content.
sv_SE: Du använder DIVI-temat och har valt att använda standardredigeraren för att översätta innehåll.

[ctx: Use Translation Editor notice 2/3]
en: Some functionalities may not work properly. We encourage you to switch to use the Translation Editor.
sv_SE: Vissa funktioner kanske inte fungerar korrekt. Vi rekommenderar att du byter till översättningsredigeraren.

[ctx: Use Translation Editor notice 2/3]
note: translators: %s will be replaced with a URL.
en: You can find more information here: %s
sv_SE: Du hittar mer information här: %s

note: translators: placeholders are opening and closing <a> tag.
en: It is not possible to use Divi's backend builder to edit a post in a different language than your domain. Please use Divi's frontend builder to edit this post or %1$s switch to the correct domain %2$s to use the backend builder.
sv_SE: Det är inte möjligt att använda Divis backend-byggare för att redigera ett inlägg på ett annat språk än din domän. Använd Divis frontend-byggare för att redigera detta inlägg eller %1$s byt till rätt domän %2$s för att använda backend-byggaren.

en: Container: Link URL
sv_SE: Behållare: länk-URL

en: Heading: Link URL
sv_SE: Rubrik: länk-URL

en: Video: Link
sv_SE: Video: länk

en: Video: Vimeo link
sv_SE: Video: Vimeo-länk

en: Video: Youtube URL
sv_SE: Video: YouTube-URL

en: Video: Vimeo URL
sv_SE: Video: Vimeo-URL

en: Video: DailyMotion URL
sv_SE: Video: DailyMotion-URL

en: Video: Self hosted
sv_SE: Video: egenvärd

en: Video: External hosted
sv_SE: Video: externt värd

en: Login: Button text
sv_SE: Logga in: knapptext

en: Login: User label
sv_SE: Logga in: användaretikett

en: Login: User placeholder
sv_SE: Logga in: användarplatshållare

en: Login: Password label
sv_SE: Logga in: lösenordsetikett

en: Login: Password placeholder
sv_SE: Logga in: lösenordsplatshållare

en: Button: Link URL
sv_SE: Knapp: länk-URL

en: Alert: Title
sv_SE: Varning: titel

en: Alert: Description
sv_SE: Varning: beskrivning

en: Blockquote: Content
sv_SE: Blockcitat: innehåll

en: Blockquote: Tweet button label
sv_SE: Blockcitat: etikett för Tweet-knapp

en: Testimonial: Content
sv_SE: Vittnesmål: innehåll

en: Testimonial: Name
sv_SE: Vittnesmål: namn

en: Testimonial: Job
sv_SE: Vittnesmål: jobb

en: Testimonial: Link URL
sv_SE: Vittnesmål: länk-URL

en: Progress: Title
sv_SE: Framsteg: titel

en: Progress: Inner text
sv_SE: Framsteg: inre text

en: Counter: Starting number
sv_SE: Räknare: startnummer

en: Counter: Title
sv_SE: Räknare: titel

en: Counter: Prefix
sv_SE: Räknare: prefix

en: Counter: Suffix
sv_SE: Räknare: suffix

en: Icon Box: Title text
sv_SE: Ikonruta: titeltext

en: Icon Box: Description text
sv_SE: Ikonruta: beskrivningstext

en: Icon Box: Link
sv_SE: Ikonruta: länk

en: Image Box: Title text
sv_SE: Bildruta: titeltext

en: Image Box: Description text
sv_SE: Bildruta: beskrivningstext

en: Image Box: Link
sv_SE: Bildruta: länk

en: Animated Headline: Before text
sv_SE: Animerad rubrik: text före

en: Animated Headline: Highlighted text
sv_SE: Animerad rubrik: markerad text

en: Animated Headline: Rotating text
sv_SE: Animerad rubrik: roterande text

en: Animated Headline: After text
sv_SE: Animerad rubrik: text efter

en: Animated Headline: Link URL
sv_SE: Animerad rubrik: länk-URL

en: Flip Box: Title text side A
sv_SE: Vändruta: titeltext sida A

en: Flip Box: Description text side A
sv_SE: Vändruta: beskrivningstext sida A

en: Flip Box: Title text side B
sv_SE: Vändruta: titeltext sida B

en: Flip Box: Description text side B
sv_SE: Vändruta: beskrivningstext sida B

en: Flip Box: Button text
sv_SE: Vändruta: knapptext

en: Flip Box: Button link
sv_SE: Vändruta: knapplänk

en: Call to action: title
sv_SE: Uppmaning: titel

en: Call to action: description
sv_SE: Uppmaning: beskrivning

en: Call to action: button
sv_SE: Uppmaning: knapp

en: Call to action: ribbon title
sv_SE: Uppmaning: banderollrubrik

en: Call to action: link
sv_SE: Uppmaning: länk

en: Price Table: Heading
sv_SE: Pristabell: rubrik

en: Price Table: Sub heading
sv_SE: Pristabell: underrubrik

en: Price Table: Period
sv_SE: Pristabell: period

en: Price Table: Button text
sv_SE: Pristabell: knapptext

en: Price Table: Footer additional info
sv_SE: Pristabell: ytterligare information i sidfot

en: Price Table: Ribbon title
sv_SE: Pristabell: banderollrubrik

en: Price Table: Button link
sv_SE: Pristabell: knapplänk

en: Menu Anchor
sv_SE: Menyankare

en: Archive: Cards Separator
sv_SE: Arkiv: kortavskiljare

en: Archive: Cards Read More Text
sv_SE: Arkiv: kort läs mer-text

en: Archive: Nothing Found Message
sv_SE: Arkiv: inget hittades-meddelande

en: Archive: Previous Label
sv_SE: Arkiv: föregående etikett

en: Archive: Next Label
sv_SE: Arkiv: nästa etikett

en: Archive: Classic Separator
sv_SE: Arkiv: klassisk avskiljare

en: Archive: Classic Read More Text
sv_SE: Arkiv: klassisk läs mer-text

en: Search: Placeholder
sv_SE: Sök: platshållare

en: Post Navigation: Previous Label
sv_SE: Inläggsnavigering: föregående etikett

en: Post Navigation: Next Label
sv_SE: Inläggsnavigering: nästa etikett

en: Divider: Text
sv_SE: Avdelare: text

en: Table of Contents: Title
sv_SE: Innehållsförteckning: titel

en: Author: Name
sv_SE: Författare: namn

en: Author: Bio
sv_SE: Författare: biografi

en: Author: Link
sv_SE: Författare: länk

en: Author: Archive Text
sv_SE: Författare: arkivtext

en: Author: Archive URL
sv_SE: Författare: arkiv-URL

en: Gallery: All Label
sv_SE: Galleri: alla etiketter

en: Gallery: Gallery custom link
sv_SE: Galleri: Anpassad gallerilänk

en: WPML Language Switcher
sv_SE: WPML språkbytare

en: Content
sv_SE: Innehåll

en: Language switcher type
sv_SE: Typ av språkbytare

en: Custom
sv_SE: Anpassad

en: Footer
sv_SE: Sidfot

en: Post Translations
sv_SE: Inläggsöversättningar

en: Display Flag
sv_SE: Visa flagga

en: Show Active Language - has to be ON with Dropdown
sv_SE: Visa aktivt språk – måste vara PÅ med rullgardinsmeny

en: Native language name
sv_SE: Språknamn på originalspråk

en: Language name in current language
sv_SE: Språknamn på aktuellt språk

en: Style
sv_SE: Stil

en: Text Color
sv_SE: Textfärg

en: Background Color
sv_SE: Bakgrundsfärg

en: Hover
sv_SE: Hovra

en: Language Flag
sv_SE: Språkflagga

en: Margin
sv_SE: Marginal

en: Post Translation Text
sv_SE: Text för inläggsöversättning

en: Padding
sv_SE: Fyllning

en: Accordion: Title
sv_SE: Dragspel: titel

en: Icon List: Text
sv_SE: Ikonlista: text

en: Icon List: Link URL
sv_SE: Ikonlista: länk-URL

en: Price Table: text
sv_SE: Pristabell: text

en: Slides: heading
sv_SE: Bilder: rubrik

en: Slides: description
sv_SE: Bilder: beskrivning

en: Slides: button text
sv_SE: Bilder: knapptext

en: Slides: link URL
sv_SE: Bilder: länk-URL

en: Tabs: Title
sv_SE: Flikar: titel

en: Tabs: Content
sv_SE: Flikar: innehåll

en: Testimonial Carousel: Content
sv_SE: Vittnesmålskarusell: innehåll

en: Testimonial Carousel: Name
sv_SE: Vittnesmålskarusell: namn

en: Testimonial Carousel: Title
sv_SE: Vittnesmålskarusell: titel

en: Toggle: Title
sv_SE: Växla: titel

en: Toggle: Content
sv_SE: Växla: innehåll

en: Galleries: Gallery Title
sv_SE: Gallerier: gallerititel

en: Reviews: Comment Contents
sv_SE: Recensioner: kommentarers innehåll

en: Reviews: Commenter Name
sv_SE: Recensioner: kommentators namn

en: Reviews: Comment Title
sv_SE: Recensioner: kommentarstitel

en: Reviews: Comment Image
sv_SE: Recensioner: kommentarbild

en: Reviews: Comment Link
sv_SE: Recensioner: kommentarslänk

note: Translators: %s is the display name of a language.
en: You're editing theme options for %s
sv_SE: Du redigerar temaalternativ för %s

en: Avada stores a separate set of options for each language.
sv_SE: Avada lagrar en separat uppsättning alternativ för varje språk.

en: To edit other languages, use the switcher in the top admin bar.
sv_SE: För att redigera andra språk, använd språkbytaren i den övre adminfältet.

note: Translators: %1$s and %2$s are bold HTML tags, and %3$s and %4$s are HTML anchor tags.
en: To translate text-based options, use %1$sOther texts (Strings)%2$s in the %3$sTranslation Dashboard%4$s.
sv_SE: För att översätta textbaserade alternativ, använd %1$sAndra texter (strängar)%2$s i %3$sÖversättningspanelen%4$s.

en: You're editing theme options for all languages
sv_SE: Du redigerar temaalternativ för alla språk

en: Your edits will be synchronized to all languages on your site.
sv_SE: Dina ändringar kommer att synkroniseras till alla språk på din webbplats.

note: Translators: %1$s and %2$s are bold HTML tags.
en: This will %1$soverwrite any existing language-specific settings%2$s, including translated texts created with WPML.
sv_SE: Detta kommer att %1$sskriva över befintliga språkspecifika inställningar%2$s, inklusive översatta texter skapade med WPML.

note: Translators: %1$s and %2$s are bold HTML tags.
en: This will %1$soverwrite any existing language-specific settings%2$s.
sv_SE: Detta kommer att %1$sskriva över befintliga språkspecifika inställningar%2$s.

note: Translators: %s: Post type label. For example, Site Templates.
en: Site %s
sv_SE: Webbplats %s

en: The WPML Page Builders plugin that you're using is now part of WPML.
sv_SE: WPML Page Builders-pluginet som du använder är nu en del av WPML.

en: You need to deactivate the separate plugin.
sv_SE: Du måste avaktivera det separata pluginet.

en: No worries, the full functionality is preserved in WPML String Translation.
sv_SE: Inga problem, all funktionalitet finns kvar i WPML String Translation.

en: Deactivate WPML Page Builders
sv_SE: Avaktivera WPML page builders

en: %s is currently hidden to visitors.
sv_SE: %s är för närvarande dold för besökare.

en: %s are currently hidden to visitors.
sv_SE: %s är för närvarande dolda för besökare.

en: You can enable its/their display for yourself, in your <a href="%s">profile page</a>.
sv_SE: Du kan aktivera dess/deras visning för dig själv, på din <a href="%s">profilsida</a>.

en: All languages are currently displayed.
sv_SE: Alla språk visas för närvarande.

en: Error: No custom field
sv_SE: Fel: Inget anpassat fält

en: Error: Please provide translation action
sv_SE: Fel: Ange översättningsåtgärd

en: Settings updated
sv_SE: Inställningar uppdaterade

en: Error: WPML Translation Management plugin not initiated
sv_SE: Fel: WPML Translation Management-pluginet är inte initierat

en: Error: Please activate WPML Translation Management plugin
sv_SE: Fel: Aktivera WPML Translation Management-pluginet

en: Invalid request!
sv_SE: Ogiltig förfrågan!

en: Languages
sv_SE: Språk

en: WPML Setup
sv_SE: WPML-inställningar

en: Setup
sv_SE: Inställningar

en: Theme and plugins localization
sv_SE: Teman och plugin-lokalisering

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Taxonomy translation
sv_SE: Taxonomiöversättning

en: Troubleshooting
sv_SE: Felsökning

en: Debug information
sv_SE: Felsökningsinformation

en: There was an error uploading the file, please try again!
sv_SE: Det uppstod ett fel vid uppladdning av filen, försök igen!

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
sv_SE: Den uppladdade filen överskrider upload_max_filesize-direktivet i php.ini.

en: The uploaded file exceeds %s bytes.
sv_SE: Den uppladdade filen överskrider %s byte.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
sv_SE: Den uppladdade filen laddades bara upp delvis.

en: No file was uploaded.
sv_SE: Ingen fil laddades upp.

en: Missing a temporary folder.
sv_SE: Saknar en temporär mapp.

en: Failed to write file to disk.
sv_SE: Misslyckades med att skriva fil till disk.

en: A PHP extension stopped the file upload. PHP does not provide a way to ascertain which extension caused the file upload to stop; examining the list of loaded extensions with phpinfo() may help.
sv_SE: En PHP-tillägg stoppade filuppladdningen. PHP tillhandahåller inget sätt att fastställa vilket tillägg som orsakade att filuppladdningen stoppades; att undersöka listan över laddade tillägg med phpinfo() kan hjälpa.

en: WPML Failed to check language pairs
sv_SE: WPML misslyckades med att kontrollera språkpar

en: Communication error
sv_SE: Kommunikationsfel

en: %1$s jobs added to the Advanced Translation Editor.
sv_SE: %1$s jobb har lagts till i den avancerade översättningsredigeraren.

en: You activated the Advanced Translation Editor for this site, but you are updating an old translation. WPML opened the Standard Translation Editor, so you can update this translation. When you translate new content, you'll get the Advanced Translation Editor with all its features. To change your settings, go to WPML Settings.
sv_SE: Du aktiverade Advanced Translation Editor för den här webbplatsen, men du uppdaterar en gammal översättning. WPML öppnade Standard Translation Editor, så att du kan uppdatera den här översättningen. När du översätter nytt innehåll får du Advanced Translation Editor med alla dess funktioner. För att ändra dina inställningar, gå till WPML-inställningar.

en: Initializing AMS credentials.
sv_SE: Initierar AMS-uppgifter.

en: Server error. Please refresh and try again.
sv_SE: Serverfel. Uppdatera och försök igen.

en: WPML experienced an issue while trying to automatically translating some of your content:
sv_SE: WPML stötte på ett problem när det försökte översätta delar av ditt innehåll automatiskt:

en: To translate these items, please go to <a rel="noreferrer" href="%s">Translation Management</a> and send them for translation.
sv_SE: För att översätta dessa objekt, gå till <a rel="noreferrer" href="%s">Translation Management</a> och skicka dem för översättning.

en: If the problem continues, contact <a target="_blank" rel="noreferrer" href="%s">WPML support</a> for assistance.
sv_SE: Om problemet kvarstår, kontakta <a target="_blank" rel="noreferrer" href="%s">WPML-support</a> för hjälp.

note: translators: %s: language name
en: Switch to %s
sv_SE: Byt till %s

en: F j, Y
sv_SE: j F Y

[ctx: 1/2 Confirm to make duplicated translations independent]
en: You are updating a duplicate post.
sv_SE: Du uppdaterar ett duplicerat inlägg.

[ctx: 2/2 Confirm to make duplicated translations independent]
en: To not lose your changes, WPML will set this post to be translated independently.
sv_SE: För att inte förlora dina ändringar kommer WPML att ställa in detta inlägg att översättas oberoende.

en: Unable to remove relationship!
sv_SE: Kunde inte ta bort relation!

en: Language filtering for AJAX operations
sv_SE: Språkfiltrering för AJAX-operationer

en: Store a language cookie to support language filtering for AJAX
sv_SE: Lagra en språkkaka för att stödja språkfiltrering för AJAX

en: Select this option if your theme or plugins use AJAX operations on the front-end, that WPML needs to filter. WPML will set a cookie using JavaScript which will allow it to return the correct content for AJAX operations.
sv_SE: Välj detta alternativ om ditt tema eller dina plugins använder AJAX-operationer på frontend, som WPML behöver filtrera. WPML kommer att sätta en kaka med JavaScript som gör att det kan returnera rätt innehåll för AJAX-operationer.

en: Save
sv_SE: Spara

en: You have post types set to fallback to the default language. Changing the default language may impact how archive listings display untranslated posts.
sv_SE: Du har posttyper inställda att falla tillbaka till standardspråket. Att ändra standardspråket kan påverka hur arkivlistor visar oöversatta inlägg.

en: Some content may appear gone due to the default language change. See
sv_SE: Viss innehåll kan verka borta på grund av ändringen av standardspråket. Se

en: Learn more
sv_SE: Läs mer

en: how to ensure your archive listing continues to display all posts
sv_SE: hur du säkerställer att din arkivlista fortsätter att visa alla inlägg

en: Got it
sv_SE: Fattar

en: You are creating a %1$s in %3$s and you've set %2$s to display even when not translated. Please note that this %1$s will only appear in %3$s. Only %2$s that you create in the site's default language (%4$s) will appear in all the site's languages.
sv_SE: Du skapar en %1$s i %3$s och du har ställt in %2$s att visas även när den inte är översatt. Observera att denna %1$s endast kommer att visas i %3$s. Endast %2$s som du skapar på webbplatsens standardspråk (%4$s) kommer att visas på alla webbplatsens språk.

en: Read how this works
sv_SE: Läs hur detta fungerar

en: Translation job encountered an error and needs to be resent
sv_SE: Översättningsjobbet stötte på ett fel och måste skickas igen

en: Waiting for translation from %s
sv_SE: Väntar på översättning från %s

en: Cannot edit this item, because it is currently in the translation basket.
sv_SE: Kan inte redigera detta objekt, eftersom det för närvarande ligger i översättningskorgen.

en: %s: Waiting for automatic translation
sv_SE: %s: Väntar på automatisk översättning

en: You don't have the rights to translate from %1$s to %2$s
sv_SE: Du har inte rätt att översätta från %1$s till %2$s

en: You can only edit translations assigned to you.
sv_SE: Du kan bara redigera översättningar som tilldelats dig.

en: WPML is translating your content automatically. You can monitor the progress in the admin bar.
sv_SE: WPML översätter ditt innehåll automatiskt. Du kan övervaka framstegen i adminfältet.

note: Translators: %s: Language display name.
en: Complete the %s translation
sv_SE: Slutför översättningen av %s

note: Translators: %s: Language display name.
en: %s translation assigned to local translator
sv_SE: %s översättning tilldelad lokal översättare

note: Translators: %s: Language display name.
en: %s translation awaiting first available translator
sv_SE: %s översättning väntar på första tillgängliga översättare

en: Translation Management Job Logs
sv_SE: Loggar för översättningshanteringsjobb

en: TM job logs
sv_SE: TM-jobbloggar

en: Are you sure you want to clear all job logs?
sv_SE: Är du säker på att du vill rensa alla jobbloggar?

en: Logs cleared successfully
sv_SE: Loggar rensades framgångsrikt

en: Failed to clear logs
sv_SE: Misslyckades med att rensa loggar

en: Error clearing logs
sv_SE: Fel vid rensning av loggar

en: Job logs are enabled
sv_SE: Jobbloggar är aktiverade

en: Job logs are disabled
sv_SE: Jobbloggar är inaktiverade

en: Download last ‘Translate Content’ action log
sv_SE: Ladda ner den senaste “Översätt innehåll”-åtgärdsloggen

en: Clear logs
sv_SE: Rensa loggar

en: Logs
sv_SE: Loggar

en: Send to translation
sv_SE: Skicka för översättning

en: Sync
sv_SE: Synkronisera

en: Download
sv_SE: Ladda ner

en: Action
sv_SE: Åtgärd

en: No logs available
sv_SE: Inga loggar tillgängliga

en: Processing element with id
sv_SE: Bearbetar element med ID

en: Processing target language
sv_SE: Bearbetar målspråk

en: No entries
sv_SE: Inga poster

en: Open
sv_SE: Öppna

en: Close
sv_SE: Stäng

en: Api call to url
sv_SE: API-anrop till URL

en: View trace
sv_SE: Visa spårning

en: Step
sv_SE: Steg

en: Settings saved
sv_SE: Inställningar sparade

en: You can't do that!
sv_SE: Det kan du inte göra!

en: Preview update failed
sv_SE: Förhandsgranskning av uppdatering misslyckades

en: Language switcher options
sv_SE: Alternativ för språkbytare

en: Reset settings
sv_SE: Återställ inställningar

en: Customize the language switcher
sv_SE: Anpassa språkbytaren

en: Add a language switcher
sv_SE: Lägg till en språkbytare

en: There are no templates available.
sv_SE: Det finns inga mallar tillgängliga.

[ctx: Language switcher preview]
en: Preview
sv_SE: Förhandsgranska

[ctx: Language switcher preview]
en: Actions
sv_SE: Åtgärder

[ctx: Language switcher preview]
en: Action
sv_SE: Åtgärd

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: What to include in the language switcher:
sv_SE: Vad som ska inkluderas i språkbytaren:

en: Flag
sv_SE: Flagga

en: Current language
sv_SE: Aktuellt språk

en: Width
sv_SE: Bredd

en: Height
sv_SE: Höjd

en: Language switcher style:
sv_SE: Språkbytarens stil:

en: Edit language switcher
sv_SE: Redigera språkbytare

en: Delete language switcher
sv_SE: Ta bort språkbytare

en: Back
sv_SE: Tillbaka

en: Next
sv_SE: Nästa

en: This is the order in which the languages will be displayed in the language switcher.
sv_SE: Detta är den ordning i vilken språken kommer att visas i språkbytaren.

en: Some content may not be translated to all languages. Choose what should appear in the language switcher when translation is missing.
sv_SE: Viss innehåll kanske inte är översatt till alla språk. Välj vad som ska visas i språkbytaren när översättning saknas.

en: Add a comma-separated list of URL arguments that you want WPML to pass when switching languages.
sv_SE: Lägg till en kommaavgränsad lista med URL-argument som du vill att WPML ska skicka när du byter språk.

en: Preserving URL arguments
sv_SE: Bevara URL-argument

en: Enter CSS to add to the page. This is useful when you want to add styling to the language switcher, without having to edit the CSS file on the server.
sv_SE: Ange CSS att lägga till på sidan. Detta är användbart när du vill lägga till stil till språkbytaren, utan att behöva redigera CSS-filen på servern.

en: Styling the language switcher with additional CSS
sv_SE: Styla språkbytaren med ytterligare CSS

en: You can display links to translation of posts before the post and after it. These links look like "This post is also available in..."
sv_SE: Du kan visa länkar till översättningar av inlägg före inlägget och efter det. Dessa länkar ser ut som “Detta inlägg finns även på...”

en: The button is disabled because all existing menus have language switchers. You can edit the settings of the existing language switchers.
sv_SE: Knappen är inaktiverad eftersom alla befintliga menyer har språkbytare. Du kan redigera inställningarna för de befintliga språkbytarna.

en: The button is disabled because there are no menus in the site. Add a menu and you can later enable a language switcher in it.
sv_SE: Knappen är inaktiverad eftersom det inte finns några menyer på webbplatsen. Lägg till en meny så kan du senare aktivera en språkbytare i den.

en: The button is disabled because all existing widget areas have language switchers. You can edit the settings of the existing language switchers.
sv_SE: Knappen är inaktiverad eftersom alla befintliga widgetområden har språkbytare. Du kan redigera inställningarna för de befintliga språkbytarna.

en: The button is disabled because there are no registered widget areas in the site.
sv_SE: Knappen är inaktiverad eftersom det inte finns några registrerade widgetområden på webbplatsen.

en: Elements to include in the language switcher.
sv_SE: Element att inkludera i språkbytaren.

en: Select the menus, in which to display the language switcher.
sv_SE: Välj de menyer där språkbytaren ska visas.

en: Select the widget area where to include the language switcher.
sv_SE: Välj det widgetområde där språkbytaren ska inkluderas.

en: Select the style of the language switcher.
sv_SE: Välj stil för språkbytaren.

en: Select how to display the language switcher in the menu. Choose "List of languages" to display all the items at the same level or "Dropdown" to display the current language as parent and other languages as children.
sv_SE: Välj hur språkbytaren ska visas i menyn. Välj “Lista över språk” för att visa alla objekt på samma nivå eller “Rullgardinsmeny” för att visa det aktuella språket som förälder och andra språk som barn.

en: Select the position to display the language switcher in the menu.
sv_SE: Välj position för att visa språkbytaren i menyn.

en: Enter the title of the widget or leave empty for no title.
sv_SE: Ange widgetens titel eller lämna tomt för ingen titel.

en: Select the position to display the post translations links.
sv_SE: Välj position för att visa länkarna för inläggsöversättningar.

en: This text appears before the list of languages. Your text needs to include the string %s which is a placeholder for the actual links.
sv_SE: Denna text visas före listan över språk. Din text måste inkludera strängen %s som är en platshållare för de faktiska länkarna.

en: Since WPML 3.6.0, the language switchers are not using CSS IDs and the CSS classes have changed. This was required to fix some bugs and match the latest standards. If your theme or your custom CSS is not relying on these old selectors, it's recommended to skip the backwards compatibility. However, it's still possible to re-activate this option later.
sv_SE: Sedan WPML 3.6.0 använder språkbytarna inte CSS-ID:n och CSS-klasserna har ändrats. Detta krävdes för att åtgärda vissa buggar och matcha de senaste standarderna. Om ditt tema eller din anpassade CSS inte förlitar sig på dessa gamla väljare, rekommenderas det att hoppa över bakåtkompatibiliteten. Det är dock fortfarande möjligt att återaktivera detta alternativ senare.

en: You can display a language switcher in the site's footer. You can customize and style it here.
sv_SE: Du kan visa en språkbytare i webbplatsens sidfot. Du kan anpassa och styla den här.

en: All language switchers in your site are affected by the settings in this section.
sv_SE: Alla språkbytare på din webbplats påverkas av inställningarna i detta avsnitt.

en: Order of languages
sv_SE: Språkordning

en: Drag and drop the languages to change their order
sv_SE: Dra och släpp språken för att ändra deras ordning

en: How to handle languages without translation
sv_SE: Hur man hanterar språk utan översättning

en: Skip language
sv_SE: Hoppa över språk

en: Link to home of language for missing translations
sv_SE: Länk till hemsida för språk för saknade översättningar

en: Preserve URL arguments
sv_SE: Bevara URL-argument

en: Additional CSS
sv_SE: Ytterligare CSS

en: Backwards compatibility
sv_SE: Bakåtkompatibilitet

en: Skip backwards compatibility
sv_SE: Hoppa över bakåtkompatibilitet

en: Menu language switcher
sv_SE: Menyspråkbytare

en: Add a new language switcher to a menu
sv_SE: Lägg till en ny språkbytare till en meny

en: Menu
sv_SE: Meny

en: Choose a menu
sv_SE: Välj en meny

en: First menu item
sv_SE: Första menyalternativet

en: Last menu item
sv_SE: Sista menyalternativet

en: Language menu items style:
sv_SE: Språkmenyalternativens stil:

en: List of languages
sv_SE: Lista över språk

en: good for menus that display items as a list
sv_SE: bra för menyer som visar objekt som en lista

en: Dropdown
sv_SE: Rullgardinsmeny

en: good for menus that support drop-downs
sv_SE: bra för menyer som stöder rullgardinsmenyer

en: Edit Menu Language Switcher
sv_SE: Redigera menyspråkbytare

en: New Menu Language Switcher
sv_SE: Ny menyspråkbytare

en: Widget language switcher
sv_SE: Widgetspråkbytare

en: Add a new language switcher to a widget area
sv_SE: Lägg till en ny språkbytare till ett widgetområde

en: Widget area
sv_SE: Widgetområde

en: Choose a widget area
sv_SE: Välj ett widgetområde

en: Widget title:
sv_SE: Widgettitel:

en: Edit Widget Area Language Switcher
sv_SE: Redigera widgetområdes språkbytare

en: New Widget Area language switcher
sv_SE: Ny widgetområdes språkbytare

en: Footer language switcher
sv_SE: Sidfots språkbytare

en: Show language switcher in footer
sv_SE: Visa språkbytare i sidfoten

en: Edit Footer Language Switcher
sv_SE: Redigera sidfots språkbytare

en: Links to translation of posts
sv_SE: Länkar till översättning av inlägg

en: Show links above or below posts, offering them in other languages
sv_SE: Visa länkar ovanför eller under inlägg, och erbjuda dem på andra språk

en: Position of link(s):
sv_SE: Länkens/länkarnas position:

en: Above post
sv_SE: Ovanför inlägg

en: Below post
sv_SE: Under inlägg

en: Text for alternative languages for posts:
sv_SE: Text för alternativa språk för inlägg:

en: This post is also available in: %s
sv_SE: Det här inlägget finns även på: %s

en: Edit Post Translations Language Switcher
sv_SE: Redigera språkbytare för inläggsöversättningar

[ctx: Custom languuage switcher description: external link text]
en: insert WPML's switchers in custom locations
sv_SE: infoga WPML:s växlar på anpassade platser

[ctx: Custom languuage switcher description: text]
en: Need more options? See how you can %s.
sv_SE: Behöver du fler alternativ? Se hur du kan %s.

en: Custom language switchers
sv_SE: Anpassade språkbytare

en: Enable
sv_SE: Aktivera

en: Customize
sv_SE: Anpassa

en: Edit Shortcode Actions Language Switcher
sv_SE: Redigera språkbytare för kortkodsåtgärder

en: Language switcher colors
sv_SE: Färger för språkbytare

en: Color themes:
sv_SE: Färgteman:

en: Select a preset
sv_SE: Välj en förinställning

en: Background
sv_SE: Bakgrund

en: Border
sv_SE: Ram

en: Current language font color
sv_SE: Teckenfärg för aktuellt språk

en: Current language background color
sv_SE: Bakgrundsfärg för aktuellt språk

en: Other language font color
sv_SE: Teckenfärg för annat språk

en: Other language background color
sv_SE: Bakgrundsfärg för annat språk

en: Do you really want to remove this item?
sv_SE: Vill du verkligen ta bort det här objektet?

en: Leave the text box to auto-save
sv_SE: Lämna textrutan för att spara automatiskt

en: Choose which menu to display your language switcher
sv_SE: Välj vilken meny din språkbytare ska visas i

en: Choose which widget to display your language switcher
sv_SE: Välj vilken widget din språkbytare ska visas i

en: in options, menus, widgets, footer and shortcode
sv_SE: i alternativ, menyer, widgetar, sidfot och kortkod

en: This will change the settings of your language switchers %s to their defaults as set by the theme. Please note that some switchers may be removed and others may be added.
sv_SE: Detta kommer att ändra inställningarna för dina språkbytare %s till deras standardvärden som angetts av temat. Observera att vissa växlar kan tas bort och andra kan läggas till.

en: * Your theme has a %s file, which sets the default values for WPML.
sv_SE: * Ditt tema har en %s-fil, som ställer in standardvärdena för WPML.

en: Are you sure you want to reset to the default settings?
sv_SE: Är du säker på att du vill återställa till standardinställningarna?

en: Restore default
sv_SE: Återställ standard

en: %s is defined in your theme. The language switcher can only be customized using the theme's CSS.
sv_SE: %s är definierad i ditt tema. Språkbytaren kan endast anpassas med hjälp av temats CSS.

en: Language Switcher
sv_SE: Språkbytare

en: Language switcher, press tab to navigate to other languages
sv_SE: Språkväxlare, tryck på tab för att navigera till andra språk

en: Language switcher, click to open then tab to navigate
sv_SE: Språkväxlare, klicka för att öppna och sedan tab för att navigera

en: menu items
sv_SE: menyobjekt

en: Clear all colors
sv_SE: Rensa alla färger

en: Gray
sv_SE: Grå

en: White
sv_SE: Vit

en: Blue
sv_SE: Blå

en: Some WPML Language Switcher settings were reinitialized because they were corrupted. Please re-configure them:
sv_SE: Vissa inställningar för WPML:s språkbytare återställdes eftersom de var korrupta. Vänligen konfigurera om dem:

en: Uploads
sv_SE: Uppladdningar

en: hidden
sv_SE: dold

en: default
sv_SE: standard

en: WordPress language file (.mo) is missing. Keeping existing display language.
sv_SE: WordPress språkfil (.mo) saknas. Behåller befintligt visningsspråk.

en: Duplicating featured content: %d left. Stay here until complete. May take a few minutes.
sv_SE: Duplicerar utvalt innehåll: %d kvar. Stanna här tills det är klart. Kan ta några minuter.

en: Duplicating featured content: 0 left. Stay here until complete. May take a few minutes.
sv_SE: Duplicerar utvalt innehåll: 0 kvar. Stanna här tills det är klart. Kan ta några minuter.

en: Duplicating content: %d left. Stay here until complete. May take a few minutes.
sv_SE: Duplicerar innehåll: %d kvar. Stanna här tills det är klart. Kan ta några minuter.

en: Duplicating content: 0 left. Stay here until complete. May take a few minutes.
sv_SE: Duplicerar innehåll: 0 kvar. Stanna här tills det är klart. Kan ta några minuter.

en: Setting language to media. %d left
sv_SE: Ställer in språk för media. %d kvar

en: Setting language to media: done!
sv_SE: Ställer in språk för media: klart!

en: Done!
sv_SE: Klart!

en: Saving settings...
sv_SE: Sparar inställningar...

en: Done
sv_SE: Klar

en: New in WPML 4.8 - Automatic image and media detection
sv_SE: Nytt i WPML 4.8 – Automatisk bild- och medieupptäckt

en: Close banner
sv_SE: Stäng banner

en: WPML can now automatically detect what types of texts (alt, caption, title) your images use. Enable this option to avoid duplicate fields in the translation editor and missing translations for your images.
sv_SE: WPML kan nu automatiskt upptäcka vilka typer av texter (alt, bildtext, titel) dina bilder använder. Aktivera detta alternativ för att undvika dubbla fält i översättningsredigeraren och saknade översättningar för dina bilder.

en: Enable it now
sv_SE: Aktivera det nu

en: Learn more about media translation
sv_SE: Läs mer om medieöversättning

en: We strongly recommend enabling WPML's automatic detection for image texts to avoid duplicated media fields and missing translations.
sv_SE: Vi rekommenderar starkt att du aktiverar WPML:s automatiska upptäckt för bildtexter för att undvika dubbla mediefält och saknade översättningar.

en: As this site uses Elementor, changes you make here might not be visible on the front-end. In this case, go to Elementor settings and clear its cache.
sv_SE: Eftersom denna webbplats använder Elementor kanske ändringar du gör här inte syns på front-end. I så fall, gå till Elementor-inställningarna och rensa dess cache.

en: Media Translation
sv_SE: Mediaöversättning

en: Media Translation Documentation
sv_SE: Dokumentation för mediaöversättning

en: Recommended
sv_SE: Rekommenderas

en: Automatically detect best options for translating image texts (alt, caption, title)
sv_SE: Upptäck automatiskt de bästa alternativen för att översätta bildtexter (alt, bildtext, titel)

en: This option ensures image texts (like alt, title, and caption) are translatable and displayed on the front-end. WPML duplicates media only when needed and only during translation, keeping your database clean and avoiding unnecessary entries.
sv_SE: Detta alternativ säkerställer att bildtexter (som alt, titel och bildtext) är översättbara och visas på front-end. WPML duplicerar endast media när det behövs och endast under översättning, vilket håller din databas ren och undviker onödiga poster.

en: Learn more about translating media with WPML
sv_SE: Läs mer om att översätta media med WPML

en: avoids unnecessary duplicate media fields and missing image translations
sv_SE: undviker onödiga dubbla mediefält och saknade bildöversättningar

en: ON
sv_SE: PÅ

en: OFF
sv_SE: AV

en: We recommend enabling automatic detection of image texts (alt, caption, title). This helps prevent duplicate media fields and missing translations.
sv_SE: Vi rekommenderar att du aktiverar automatisk upptäckt av bildtexter (alt, bildtext, titel). Detta hjälper till att förhindra dubbla mediefält och saknade översättningar.

en: Setup manually
sv_SE: Ställ in manuellt

en: Please install and activate WPML’s String Translation add-on to use this setting.
sv_SE: Installera och aktivera WPML:s tillägg för strängöversättning för att använda denna inställning.

en: Activate
sv_SE: Aktivera

en: Existing content
sv_SE: Befintligt innehåll

en: New content
sv_SE: Nytt innehåll

en: Duplicate texts (alt, caption, title) for all media to all languages
sv_SE: Duplicera texter (alt, bildtext, titel) för all media till alla språk

en: This applies to all types of media items (images, videos, PDFs, etc.) and not just images. WPML will only duplicate media texts (alt, caption, title) and not the media files.
sv_SE: Detta gäller alla typer av medieobjekt (bilder, videor, PDF-filer, etc.) och inte bara bilder. WPML kommer endast att duplicera medietexter (alt, bildtext, titel) och inte mediefilerna.

en: Duplicate image texts (alt, caption, title) for all feature images to all languages
sv_SE: Duplicera bildtexter (alt, bildtext, titel) för alla utvalda bilder till alla språk

en: This will duplicate media texts (alt, title, caption) to all languages using the options you selected above. Please stay on this page until the process completes - it may take a few minutes.
sv_SE: Detta kommer att duplicera medietexter (alt, titel, bildtext) till alla språk med de alternativ du valde ovan. Vänligen stanna på denna sida tills processen är klar – det kan ta några minuter.

en: Start the process
sv_SE: Starta processen

en: How to handle Media Library texts (alt, caption, title)
sv_SE: Hur man hanterar texter i mediebiblioteket (alt, bildtext, titel)

en: Translate Media Library texts (alt, caption, title) when translating content
sv_SE: Översätt texter i mediebiblioteket (alt, bildtext, titel) när du översätter innehåll

en: Enable this option to translate image texts (alt, caption, title) for images connected to Media Library. Such images reuse the same texts across all posts and pages. This setting is required for page builders like Elementor and Divi.
sv_SE: Aktivera detta alternativ för att översätta bildtexter (alt, bildtext, titel) för bilder som är anslutna till mediebiblioteket. Sådana bilder återanvänder samma texter över alla inlägg och sidor. Denna inställning krävs för sidbyggare som Elementor och Divi.

en: You're all done. From now on, all new media files that you upload to content will receive a language. You can automatically duplicate them to translations from the post-edit screen.
sv_SE: Du är klar. Från och med nu kommer alla nya mediefiler som du laddar upp till innehåll att få ett språk. Du kan automatiskt duplicera dem till översättningar från inläggsredigeringsskärmen.

en: Data saved
sv_SE: Data sparad

en: Error: data not saved
sv_SE: Fel: data sparades inte

en: To add categories that already exist in other languages go to the <a%s>category management page</a>
sv_SE: För att lägga till kategorier som redan finns på andra språk, gå till <a%s>kategorihanteringssidan</a>

en: Choose
sv_SE: Välj

en: Enabled
sv_SE: Aktiverad

en: WPML can't run normally. There is an installation or server configuration problem. %1$sShow details%2$s
sv_SE: WPML kan inte köras normalt. Det finns ett installations- eller serverkonfigurationsproblem. %1$sVisa detaljer%2$s

en: AJAX Error:
sv_SE: AJAX-fel:

en: Private
sv_SE: Privat

en: Sticky
sv_SE: Klistrad

en: Copied From the Original
sv_SE: Kopierad från originalet

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Your home page does not exist or its translation is not published in %s.
sv_SE: Din startsida finns inte eller dess översättning är inte publicerad på %s.

en: Your blog page does not exist or its translation is not published in %s.
sv_SE: Din bloggsida finns inte eller dess översättning är inte publicerad på %s.

en: Edit this page to add translations
sv_SE: Redigera den här sidan för att lägga till översättningar

en: Select translation option
sv_SE: Välj översättningsalternativ

en: You deactivated the following language(s) from your site, but there are still some existing translations saved in your database.
sv_SE: Du avaktiverade följande språk från din webbplats, men det finns fortfarande några befintliga översättningar sparade i din databas.

en: If you don't plan to activate this language again, you can delete the associated content from your database.
sv_SE: Om du inte planerar att aktivera det här språket igen kan du ta bort det associerade innehållet från din databas.

en: Language
sv_SE: Språk

en: Delete content
sv_SE: Ta bort innehåll

en: Edit to change the domain for the language
sv_SE: Redigera för att ändra domänen för språket

en: Validate on save
sv_SE: Validera vid spara

en: Auto sign-in and sign-out users from all domains
sv_SE: Logga in och logga ut användare automatiskt från alla domäner

en: Please log-out and login again in order to be able to access the admin features in all language domains.
sv_SE: Vänligen logga ut och logga in igen för att kunna komma åt administratörsfunktionerna i alla språkdomäner.

[ctx: Tooltip: Auto sign-in and sign-out users from all domains]
note: translators: this is the first of two sentences explaining the "Auto sign-in and sign-out users from all domains" feature
en: This feature allows the theme and plugins to work correctly when on sites that use languages in domains.
sv_SE: Denna funktion gör att temat och tilläggen fungerar korrekt på webbplatser som använder språk i domäner.

[ctx: Tooltip: Auto sign-in and sign-out users from all domains]
note: translators: this is the second of two sentences explaining the "Auto sign-in and sign-out users from all domains" feature
en: It requires a call to each of the site's language domains on both log-in and log-out, so there's a small performance penalty to using it.
sv_SE: Det kräver ett anrop till var och en av webbplatsens språkdomäner vid både inloggning och utloggning, så det finns en liten prestandaförlust med att använda den.

en: It looks like the %1$s extension, which is required by WPML, is not installed. Please refer to this link to know how to install this extension: %2$s.
sv_SE: Det verkar som att %1$s-tillägget, som krävs av WPML, inte är installerat. Se den här länken för att veta hur du installerar det här tillägget: %2$s.

en: You are using PHP 7: in some cases, the extension might have been removed during a system update. In this case, please see %3$s.
sv_SE: Du använder PHP 7: i vissa fall kan tillägget ha tagits bort under en systemuppdatering. I så fall, se %3$s.

en: You may need to contact your server administrator or your hosting company to install this extension.
sv_SE: Du kan behöva kontakta din serveradministratör eller ditt webbhotell för att installera det här tillägget.

en: Taxonomy Translation
sv_SE: Taxonomiöversättning

note: translators: this is the title of a documentation page used to terminate the sentence "is not possible to ..."
en: translate the base taxonomy slugs with WPML
sv_SE: översätt bas-taxonomi-sluggar med WPML

note: translators: this is the title of a documentation page used to terminate the sentence "To learn more, please visit our documentation page about..."
en: translating post categories and custom taxonomies
sv_SE: översätta inläggskategorier och anpassade taxonomier

en: WPML allows you to easily translate your site's taxonomies. Only taxonomies marked as translatable will be available for translation. Select the taxonomy in the dropdown menu and then use the list of taxonomy terms that appears to translate them.
sv_SE: WPML låter dig enkelt översätta din webbplats taxonomier. Endast taxonomier som är markerade som översättningsbara kommer att vara tillgängliga för översättning. Välj taxonomin i rullgardinsmenyn och använd sedan listan över taxonomitermer som visas för att översätta dem.

en: Please note that currently, you can translate the slugs of taxonomy terms but it is not possible to %s.
sv_SE: Observera att du för närvarande kan översätta sluggar för taxonomitermer men det är inte möjligt att %s.

en: To learn more, please visit our documentation page about %s.
sv_SE: För att lära dig mer, besök vår dokumentationssida om %s.

en: Custom fields
sv_SE: Anpassade fält

en: Don't translate
sv_SE: Översätt inte

en: Copy
sv_SE: Kopiera

en: Copy once
sv_SE: Kopiera en gång

en: Translate
sv_SE: Översätt

en: WPML admin language
sv_SE: WPML administratörsspråk

en: Select your language:
sv_SE: Välj ditt språk:

note: translators: Current default admin language
en: Default admin language (currently %s)
sv_SE: Standard administratörsspråk (för närvarande %s)

en: this will be your admin language and will also be used for translating comments.
sv_SE: detta kommer att vara ditt administratörsspråk och kommer även att användas för att översätta kommentarer.

en: WPML language settings
sv_SE: WPML språkinställningar

en: Editing language:
sv_SE: Redigeringsspråk:

en: Set admin language as editing language.
sv_SE: Ställ in administratörsspråk som redigeringsspråk.

en: Hidden languages:
sv_SE: Dolda språk:

en: All languages are currently displayed. Choose what to do when site languages are hidden.
sv_SE: Alla språk visas för närvarande. Välj vad som ska hända när webbplatsens språk är dolda.

en: Display hidden languages
sv_SE: Visa dolda språk

en: Payments & Maintenance
sv_SE: Betalningar & underhåll

en: Balance, invoices and tools
sv_SE: Saldo, fakturor och verktyg

en: (missing title)
sv_SE: (saknar titel)

en: View
sv_SE: Visa

note: translators: %1$s: opening <a> tag, %2$s: closing </a> tag.
en: This page is set to be %1$stranslated manually%2$s using the WordPress Editor
sv_SE: Denna sida är inställd på att %1$söversättas manuellt%2$s med WordPress-redigeraren

en: Edit note for the translators
sv_SE: Redigera anteckning för översättarna

en: Add note for the translators
sv_SE: Lägg till anteckning för översättarna

en: Note for the translators
sv_SE: Anteckning för översättarna

en: Needs review
sv_SE: Behöver granskas

en: Not translated
sv_SE: Ej översatt

en: Waiting for automatic translation
sv_SE: Väntar på automatisk översättning

en: Waiting for translator
sv_SE: Väntar på översättare

en: In basket
sv_SE: I korgen

en: Waiting for translation service
sv_SE: Väntar på översättningstjänst

en: Translation ready to download
sv_SE: Översättning redo att laddas ner

en: Duplicate of default language
sv_SE: Duplikat av standardspråk

en: Translation completed
sv_SE: Översättning klar

en: Needs update
sv_SE: Behöver uppdateras

en: In progress
sv_SE: Pågående

en: needs retry
sv_SE: behöver försökas igen

en: Check status and get translations
sv_SE: Kontrollera status och hämta översättningar

en: Show "Multilingual Content Setup" meta box on post edit screen.
sv_SE: Visa “Multilingual Content Setup” metabox på inläggsredigeringsskärmen.

en: Scanning now, please wait...
sv_SE: Skannar nu, vänligen vänta...

en: Error! Reload the page and try again.
sv_SE: Fel! Ladda om sidan och försök igen.

en: Translations queue
sv_SE: Översättningskö

en: Need the full list for monitoring or troubleshooting? Go to %s.
sv_SE: Behöver du hela listan för övervakning eller felsökning? Gå till %s.

en: Translation Jobs
sv_SE: Översättningsjobb

en: Manage Translators & Services
sv_SE: Hantera översättare och tjänster

en: Choose who translates your site
sv_SE: Välj vem som översätter din webbplats

en: Enter your %s authentication details
sv_SE: Ange dina %s autentiseringsuppgifter

en: You can find the API token at %s site
sv_SE: Du hittar API-token på %s webbplats

en: Invalid Request
sv_SE: Ogiltig förfrågan

en: Reload the page and try again.
sv_SE: Ladda om sidan och försök igen.

en: The field can't be empty.
sv_SE: Fältet kan inte vara tomt.

en: We couldn't find a translation service connected to this key.
sv_SE: Vi kunde inte hitta en översättningstjänst kopplad till denna nyckel.

en: Please contact your translation service and ask them to provide you with this information.
sv_SE: Kontakta din översättningstjänst och be dem att förse dig med denna information.

en: Error Server
sv_SE: Serverfel

en: Unable to set this service as default.
sv_SE: Det går inte att ange den här tjänsten som standard.

en: Service added and set as default.
sv_SE: Tjänsten har lagts till och ställts in som standard.

en: Activate a translation service that's not listed here
sv_SE: Aktivera en översättningstjänst som inte finns med här

en: Activate a translation service
sv_SE: Aktivera en översättningstjänst

en: Enter your service activation details below.
sv_SE: Ange dina aktiveringsuppgifter för tjänsten nedan.

en: Activation Key
sv_SE: Aktiveringsnyckel

en: The service has been enabled.
sv_SE: Tjänsten har aktiverats.

en: Refreshing the page, please wait...
sv_SE: Sidan uppdateras, vänligen vänta...

en: Server error
sv_SE: Serverfel

en: Something went wrong. Please try again.
sv_SE: Något gick fel. Försök igen.

en: Your site doesn't meet WPML's minimum requirements.
sv_SE: Din webbplats uppfyller inte WPML:s minimikrav.

en: Fix now
sv_SE: Åtgärda nu

en: Great! All WPML requirements are now met. Your site is ready to use WPML.
sv_SE: Utmärkt! Alla WPML-krav är nu uppfyllda. Din webbplats är redo att använda WPML.

en: Hide
sv_SE: Dölj

en: Hide this notice.
sv_SE: Dölj detta meddelande.

en: Dismiss this notice.
sv_SE: Avfärda detta meddelande.

en: Show this notice.
sv_SE: Visa detta meddelande.

en: Notice does not exists.
sv_SE: Meddelandet finns inte.

en: Notice does not exist.
sv_SE: Meddelandet finns inte.

en: Group does not exist.
sv_SE: Gruppen finns inte.

note: translators: %s is a link.
en: Migrating your multilingual site? Install %s for the simplest way to export your translated content and import it on your new site.
sv_SE: Migrerar din flerspråkiga webbplats? Installera %s för det enklaste sättet att exportera ditt översatta innehåll och importera det till din nya webbplats.

note: translators: %s is a set of one or two links.
en: Migrating your multilingual shop? With %s you can transfer your translated content to a new site, including cross-sells, up-sells, and product attributes.
sv_SE: Migrerar din flerspråkiga butik? Med %s kan du överföra ditt översatta innehåll till en ny webbplats, inklusive korsförsäljning, merförsäljning och produktattribut.

note: translators: %s is a link.
en: Looking to import your multilingual content? Install %s in both your original and new site for the easiest way to export and import your content.
sv_SE: Vill du importera ditt flerspråkiga innehåll? Installera %s på både din ursprungliga och nya webbplats för det enklaste sättet att exportera och importera ditt innehåll.

note: translators: %1$s and %2$s are both links.
en: Looking to import your multilingual shop? With %1$s and %2$s in both your original and new site, you can export and import your translations automatically.
sv_SE: Vill du importera din flerspråkiga butik? Med %1$s och %2$s på både din ursprungliga och nya webbplats kan du exportera och importera dina översättningar automatiskt.

en: WPML Export and Import
sv_SE: WPML export och import

en: WooCommerce Multilingual
sv_SE: WooCommerce flerspråkig

note: translators: %1$s and %2$s are links.
en: %1$s and %2$s
sv_SE: %1$s och %2$s

en: A New Site Key Is Required
sv_SE: En ny webbplatsnyckel krävs

en: To continue using WPML features like automatic translation and plugin updates, please register your site again. Don't worry, your existing content and translations are safe.
sv_SE: För att fortsätta använda WPML-funktioner som automatisk översättning och plugin-uppdateringar, vänligen registrera din webbplats igen. Oroa dig inte, ditt befintliga innehåll och dina översättningar är säkra.

en: Site key:
sv_SE: Webbplatsnyckel:

en: Enter your site key here
sv_SE: Ange din webbplatsnyckel här

en: Register
sv_SE: Registrera

en: Get a key for this site
sv_SE: Skaffa en nyckel för denna webbplats

en: Translation Dashboard
sv_SE: Översättningspanel

en: Problem receiving translation jobs?
sv_SE: Problem med att ta emot översättningsjobb?

en: Fix WPML Translation Jobs "tp_id" field
sv_SE: Fixa WPML Translation Jobs “tp_id” fält

en: Fixes the "tp_id" field of WPML ranslation jobs and set the status to "in progress" (it requires manual action to re-sync translation status + download translations). It accepts comma separated values of translation job IDs (rid).
sv_SE: Fixar “tp_id”-fältet för WPML-översättningsjobb och sätter statusen till “pågående” (det kräver manuell åtgärd för att synkronisera översättningsstatus + ladda ner översättningar). Det accepterar kommaavgränsade värden för översättningsjobb-ID (rid).

en: Waiting for translators...
sv_SE: Väntar på översättare...

note: translators: %d is the number of translations.
en: ...and %d more translations.
sv_SE: ...och %d fler översättningar.

en: First available translator
sv_SE: Första tillgängliga översättare

en: %sWarning:%s Edits you're about to make will be lost
sv_SE: %sVarning:%s Ändringar du är på väg att göra kommer att förloras

en: You are about to edit this translation using the standard WordPress editor.
sv_SE: Du är på väg att redigera denna översättning med standardredigeraren i WordPress.

en: Any changes you make will be lost the next time you send this page for translation.
sv_SE: Alla ändringar du gör kommer att förloras nästa gång du skickar den här sidan för översättning.

en: Go Back
sv_SE: Gå tillbaka

en: Edit Anyway (Not Recommended)
sv_SE: Redigera ändå (rekommenderas ej)

en: Edit in Advanced Translation Editor
sv_SE: Redigera i avancerad översättningsredigerare

en: Don't show this warning again
sv_SE: Visa inte denna varning igen

en: Automatic translation
sv_SE: Automatisk översättning

note: translators: %d is for the number of day(s).
en: %d day | %d days
sv_SE[0]: %d dag
sv_SE[1]: %d dagar

note: translators: %d is for the number of hour(s).
en: %d hour | %d hours
sv_SE[0]: %d timme
sv_SE[1]: %d timmar

note: translators: %d is for the number of minute(s).
en: %d minute | %d minutes
sv_SE[0]: %d minut
sv_SE[1]: %d minuter

note: translators: %1$1s and %2$2s is used for adding html tags to make WPML support a link. %3$s is a list of numeric ids.
en: Something went wrong with automatic translation. Please contact %1$1sWPML support%2$2s and report that the following automatic translation is stuck: %3$3s | Something went wrong with automatic translation. Please contact %1$1sWPML support%2$2s and report that the following automatic translations are stuck: %3$3s
sv_SE[0]: Något gick fel med den automatiska översättningen. Vänligen kontakta %1$1sWPML-support%2$2s och rapportera att följande automatiska översättning har fastnat: %3$3s
sv_SE[1]: Något gick fel med den automatiska översättningen. Vänligen kontakta %1$1sWPML-support%2$2s och rapportera att följande automatiska översättningar har fastnat: %3$3s

en: You can set different options for each language
sv_SE: Du kan ställa in olika alternativ för varje språk

en: Use the language switcher in the top admin bar to switch languages, then set and save options for each language individually.
sv_SE: Använd språkbytaren i den övre adminfältet för att byta språk, ställ sedan in och spara alternativ för varje språk individuellt.

en: WPML Translation Management is now included in WPML Multilingual CMS.
sv_SE: WPML Translation Management ingår nu i WPML Multilingual CMS.

en: This plugin has been deactivated as it is now part of the WPML Multilingual CMS plugin. You can safely delete it.
sv_SE: Detta tillägg har avaktiverats eftersom det nu är en del av WPML Multilingual CMS-tillägget. Du kan säkert ta bort det.

en: Read more
sv_SE: Läs mer

en: Advanced Translation Editor
sv_SE: Avancerad översättningsredigerare

en: Classic Translation Editor
sv_SE: Klassisk översättningsredigerare

en: Do not make '%s' translatable
sv_SE: Gör inte “%s” översättningsbar

en: Make '%s' translatable
sv_SE: Gör “%s” översättningsbar

en: Make '%s' appear as translated
sv_SE: Få “%s” att visas som översatt

en: Translatable
sv_SE: Översättningsbar

en: only show translated items
sv_SE: visa endast översatta objekt

en: use translation if available or fallback to default language
sv_SE: använd översättning om tillgänglig eller återgå till standardspråk

en: Not translatable
sv_SE: Ej översättningsbar

en: WPML uses cookies to identify the visitor’s current language, the last visited language and the language of users who have logged in.
sv_SE: WPML använder cookies för att identifiera besökarens aktuella språk, det senast besökta språket och språket för inloggade användare.

en: While you use the plugin, WPML will share data regarding the site through Installer. No data from the user itself will be shared.
sv_SE: Medan du använder tillägget kommer WPML att dela data om webbplatsen via Installer. Ingen data från användaren själv kommer att delas.

en: This action is not allowed
sv_SE: Denna åtgärd är inte tillåten

en: Dismiss
sv_SE: Avfärda

en: Translating content created with page builders
sv_SE: Översätta innehåll skapat med sidbyggare

en: How to translate Block editor content
sv_SE: Hur man översätter Block editor-innehåll

[ctx: Integration requirement notice title for translation editor: enable action]
en: Enable it now
sv_SE: Aktivera det nu

en: Your WPML installation may cause problems with Block editor
sv_SE: Din WPML-installation kan orsaka problem med Block editor

en: You are using WPML Translation Management without String Translation. Some of the translations may not work this way. Please download and install WPML String Translation before you translate the content from Block editor.
sv_SE: Du använder WPML Translation Management utan String Translation. Vissa av översättningarna kanske inte fungerar på detta sätt. Vänligen ladda ner och installera WPML String Translation innan du översätter innehållet från Block editor.

note: translators: %s is the product name,
en: To easily translate %s, you need to add the following WPML components:
sv_SE: För att enkelt översätta %s måste du lägga till följande WPML-komponenter:

en: Your WPML Blog account only allows you to manually translate Elementor content
sv_SE: Ditt WPML Blog-konto tillåter dig endast att manuellt översätta Elementor-innehåll

note: translators: %1$s, %3$s, %6$s and %7$s are opening and closing link tags, %2$s and %5$s are the product name, %3$s are break tags.
en: %1$sLearn how to translate %2$s content manually%3$s %4$sAlternatively, to translate %5$s content using the Advanced Translation Editor, automatic translation, professional services, or by other users on your site %6$supgrade to WPML CMS account%7$s.
sv_SE: %1$sLär dig hur du översätter %2$s-innehåll manuellt%3$s %4$sAlternativt, för att översätta %5$s-innehåll med Advanced Translation Editor, automatisk översättning, professionella tjänster, eller av andra användare på din webbplats %6$suppgradera till WPML CMS-konto%7$s.

note: translators: %1$s is the product name, %2$s and %3$s are opening and closing link tag.
en: To translate content created with %1$s, you need to %2$sinstall WPML String Translation%3$s
sv_SE: För att översätta innehåll skapat med %1$s, måste du %2$sinstallera WPML String Translation%3$s

note: translators: %1$s and %3$s are opening and closing link tags, %2$s is the product name.
en: %1$sLearn how to translate %2$s content%3$s
sv_SE: %1$sLär dig hur du översätter %2$s-innehåll%3$s

en: Install
sv_SE: Installera

en: Activating...
sv_SE: Aktiverar...

en: Activated
sv_SE: Aktiverad

en: Error
sv_SE: Fel

note: translators: %s will be replaced with a list of plugins or themes.
en: One more step before you can translate on %s
sv_SE: Ett steg till innan du kan översätta på %s

en: You need to enable WPML's Translation Editor, to translate conveniently.
sv_SE: Du måste aktivera WPML:s översättningsredigerare för att översätta smidigt.

en: Done.
sv_SE: Klart.

en: Something went wrong. Please try again or contact the support.
sv_SE: Något gick fel. Försök igen eller kontakta supporten.

[ctx: Used between elements of a two elements list]
note: translators: Used between elements of a two elements list
en: and
sv_SE: och

[ctx: Used before the last element of a three or more elements list]
note: translators: Used before the last element of a three or more elements list
en: , and
sv_SE: , och

en: WPML is disabled because it requires WordPress version 4.4 or above.
sv_SE: WPML är inaktiverat eftersom det kräver WordPress version 4.4 eller högre.

en: Manage Translation Management
sv_SE: Hantera översättningshantering

en: Manage Languages
sv_SE: Hantera språk

en: Manage Theme and Plugin localization
sv_SE: Hantera tema- och tilläggslokalisering

en: Manage Support
sv_SE: Hantera support

en: Manage WooCommerce Multilingual
sv_SE: Hantera WooCommerce flerspråkig

en: Operate WooCommerce Multilingual. Everything on WCML except the settings tab.
sv_SE: Hantera WooCommerce Multilingual. Allt på WCML utom inställningsfliken.

en: Manage translation of media
sv_SE: Hantera översättning av media

en: Manage Navigation
sv_SE: Hantera navigering

en: Manage Sticky Links
sv_SE: Hantera klistriga länkar

en: Manage String Translation
sv_SE: Hantera strängöversättning

en: Manage Translation Analytics
sv_SE: Hantera översättningsanalys

en: Manage WPML Menus Sync
sv_SE: Hantera WPML-menysynkronisering

en: Manage Taxonomy Translation
sv_SE: Hantera taxonomiöversättning

en: Manage Troubleshooting
sv_SE: Hantera felsökning

en: Translation options
sv_SE: Översättningsalternativ

en: As early as possible
sv_SE: Så tidigt som möjligt

en: Later in the head section (priority %d)
sv_SE: Senare i head-sektionen (prioritet %d)

en: SEO Options
sv_SE: SEO-alternativ

en: Display alternative languages in the HEAD section.
sv_SE: Visa alternativa språk i HEAD-sektionen.

en: Position of hreflang links
sv_SE: Position för hreflang-länkar

en: The user does not have a proper license to enable ATE.
sv_SE: Användaren har inte en korrekt licens för att aktivera ATE.

en: Thank you for registering WPML on this site. You will receive automatic updates when new versions are available.
sv_SE: Tack för att du registrerade WPML på denna webbplats. Du kommer att få automatiska uppdateringar när nya versioner blir tillgängliga.

en: PHP %1$s and above are recommended.
sv_SE: PHP %1$s och högre rekommenderas.

en: Find how you can update PHP.
sv_SE: Hitta hur du kan uppdatera PHP.

en: Memory limit
sv_SE: Minnesgräns

en: Memory usage
sv_SE: Minnesanvändning

en: Max execution time
sv_SE: Maximal exekveringstid

en: Max input vars
sv_SE: Max antal inmatningsvariabler

en: Utf8mb4 charset
sv_SE: Utf8mb4-teckenuppsättning

en: Some WPML String Translation features may not work correctly without utf8mb4 character support.
sv_SE: Vissa WPML String Translation-funktioner kanske inte fungerar korrekt utan stöd för utf8mb4-tecken.

en: WordPress %s or later is required.
sv_SE: WordPress %s eller senare krävs.

en: REST enabled
sv_SE: REST aktiverat

en: eval() availability from Suhosin
sv_SE: eval()-tillgänglighet från Suhosin

en: Not available
sv_SE: Inte tillgänglig

en: Available
sv_SE: Tillgänglig

en: WPML needs at least 208 KB of Available stack size on PHP 8.3+; please set "zend.max_allowed_stack_size" to at least 256 KB and "zend.reserved_stack_size" to at least 48 KB in your php.ini file. After these changes, restart your web server.
sv_SE: WPML behöver minst 208 KB tillgänglig stackstorlek på PHP 8.3+; vänligen ställ in “zend.max_allowed_stack_size” till minst 256 KB och “zend.reserved_stack_size” till minst 48 KB i din php.ini-fil. Efter dessa ändringar, starta om din webbserver.

en: Available Stack Size
sv_SE: Tillgänglig stackstorlek

en: Automatic
sv_SE: Automatisk

en: Translating %1$s? Use the %2$s table for easier translation.
sv_SE: Översätter %1$s? Använd %2$s-tabellen för enklare översättning.

en:  %s translation
sv_SE:  %s översättning

note: translators: %s: Cache directory path
en: WPML could not create a cache directory in %s
sv_SE: WPML kunde inte skapa en cachekatalog i %s

note: translators: %s: Cache directory path
en: WPML could not write in the cache directory: %s
sv_SE: WPML kunde inte skriva i cachekatalogen: %s

en: Localization options
sv_SE: Lokaliseringsalternativ

en: Automatically load the theme's .mo file using 'load_textdomain'
sv_SE: Ladda automatiskt temats .mo-fil med “load_textdomain”

en: Enter textdomain:
sv_SE: Ange textdomän:

en: Scanning now, please don't close this page.
sv_SE: Skannar nu, stäng inte denna sida.

en: Scanning Results
sv_SE: Skanningsresultat

en: Failed to update the feedback.
sv_SE: Kunde inte uppdatera feedbacken.

en: Missing key "%s".
sv_SE: Saknar nyckel “%s”.

en: Translation Feedback
sv_SE: Översättningsfeedback

en: Translation rating
sv_SE: Översättningsbetyg

en: Unknown reviewer
sv_SE: Okänd granskare

en: New
sv_SE: Ny

en: Sent to translator
sv_SE: Skickad till översättare

en: Translator replied
sv_SE: Översättare svarade

en: Replied
sv_SE: Svarade

en: Admin replied
sv_SE: Admin svarade

en: Sent to translation service
sv_SE: Skickad till översättningstjänst

en: E-mail sent to translation service
sv_SE: E-post skickad till översättningstjänst

en: Translation fixed
sv_SE: Översättning fixad

en: Approved
sv_SE: Godkänd

en: Send to translator
sv_SE: Skicka till översättare

en: Reply to translator
sv_SE: Svara översättare

en: Reply to admin
sv_SE: Svara admin

en: %1s cannot receive feedback about the translation automatically. Please log-in to %1s website and report these issues manually.
sv_SE: %1s kan inte automatiskt ta emot feedback om översättningen. Logga in på %1s webbplats och rapportera dessa problem manuellt.

en: An email has been sent to %s to report the issue. Please check your email for a feedback from their part.
sv_SE: Ett e-postmeddelande har skickats till %s för att rapportera problemet. Kontrollera din e-post för feedback från dem.

en: Issue tracking in %s
sv_SE: Problemspårning i %s

en: Translator
sv_SE: Översättare

en: Translation Service
sv_SE: Översättningstjänst

en: Could not send the report to %s.
sv_SE: Kunde inte skicka rapporten till %s.

en: This means that %s isn't yet aware of the problem in the translation and cannot fix it.
sv_SE: Detta innebär att %s ännu inte är medveten om problemet i översättningen och inte kan åtgärda det.

en: Could not fetch the status from %s.
sv_SE: Kunde inte hämta status från %s.

en: Let's get it working for you. Please contact %1sWPML support%2s and give them the following error details:
sv_SE: Låt oss få det att fungera för dig. Kontakta %1sWPML-support%2s och ge dem följande feldetaljer:

en: Show details
sv_SE: Visa detaljer

en: WPML cannot communicate with the remote translation service. Please make sure WPML Translation Management is active.
sv_SE: WPML kan inte kommunicera med den externa översättningstjänsten. Se till att WPML Translation Management är aktivt.

en: %d feedback was updated. | %d feedback were updated.
sv_SE[0]: %d feedback uppdaterades.
sv_SE[1]: %d feedback uppdaterades.

en: %d feedback was trashed. | %d feedback were trashed.
sv_SE[0]: %d feedback flyttades till papperskorgen.
sv_SE[1]: %d feedback flyttades till papperskorgen.

en: The trashed feedback will be permanently deleted after %d days.
sv_SE: Den borttagna feedbacken kommer att raderas permanent efter %d dagar.

en: %d feedback was restored. | %d feedback were restored.
sv_SE[0]: %d feedback återställdes.
sv_SE[1]: %d feedback återställdes.

en: %d feedback was permanently deleted. | %d feedback were permanently deleted.
sv_SE[0]: %d feedback raderades permanent.
sv_SE[1]: %d feedback raderades permanent.

en: Want to know if recent translations you received have problems?
sv_SE: Vill du veta om nyligen mottagna översättningar har problem?

en: You got back several jobs from translation and they now appear on your site.
sv_SE: Du har fått tillbaka flera översättningsjobb och de visas nu på din webbplats.

en: WPML lets you open these pages for feedback, so that visitors can tell you if they notice anything wrong.
sv_SE: WPML låter dig öppna dessa sidor för feedback, så att besökare kan berätta om de märker något fel.

en: Enable Translation Feedback
sv_SE: Aktivera översättningsfeedback

en: Learn more about translation feedback
sv_SE: Läs mer om översättningsfeedback

en: local translator
sv_SE: lokal översättare

en: Unknown remote translation service
sv_SE: Okänd extern översättningstjänst

en: All
sv_SE: Alla

en: Trash
sv_SE: Papperskorg

en: For "%s"
sv_SE: För “%s”

en: Average rating - %s
sv_SE: Genomsnittligt betyg – %s

en: Issues with translations
sv_SE: Problem med översättningar

en: Select All
sv_SE: Markera alla

en: Feedback list navigation
sv_SE: Navigering för feedbacklista

en: First page
sv_SE: Första sidan

en: Previous page
sv_SE: Föregående sida

en: Next page
sv_SE: Nästa sida

en: Last page
sv_SE: Sista sidan

en: Current page
sv_SE: Aktuell sida

en: of
sv_SE: av

en: Select bulk action
sv_SE: Välj massåtgärd

en: Apply
sv_SE: Tillämpa

en: Bulk Actions
sv_SE: Massåtgärder

en: Mark as fixed
sv_SE: Markera som fixad

en: Mark as new
sv_SE: Markera som ny

en: Move to trash
sv_SE: Flytta till papperskorgen

en: No feedback found.
sv_SE: Ingen feedback hittades.

en: Restore
sv_SE: Återställ

en: Delete permanently
sv_SE: Radera permanent

en: Rating
sv_SE: Betyg

en: Translated post
sv_SE: Översatt inlägg

en: Date
sv_SE: Datum

en: Select Validation
sv_SE: Välj validering

en: Review
sv_SE: Granska

en: View post
sv_SE: Visa inlägg

en: Translation:
sv_SE: Översättning:

en: Edit translation
sv_SE: Redigera översättning

en: Original post:
sv_SE: Originalinlägg:

en: Rating:
sv_SE: Betyg:

en: Edit feedback
sv_SE: Redigera feedback

en: Check for updates
sv_SE: Sök efter uppdateringar

en: Translated by:
sv_SE: Översatt av:

en: Corrected by:
sv_SE: Korrigerad av:

en: Reviewed by:
sv_SE: Granskad av:

en: Add a note to the translator
sv_SE: Lägg till en anteckning till översättaren

en: Add a note to the administrator
sv_SE: Lägg till en anteckning till administratören

en: Communication:
sv_SE: Kommunikation:

en: Reply to translator:
sv_SE: Svara översättare:

en: Reply to admin:
sv_SE: Svara admin:

en: No translator available for this language pair.
sv_SE: Ingen översättare tillgänglig för detta språkpar.

en: Translation Feedback button on front-end:
sv_SE: Knapp för översättningsfeedback på frontend:

en: Icon style:
sv_SE: Ikonstil:

en: Show Translation Feedback module for these languages:
sv_SE: Visa modul för översättningsfeedback för dessa språk:

en: Expiration date for Translation Feedback module:
sv_SE: Utgångsdatum för modul för översättningsfeedback:

en: Enable Translation Feedback module
sv_SE: Aktivera modul för översättningsfeedback

en: Show on the left side of the screen
sv_SE: Visa på vänster sida av skärmen

en: Show on the right side of the screen
sv_SE: Visa på höger sida av skärmen

en: I will add it manually (%1$sinstructions%2$s)
sv_SE: Jag lägger till den manuellt (%1$sinstruktioner%2$s)

en: Do not show it
sv_SE: Visa den inte

en: Ask for feedback about translated content that was %1$s in the last %2$s %3$s
sv_SE: Be om feedback om översatt innehåll som %1$s under de senaste %2$s %3$s

en: Always ask for feedback (no time limit for feedback)
sv_SE: Be alltid om feedback (ingen tidsgräns för feedback)

en: published or updated
sv_SE: publicerades eller uppdaterades

en: published
sv_SE: publicerades

en: updated
sv_SE: uppdaterades

en: day(s)
sv_SE: dag(ar)

en: week(s)
sv_SE: vecka(or)

en: month(s)
sv_SE: månad(er)

en: Rate translation
sv_SE: Betygsätt översättning

en: Thank you for your rating!
sv_SE: Tack för ditt betyg!

en: Thank you for your rating and comment!
sv_SE: Tack för ditt betyg och din kommentar!

en: This page was translated from:
sv_SE: Denna sida översattes från:

en: Please rate this translation:
sv_SE: Vänligen betygsätt denna översättning:

en: Your rating:
sv_SE: Ditt betyg:

en: It is perfect!
sv_SE: Den är perfekt!

en: It is OK
sv_SE: Den är OK

en: It could be improved
sv_SE: Den kan förbättras

en: I can see a lot of language errors
sv_SE: Jag ser många språkfel

en: I can't understand anything
sv_SE: Jag förstår ingenting

en: Change
sv_SE: Ändra

en: Please give some examples of errors and how would you improve them:
sv_SE: Vänligen ge några exempel på fel och hur du skulle förbättra dem:

en: Send
sv_SE: Skicka

en: If you are a human, do not fill in this field.
sv_SE: Om du är en människa, fyll inte i detta fält.

en: Rate translation of this page
sv_SE: Betygsätt översättningen av denna sida

en: Translation Priority
sv_SE: Översättningsprioritet

en: Translation Priorities
sv_SE: Översättningsprioriteter

en: All Translation Priorities
sv_SE: Alla översättningsprioriteter

en: Edit Translation Priority
sv_SE: Redigera översättningsprioritet

en: Update Translation Priority
sv_SE: Uppdatera översättningsprioritet

en: Add new Translation Priority
sv_SE: Lägg till ny översättningsprioritet

en: New Translation Priority Name
sv_SE: Nytt namn på översättningsprioritet

en: Optional
sv_SE: Valfritt

en: Required
sv_SE: Obligatoriskt

en: Not needed
sv_SE: Behövs inte

en: User not found
sv_SE: Användaren hittades inte

en: You are the Translation Manager for %s. This role lets you manage everything related to translation for this site.
sv_SE: Du är översättningsansvarig för %s. Denna roll låter dig hantera allt som rör översättning för denna webbplats.

en: Before you can start sending content to translation, you need to complete a short setup.
sv_SE: Innan du kan börja skicka innehåll för översättning måste du slutföra en kort installation.

en: Set-up the translation
sv_SE: Konfigurera översättningen

en: * Remember, your login name for %1$s is %2$s. If you need help with your password, use the password reset in the login page.
sv_SE: * Kom ihåg att ditt användarnamn för %1$s är %2$s. Om du behöver hjälp med ditt lösenord, använd lösenordsåterställningen på inloggningssidan.

en: At your service
sv_SE: Till din tjänst

en: Administrator for %s
sv_SE: Administratör för %s

en: You are now the Translation Manager for %s - action needed
sv_SE: Du är nu översättningsansvarig för %s – åtgärd krävs

en: The role was not found.
sv_SE: Rollen hittades inte.

en: The user could not be created
sv_SE: Användaren kunde inte skapas

en: Fix WPML tables collation
sv_SE: Åtgärda WPML-tabellernas sortering

en: Fixes the collation of WPML tables in order to match the collation of default WP tables.
sv_SE: Åtgärdar sorteringen av WPML-tabeller för att matcha sorteringen av standard-WP-tabeller.

en: Invalid nonce.
sv_SE: Ogiltig nonce.

en: Some parameters are missing for this request.
sv_SE: Vissa parametrar saknas för denna begäran.

en: Running now batch #%d
sv_SE: Kör nu batch #%d

en: Completed: %1$d posts were processed for "%2$s".
sv_SE: Slutfört: %1$d inlägg bearbetades för “%2$s”.

en: Synchronize local job ids with ATE jobs
sv_SE: Synkronisera lokala jobb-ID:n med ATE-jobb

en: Synchronize local job ids with their ATE counterparts. You will have to refresh a few times any admin page to accomplish the process.
sv_SE: Synkronisera lokala jobb-ID:n med deras ATE-motsvarigheter. Du måste uppdatera valfri administratörssida några gånger för att slutföra processen.

en: This setting is controlled by a wpml-config.xml file. Click here to unlock and override this setting.
sv_SE: Denna inställning styrs av en wpml-config.xml-fil. Klicka här för att låsa upp och åsidosätta denna inställning.

en: Display mode for blog posts has changed
sv_SE: Visningsläge för blogginlägg har ändrats

en: Until now, your site was set to display "all blog posts", even if they are not translated. That feature is now replaced with a better and more complete translation mode.
sv_SE: Fram tills nu var din webbplats inställd på att visa “alla blogginlägg”, även om de inte är översatta. Den funktionen är nu ersatt med ett bättre och mer komplett översättningsläge.

en: Which blog posts do you want to display on your site's translations?
sv_SE: Vilka blogginlägg vill du visa i webbplatsens översättningar?

en: Blog posts from the site's default language, or translations when they exist
sv_SE: Blogginlägg från webbplatsens standardspråk, eller översättningar när de finns

en: Only translated blog posts (never display posts from the default language on translation languages)
sv_SE: Endast översatta blogginlägg (visa aldrig inlägg från standardspråket på översättningsspråk)

en: Thank you for choosing. You can always change your selection in %sPost Types Translation setup%s.
sv_SE: Tack för ditt val. Du kan alltid ändra ditt val i %sinställningarna för översättning av inläggstyper%s.

en: The upgrade is complete.
sv_SE: Uppgraderingen är klar.

en: %d items remaining...
sv_SE: %d objekt återstår...

en: WPML needs to upgrade the post's media information.
sv_SE: WPML behöver uppgradera inläggets medieinformation.

en: We couldn't complete the whole process in one request. Please click on the "Upgrade" button to continue.
sv_SE: Vi kunde inte slutföra hela processen i en begäran. Klicka på knappen “Uppgradera” för att fortsätta.

en: Starting...
sv_SE: Startar...

en: The following exception has occurred while running the migration, please try again later or contact support if the problem persists.
sv_SE: Följande undantag har inträffat under migreringen, försök igen senare eller kontakta support om problemet kvarstår.

en: Choose language:
sv_SE: Välj språk:

en: Do you want the WordPress admin to be in a different language?
sv_SE: Vill du att WordPress-admin ska vara på ett annat språk?

en: WPML lets each user choose the admin language, unrelated of the language in which visitors will see the front-end of the site.
sv_SE: WPML låter varje användare välja administratörsspråk, oberoende av det språk som besökare kommer att se på webbplatsens frontend.

en: Go to your %s to choose your admin language.
sv_SE: Gå till din %s för att välja ditt administratörsspråk.

en: profile
sv_SE: profil

en: WPML->Settings
sv_SE: WPML->inställningar

note: translators: %s link to WPML Settings page
en: WPML will include a language switcher on the WordPress login page. To change this, go to %s.
sv_SE: WPML kommer att inkludera en språkbytare på WordPress inloggningssida. För att ändra detta, gå till %s.

en: Login Page:
sv_SE: Inloggningssida:

en: Your site currently has language switching for the login page disabled.
sv_SE: Din webbplats har för närvarande språkbyte för inloggningssidan inaktiverat.

en: Navigation
sv_SE: Navigering

en: %s item | %s items
sv_SE[0]: %s objekt
sv_SE[1]: %s objekt

en: Flag for %s
sv_SE: Flagga för %s

[ctx: You may need to {re-save the site permalinks} - 2/2]
en: re-save the site permalinks
sv_SE: spara om webbplatsens permalänkar

[ctx: You may need to {re-save the site permalinks} - 1/2]
en: You may need to %s.
sv_SE: Du kan behöva %s.

en: The URL of the HTML file is required
sv_SE: URL:en till HTML-filen krävs

en: You are trying to use an external URL: this is not allowed.
sv_SE: Du försöker använda en extern URL: detta är inte tillåtet.

en: An attempt to open the URL specified as a root page failed with the following error:
sv_SE: Ett försök att öppna den URL som angavs som rotsida misslyckades med följande fel:

en: -- Please select --
sv_SE: -- Välj --

en: You need to configure at least one more language in order to access "Theme and plugins localization" and "Media Translation" screens.
sv_SE: Du måste konfigurera minst ett språk till för att komma åt skärmarna “Teman och tilläggslokalisering” och “Medieöversättning”.

en: %1$s (current locale: %2$s) - suggested locale(s): %3$s
sv_SE: %1$s (aktuell språkinställning: %2$s) – föreslagen språkinställning(ar): %3$s

en: WordPress cannot automatically download translations for the following languages:
sv_SE: WordPress kan inte automatiskt ladda ner översättningar för följande språk:

en: Edit Languages
sv_SE: Redigera språk

en: To fix, open "%s" and set the "default locale" values as shown above.
sv_SE: För att åtgärda, öppna “%s” och ställ in värdena för “standardlokal” som visas ovan.

en: All Languages
sv_SE: Alla språk

en: Display on language:
sv_SE: Visa på språk:

note: translators: "WPML Site Languages section" is the title of the WPML settings page where administrators can configure the site's languages
en: WPML Site Languages section
sv_SE: WPML Webbplatsens språk-sektion

note: translators: "Language section" refers to the language settings in user profile
en: Language section
sv_SE: Språksektion

note: translators: %1$s will be replaced with link to "WPML Site Languages section", %2$s will be replaced with link to profile "Language section"
en: With WPML activated, you can set your site’s languages from the %1$s.<br>To change the language of your WordPress admin, go to the %2$s in your user profile.
sv_SE: Med WPML aktiverat kan du ställa in din webbplats språk från %1$s.<br>För att ändra språket för din WordPress-admin, gå till %2$s i din användarprofil.

en: WPML could not load configuration files, which your site needs.
sv_SE: WPML kunde inte ladda konfigurationsfiler, som din webbplats behöver.

en: Detailed error log
sv_SE: Detaljerad fellogg

en: Retry
sv_SE: Försök igen

en: Remote XML Config Log
sv_SE: Fjärr-XML-konfigurationslogg

en: WPML needs to load configuration files, which tell it how to translate your theme and the plugins that you use. If there's a problem, use the Retry button. If the problem continues, contact WPML support, show the error details and we'll help you resolve it.
sv_SE: WPML behöver ladda konfigurationsfiler, som talar om hur det ska översätta ditt tema och de tillägg du använder. Om det finns ett problem, använd knappen Försök igen. Om problemet kvarstår, kontakta WPML-support, visa feldetaljerna så hjälper vi dig att lösa det.

en: Details
sv_SE: Detaljer

en: The remote XML Config Log is empty
sv_SE: Fjärr-XML-konfigurationsloggen är tom

en: Clear log
sv_SE: Rensa logg

en: This post is also available in:
sv_SE: Detta inlägg finns även på:

en: Network settings
sv_SE: Nätverksinställningar

en: Configure
sv_SE: Konfigurera

en: delete it permanently
sv_SE: radera det permanent

en: restore
sv_SE: återställ

en: Last Update Time could not be determined
sv_SE: Senaste uppdateringstid kunde inte fastställas

en: WPML can't be functional because it requires a disabled PHP extension!
sv_SE: WPML kan inte fungera eftersom det kräver ett inaktiverat PHP-tillägg!

en: To ensure and improve the security of your website, WPML makes use of the
sv_SE: För att säkerställa och förbättra säkerheten på din webbplats använder WPML

en: The filter extension is enabled by default as of PHP 5.2.0. Before this time an experimental PECL extension was
                used, however, the PECL version is no longer recommended to be used or updated. (source:
sv_SE: Filtertillägget är aktiverat som standard från och med PHP 5.2.0. Innan dess användes ett experimentellt PECL-tillägg
    , men PECL-versionen rekommenderas inte längre att användas eller uppdateras. (källa:

en: The filter extension is enabled by default as of PHP 5.2, therefore it must have been disabled by either you or your host.
sv_SE: Filtertillägget är aktiverat som standard från och med PHP 5.2, därför måste det ha inaktiverats av antingen dig eller din värd.

en: To enable it, either you or your host will need to open your website's php.ini file and either:
sv_SE: För att aktivera det måste antingen du eller din värd öppna din webbplats php.ini-fil och antingen:

en: Remove the 'filter_var' string from the 'disable_functions' directive or...
sv_SE: Ta bort strängen “filter_var” från direktivet “disable_functions” eller...

en: Add the following line:
sv_SE: Lägg till följande rad:

en: Your php.ini file is located at
sv_SE: Din php.ini-fil finns på

en: Messages and notifications
sv_SE: Meddelanden och notifikationer

en: Restore messages and notification
sv_SE: Återställ meddelanden och notifikationer

en: Apply to all users
sv_SE: Tillämpa på alla användare

en: Restore dismissed and hidden messages and notifications.
sv_SE: Återställ avvisade och dolda meddelanden och notifikationer.

en: Remove all messages and notifications
sv_SE: Ta bort alla meddelanden och notifikationer

en: Remove all messages and notifications, for all users.
sv_SE: Ta bort alla meddelanden och notifikationer, för alla användare.

en: Unauthorized
sv_SE: Obehörig

en: Select Language
sv_SE: Välj språk

en: WPML cannot be activated together with these older plugins:
sv_SE: WPML kan inte aktiveras tillsammans med dessa äldre tillägg:

en: WPML will be deactivated
sv_SE: WPML kommer att avaktiveras

en: These plugins are known to have compatibiliy issues with WPML:
sv_SE: Dessa tillägg är kända för att ha kompatibilitetsproblem med WPML:

en: Uncategorized
sv_SE: Okategoriserad

en: WPML capabilities
sv_SE: WPML-funktioner

en: Translation preferences
sv_SE: Översättningsinställningar

en: The translation preference for this field are being controlled by a language configuration XML file. If you want to control it manually, remove the entry from the configuration file.
sv_SE: Översättningsinställningarna för detta fält styrs av en XML-fil för språkkonfiguration. Om du vill styra det manuellt, ta bort posten från konfigurationsfilen.

en: To synchronize values for translations, you need to enable WPML's Translation Management module.
sv_SE: För att synkronisera värden för översättningar måste du aktivera WPML:s översättningshanteringsmodul.

en: Error: Something is wrong with field value. Translation preferences can not be set.
sv_SE: Fel: Något är fel med fältvärdet. Översättningsinställningar kan inte ställas in.

en: Choose what to do when translating content with this field:
sv_SE: Välj vad som ska göras när innehåll översätts med detta fält:

en: Copy from original to translation
sv_SE: Kopiera från original till översättning

en: WPML will copy this field from %s when you save this post.
sv_SE: WPML kommer att kopiera detta fält från %s när du sparar detta inlägg.

en: Missing post ID
sv_SE: Saknar inläggs-ID

note: translators: Post id.
en: No such post for ID = %d
sv_SE: Inget sådant inlägg för ID = %d

en: Translation
sv_SE: Översättning

en: %1$s is translated via WPML. %2$sClick here to change translation options.%3$s
sv_SE: %1$s översätts via WPML. %2$sKlicka här för att ändra översättningsalternativ.%3$s

en: Slugs are currently not translated.
sv_SE: Slugs översätts för närvarande inte.

en: Slugs are currently translated. Click the link above to edit the translations.
sv_SE: Slugs översätts för närvarande. Klicka på länken ovan för att redigera översättningarna.

en: Slug translation is currently disabled in WPML. %1$sClick here to enable.%2$s
sv_SE: Slug-översättning är för närvarande inaktiverad i WPML. %1$sKlicka här för att aktivera.%2$s

en: %1$s is not translated. %2$sClick here to make this post type translatable.%3$s
sv_SE: %1$s är inte översatt. %2$sKlicka här för att göra denna inläggstyp översättningsbar.%3$s

en: The original has been deleted!
sv_SE: Originalet har raderats!

en: No Batch
sv_SE: Ingen batch

en: Duplicate
sv_SE: Duplicera

en: Complete
sv_SE: Slutför

en: In progress - needs retry
sv_SE: Pågår – behöver försökas igen

en: Translation entry not found for: %d
sv_SE: Översättningspost hittades inte för: %d

en: translate
sv_SE: översätt

en: string not registered
sv_SE: sträng inte registrerad

en: Multiple options
sv_SE: Flera alternativ

en: some strings might be not registered
sv_SE: vissa strängar kanske inte är registrerade

en:  - (needs update)
sv_SE:  – (behöver uppdateras)

en: Preferences saved.
sv_SE: Inställningar sparade.

en: Translation requests cancelled.
sv_SE: Översättningsförfrågningar avbrutna.

en: No Translation requests selected.
sv_SE: Inga översättningsförfrågningar valda.

en: Authentication failed ( serviceId: %d )
sv_SE: Autentisering misslyckades ( serviceId: %d )

en: Failed to select translation service  ( serviceId: %d )
sv_SE: Misslyckades med att välja översättningstjänst ( serviceId: %d )

en: Failed to select translation service ( serviceId: %d )
sv_SE: Misslyckades med att välja översättningstjänst ( serviceId: %d )

en: <strong>WPML notice:</strong> Upgrades to this version are only supported from versions %1$s and above. To upgrade from version %2$s, first, download <a%3$s>2.0.4</a>, do the DB upgrade and then go to this version.
sv_SE: <strong>WPML-meddelande:</strong> Uppgraderingar till denna version stöds endast från versioner %1$s och högre. För att uppgradera från version %2$s, ladda först ner <a%3$s>2.0.4</a>, gör DB-uppgraderingen och gå sedan till denna version.

en: WP Menus Sync
sv_SE: WP-menysynkronisering

en: Translations:
sv_SE: Översättningar:

en: edit translation
sv_SE: redigera översättning

en: add translation
sv_SE: lägg till översättning

en: Synchronize menus between languages.
sv_SE: Synkronisera menyer mellan språk.

en: Translation of
sv_SE: Översättning av

en: none
sv_SE: ingen

en: not translated in current language
sv_SE: ej översatt till aktuellt språk

en: Menu Option: auto_add
sv_SE: Menyalternativ: auto_add

en: Menu(s) syncing complete.
sv_SE: Menysynkronisering klar.

en: Your menu includes custom items, which you need to translate using WPML's String Translation.
sv_SE: Din meny innehåller anpassade objekt, som du behöver översätta med WPML:s strängöversättning.

en: 1. Translate these strings:
sv_SE: 1. Översätt dessa strängar:

en: 2. When you're done translating, return here and run the menu synchronization again. This will use the strings that you translated to update the menus.
sv_SE: 2. När du är klar med översättningen, återvänd hit och kör menysynkroniseringen igen. Detta kommer att använda de strängar du översatte för att uppdatera menyerna.

en: Translate menu strings and URLs for:
sv_SE: Översätt menysträngar och URL:er för:

en: Remove comments that don't match the content's language
sv_SE: Ta bort kommentarer som inte matchar innehållets språk

en: This will check for comments that have a language different than the content they belong to. If found, we can delete these comments for you. We call these 'orphan comments'.
sv_SE: Detta kommer att söka efter kommentarer som har ett annat språk än innehållet de tillhör. Om de hittas kan vi ta bort dessa kommentarer åt dig. Vi kallar dessa “föräldralösa kommentarer”.

en: Check for orphan comments
sv_SE: Sök efter föräldralösa kommentarer

en: Checking...
sv_SE: Kontrollerar...

en: Good news! Your site has no orphan comments.
sv_SE: Goda nyheter! Din webbplats har inga föräldralösa kommentarer.

en: %s orphan comments found.
sv_SE: %s föräldralösa kommentarer hittades.

en: Clean orphan comments
sv_SE: Rensa föräldralösa kommentarer

en: * The clean task may take several minutes to complete.
sv_SE: * Rengöringsuppgiften kan ta flera minuter att slutföra.

en: Deleted comments:
sv_SE: Raderade kommentarer:

en: Post not found
sv_SE: Inlägg hittades inte

en: <p>Some taxonomy terms are out of sync between languages. This means that content in some languages will not have the correct tags or categories.</p>
    			 <p>In order to synchronize the taxonomies, you need to go over each of them from the following list and click the "Update taxonomy hierarchy" button.</p>
sv_SE: <p>Vissa taxonomitermer är osynkroniserade mellan språk. Detta innebär att innehåll på vissa språk inte kommer att ha rätt taggar eller kategorier.</p>
    			 <p>För att synkronisera taxonomierna måste du gå igenom var och en av dem från följande lista och klicka på knappen “Uppdatera taxonomihierarki”.</p>

en: Valid
sv_SE: Giltig

en: Not valid
sv_SE: Ogiltig

en: Copied to clipboard
sv_SE: Kopierat till urklipp

en: This information allows our support team to see the versions of WordPress, plugins and theme on your site.
sv_SE: Denna information gör att vårt supportteam kan se versionerna av WordPress, tillägg och tema på din webbplats.

en: Provide this information if requested in our support forum. No passwords or other confidential information is included.
sv_SE: Tillhandahåll denna information om du blir ombedd i vårt supportforum. Inga lösenord eller annan konfidentiell information inkluderas.

en: Copy to clipboard
sv_SE: Kopiera till urklipp

en: Upload directory cannot be created. Check your permissions.
sv_SE: Uppladdningskatalog kan inte skapas. Kontrollera dina behörigheter.

en: Upload dir is not writable
sv_SE: Uppladdningskatalog är inte skrivbar

[ctx: Edit languages page: page title]
en: Edit Languages
sv_SE: Redigera språk

[ctx: Edit languages page: sentence #1]
en: This table allows you to edit languages for your site. Each row represents a language.
sv_SE: Denna tabell låter dig redigera språk för din webbplats. Varje rad representerar ett språk.

[ctx: Edit languages page: sentence #2]
en: For each language, you need to enter the following information:
sv_SE: För varje språk måste du ange följande information:

[ctx: Edit languages page: subtitle #1]
en: Code:
sv_SE: Kod:

[ctx: Edit languages page: subtitle #1, description]
en: a unique value that identifies the language. Once entered, the language code cannot be changed.
sv_SE: ett unikt värde som identifierar språket. När det väl har angetts kan språkkoden inte ändras.

[ctx: Edit languages page: subtitle #2]
en: Translations:
sv_SE: Översättningar:

[ctx: Edit languages page: subtitle #2, description]
en: the way the language name will be displayed in different languages.
sv_SE: hur språknamnet kommer att visas på olika språk.

[ctx: Edit languages page: subtitle #3]
en: Flag:
sv_SE: Flagga:

[ctx: Edit languages page: subtitle #3, description]
note: translators: %s: link to flag documentation
en: the flag to display next to the language (optional). You can either upload your own flag or use one of WPML's built in flag images. Read more about <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">using flags</a>.
sv_SE: flaggan som ska visas bredvid språket (valfritt). Du kan antingen ladda upp din egen flagga eller använda en av WPML:s inbyggda flaggbilder. Läs mer om <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">att använda flaggor</a>.

[ctx: Edit languages page: subtitle #4]
en: Default locale:
sv_SE: Standardlokal:

[ctx: Edit languages page: subtitle #4, description]
en: this determines the locale value for this language. You should check the name of WordPress localization file to set this correctly.
sv_SE: detta bestämmer språkets lokala värde. Du bör kontrollera namnet på WordPress lokaliseringsfil för att ställa in detta korrekt.

[ctx: Edit languages page: subtitle #5]
en: Encode URLs:
sv_SE: Koda webbadresser:

[ctx: Edit languages page: subtitle #5, description]
en: yes/no, determines if URLs in this language are encoded or use ASCII characters (leave ‘no’ if you are not sure).
sv_SE: ja/nej, bestämmer om URL:er på detta språk är kodade eller använder ASCII-tecken (lämna “nej” om du är osäker).

[ctx: Edit languages page: subtitle #6, description]
en: the code Google expects for this language. The hreflang should contain at least the language code (usually, made of two letters), or, if you want to specify the country/region, it sould be the same information as the locale name, but in a slightly different format. If the locale for Canadian French is fr_CA, the corresponding hreflang would be fr-ca. Instead of an underscore, use a dash (-) and all letters should be lowercase.
sv_SE: koden Google förväntar sig för detta språk. Hreflang ska innehålla minst språkkoden (vanligtvis två bokstäver), eller, om du vill specificera land/region, ska det vara samma information som lokalnamnet, men i ett något annorlunda format. Om lokalen för kanadensisk franska är fr_CA, skulle motsvarande hreflang vara fr-ca. Använd ett bindestreck (-) istället för ett understreck och alla bokstäver ska vara gemener.

[ctx: Edit languages page: subtitle #7]
en: Language mapping:
sv_SE: Språkkartläggning:

[ctx: Edit languages page: subtitle #7, description]
en: to use automatic translation with a custom or country-specific language, you must map it to a supported language. Read more about <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">using automatic translation with custom languages</a>.
sv_SE: för att använda automatisk översättning med ett anpassat eller landsspecifikt språk måste du mappa det till ett språk som stöds. Läs mer om <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">att använda automatisk översättning med anpassade språk</a>.

en: Language name
sv_SE: Språknamn

en: Code
sv_SE: Kod

en: Translation (new)
sv_SE: Översättning (ny)

en: Default locale
sv_SE: Standardlokal

en: Encode URLs
sv_SE: Koda URL:er

en: Language mapping
sv_SE: Språkkartläggning

en: Please note: language codes cannot be changed after adding languages. Make sure you enter the correct code.
sv_SE: Observera: språkkoder kan inte ändras efter att språk har lagts till. Se till att du anger rätt kod.

en: Back to languages
sv_SE: Tillbaka till språk

en: Add Language
sv_SE: Lägg till språk

en: Custom flag
sv_SE: Anpassad flagga

en: Upload custom flag
sv_SE: Ladda upp anpassad flagga

en: (allowed: %s)
sv_SE: (tillåtet: %s)

en: WPML flag
sv_SE: WPML-flagga

en: No
sv_SE: Nej

en: Yes
sv_SE: Ja

en: Delete
sv_SE: Ta bort

en: Are you sure you want to delete this language?%sALL the data associated with this language will be ERASED!
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort det här språket?%sALL data som är kopplad till det här språket kommer att RADERAS!

en: Please, enter valid data.
sv_SE: Ange giltiga uppgifter.

en: Error adding translation %1$s for %2$s.
sv_SE: Fel vid tillägg av översättning %1$s för %2$s.

en: Error uploading flag file.
sv_SE: Fel vid uppladdning av flaggfil.

en: Adding language failed.
sv_SE: Det gick inte att lägga till språk.

en: Error adding native name.
sv_SE: Fel vid tillägg av eget namn.

en: Error adding flag.
sv_SE: Fel vid tillägg av flagga.

en: The Language code already exists.
sv_SE: Språkkoden finns redan.

en: The Language name already exists.
sv_SE: Språknamnet finns redan.

en: The default locale already exists.
sv_SE: Standardlokalen finns redan.

en: The hreflang already exists.
sv_SE: Hreflang finns redan.

en: Invalid character in language code.
sv_SE: Ogiltigt tecken i språkkod.

en: Please, enter required data.
sv_SE: Ange obligatoriska uppgifter.

en: Error: This is a built in language. You can't delete it.
sv_SE: Fel: Detta är ett inbyggt språk. Du kan inte ta bort det.

en: The language %s was deleted.
sv_SE: Språket %s har tagits bort.

en: Error: Language not found.
sv_SE: Fel: Språket hittades inte.

en: File extension not allowed.
sv_SE: Filändelsen är inte tillåten.

en: Setup WPML
sv_SE: Konfigurera WPML

en: The WPML Multilingual CMS plugin is not currently enabled.
sv_SE: Tillägget WPML Multilingual CMS är inte aktiverat för närvarande.

en: Please go to the %1$sPlugins%2$s page and enable the WPML Multilingual CMS plugin before trying to configure the plugin.
sv_SE: Gå till sidan %1$sTillägg%2$s och aktivera tillägget WPML Multilingual CMS innan du försöker konfigurera tillägget.

en: This screen contains the language settings for your site.
sv_SE: Den här skärmen innehåller språkinställningarna för din webbplats.

en: Site Languages
sv_SE: Webbplatsspråk

en: Language URL format
sv_SE: Språk-URL-format

en: Admin language
sv_SE: Administratörsspråk

en: Hide languages
sv_SE: Dölj språk

en: Make themes work multilingual
sv_SE: Gör teman flerspråkiga

en: Browser language redirect
sv_SE: Omdirigering av webbläsarspråk

en: Show your love for WPML
sv_SE: Visa din kärlek till WPML

en: These languages are enabled for this site:
sv_SE: Dessa språk är aktiverade för den här webbplatsen:

en: Change default language
sv_SE: Ändra standardspråk

en: Add / Remove languages
sv_SE: Lägg till/ta bort språk

en: Choose how to determine which language visitors see contents in
sv_SE: Välj hur du vill bestämma vilket språk besökare ser innehåll på

en: Different languages in directories
sv_SE: Olika språk i kataloger

en: Use directory for default language
sv_SE: Använd katalog för standardspråk

en: What to show for the root url:
sv_SE: Vad som ska visas för rotadressen:

en: Enable the <strong>Use directory for default language</strong> option to show the same starting page to all visitors, regardless of language. This requires you to set up a root page.
sv_SE: Aktivera alternativet <strong>Använd katalog för standardspråk</strong> för att visa samma startsida för alla besökare, oavsett språk. Detta kräver att du ställer in en rot-sida.

en: HTML file
sv_SE: HTML-fil

en: Please enter a path – <strong>absolute</strong> or <strong>relative</strong> – to the WordPress installation folder
sv_SE: Ange en sökväg – <strong>absolut</strong> eller <strong>relativ</strong> – till WordPress-installationsmappen

en: Please select what to show for the root url.
sv_SE: Välj vad som ska visas för rot-URL:en.

en: A page
sv_SE: En sida

en: Please save the settings first by clicking Save.
sv_SE: Spara inställningarna först genom att klicka på Spara.

en: Edit root page.
sv_SE: Redigera rotsida.

en: Create root page.
sv_SE: Skapa rotsida.

en: Hide language switchers on the root page
sv_SE: Dölj språkbytare på rotsidan

en: It looks like languages per directories will not function.
sv_SE: Det verkar som att språk per katalog inte kommer att fungera.

en: This can be a result of either:
sv_SE: Detta kan bero på antingen:

en: Your server settings do not allow for languages in directories.
sv_SE: Dina serverinställningar tillåter inte språk i kataloger.

en: Learn more about the required server settings.
sv_SE: Läs mer om de nödvändiga serverinställningarna.

en: URL rewriting is not enabled in your web server.
sv_SE: URL-omskrivning är inte aktiverat på din webbserver.

en: The web server cannot write to the .htaccess file
sv_SE: Webbservern kan inte skriva till .htaccess-filen

en: How to fix
sv_SE: Så här åtgärdar du det

en: A different domain per language
sv_SE: En annan domän per språk

en: This option is not yet available for Multisite installs
sv_SE: Det här alternativet är ännu inte tillgängligt för Multisite-installationer

en: Experimental
sv_SE: Experimentell

en: Pass session arguments between domains through the language switcher
sv_SE: Skicka sessionsargument mellan domäner via språkbytaren

en: Pass arguments via GET (the url)
sv_SE: Skicka argument via GET (URL:en)

en: Pass arguments via POST
sv_SE: Skicka argument via POST

en: Disable this feature
sv_SE: Inaktivera den här funktionen

en: The data will be encrypted with the %s algorithm.
sv_SE: Datan kommer att krypteras med algoritmen %s.

en: Because encryption is not supported on your host, the data will only have a basic encoding with the bse64 algorithm.
sv_SE: Eftersom kryptering inte stöds på din värd kommer datan endast att ha en grundläggande kodning med bse64-algoritmen.

en: Learn more about passing data between domains
sv_SE: Läs mer om att skicka data mellan domäner

en: Language name added as a parameter
sv_SE: Språknamn tillagt som parameter

en: To enable the <strong>Use directory for default language</strong> option, you need to <a href='https://wpml.org/documentation/getting-started-guide/language-setup/directory-default-language/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=core&utm_term=root-page-dialog' target='_blank'>specify what to show for your site's root URL</a>.
sv_SE: För att aktivera alternativet <strong>Använd katalog för standardspråk</strong> måste du <a href='https://wpml.org/documentation/getting-started-guide/language-setup/directory-default-language/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=core&utm_term=root-page-dialog' target='_blank'>ange vad som ska visas för din webbplats rot-URL</a>.

en: Default flag format
sv_SE: Standardflaggformat

en: Default admin language:
sv_SE: Standardadministratörsspråk:

en: Default language (currently %s)
sv_SE: Standardspråk (för närvarande %s)

en: Each user can choose the admin language. You can edit your language preferences by visiting your <a href="%s">profile page</a>.
sv_SE: Varje användare kan välja administratörsspråk. Du kan redigera dina språkinställningar genom att besöka din <a href="%s">profilsida</a>.

en: You can completely hide content in specific languages from visitors and search engines, but still view it yourself. This allows reviewing translations that are in progress.
sv_SE: Du kan helt dölja innehåll på specifika språk för besökare och sökmotorer, men ändå se det själv. Detta möjliggör granskning av översättningar som pågår.

en: This feature turns themes into multilingual, without having to edit their PHP files.
sv_SE: Denna funktion gör teman flerspråkiga, utan att behöva redigera deras PHP-filer.

en: Adjust IDs for multilingual functionality
sv_SE: Justera ID:n för flerspråkig funktionalitet

en: WPML can automatically redirect visitors according to browser language.
sv_SE: WPML kan automatiskt omdirigera besökare enligt webbläsarspråk.

en: This feature uses Javascript. Make sure that your site doesn't have JS errors.
sv_SE: Denna funktion använder Javascript. Se till att din webbplats inte har JS-fel.

en: Disable browser language redirect
sv_SE: Inaktivera omdirigering av webbläsarspråk

en: Redirect visitors based on browser language only if translations exist
sv_SE: Omdirigera besökare baserat på webbläsarspråk endast om översättningar finns

en: Always redirect visitors based on browser language (redirect to home page if translations are missing)
sv_SE: Omdirigera alltid besökare baserat på webbläsarspråk (omdirigera till startsidan om översättningar saknas)

en: Remember visitors' language preference for %s hours (please enter 24 or multiples of it).
sv_SE: Kom ihåg besökarnas språkpreferens i %s timmar (ange 24 eller multiplar av det).

en: Your browser doesn't seem to be allowing cookies to be set.
sv_SE: Din webbläsare verkar inte tillåta att cookies ställs in.

en: Browser language redirect may affect your site's indexing
sv_SE: Omdirigering av webbläsarspråk kan påverka din webbplats indexering

en: learn more
sv_SE: läs mer

en: Tell the world your site is running multilingual with WPML (places a message in your site's footer) - <a href="%s">read more</a>
sv_SE: Berätta för världen att din webbplats körs flerspråkigt med WPML (placerar ett meddelande i din webbplats sidfot) – <a href="%s">läs mer</a>

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing link tags, %3$s is the default language name.
en: %1$sMenu synchronization%2$s will sync the menu structure from the default language of %3$s to the secondary languages.
sv_SE: %1$sMenysynkronisering%2$s kommer att synkronisera menystrukturen från standardspråket %3$s till de sekundära språken.

en: Select all items
sv_SE: Välj alla objekt

en: Nothing to sync.
sv_SE: Inget att synkronisera.

en: Select row
sv_SE: Välj rad

en: Add menu translation:  %s
sv_SE: Lägg till menyöversättning: %s

en: Apply changes
sv_SE: Verkställ ändringar

en: Syncing menus %1 of %2
sv_SE: Synkroniserar menyer %1 av %2

en: The selected menus have been synchonized.
sv_SE: De valda menyerna har synkroniserats.

en: No menus found
sv_SE: Inga menyer hittades

en: Menu translation in %s
sv_SE: Menyöversättning i %s

en: Auto-generated title. Click to edit.
sv_SE: Automatiskt genererad titel. Klicka för att redigera.

en: The menus on this page may not sync because it requires more input variables. Please modify the %1$s setting in your php.ini or .htaccess files to %2$s or more.
sv_SE: Menyerna på den här sidan kanske inte synkroniseras eftersom det kräver fler inmatningsvariabler. Ändra inställningen %1$s i dina php.ini- eller .htaccess-filer till %2$s eller mer.

en: Nothing Sync
sv_SE: Ingen synkronisering

en: Item will be added
sv_SE: Objekt kommer att läggas till

en: Item will be removed
sv_SE: Objekt kommer att tas bort

en: Item cannot be added (parent not translated)
sv_SE: Objekt kan inte läggas till (förälder ej översatt)

en: Item changed position
sv_SE: Objekt ändrade position

en: Item will be copied
sv_SE: Objekt kommer att kopieras

en: Strings for menus will be updated
sv_SE: Strängar för menyer kommer att uppdateras

en: URLs for menus will be updated
sv_SE: URL:er för menyer kommer att uppdateras

en: Menu Options will be updated
sv_SE: Menyalternativ kommer att uppdateras

en: Untranslated strings for menus
sv_SE: Oöversatta strängar för menyer

en: Untranslated URLs for menus
sv_SE: Oöversatta URL:er för menyer

en: Remove %s
sv_SE: Ta bort %s

en: Rename label to %s
sv_SE: Byt namn på etikett till %s

en: Update URL to %s
sv_SE: Uppdatera URL till %s

en: Untranslated URL %s
sv_SE: Oöversatt URL %s

en: Change menu order for %s
sv_SE: Ändra menyordning för %s

en: Add %s
sv_SE: Lägg till %s

en: Update %1$s menu option to %2$s
sv_SE: Uppdatera menyalternativet %1$s till %2$s

en: Untranslated string %s
sv_SE: Oöversatt sträng %s

en: The selected strings can now be translated using the %1$s String Translation %2$s screen
sv_SE: De valda strängarna kan nu översättas med skärmen %1$s Strängöversättning %2$s

en: WPML has been reset for the selected site.
sv_SE: WPML har återställts för den valda webbplatsen.

en: WPML has been deactivated for the selected site.
sv_SE: WPML har avaktiverats för den valda webbplatsen.

en: WPML has been activated for the selected site.
sv_SE: WPML har aktiverats för den valda webbplatsen.

en: WPML Network Setup
sv_SE: WPML nätverksinställningar

en: Search
sv_SE: Sök

en: Site
sv_SE: Webbplats

en: Dashboard
sv_SE: Kontrollpanel

en: Visit
sv_SE: Besök

en: Inactive
sv_SE: Inaktiv

en: Active
sv_SE: Aktiv

en: Deactivate
sv_SE: Avaktivera

en: You are about to reset WPML for this site: %s.
sv_SE: Du håller på att återställa WPML för den här webbplatsen: %s.

en: All translation data will be lost if you reset WPML's data. They cannot be recovered later.
sv_SE: All översättningsdata kommer att förloras om du återställer WPML:s data. De kan inte återställas senare.

en: Reset
sv_SE: Återställ

en: This document is a duplicate of %s and it is maintained by WPML.
sv_SE: Detta dokument är en dubblett av %s och underhålls av WPML.

en: Translate independently
sv_SE: Översätt oberoende

en: edit terms
sv_SE: redigera termer

en: Connect with translations
sv_SE: Anslut med översättningar

en: Make %s the original language for this %s
sv_SE: Gör %s till originalspråket för denna %s

en: Please make sure to save your post, if you've made any change, before proceeding with this action!
sv_SE: Se till att spara ditt inlägg, om du har gjort några ändringar, innan du fortsätter med denna åtgärd!

en: Loading
sv_SE: Laddar

en: Type a post title
sv_SE: Skriv en inläggstitel

en: No posts found
sv_SE: Inga inlägg hittades

en: Connect this post?
sv_SE: Anslut detta inlägg?

en: Assign
sv_SE: Tilldela

en: You are about to connect the current post with these following posts
sv_SE: Du håller på att ansluta det aktuella inlägget med följande inlägg

en: This is a translation of
sv_SE: Detta är en översättning av

en: Translate this Document
sv_SE: Översätt detta dokument

en: %sEnable automatic translation for drafts%s
sv_SE: %sAktivera automatisk översättning för utkast%s

en: Translations
sv_SE: Översättningar

en: hide
sv_SE: dölj

en: show
sv_SE: visa

en: duplicate
sv_SE: duplicera

en: --None--
sv_SE: --ingen--

en: Create duplicate
sv_SE: Skapa dubblett

en: This post is already duplicated.
sv_SE: Detta inlägg är redan duplicerat.

en: Can't create a duplicate. A translation is in progress.
sv_SE: Kan inte skapa en dubblett. En översättning pågår.

en:  for
sv_SE:  för

en: Post without a title
sv_SE: Inlägg utan titel

en: Media attachments
sv_SE: Mediebilagor

en: Duplicate uploaded media to translations
sv_SE: Duplicera uppladdade medier till översättningar

en: Duplicate featured image to translations
sv_SE: Duplicera utvald bild till översättningar

en: Duplicate uploaded media from original
sv_SE: Duplicera uppladdade medier från original

en: Duplicate featured image from original
sv_SE: Duplicera utvald bild från original

en: Copy content from %s
sv_SE: Kopiera innehåll från %s

en: This operation copies the content from the original language onto this translation. It's meant for when you want to start with the original content, but keep translating in this language. This button is only enabled when there's no content in the editor.
sv_SE: Denna åtgärd kopierar innehållet från originalspråket till denna översättning. Det är avsett för när du vill börja med originalinnehållet, men fortsätta översätta på detta språk. Denna knapp är endast aktiverad när det inte finns något innehåll i redigeraren.

en: Overwrite with %s content.
sv_SE: Skriv över med %s innehåll.

en: The current content of this %s will be permanently lost. WPML will copy the %s content and replace the current content.
sv_SE: Det aktuella innehållet i denna %s kommer att förloras permanent. WPML kommer att kopiera %s innehållet och ersätta det aktuella innehållet.

en: This operation will synchronize this translation with the original language. When you edit the original, this translation will update immediately. It's meant when you want the content in this language to always be the same as the content in the original language.
sv_SE: Denna åtgärd kommer att synkronisera denna översättning med originalspråket. När du redigerar originalet kommer denna översättning att uppdateras omedelbart. Det är avsett för när du vill att innehållet på detta språk alltid ska vara detsamma som innehållet på originalspråket.

en: WPML will copy %s from %s when you save this post.
sv_SE: WPML kommer att kopiera %s från %s när du sparar detta inlägg.

en: Never show this
sv_SE: Visa aldrig detta

en: Technical support for clients is available via %sWPML forums%s.
sv_SE: Teknisk support för kunder finns via %sWPML-forumen%s.

en: Plugin Name
sv_SE: Tilläggsnamn

en: Not installed
sv_SE: Inte installerad

en: Installed
sv_SE: Installerad

en: n/a
sv_SE: ej tillämpligt

en: For advanced access or to completely uninstall WPML and remove all language information, use the %stroubleshooting%s page.
sv_SE: För avancerad åtkomst eller för att helt avinstallera WPML och ta bort all språkinformation, använd sidan %sfelsökning%s.

en: For retrieving debug information if asked by support person, use the %sdebug information%s page.
sv_SE: För att hämta felsökningsinformation om supportpersonal ber om det, använd sidan %sfelsökningsinformation%s.

en: Show
sv_SE: Visa

en: untranslated
sv_SE: oöversatt

en: all
sv_SE: alla

en: in
sv_SE: i

en: to
sv_SE: till

en: Taxonomy
sv_SE: Taxonomi

en: any language
sv_SE: valfritt språk

en: Refresh
sv_SE: Uppdatera

en: Update Taxonomy Hierarchy
sv_SE: Uppdatera taxonomihierarki

en: select parent
sv_SE: välj förälder

en: Select the taxonomy to translate:
sv_SE: Välj taxonomin att översätta:

en: %1$s Translation
sv_SE: %1$s översättning

en: Hierarchy Synchronization
sv_SE: Hierarkisynkronisering

en: Copy to all languages
sv_SE: Kopiera till alla språk

en: Overwrite existing translations
sv_SE: Skriv över befintliga översättningar

en: Will be removed
sv_SE: Kommer att tas bort

en: Will be added
sv_SE: Kommer att läggas till

en: Legend:
sv_SE: Förklaring:

en: Synchronize taxonomy hierarchy according to: %1$s language.
sv_SE: Synkronisera taxonomihierarki enligt: %1$s språk.

en: Target Language
sv_SE: Målspråk

en: Term translation
sv_SE: Termöversättning

en: Original term
sv_SE: Ursprunglig term

en: Label translation
sv_SE: Etikettöversättning

en: Copy from original
sv_SE: Kopiera från original

en: Translation to:
sv_SE: Översättning till:

en: Name
sv_SE: Namn

en: Description
sv_SE: Beskrivning

en: Change language
sv_SE: Ändra språk

en: loading
sv_SE: laddar

en: Go to previous page
sv_SE: Gå till föregående sida

en: Go to the next page
sv_SE: Gå till nästa sida

en: Go to the first page
sv_SE: Gå till första sidan

en: Go to the last page
sv_SE: Gå till sista sidan

en: The taxonomy hierarchy is now synchronized.
sv_SE: Taxonomihierarkin är nu synkroniserad.

en: The taxonomy hierarchy is already synchronized.
sv_SE: Taxonomihierarkin är redan synkroniserad.

en: No %1$s found.
sv_SE: Inga %1$s hittades.

en: items
sv_SE: objekt

en: item
sv_SE: objekt

en: Translation of %1$s
sv_SE: Översättning av %1$s

en: Translations of taxonomy %1$s labels and slug
sv_SE: Översättningar av taxonomi %1$s etiketter och slug

en: To translate taxonomy labels and slug you need %s plugin.
sv_SE: För att översätta taxonomietiketter och slug behöver du %s-pluginet.

en: Loading ...
sv_SE: Laddar ...

en: %1$s terms (in original language)
sv_SE: %1$s termer (på originalspråk)

en: Add translation
sv_SE: Lägg till översättning

en: Original language
sv_SE: Originalspråk

en: This term has additional meta fields:
sv_SE: Denna term har ytterligare metafält:

en: Wrong nonce
sv_SE: Felaktig nonce

note: translators: %s is replaced by the name of the taxonomy.
en: Adding translation for: %s.
sv_SE: Lägger till översättning för: %s.

en: Theme and Plugins compatibility with WPML
sv_SE: Tema- och plugin-kompatibilitet med WPML

en: Configuration for compatibility between your active plugins and theme is updated automatically on daily basis.
sv_SE: Konfigurationen för kompatibilitet mellan dina aktiva plugins och tema uppdateras automatiskt dagligen.

en: Last checked on %s
sv_SE: Senast kontrollerad den %s

en: Update
sv_SE: Uppdatera

en: WPML Settings
sv_SE: WPML-inställningar

en: WPML settings
sv_SE: WPML-inställningar

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: translation jobs updated
sv_SE: översättningsjobb uppdaterade

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: Partially done.
sv_SE: Delvis klart.

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: There might be more content to fix: please repeat the process.
sv_SE: Det kan finnas mer innehåll att åtgärda: vänligen upprepa processen.

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: Partially done
sv_SE: Delvis klart

en: Advanced settings
sv_SE: Avancerade inställningar

en: Disable cache for language switcher templates
sv_SE: Inaktivera cache för språkbytarmallar

en: Enable cache for language switcher templates
sv_SE: Aktivera cache för språkbytarmallar

en: Your Automatic Translation account id is
sv_SE: Ditt automatiska översättningskonto-ID är

en: Clean up
sv_SE: Rensa

en: Please make backup of your database before using this.
sv_SE: Vänligen säkerhetskopiera din databas innan du använder detta.

en: This operation will reset WPML's language tables and reinstall it. Any custom languages that you added will be removed.
sv_SE: Denna åtgärd kommer att återställa WPML:s språktabeller och installera om det. Alla anpassade språk som du har lagt till kommer att tas bort.

en: Clear language information and repopulate languages
sv_SE: Rensa språkinformation och fyll på språk igen

en: This operation will remove WPML's language table and recreate it. You should use it if you just installed WPML and you're not seeing a complete list of available languages.
sv_SE: Denna åtgärd kommer att ta bort WPML:s språktabell och återskapa den. Du bör använda den om du precis har installerat WPML och inte ser en komplett lista över tillgängliga språk.

en: Synchronize posts taxonomies
sv_SE: Synkronisera inläggstaxonomier

en: This will assign the same taxonomy terms as the source for each post translation.
sv_SE: Detta kommer att tilldela samma taxonomitermer som källan för varje inläggsöversättning.

en: Clear the cache in WPML
sv_SE: Rensa cachen i WPML

en: This may solve issues like missing languages in the language switcher.
sv_SE: Detta kan lösa problem som saknade språk i språkbytaren.

en: Remove ghost entries from the translation tables
sv_SE: Ta bort spökposter från översättningstabellerna

en: Removes entries from the WPML tables that are not linked properly. Cleans the table off entries left over upgrades, bug fixes or undetermined factors.
sv_SE: Tar bort poster från WPML-tabellerna som inte är korrekt länkade. Rensar tabellen från poster som blivit kvar efter uppgraderingar, buggfixar eller obestämda faktorer.

en: Fix element_type collation
sv_SE: Åtgärda element_type sortering

en: Fixes the collation of the element_type column in icl_translations in case this setting changed for your posts.post_type column.
sv_SE: Åtgärdar sorteringen av kolumnen element_type i icl_translations om denna inställning ändrats för dina inlägg.post_type-kolumnen.

en: Assign translation status to duplicated content
sv_SE: Tilldela översättningsstatus till duplicerat innehåll

en: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated.
sv_SE: Ställer in översättningsstatus till DUPLICATE i tabellen icl_translation_status, för inlägg som är markerade som duplicerade.

en: Set language information
sv_SE: Ställ in språkinformation

en: Adds language information to posts and taxonomies that are missing this information.
sv_SE: Lägger till språkinformation till inlägg och taxonomier som saknar denna information.

en: Reset languages
sv_SE: Återställ språk

en: WPML will reset all language information to its default values. Any languages that you added or edited will be lost.
sv_SE: WPML kommer att återställa all språkinformation till dess standardvärden. Alla språk som du har lagt till eller redigerat kommer att förloras.

en: Fix terms count
sv_SE: Åtgärda termantal

en: Correct terms count in case something went wrong with translated contents.
sv_SE: Korrigera termantal om något gick fel med översatt innehåll.

en: Fix post type assignment for translations
sv_SE: Åtgärda tilldelning av inläggstyp för översättningar

en: posts left
sv_SE: inlägg kvar

en: Correct post type assignment for translations of custom post types in case something went wrong.
sv_SE: Korrigera tilldelning av inläggstyp för översättningar av anpassade inläggstyper om något gick fel.

en: Remove debug logs of String Translation cache
sv_SE: Ta bort felsökningsloggar för String Translation-cache

en: Removes invalid rows stored in option and hide admin notice.
sv_SE: Tar bort ogiltiga rader som lagrats i alternativ och döljer administratörsmeddelande.

en: Translatable custom posts linking
sv_SE: Länkning av översättningsbara anpassade inlägg

en: Allows linking existing translations after changing custom posts definition (name)
sv_SE: Tillåter länkning av befintliga översättningar efter att ha ändrat definitionen av anpassade inlägg (namn)

en: linked to:
sv_SE: länkad till:

en: --select--
sv_SE: --välj--

en: Note: if you edited the custom post declaration you may need to re-configure WPML to mark it as translatable.
sv_SE: Obs: om du redigerade deklarationen för anpassade inlägg kan du behöva konfigurera om WPML för att markera den som översättningsbar.

en: Translatable taxonomies linking
sv_SE: Länkning av översättningsbara taxonomier

en: Allows linking existing translations after changing custom taxonomies definition (name)
sv_SE: Tillåter länkning av befintliga översättningar efter att ha ändrat definitionen av anpassade taxonomier (namn)

en: Note: if you edited the custom taxonomy declaration you may need to re-configure WPML to mark it as translatable.
sv_SE: Obs: om du redigerade deklarationen för anpassade taxonomier kan du behöva konfigurera om WPML för att markera den som översättningsbar.

en: This function is available through the Network Admin section.
sv_SE: Denna funktion är tillgänglig via nätverksadministratörssektionen.

en: Go to WPML Network settings.
sv_SE: Gå till WPML nätverksinställningar.

en: Note: WPML must be activated on the primary site or must be network activated.
sv_SE: Obs: WPML måste vara aktiverat på den primära webbplatsen eller måste vara nätverksaktiverat.

en: You are not allowed to manage the WPML Network settings.
sv_SE: Du har inte behörighet att hantera WPML nätverksinställningar.

en: Are you sure you want to reset all translation and language data? This operation cannot be reversed!
sv_SE: Är du säker på att du vill återställa all översättnings- och språkdata? Denna åtgärd kan inte ångras!

en: The 'Reset' action will deactivate the WPML plugin after it deletes the WPML tables (tables with the 'icl_' prefix) from the database. The action will NOT delete any content (posts, taxonomy terms etc.). It only affects translation and language information that WPML associates with each content type.
sv_SE: Åtgärden “Återställ” kommer att avaktivera WPML-pluginet efter att det har raderat WPML-tabellerna (tabeller med prefixet “icl_”) från databasen. Åtgärden kommer INTE att radera något innehåll (inlägg, taxonomitermer etc.). Den påverkar endast översättnings- och språkinformation som WPML associerar med varje innehållstyp.

en: Please note that all translations you have sent to remote translation services will be lost if you reset WPML's data. They cannot be recovered later.
sv_SE: Observera att alla översättningar du har skickat till fjärröversättningstjänster kommer att förloras om du återställer WPML:s data. De kan inte återställas senare.

en: If you are using the Advanced Translation Editor, you will lose the translations that are in progress, as well as the existing translation memory and glossary. You will also lose access to purchases, invoices, and history related to your work with the Advanced Translation Editor.
sv_SE: Om du använder den avancerade översättningsredigeraren kommer du att förlora de översättningar som pågår, samt befintligt översättningsminne och ordlista. Du kommer också att förlora åtkomst till köp, fakturor och historik relaterade till ditt arbete med den avancerade översättningsredigeraren.

en: I am about to reset all translation and language data.
sv_SE: Jag håller på att återställa all översättnings- och språkdata.

en: Reset and deactivate WPML
sv_SE: Återställ och avaktivera WPML

en: This version of WPML includes major updates and improvements.
sv_SE: Denna version av WPML innehåller stora uppdateringar och förbättringar.

en: Stop showing this message
sv_SE: Sluta visa detta meddelande

en: All languages
sv_SE: Alla språk

en: This language selector determines which content to display. You can choose items in a specific language or in all languages. To change the language of the WordPress Admin interface, go to your profile.
sv_SE: Denna språkvalare bestämmer vilket innehåll som ska visas. Du kan välja objekt på ett specifikt språk eller på alla språk. För att ändra språket för WordPress Admin-gränssnittet, gå till din profil.

en: Showing content in:
sv_SE: Visar innehåll på:

en: Show content in:
sv_SE: Visa innehåll på:

en: Update %s translation
sv_SE: Uppdatera %s översättning

en: Edit the %s translation
sv_SE: Redigera %s översättningen

en: Add translation to %s
sv_SE: Lägg till översättning till %s

en: Translate Content
sv_SE: Översätt innehåll

en: Select content and send to translation
sv_SE: Välj innehåll och skicka för översättning

en: Track and manage jobs
sv_SE: Spåra och hantera jobb

en: Track all translation jobs on your site, along with status, translation method, and history. Use this page to monitor progress or cancel jobs.
sv_SE: Spåra alla översättningsjobb på din webbplats, tillsammans med status, översättningsmetod och historik. Använd den här sidan för att övervaka framsteg eller avbryta jobb.

en: Looking for items assigned to you for translation or review? Go to the %s.
sv_SE: Letar du efter objekt som tilldelats dig för översättning eller granskning? Gå till %s.

en: Translation Queue
sv_SE: Översättningskö

en: New translations detected. Scan your content to update internal links so they point to the correct translated pages and posts.
sv_SE: Nya översättningar upptäcktes. Skanna ditt innehåll för att uppdatera interna länkar så att de pekar på rätt översatta sidor och inlägg.

en: Side-by-side editing
sv_SE: Redigering sida vid sida

en: Unique designs for translations
sv_SE: Unika layouter för översättningar

en: Glossary Support
sv_SE: Ordlistestöd

en: Automatic Translation
sv_SE: Automatisk översättning

en: Use your free automatic translation quota
sv_SE: Använd din kostnadsfria kvot för automatisk översättning

en: Spell Checker
sv_SE: Stavningskontroll

en: Safe HTML editing
sv_SE: Säker HTML-redigering

en: Translation Memory
sv_SE: Översättningsminne

en: Legacy
sv_SE: Äldre

en: Includes
sv_SE: Inkluderar

en: Use also for old translations created with the classic editor
sv_SE: Använd även för gamla översättningar skapade med den klassiska redigeraren

note: translators: heading shown for selecting the editor to use when updating content that was created with WPML's Classic Translation Editor
en: Translation Editor FAQ
sv_SE: Vanliga frågor om översättningsredigeraren

en: Can I have completely different designs for translations?
sv_SE: Kan jag ha helt olika layouter för översättningar?

note: translators: %s links
en: Yes, WPML allows you to use %1$scompletely different designs for translations%2$s.
sv_SE: Ja, WPML låter dig använda %1$shelt olika designer för översättningar%2$s.

en: Can I use my free automatic translation quota with the Classic Translation Editor?
sv_SE: Kan jag använda min kostnadsfria kvot för automatisk översättning med den klassiska översättningsredigeraren?

en: No. Automatic translation is only available via WPML’s Advanced Translator Editor, so you can only use your free quota using it.
sv_SE: Nej. Automatisk översättning är endast tillgänglig via WPML:s avancerade översättningsredigerare, så du kan bara använda din kostnadsfria kvot med den.

en: When should I use WPML’s Classic Translation Editor?
sv_SE: När ska jag använda WPML:s klassiska översättningsredigerare?

en: We maintain WPML’s Classic Translation Editor as part of WPML for backward compatibility. You should only use it if you’ve started with the Classic Editor and are concerned about losing the translation history.
sv_SE: Vi upprätthåller WPML:s klassiska översättningsredigerare som en del av WPML för bakåtkompatibilitet. Du bör endast använda den om du har börjat med den klassiska redigeraren och är orolig för att förlora översättningshistoriken.

en: Yes, use Advanced Translation Editor for existing content
sv_SE: Ja, använd Avancerad översättningsredigerare för befintligt innehåll

en: You are about to use Advanced Translation Editor for your existing translations
sv_SE: Du är på väg att använda Avancerad översättningsredigerare för dina befintliga översättningar

en: Some of your content was translated using the Classic Translation Editor. If you proceed, re-translating may overwrite or delete those translations.
sv_SE: En del av ditt innehåll översattes med den klassiska översättningsredigeraren. Om du fortsätter kan en omöversättning skriva över eller radera dessa översättningar.

en: When you receive completed translations
sv_SE: När du får färdiga översättningar

en: Publish the translated post when original is also published (default)
sv_SE: Publicera det översatta inlägget när originalet också är publicerat (standard)

en: Save the translated post as a draft
sv_SE: Spara det översatta inlägget som ett utkast

en: Choose if translations should be published when received. Note: If Publish is selected, the translation will only be published if the original document is published when the translation is received.
sv_SE: Välj om översättningar ska publiceras när de tas emot. Obs: Om Publicera är valt, kommer översättningen endast att publiceras om originaldokumentet är publicerat när översättningen tas emot.

en: When you publish the original post
sv_SE: När du publicerar originalinlägget

en: Publish the post translations
sv_SE: Publicera inläggsöversättningarna

en: Do not publish the post translations
sv_SE: Publicera inte inläggsöversättningarna

en: Translated taxonomies
sv_SE: Översatta taxonomier

en: Don't show translated taxonomies in Translation Editor
sv_SE: Visa inte översatta taxonomier i översättningsredigeraren

en: In this version of WPML, you can give your taxonomy terms the same name across multiple languages. You need to update %d taxonomy terms on your website so that they display the same name without any language suffixes.
sv_SE: I denna version av WPML kan du ge dina taxonomitermer samma namn på flera språk. Du måste uppdatera %d taxonomitermer på din webbplats så att de visar samma namn utan några språksuffix.

en: Remove language suffixes from taxonomy names.
sv_SE: Ta bort språksuffix från taxonominamn.

en: Old Name
sv_SE: Gammalt namn

en: Updated Name
sv_SE: Uppdaterat namn

en: Affected Taxonomies
sv_SE: Berörda taxonomier

en: Update term names
sv_SE: Uppdatera termnamn

en: All term names updated
sv_SE: Alla termnamn uppdaterade

en: You haven't set your synchronization preferences for these %1$s: %2$s. Default value was selected.
sv_SE: Du har inte ställt in dina synkroniseringspreferenser för dessa %1$s: %2$s. Standardvärdet valdes.

en: Post Types Translation
sv_SE: Översättning av inläggstyper

en: Post types
sv_SE: Inläggstyper

en: Taxonomies Translation
sv_SE: Översättning av taxonomier

en: Login and registration pages
sv_SE: Inloggnings- och registreringssidor

en: Allow translating the login and registration pages
sv_SE: Tillåt översättning av inloggnings- och registreringssidorna

en: Show Language Switcher on login and registration pages
sv_SE: Visa språkbytare på inloggnings- och registreringssidor

en: You may need to adjust your server settings if your site uses nginx.
sv_SE: Du kan behöva justera dina serverinställningar om din webbplats använder nginx.

en: nginx guide
sv_SE: nginx-guide

note: translators: $s: a link with "nginx guide" as a text
en:  See our %s to learn more.
sv_SE:  Se vår %s för att lära dig mer.

en: Posts and pages synchronization
sv_SE: Synkronisering av inlägg och sidor

en: Synchronize page order for translations
sv_SE: Synkronisera sidordning för översättningar

en: Set page parent for translation according to page parent of the original language
sv_SE: Ställ in sidförälder för översättning enligt sidförälder för originalspråket

en: Synchronize page template
sv_SE: Synkronisera sidmall

en: Synchronize comment status
sv_SE: Synkronisera kommentarsstatus

en: Synchronize ping status
sv_SE: Synkronisera pingstatus

en: Synchronize sticky flag
sv_SE: Synkronisera klibbig flagga

en: Synchronize password for password protected posts
sv_SE: Synkronisera lösenord för lösenordsskyddade inlägg

en: Synchronize private flag
sv_SE: Synkronisera privat flagga

en: Synchronize posts format
sv_SE: Synkronisera inläggsformat

en: When deleting a post, delete translations as well
sv_SE: När ett inlägg raderas, radera även översättningar

en: When deleting a taxonomy (category, tag or custom), delete translations as well
sv_SE: När en taxonomi (kategori, tagg eller anpassad) raderas, radera även översättningar

en: Copy taxonomy to translations
sv_SE: Kopiera taxonomi till översättningar

en: Copy publishing date to translations
sv_SE: Kopiera publiceringsdatum till översättningar

en: Synchronize comments on duplicate content
sv_SE: Synkronisera kommentarer på duplicerat innehåll

en: Page builders options
sv_SE: Alternativ för sidbyggare

en: Send to translation the content of raw HTML cells
sv_SE: Skicka innehållet i råa HTML-celler för översättning

en: You are using a caching plugin. When you translate strings, the cache needs to be cleared in order for the translation to display.
sv_SE: Du använder ett cache-plugin. När du översätter strängar måste cachen rensas för att översättningen ska visas.

en: Automatically clear the cache when strings are translated
sv_SE: Rensa cachen automatiskt när strängar översätts

en: I will clear the cache manually after translating strings
sv_SE: Jag kommer att rensa cachen manuellt efter att ha översatt strängar

en: Clear cache now
sv_SE: Rensa cache nu

en: WPML is missing some records in the languages tables and it cannot fully work until this issue is fixed.
sv_SE: WPML saknar vissa poster i språktabellerna och kan inte fungera fullt ut förrän detta problem är åtgärdat.

en: Please go to the %1$s page and click on "%2$s" to fix this problem.
sv_SE: Vänligen gå till sidan %1$s och klicka på “%2$s” för att åtgärda detta problem.

en: This warning will disappear once this issue is fixed.
sv_SE: Denna varning kommer att försvinna när problemet är åtgärdat.

en: You are about to change the language of {post_name}.
sv_SE: Du håller på att ändra språket för {post_name}.

en: All categories and tags will be translated if possible.
sv_SE: Alla kategorier och taggar kommer att översättas om möjligt.

en: The following terms do not have a translation in the chosen language and will be disconnected from this post:
sv_SE: Följande termer har ingen översättning på det valda språket och kommer att kopplas bort från detta inlägg:

en: Loading Language Data for {post_name}
sv_SE: Laddar språkdata för {post_name}

en: Please make sure that you've saved all the changes. We will have to reload the page.
sv_SE: Vänligen se till att du har sparat alla ändringar. Vi måste ladda om sidan.

en: Do you want to continue?
sv_SE: Vill du fortsätta?

en: (No title for this post yet)
sv_SE: (Inget namn för detta inlägg ännu)

en: Post type and source language assignment have been fixed for
sv_SE: Inläggstyp och källspråkstilldelning har åtgärdats för

en:  elements
sv_SE:  element

en: No errors were found in the assignment of post types.
sv_SE: Inga fel hittades i tilldelningen av inläggstyper.

en: Language suffixes were removed from the selected terms.
sv_SE: Språksuffix togs bort från de valda termerna.

en: Multilingual Content Setup
sv_SE: Inställning för flerspråkigt innehåll

en: Custom taxonomies
sv_SE: Anpassade taxonomier

en: Do nothing
sv_SE: Gör ingenting

en: Hide system fields
sv_SE: Dölj systemfält

en: Show system fields
sv_SE: Visa systemfält

en: Note: Custom taxonomies and custom fields are shared across different post types.
sv_SE: Obs: Anpassade taxonomier och anpassade fält delas mellan olika inläggstyper.

en: Nothing to configure.
sv_SE: Inget att konfigurera.

en: Main Page (no parent)
sv_SE: Huvudsida (ingen förälder)

en: add
sv_SE: lägg till

en: WPML admin screens require JavaScript in order to display. JavaScript is currently off in your browser.
sv_SE: WPML:s administratörsskärmar kräver JavaScript för att visas. JavaScript är för närvarande avstängt i din webbläsare.

en: You need to configure WPML before you can start translating.
sv_SE: Du måste konfigurera WPML innan du kan börja översätta.

en: Configure WPML
sv_SE: Konfigurera WPML

en: Getting started guide
sv_SE: Kom igång-guide

[ctx: Multilingual WordPress with WPML: first part]
en: Multilingual WordPress
sv_SE: Flerspråkig WordPress

[ctx: Multilingual WordPress with WPML: second part]
en: with WPML
sv_SE: med WPML

en: Invalid language code
sv_SE: Ogiltig språkkod
