WPML Multilingual CMS 4.9.1 - en to it_IT translation catalogue (1413 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: WPML Multilingual CMS
it_IT: WPML multilingual CMS

note: Description of the plugin
en: WPML Multilingual CMS | <a href="https://wpml.org">Documentation</a> | <a href="https://wpml.org/version/wpml-4-9-1/">WPML 4.9.1 release notes</a>
it_IT: WPML Multilingual CMS | <a href="https://wpml.org">Documentazione</a> | <a href="https://wpml.org/version/wpml-4-9-1/">Note di rilascio di WPML 4.9.1</a>

en: Button: Text
it_IT: Pulsante: testo

en: Button: Link
it_IT: Pulsante: link

en: Heading: Title
it_IT: Intestazione: titolo

en: Heading: Link
it_IT: Intestazione: link

en: Photo: Link
it_IT: Foto: link

en: Text Editor: Text
it_IT: Editor di testo: testo

en: Callout: Heading
it_IT: Riquadro: intestazione

en: Callout: Text
it_IT: Riquadro: testo

en: Callout: Call to action text
it_IT: Riquadro: testo della call to action

en: Callout: Link
it_IT: Riquadro: link

en: Contact Form: Name Field Placeholder
it_IT: Modulo di contatto: segnaposto campo nome

en: Contact Form: Subject Field Placeholder
it_IT: Modulo di contatto: segnaposto campo oggetto

en: Contact Form: Email Field Placeholder
it_IT: Modulo di contatto: segnaposto campo email

en: Contact Form: Phone Field Placeholder
it_IT: Modulo di contatto: segnaposto campo telefono

en: Contact Form: Your Message Placeholder
it_IT: Modulo di contatto: segnaposto del tuo messaggio

en: Contact Form: Checkbox Text
it_IT: Modulo di contatto: testo della casella di controllo

en: Contact Form: Terms and Conditions
it_IT: Modulo di contatto: termini e condizioni

en: Contact Form: Success Message
it_IT: Modulo di contatto: messaggio di successo

en: Contact Form: Button Text
it_IT: Modulo di contatto: testo del pulsante

en: Contact Form: Redirect Link
it_IT: Modulo di contatto: link di reindirizzamento

en: Call to Action: Heading
it_IT: Call to action: intestazione

en: Call to Action: Text
it_IT: Call to action: testo

en: Call to Action: Button text
it_IT: Call to action: testo del pulsante

en: Call to Action: Button link
it_IT: Call to action: link del pulsante

en: Subscribe form: Checkbox Text
it_IT: Modulo di iscrizione: testo della casella di controllo

en: Subscribe form: Terms and Conditions
it_IT: Modulo di iscrizione: termini e condizioni

en: Subscribe form: Notification Subject
it_IT: Modulo di iscrizione: oggetto della notifica

en: Subscribe form: Success Message
it_IT: Modulo di iscrizione: messaggio di successo

en: Subscribe form: Button Text
it_IT: Modulo di iscrizione: testo del pulsante

en: Subscribe form: Redirect Link
it_IT: Modulo di iscrizione: link di reindirizzamento

en: Icon: Text
it_IT: Icona: testo

en: Icon: Link
it_IT: Icona: link

en: Map: Address
it_IT: Mappa: indirizzo

en: Testimonial: Heading
it_IT: Testimonianza: intestazione

en: Number Counter: Text before number
it_IT: Contatore numerico: testo prima del numero

en: Number Counter: Text after number
it_IT: Contatore numerico: testo dopo il numero

en: Number Counter: Number Prefix
it_IT: Contatore numerico: prefisso del numero

en: Number Counter: Number Suffix
it_IT: Contatore numerico: suffisso del numero

en: Posts: No Results Message
it_IT: Post: messaggio nessun risultato

en: Posts: Button Text
it_IT: Post: testo del pulsante

en: Posts: Terms Label
it_IT: Post: etichetta termini

en: Posts: More Link Text
it_IT: Post: testo link altro

en: Posts Slider: More Link Text
it_IT: Slider post: testo link altro

en: Accordion Item: Label
it_IT: Elemento fisarmonica: etichetta

en: Accordion Item: Content
it_IT: Elemento fisarmonica: contenuto

en: Content Slider: Slide heading
it_IT: Slider contenuto: intestazione slide

en: Content Slider: Slide content
it_IT: Slider contenuto: contenuto slide

en: Content Slider: Slide call to action text
it_IT: Slider contenuto: testo call to action slide

en: Content Slider: Slide call to action link
it_IT: Slider contenuto: link call to action slide

en: Icon link
it_IT: Link icona

en: Pricing table: Title
it_IT: Tabella prezzi: titolo

en: Pricing table: Button text
it_IT: Tabella prezzi: testo del pulsante

en: Pricing table: Button link
it_IT: Tabella prezzi: link del pulsante

en: Pricing table: Price
it_IT: Tabella prezzi: prezzo

en: Pricing table: Duration
it_IT: Tabella prezzi: durata

en: Pricing table: Ribbon Text
it_IT: Tabella prezzi: testo del nastro

en: Pricing table: Billing Option 1
it_IT: Tabella prezzi: opzione di fatturazione 1

en: Pricing table: Billing Option 2
it_IT: Tabella prezzi: opzione di fatturazione 2

en: Pricing table: Feature Description
it_IT: Tabella prezzi: descrizione della funzionalità

en: Pricing table: Feature Tooltip
it_IT: Tabella prezzi: tooltip della funzionalità

en: Tab Item: Label
it_IT: Elemento scheda: etichetta

en: Tab Item: Content
it_IT: Elemento scheda: contenuto

en: Testimonial: content
it_IT: Testimonianza: contenuto

en: Card: Front Text Content
it_IT: Scheda: contenuto del testo frontale

en: Card: Back Text Content
it_IT: Scheda: contenuto del testo posteriore

en: Card: Anchor Text Primary Content
it_IT: Scheda: contenuto principale del testo di ancoraggio

en: Card: Anchor Text Secondary Content
it_IT: Scheda: contenuto secondario del testo di ancoraggio

en: Card: Anchor Link
it_IT: Scheda: link di ancoraggio

en: Alert Content: Alert
it_IT: Contenuto avviso: avviso

en: Text Content: Text
it_IT: Contenuto testo: testo

en: Quote: Quote Content
it_IT: Citazione: contenuto citazione

en: Quote: Quote Cite
it_IT: Citazione: citazione

en: Counter: Number Prefix
it_IT: Contatore: prefisso numero

en: Counter: Number Suffix
it_IT: Contatore: suffisso numero

en: Content Area: Content
it_IT: Area contenuto: contenuto

en: Breadcrumbs: Home Label Text
it_IT: Breadcrumbs: testo etichetta home

en: Audio: Embed Code
it_IT: Audio: codice di incorporamento

en: Headline Content: Headline
it_IT: Contenuto titolo: titolo

en: Canvas Content: Canvas
it_IT: Contenuto canvas: canvas

en: Modal Content: Modal
it_IT: Contenuto modale: modale

en: Dropdown Content: Dropdown
it_IT: Contenuto a discesa: a discesa

en: Anchor Text: Primary Content
it_IT: Testo di ancoraggio: contenuto principale

en: Anchor Text: Secondary Content
it_IT: Testo di ancoraggio: contenuto secondario

en: Video: Embed Code
it_IT: Video: codice di incorporamento

en: Search Inline: Placeholder
it_IT: Ricerca in linea: segnaposto

en: Search Modal: Placeholder
it_IT: Ricerca modale: segnaposto

en: Search Dropdown: Placeholder
it_IT: Ricerca a discesa: segnaposto

en: Accordion: Header
it_IT: Fisarmonica: intestazione

en: Accordion: Content
it_IT: Accordion: contenuto

en: Tabs: Tab Label
it_IT: Schede: etichetta scheda

en: Tabs: Tab Content
it_IT: Schede: contenuto scheda

[ctx: Use Translation Editor notice 1/3]
en: You are using DIVI theme, and you have chosen to use the standard editor for translating content.
it_IT: Stai usando il tema DIVI e hai scelto di usare l'editor standard per tradurre i contenuti.

[ctx: Use Translation Editor notice 2/3]
en: Some functionalities may not work properly. We encourage you to switch to use the Translation Editor.
it_IT: Alcune funzionalità potrebbero non funzionare correttamente. Ti invitiamo a passare all'Editor di traduzione.

[ctx: Use Translation Editor notice 2/3]
note: translators: %s will be replaced with a URL.
en: You can find more information here: %s
it_IT: Puoi trovare maggiori informazioni qui: %s

note: translators: placeholders are opening and closing <a> tag.
en: It is not possible to use Divi's backend builder to edit a post in a different language than your domain. Please use Divi's frontend builder to edit this post or %1$s switch to the correct domain %2$s to use the backend builder.
it_IT: Non è possibile utilizzare il builder backend di Divi per modificare un post in una lingua diversa dal tuo dominio. Utilizza il builder frontend di Divi per modificare questo post o %1$s passa al dominio corretto %2$s per utilizzare il builder backend.

en: Container: Link URL
it_IT: Contenitore: URL del link

en: Heading: Link URL
it_IT: Intestazione: URL del link

en: Video: Link
it_IT: Video: link

en: Video: Vimeo link
it_IT: Video: link Vimeo

en: Video: Youtube URL
it_IT: Video: URL YouTube

en: Video: Vimeo URL
it_IT: Video: URL Vimeo

en: Video: DailyMotion URL
it_IT: Video: URL DailyMotion

en: Video: Self hosted
it_IT: Video: auto-ospitato

en: Video: External hosted
it_IT: Video: ospitato esternamente

en: Login: Button text
it_IT: Login: testo del pulsante

en: Login: User label
it_IT: Login: etichetta utente

en: Login: User placeholder
it_IT: Login: segnaposto utente

en: Login: Password label
it_IT: Login: etichetta password

en: Login: Password placeholder
it_IT: Login: segnaposto password

en: Button: Link URL
it_IT: Pulsante: URL del link

en: Alert: Title
it_IT: Avviso: titolo

en: Alert: Description
it_IT: Avviso: descrizione

en: Blockquote: Content
it_IT: Citazione: contenuto

en: Blockquote: Tweet button label
it_IT: Citazione: etichetta pulsante Tweet

en: Testimonial: Content
it_IT: Testimonianza: contenuto

en: Testimonial: Name
it_IT: Testimonianza: nome

en: Testimonial: Job
it_IT: Testimonianza: lavoro

en: Testimonial: Link URL
it_IT: Testimonianza: URL del link

en: Progress: Title
it_IT: Progresso: titolo

en: Progress: Inner text
it_IT: Progresso: testo interno

en: Counter: Starting number
it_IT: Contatore: numero iniziale

en: Counter: Title
it_IT: Contatore: titolo

en: Counter: Prefix
it_IT: Contatore: prefisso

en: Counter: Suffix
it_IT: Contatore: suffisso

en: Icon Box: Title text
it_IT: Casella icona: testo del titolo

en: Icon Box: Description text
it_IT: Casella icona: testo della descrizione

en: Icon Box: Link
it_IT: Casella icona: link

en: Image Box: Title text
it_IT: Casella immagine: testo del titolo

en: Image Box: Description text
it_IT: Casella immagine: testo della descrizione

en: Image Box: Link
it_IT: Casella immagine: link

en: Animated Headline: Before text
it_IT: Titolo animato: testo prima

en: Animated Headline: Highlighted text
it_IT: Titolo animato: testo evidenziato

en: Animated Headline: Rotating text
it_IT: Titolo animato: testo rotante

en: Animated Headline: After text
it_IT: Titolo animato: testo dopo

en: Animated Headline: Link URL
it_IT: Titolo animato: URL del link

en: Flip Box: Title text side A
it_IT: Casella a ribalta: testo del titolo lato A

en: Flip Box: Description text side A
it_IT: Casella a ribalta: testo della descrizione lato A

en: Flip Box: Title text side B
it_IT: Casella a ribalta: testo del titolo lato B

en: Flip Box: Description text side B
it_IT: Casella a ribalta: testo della descrizione lato B

en: Flip Box: Button text
it_IT: Flip Box: Testo del pulsante

en: Flip Box: Button link
it_IT: Flip Box: Link del pulsante

en: Call to action: title
it_IT: Call to action: titolo

en: Call to action: description
it_IT: Call to action: descrizione

en: Call to action: button
it_IT: Call to action: pulsante

en: Call to action: ribbon title
it_IT: Call to action: titolo del nastro

en: Price Table: Heading
it_IT: Tabella prezzi: intestazione

en: Price Table: Sub heading
it_IT: Tabella prezzi: sottotitolo

en: Price Table: Period
it_IT: Tabella prezzi: periodo

en: Price Table: Button text
it_IT: Tabella prezzi: testo del pulsante

en: Price Table: Footer additional info
it_IT: Tabella prezzi: informazioni aggiuntive a piè di pagina

en: Price Table: Ribbon title
it_IT: Tabella prezzi: titolo del nastro

en: Price Table: Button link
it_IT: Tabella prezzi: link del pulsante

en: Menu Anchor
it_IT: Ancora menu

en: Archive: Cards Separator
it_IT: Archivio: separatore schede

en: Archive: Cards Read More Text
it_IT: Archivio: testo “leggi di più” delle schede

en: Archive: Nothing Found Message
it_IT: Archivio: messaggio “nessun risultato”

en: Archive: Previous Label
it_IT: Archivio: etichetta precedente

en: Archive: Next Label
it_IT: Archivio: etichetta successiva

en: Archive: Classic Separator
it_IT: Archivio: separatore classico

en: Archive: Classic Read More Text
it_IT: Archivio: testo “leggi di più” classico

en: Search: Placeholder
it_IT: Cerca: segnaposto

en: Post Navigation: Previous Label
it_IT: Navigazione articolo: etichetta precedente

en: Post Navigation: Next Label
it_IT: Navigazione articolo: etichetta successiva

en: Divider: Text
it_IT: Divisore: testo

en: Table of Contents: Title
it_IT: Indice: titolo

en: Author: Name
it_IT: Autore: nome

en: Author: Bio
it_IT: Autore: biografia

en: Author: Link
it_IT: Autore: link

en: Author: Archive Text
it_IT: Autore: testo archivio

en: Author: Archive URL
it_IT: Autore: URL archivio

en: Gallery: All Label
it_IT: Galleria: tutte le etichette

en: Gallery: Gallery custom link
it_IT: Galleria: link personalizzato della Galleria

en: WPML Language Switcher
it_IT: Selettore lingua WPML

en: Content
it_IT: Contenuto

en: Language switcher type
it_IT: Tipo di selettore lingua

en: Custom
it_IT: Personalizzato

en: Footer
it_IT: Piè di pagina

en: Post Translations
it_IT: Traduzioni articolo

en: Display Flag
it_IT: Mostra bandiera

en: Show Active Language - has to be ON with Dropdown
it_IT: Mostra lingua attiva - deve essere ATTIVO con il menu a discesa

en: Native language name
it_IT: Nome lingua nativa

en: Language name in current language
it_IT: Nome lingua nella lingua attuale

en: Style
it_IT: Stile

en: Normal
it_IT: Normale

en: Text Color
it_IT: Colore testo

en: Background Color
it_IT: Colore sfondo

en: Hover
it_IT: Al passaggio del mouse

en: Language Flag
it_IT: Bandiera lingua

en: Margin
it_IT: Margine

en: Post Translation Text
it_IT: Testo traduzione articolo

en: Padding
it_IT: Spaziatura interna

en: Accordion: Title
it_IT: Accordion: titolo

en: Icon List: Text
it_IT: Elenco icone: testo

en: Icon List: Link URL
it_IT: Elenco icone: URL del link

en: Price Table: text
it_IT: Tabella prezzi: testo

en: Slides: heading
it_IT: Slide: intestazione

en: Slides: description
it_IT: Slide: descrizione

en: Slides: button text
it_IT: Slide: testo del pulsante

en: Slides: link URL
it_IT: Slide: URL del link

en: Tabs: Title
it_IT: Schede: titolo

en: Tabs: Content
it_IT: Schede: contenuto

en: Testimonial Carousel: Content
it_IT: Carosello testimonianze: contenuto

en: Testimonial Carousel: Name
it_IT: Carosello testimonianze: nome

en: Testimonial Carousel: Title
it_IT: Carosello testimonianze: titolo

en: Toggle: Title
it_IT: Interruttore: titolo

en: Toggle: Content
it_IT: Interruttore: contenuto

en: Galleries: Gallery Title
it_IT: Gallerie: titolo galleria

en: Reviews: Comment Contents
it_IT: Recensioni: contenuto commento

en: Reviews: Commenter Name
it_IT: Recensioni: nome commentatore

en: Reviews: Comment Title
it_IT: Recensioni: titolo commento

en: Reviews: Comment Image
it_IT: Recensioni: immagine commento

en: Reviews: Comment Link
it_IT: Recensioni: link commento

note: Translators: %s is the display name of a language.
en: You're editing theme options for %s
it_IT: Stai modificando le opzioni del tema per %s

en: Avada stores a separate set of options for each language.
it_IT: Avada memorizza un set separato di opzioni per ogni lingua.

en: To edit other languages, use the switcher in the top admin bar.
it_IT: Per modificare altre lingue, usa lo switcher nella barra di amministrazione superiore.

note: Translators: %1$s and %2$s are bold HTML tags, and %3$s and %4$s are HTML anchor tags.
en: To translate text-based options, use %1$sOther texts (Strings)%2$s in the %3$sTranslation Dashboard%4$s.
it_IT: Per tradurre le opzioni basate su testo, usa %1$sAltri testi (Stringhe)%2$s nella %3$sDashboard di traduzione%4$s.

en: You're editing theme options for all languages
it_IT: Stai modificando le opzioni del tema per tutte le lingue

en: Your edits will be synchronized to all languages on your site.
it_IT: Le tue modifiche verranno sincronizzate con tutte le lingue del tuo sito.

note: Translators: %1$s and %2$s are bold HTML tags.
en: This will %1$soverwrite any existing language-specific settings%2$s, including translated texts created with WPML.
it_IT: Questo %1$ssovrascriverà tutte le impostazioni esistenti specifiche per la lingua%2$s, inclusi i testi tradotti creati con WPML.

note: Translators: %1$s and %2$s are bold HTML tags.
en: This will %1$soverwrite any existing language-specific settings%2$s.
it_IT: Questo %1$ssovrascriverà tutte le impostazioni esistenti specifiche per la lingua%2$s.

note: Translators: %s: Post type label. For example, Site Templates.
en: Site %s
it_IT: Sito %s

en: The WPML Page Builders plugin that you're using is now part of WPML.
it_IT: Il plugin WPML Page Builders che stai usando è ora parte di WPML.

en: You need to deactivate the separate plugin.
it_IT: Devi disattivare il plugin separato.

en: No worries, the full functionality is preserved in WPML String Translation.
it_IT: Nessun problema, la piena funzionalità è preservata in WPML String Translation.

en: Deactivate WPML Page Builders
it_IT: Disattiva WPML Page Builders

en: %s is currently hidden to visitors.
it_IT: %s è attualmente nascosto ai visitatori.

en: %s are currently hidden to visitors.
it_IT: %s sono attualmente nascosti ai visitatori.

en: You can enable its/their display for yourself, in your <a href="%s">profile page</a>.
it_IT: Puoi abilitarne la visualizzazione per te stesso, nella tua <a href="%s">pagina del profilo</a>.

en: All languages are currently displayed.
it_IT: Tutte le lingue sono attualmente visualizzate.

en: Error: No custom field
it_IT: Errore: nessun campo personalizzato

en: Error: Please provide translation action
it_IT: Errore: fornire un'azione di traduzione

en: Settings updated
it_IT: Impostazioni aggiornate

en: Error: WPML Translation Management plugin not initiated
it_IT: Errore: il plugin WPML Translation Management non è stato avviato

en: Error: Please activate WPML Translation Management plugin
it_IT: Errore: attivare il plugin WPML Translation Management

en: Invalid request!
it_IT: Richiesta non valida!

en: Languages
it_IT: Lingue

en: WPML Setup
it_IT: Configurazione WPML

en: Setup
it_IT: Configurazione

en: Theme and plugins localization
it_IT: Localizzazione tema e plugin

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Taxonomy translation
it_IT: Traduzione tassonomia

en: Support
it_IT: Supporto

en: Troubleshooting
it_IT: Risoluzione dei problemi

en: Debug information
it_IT: Informazioni di debug

en: There was an error uploading the file, please try again!
it_IT: Si è verificato un errore durante il caricamento del file, riprova!

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
it_IT: Il file caricato supera la direttiva upload_max_filesize in php.ini.

en: The uploaded file exceeds %s bytes.
it_IT: Il file caricato supera %s byte.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
it_IT: Il file caricato è stato caricato solo parzialmente.

en: No file was uploaded.
it_IT: Nessun file è stato caricato.

en: Missing a temporary folder.
it_IT: Manca una cartella temporanea.

en: Failed to write file to disk.
it_IT: Impossibile scrivere il file su disco.

en: A PHP extension stopped the file upload. PHP does not provide a way to ascertain which extension caused the file upload to stop; examining the list of loaded extensions with phpinfo() may help.
it_IT: Un'estensione PHP ha interrotto il caricamento del file. PHP non fornisce un modo per accertare quale estensione abbia causato l'interruzione del caricamento del file; esaminare l'elenco delle estensioni caricate con phpinfo() potrebbe essere d'aiuto.

en: WPML Failed to check language pairs
it_IT: WPML non è riuscito a controllare le coppie di lingue

en: Communication error
it_IT: Errore di comunicazione

en: %1$s jobs added to the Advanced Translation Editor.
it_IT: %1$s lavori aggiunti all’Editor di traduzione avanzato.

en: You activated the Advanced Translation Editor for this site, but you are updating an old translation. WPML opened the Standard Translation Editor, so you can update this translation. When you translate new content, you'll get the Advanced Translation Editor with all its features. To change your settings, go to WPML Settings.
it_IT: Hai attivato l'Advanced Translation Editor per questo sito, ma stai aggiornando una vecchia traduzione. WPML ha aperto lo Standard Translation Editor, in modo da poter aggiornare questa traduzione. Quando tradurrai nuovi contenuti, avrai l'Advanced Translation Editor con tutte le sue funzionalità. Per modificare le impostazioni, vai su Impostazioni WPML.

en: Initializing AMS credentials.
it_IT: Inizializzazione delle credenziali AMS.

en: Server error. Please refresh and try again.
it_IT: Errore del server. Aggiorna e riprova.

en: WPML experienced an issue while trying to automatically translating some of your content:
it_IT: WPML ha riscontrato un problema durante il tentativo di tradurre automaticamente alcuni dei tuoi contenuti:

en: To translate these items, please go to <a rel="noreferrer" href="%s">Translation Management</a> and send them for translation.
it_IT: Per tradurre questi elementi, vai a <a rel="noreferrer" href="%s">Gestione traduzioni</a> e inviali per la traduzione.

en: If the problem continues, contact <a target="_blank" rel="noreferrer" href="%s">WPML support</a> for assistance.
it_IT: Se il problema persiste, contatta il <a target="_blank" rel="noreferrer" href="%s">supporto di WPML</a> per assistenza.

note: translators: %s: language name
en: Switch to %s
it_IT: Passa a %s

en: F j, Y
it_IT: j F Y

[ctx: 1/2 Confirm to make duplicated translations independent]
en: You are updating a duplicate post.
it_IT: Stai aggiornando un articolo duplicato.

[ctx: 2/2 Confirm to make duplicated translations independent]
en: To not lose your changes, WPML will set this post to be translated independently.
it_IT: Per non perdere le modifiche, WPML imposterà questo articolo per essere tradotto in modo indipendente.

en: Unable to remove relationship!
it_IT: Impossibile rimuovere la relazione!

en: Language filtering for AJAX operations
it_IT: Filtro lingua per operazioni AJAX

en: Store a language cookie to support language filtering for AJAX
it_IT: Memorizza un cookie di lingua per supportare il filtro lingua per AJAX

en: Select this option if your theme or plugins use AJAX operations on the front-end, that WPML needs to filter. WPML will set a cookie using JavaScript which will allow it to return the correct content for AJAX operations.
it_IT: Seleziona questa opzione se il tuo tema o i tuoi plugin utilizzano operazioni AJAX sul front-end, che WPML deve filtrare. WPML imposterà un cookie usando JavaScript che gli consentirà di restituire il contenuto corretto per le operazioni AJAX.

en: Save
it_IT: Salva

en: You have post types set to fallback to the default language. Changing the default language may impact how archive listings display untranslated posts.
it_IT: Hai tipi di post impostati per il fallback alla lingua predefinita. La modifica della lingua predefinita potrebbe influire su come gli elenchi di archivio visualizzano i post non tradotti.

en: Some content may appear gone due to the default language change. See
it_IT: Alcuni contenuti potrebbero sembrare scomparsi a causa del cambio della lingua predefinita. Vedi

en: Learn more
it_IT: Scopri di più

en: how to ensure your archive listing continues to display all posts
it_IT: come assicurarti che il tuo elenco di archivio continui a visualizzare tutti i post

en: Got it
it_IT: Capito

en: You are creating a %1$s in %3$s and you've set %2$s to display even when not translated. Please note that this %1$s will only appear in %3$s. Only %2$s that you create in the site's default language (%4$s) will appear in all the site's languages.
it_IT: Stai creando un %1$s in %3$s e hai impostato %2$s per essere visualizzato anche se non tradotto. Tieni presente che questo %1$s apparirà solo in %3$s. Solo %2$s che crei nella lingua predefinita del sito (%4$s) apparirà in tutte le lingue del sito.

en: Read how this works
it_IT: Leggi come funziona

en: Translation job encountered an error and needs to be resent
it_IT: Il lavoro di traduzione ha riscontrato un errore e deve essere inviato di nuovo

en: Waiting for translation from %s
it_IT: In attesa di traduzione da %s

en: Cannot edit this item, because it is currently in the translation basket.
it_IT: Impossibile modificare questo elemento, perché è attualmente nel carrello di traduzione.

en: %s: Waiting for automatic translation
it_IT: %s: in attesa di traduzione automatica

en: You don't have the rights to translate from %1$s to %2$s
it_IT: Non hai i diritti per tradurre da %1$s a %2$s

en: You can only edit translations assigned to you.
it_IT: Puoi modificare solo le traduzioni a te assegnate.

en: WPML is translating your content automatically. You can monitor the progress in the admin bar.
it_IT: WPML sta traducendo automaticamente i tuoi contenuti. Puoi monitorare l’avanzamento nella barra di amministrazione.

note: Translators: %s: Language display name.
en: Complete the %s translation
it_IT: Completa la traduzione di %s

note: Translators: %s: Language display name.
en: %s translation assigned to local translator
it_IT: Traduzione di %s assegnata al traduttore locale

note: Translators: %s: Language display name.
en: %s translation awaiting first available translator
it_IT: Traduzione di %s in attesa del primo traduttore disponibile

en: Translation Management Job Logs
it_IT: Log dei lavori di gestione della traduzione

en: TM job logs
it_IT: Log dei lavori TM

en: Are you sure you want to clear all job logs?
it_IT: Sei sicuro di voler cancellare tutti i log dei lavori?

en: Logs cleared successfully
it_IT: Log cancellati con successo

en: Failed to clear logs
it_IT: Impossibile cancellare i log

en: Error clearing logs
it_IT: Errore durante la cancellazione dei log

en: Job logs are enabled
it_IT: I log dei lavori sono abilitati

en: Job logs are disabled
it_IT: I log dei lavori sono disabilitati

en: Download last ‘Translate Content’ action log
it_IT: Scarica l'ultimo log delle azioni di “Traduzione Contenuto”

en: Clear logs
it_IT: Cancella log

en: Logs
it_IT: Log

en: Send to translation
it_IT: Invia per la traduzione

en: Sync
it_IT: Sincronizza

en: Download
it_IT: Scarica

en: Action
it_IT: Azione

en: No logs available
it_IT: Nessun log disponibile

en: Processing element with id
it_IT: Elaborazione elemento con ID

en: Processing target language
it_IT: Elaborazione lingua di destinazione

en: No entries
it_IT: Nessuna voce

en: Open
it_IT: Apri

en: Close
it_IT: Chiudi

en: Api call to url
it_IT: Chiamata API all'URL

en: View trace
it_IT: Visualizza traccia

en: Step
it_IT: Passo

en: Settings saved
it_IT: Impostazioni salvate

en: You can't do that!
it_IT: Non puoi farlo!

en: Preview update failed
it_IT: Aggiornamento anteprima fallito

en: Language switcher options
it_IT: Opzioni selettore lingua

en: Reset settings
it_IT: Reimposta impostazioni

en: Customize the language switcher
it_IT: Personalizza il selettore lingua

en: Add a language switcher
it_IT: Aggiungi un selettore lingua

en: There are no templates available.
it_IT: Non ci sono modelli disponibili.

[ctx: Language switcher preview]
en: Preview
it_IT: Anteprima

[ctx: Language switcher preview]
en: Position
it_IT: Posizione

[ctx: Language switcher preview]
en: Actions
it_IT: Azioni

[ctx: Language switcher preview]
en: Action
it_IT: Azione

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: What to include in the language switcher:
it_IT: Cosa includere nel selettore lingua:

en: Flag
it_IT: Bandiera

en: Current language
it_IT: Lingua attuale

en: Width
it_IT: Larghezza

en: Height
it_IT: Altezza

en: Language switcher style:
it_IT: Stile selettore lingua:

en: Edit language switcher
it_IT: Modifica selettore lingua

en: Delete language switcher
it_IT: Elimina selettore lingua

en: Back
it_IT: Indietro

en: Next
it_IT: Avanti

en: This is the order in which the languages will be displayed in the language switcher.
it_IT: Questo è l'ordine in cui le lingue verranno visualizzate nel selettore lingua.

en: Some content may not be translated to all languages. Choose what should appear in the language switcher when translation is missing.
it_IT: Alcuni contenuti potrebbero non essere tradotti in tutte le lingue. Scegli cosa dovrebbe apparire nel selettore lingua quando la traduzione manca.

en: Add a comma-separated list of URL arguments that you want WPML to pass when switching languages.
it_IT: Aggiungi un elenco di argomenti URL separati da virgole che desideri che WPML passi quando si cambiano le lingue.

en: Preserving URL arguments
it_IT: Mantenimento degli argomenti URL

en: Enter CSS to add to the page. This is useful when you want to add styling to the language switcher, without having to edit the CSS file on the server.
it_IT: Inserisci il CSS da aggiungere alla pagina. Questo è utile quando vuoi aggiungere uno stile al selettore lingua, senza dover modificare il file CSS sul server.

en: Styling the language switcher with additional CSS
it_IT: Stilizzazione del selettore lingua con CSS aggiuntivo

en: You can display links to translation of posts before the post and after it. These links look like "This post is also available in..."
it_IT: Puoi visualizzare i link alla traduzione degli articoli prima e dopo l'articolo. Questi link assomigliano a “Questo articolo è disponibile anche in...”

en: The button is disabled because all existing menus have language switchers. You can edit the settings of the existing language switchers.
it_IT: Il pulsante è disabilitato perché tutti i menu esistenti hanno selettori lingua. Puoi modificare le impostazioni dei selettori lingua esistenti.

en: The button is disabled because there are no menus in the site. Add a menu and you can later enable a language switcher in it.
it_IT: Il pulsante è disabilitato perché non ci sono menu nel sito. Aggiungi un menu e potrai in seguito abilitare un selettore lingua al suo interno.

en: The button is disabled because all existing widget areas have language switchers. You can edit the settings of the existing language switchers.
it_IT: Il pulsante è disabilitato perché tutte le aree widget esistenti hanno selettori lingua. Puoi modificare le impostazioni dei selettori lingua esistenti.

en: The button is disabled because there are no registered widget areas in the site.
it_IT: Il pulsante è disabilitato perché non ci sono aree widget registrate nel sito.

en: Elements to include in the language switcher.
it_IT: Elementi da includere nel selettore lingua.

en: Select the menus, in which to display the language switcher.
it_IT: Seleziona i menu in cui visualizzare il selettore lingua.

en: Select the widget area where to include the language switcher.
it_IT: Seleziona l'area widget in cui includere il selettore lingua.

en: Select the style of the language switcher.
it_IT: Seleziona lo stile del selettore lingua.

en: Select how to display the language switcher in the menu. Choose "List of languages" to display all the items at the same level or "Dropdown" to display the current language as parent and other languages as children.
it_IT: Seleziona come visualizzare il selettore lingua nel menu. Scegli “Elenco di lingue” per visualizzare tutti gli elementi allo stesso livello o “Menu a discesa” per visualizzare la lingua attuale come principale e le altre lingue come secondarie.

en: Select the position to display the language switcher in the menu.
it_IT: Seleziona la posizione in cui visualizzare il selettore lingua nel menu.

en: Enter the title of the widget or leave empty for no title.
it_IT: Inserisci il titolo del widget o lascia vuoto per nessun titolo.

en: Select the position to display the post translations links.
it_IT: Seleziona la posizione in cui visualizzare i link delle traduzioni degli articoli.

en: This text appears before the list of languages. Your text needs to include the string %s which is a placeholder for the actual links.
it_IT: Questo testo appare prima dell'elenco delle lingue. Il tuo testo deve includere la stringa %s che è un segnaposto per i link effettivi.

en: Since WPML 3.6.0, the language switchers are not using CSS IDs and the CSS classes have changed. This was required to fix some bugs and match the latest standards. If your theme or your custom CSS is not relying on these old selectors, it's recommended to skip the backwards compatibility. However, it's still possible to re-activate this option later.
it_IT: Da WPML 3.6.0, i selettori lingua non utilizzano ID CSS e le classi CSS sono cambiate. Ciò è stato necessario per correggere alcuni bug e soddisfare gli ultimi standard. Se il tuo tema o il tuo CSS personalizzato non si basano su questi vecchi selettori, si consiglia di saltare la retrocompatibilità. Tuttavia, è ancora possibile riattivare questa opzione in seguito.

en: You can display a language switcher in the site's footer. You can customize and style it here.
it_IT: Puoi visualizzare un selettore lingua nel piè di pagina del sito. Puoi personalizzarlo e stilizzarlo qui.

en: All language switchers in your site are affected by the settings in this section.
it_IT: Tutti i selettori lingua nel tuo sito sono influenzati dalle impostazioni di questa sezione.

en: Order of languages
it_IT: Ordine delle lingue

en: Drag and drop the languages to change their order
it_IT: Trascina e rilascia le lingue per cambiarne l'ordine

en: How to handle languages without translation
it_IT: Come gestire le lingue senza traduzione

en: Skip language
it_IT: Salta lingua

en: Link to home of language for missing translations
it_IT: Link alla home della lingua per le traduzioni mancanti

en: Preserve URL arguments
it_IT: Mantieni gli argomenti URL

en: Additional CSS
it_IT: CSS aggiuntivo

en: Backwards compatibility
it_IT: Compatibilità con le versioni precedenti

en: Skip backwards compatibility
it_IT: Salta la compatibilità con le versioni precedenti

en: Menu language switcher
it_IT: Selettore lingua del menu

en: Add a new language switcher to a menu
it_IT: Aggiungi un nuovo selettore lingua a un menu

en: Choose a menu
it_IT: Scegli un menu

en: Position:
it_IT: Posizione:

en: First menu item
it_IT: Primo elemento del menu

en: Last menu item
it_IT: Ultimo elemento del menu

en: Language menu items style:
it_IT: Stile degli elementi del menu lingua:

en: List of languages
it_IT: Elenco delle lingue

en: good for menus that display items as a list
it_IT: ottimo per i menu che visualizzano gli elementi come un elenco

en: Dropdown
it_IT: Menu a discesa

en: good for menus that support drop-downs
it_IT: ottimo per i menu che supportano i menu a discesa

en: Edit Menu Language Switcher
it_IT: Modifica selettore lingua del menu

en: New Menu Language Switcher
it_IT: Nuovo selettore lingua del menu

en: Widget language switcher
it_IT: Selettore lingua del widget

en: Add a new language switcher to a widget area
it_IT: Aggiungi un nuovo selettore lingua a un'area widget

en: Widget area
it_IT: Area widget

en: Choose a widget area
it_IT: Scegli un'area widget

en: Widget title:
it_IT: Titolo widget:

en: Edit Widget Area Language Switcher
it_IT: Modifica selettore lingua dell'area widget

en: New Widget Area language switcher
it_IT: Nuovo selettore lingua dell'area widget

en: Footer language switcher
it_IT: Selettore lingua del piè di pagina

en: Show language switcher in footer
it_IT: Mostra selettore lingua nel piè di pagina

en: Edit Footer Language Switcher
it_IT: Modifica selettore lingua del piè di pagina

en: Links to translation of posts
it_IT: Link alla traduzione dei post

en: Show links above or below posts, offering them in other languages
it_IT: Mostra link sopra o sotto i post, offrendoli in altre lingue

en: Position of link(s):
it_IT: Posizione del/i link:

en: Above post
it_IT: Sopra il post

en: Below post
it_IT: Sotto il post

en: Text for alternative languages for posts:
it_IT: Testo per lingue alternative per i post:

en: This post is also available in: %s
it_IT: Questo post è disponibile anche in: %s

en: Edit Post Translations Language Switcher
it_IT: Modifica selettore lingua delle traduzioni dei post

[ctx: Custom languuage switcher description: external link text]
en: insert WPML's switchers in custom locations
it_IT: inserisci i selettori di WPML in posizioni personalizzate

[ctx: Custom languuage switcher description: text]
en: Need more options? See how you can %s.
it_IT: Hai bisogno di più opzioni? Scopri come puoi %s.

en: Custom language switchers
it_IT: Selettori lingua personalizzati

en: Enable
it_IT: Abilita

en: Customize
it_IT: Personalizza

en: Edit Shortcode Actions Language Switcher
it_IT: Modifica selettore lingua delle azioni shortcode

en: Language switcher colors
it_IT: Colori del selettore lingua

en: Color themes:
it_IT: Temi colore:

en: Select a preset
it_IT: Seleziona un preset

en: Background
it_IT: Sfondo

en: Border
it_IT: Bordo

en: Current language font color
it_IT: Colore carattere lingua corrente

en: Current language background color
it_IT: Colore sfondo lingua corrente

en: Other language font color
it_IT: Colore carattere altra lingua

en: Other language background color
it_IT: Colore sfondo altra lingua

en: Do you really want to remove this item?
it_IT: Vuoi davvero rimuovere questo elemento?

en: Leave the text box to auto-save
it_IT: Lascia la casella di testo per il salvataggio automatico

en: Choose which menu to display your language switcher
it_IT: Scegli quale menu visualizzare il tuo switcher di lingua

en: Choose which widget to display your language switcher
it_IT: Scegli quale widget visualizzare il tuo switcher di lingua

en: in options, menus, widgets, footer and shortcode
it_IT: nelle opzioni, nei menu, nei widget, nel piè di pagina e nello shortcode

en: This will change the settings of your language switchers %s to their defaults as set by the theme. Please note that some switchers may be removed and others may be added.
it_IT: Questo cambierà le impostazioni dei tuoi selettori lingua %s ai loro valori predefiniti impostati dal tema. Tieni presente che alcuni selettori potrebbero essere rimossi e altri aggiunti.

en: * Your theme has a %s file, which sets the default values for WPML.
it_IT: * Il tuo tema ha un file %s, che imposta i valori predefiniti per WPML.

en: Are you sure you want to reset to the default settings?
it_IT: Sei sicuro di voler ripristinare le impostazioni predefinite?

en: Restore default
it_IT: Ripristina predefiniti

en: %s is defined in your theme. The language switcher can only be customized using the theme's CSS.
it_IT: %s è definito nel tuo tema. Il selettore lingua può essere personalizzato solo usando il CSS del tema.

en: Language Switcher
it_IT: Selettore lingua

en: Language switcher, press tab to navigate to other languages
it_IT: Selettore lingua, premi tab per navigare tra le altre lingue

en: Language switcher, click to open then tab to navigate
it_IT: Selettore lingua, clicca per aprire e poi tab per navigare

en: menu items
it_IT: elementi del menu

en: Clear all colors
it_IT: Cancella tutti i colori

en: Gray
it_IT: Grigio

en: White
it_IT: Bianco

en: Blue
it_IT: Blu

en: Some WPML Language Switcher settings were reinitialized because they were corrupted. Please re-configure them:
it_IT: Alcune impostazioni del selettore lingua di WPML sono state reinizializzate perché erano corrotte. Riconfigurale:

en: Uploads
it_IT: Caricamenti

en: hidden
it_IT: nascosto

en: default
it_IT: predefinito

en: WordPress language file (.mo) is missing. Keeping existing display language.
it_IT: Il file lingua di WordPress (.mo) è mancante. Mantenendo la lingua di visualizzazione esistente.

en: Duplicating featured content: %d left. Stay here until complete. May take a few minutes.
it_IT: Duplicazione dei contenuti in evidenza: %d rimanenti. Rimani qui fino al completamento. Potrebbero volerci alcuni minuti.

en: Duplicating featured content: 0 left. Stay here until complete. May take a few minutes.
it_IT: Duplicazione dei contenuti in evidenza: 0 rimanenti. Rimani qui fino al completamento. Potrebbero volerci alcuni minuti.

en: Duplicating content: %d left. Stay here until complete. May take a few minutes.
it_IT: Duplicazione dei contenuti: %d rimanenti. Rimani qui fino al completamento. Potrebbero volerci alcuni minuti.

en: Duplicating content: 0 left. Stay here until complete. May take a few minutes.
it_IT: Duplicazione del contenuto: 0 rimanenti. Resta qui fino al completamento. Potrebbero volerci alcuni minuti.

en: Setting language to media. %d left
it_IT: Impostazione della lingua per i media. %d rimanenti

en: Setting language to media: done!
it_IT: Impostazione della lingua per i media: fatto!

en: Done!
it_IT: Fatto!

en: Saving settings...
it_IT: Salvataggio impostazioni...

en: Done
it_IT: Fatto

en: New in WPML 4.8 - Automatic image and media detection
it_IT: Novità in WPML 4.8 - Rilevamento automatico di immagini e media

en: Close banner
it_IT: Chiudi banner

en: WPML can now automatically detect what types of texts (alt, caption, title) your images use. Enable this option to avoid duplicate fields in the translation editor and missing translations for your images.
it_IT: WPML ora può rilevare automaticamente quali tipi di testi (alt, didascalia, titolo) utilizzano le tue immagini. Abilita questa opzione per evitare campi duplicati nell’editor di traduzione e traduzioni mancanti per le tue immagini.

en: Enable it now
it_IT: Abilitalo ora

en: Learn more about media translation
it_IT: Scopri di più sulla traduzione dei media

en: We strongly recommend enabling WPML's automatic detection for image texts to avoid duplicated media fields and missing translations.
it_IT: Consigliamo vivamente di abilitare il rilevamento automatico di WPML per i testi delle immagini per evitare campi multimediali duplicati e traduzioni mancanti.

en: As this site uses Elementor, changes you make here might not be visible on the front-end. In this case, go to Elementor settings and clear its cache.
it_IT: Poiché questo sito utilizza Elementor, le modifiche apportate qui potrebbero non essere visibili sul front-end. In questo caso, vai alle impostazioni di Elementor e svuota la sua cache.

en: Media Translation
it_IT: Traduzione dei media

en: Media Translation Documentation
it_IT: Documentazione sulla traduzione dei media

en: Recommended
it_IT: Consigliato

en: Automatically detect best options for translating image texts (alt, caption, title)
it_IT: Rileva automaticamente le migliori opzioni per la traduzione dei testi delle immagini (alt, didascalia, titolo)

en: This option ensures image texts (like alt, title, and caption) are translatable and displayed on the front-end. WPML duplicates media only when needed and only during translation, keeping your database clean and avoiding unnecessary entries.
it_IT: Questa opzione assicura che i testi delle immagini (come alt, titolo e didascalia) siano traducibili e visualizzati sul front-end. WPML duplica i media solo quando necessario e solo durante la traduzione, mantenendo il tuo database pulito ed evitando voci non necessarie.

en: Learn more about translating media with WPML
it_IT: Scopri di più sulla traduzione dei media con WPML

en: avoids unnecessary duplicate media fields and missing image translations
it_IT: evita campi multimediali duplicati non necessari e traduzioni di immagini mancanti

en: We recommend enabling automatic detection of image texts (alt, caption, title). This helps prevent duplicate media fields and missing translations.
it_IT: Consigliamo di abilitare il rilevamento automatico dei testi delle immagini (alt, didascalia, titolo). Questo aiuta a prevenire campi multimediali duplicati e traduzioni mancanti.

en: Setup manually
it_IT: Configura manualmente

en: Please install and activate WPML’s String Translation add-on to use this setting.
it_IT: Installa e attiva il componente aggiuntivo String Translation di WPML per utilizzare questa impostazione.

en: Activate
it_IT: Attiva

en: Existing content
it_IT: Contenuto esistente

en: New content
it_IT: Nuovo contenuto

en: Duplicate texts (alt, caption, title) for all media to all languages
it_IT: Duplica i testi (alt, didascalia, titolo) per tutti i media in tutte le lingue

en: This applies to all types of media items (images, videos, PDFs, etc.) and not just images. WPML will only duplicate media texts (alt, caption, title) and not the media files.
it_IT: Questo si applica a tutti i tipi di elementi multimediali (immagini, video, PDF, ecc.) e non solo alle immagini. WPML duplicherà solo i testi dei media (alt, didascalia, titolo) e non i file multimediali.

en: Duplicate image texts (alt, caption, title) for all feature images to all languages
it_IT: Duplica i testi delle immagini (alt, didascalia, titolo) per tutte le immagini in evidenza in tutte le lingue

en: This will duplicate media texts (alt, title, caption) to all languages using the options you selected above. Please stay on this page until the process completes - it may take a few minutes.
it_IT: Questo duplicherà i testi multimediali (alt, titolo, didascalia) in tutte le lingue utilizzando le opzioni selezionate sopra. Rimani su questa pagina fino al completamento del processo: potrebbero volerci alcuni minuti.

en: Start the process
it_IT: Avvia il processo

en: How to handle Media Library texts (alt, caption, title)
it_IT: Come gestire i testi della Libreria media (alt, didascalia, titolo)

en: Translate Media Library texts (alt, caption, title) when translating content
it_IT: Traduci i testi della Libreria media (alt, didascalia, titolo) durante la traduzione dei contenuti

en: Enable this option to translate image texts (alt, caption, title) for images connected to Media Library. Such images reuse the same texts across all posts and pages. This setting is required for page builders like Elementor and Divi.
it_IT: Abilita questa opzione per tradurre i testi delle immagini (alt, didascalia, titolo) per le immagini collegate alla Libreria media. Tali immagini riutilizzano gli stessi testi in tutti gli articoli e le pagine. Questa impostazione è richiesta per i page builder come Elementor e Divi.

en: You're all done. From now on, all new media files that you upload to content will receive a language. You can automatically duplicate them to translations from the post-edit screen.
it_IT: Hai finito. D'ora in poi, tutti i nuovi file multimediali che caricherai nei contenuti riceveranno una lingua. Puoi duplicarli automaticamente per le traduzioni dalla schermata di modifica del post.

en: Data saved
it_IT: Dati salvati

en: Error: data not saved
it_IT: Errore: dati non salvati

en: To add categories that already exist in other languages go to the <a%s>category management page</a>
it_IT: Per aggiungere categorie che esistono già in altre lingue, vai alla <a%s>pagina di gestione delle categorie</a>

en: Choose
it_IT: Scegli

en: Enabled
it_IT: Abilitato

en: WPML can't run normally. There is an installation or server configuration problem. %1$sShow details%2$s
it_IT: WPML non può funzionare normalmente. C'è un problema di installazione o di configurazione del server. %1$sMostra dettagli%2$s

en: AJAX Error:
it_IT: Errore AJAX:

en: Private
it_IT: Privato

en: Sticky
it_IT: In evidenza

en: Copied From the Original
it_IT: Copiato dall'originale

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Your home page does not exist or its translation is not published in %s.
it_IT: La tua home page non esiste o la sua traduzione non è pubblicata in %s.

en: Your blog page does not exist or its translation is not published in %s.
it_IT: La tua pagina del blog non esiste o la sua traduzione non è pubblicata in %s.

en: Edit this page to add translations
it_IT: Modifica questa pagina per aggiungere traduzioni

en: Select translation option
it_IT: Seleziona l'opzione di traduzione

en: You deactivated the following language(s) from your site, but there are still some existing translations saved in your database.
it_IT: Hai disattivato le seguenti lingue dal tuo sito, ma ci sono ancora alcune traduzioni esistenti salvate nel tuo database.

en: If you don't plan to activate this language again, you can delete the associated content from your database.
it_IT: Se non prevedi di attivare nuovamente questa lingua, puoi eliminare il contenuto associato dal tuo database.

en: Language
it_IT: Lingua

en: Delete content
it_IT: Elimina contenuto

en: Edit to change the domain for the language
it_IT: Modifica per cambiare il dominio per la lingua

en: Validate on save
it_IT: Convalida al salvataggio

en: Auto sign-in and sign-out users from all domains
it_IT: Accesso e disconnessione automatici degli utenti da tutti i domini

en: Please log-out and login again in order to be able to access the admin features in all language domains.
it_IT: Effettua il logout e accedi di nuovo per poter accedere alle funzionalità di amministrazione in tutti i domini linguistici.

[ctx: Tooltip: Auto sign-in and sign-out users from all domains]
note: translators: this is the first of two sentences explaining the "Auto sign-in and sign-out users from all domains" feature
en: This feature allows the theme and plugins to work correctly when on sites that use languages in domains.
it_IT: Questa funzione consente al tema e ai plugin di funzionare correttamente sui siti che utilizzano le lingue nei domini.

[ctx: Tooltip: Auto sign-in and sign-out users from all domains]
note: translators: this is the second of two sentences explaining the "Auto sign-in and sign-out users from all domains" feature
en: It requires a call to each of the site's language domains on both log-in and log-out, so there's a small performance penalty to using it.
it_IT: Richiede una chiamata a ciascuno dei domini linguistici del sito sia all'accesso che alla disconnessione, quindi c'è un piccolo costo in termini di prestazioni nell'utilizzarla.

en: It looks like the %1$s extension, which is required by WPML, is not installed. Please refer to this link to know how to install this extension: %2$s.
it_IT: Sembra che l'estensione %1$s, richiesta da WPML, non sia installata. Fai riferimento a questo link per sapere come installare questa estensione: %2$s.

en: You are using PHP 7: in some cases, the extension might have been removed during a system update. In this case, please see %3$s.
it_IT: Stai usando PHP 7: in alcuni casi, l'estensione potrebbe essere stata rimossa durante un aggiornamento di sistema. In questo caso, consulta %3$s.

en: You may need to contact your server administrator or your hosting company to install this extension.
it_IT: Potrebbe essere necessario contattare l'amministratore del server o la tua azienda di hosting per installare questa estensione.

en: Taxonomy Translation
it_IT: Traduzione delle tassonomie

note: translators: this is the title of a documentation page used to terminate the sentence "is not possible to ..."
en: translate the base taxonomy slugs with WPML
it_IT: traduci gli slug delle tassonomie di base con WPML

note: translators: this is the title of a documentation page used to terminate the sentence "To learn more, please visit our documentation page about..."
en: translating post categories and custom taxonomies
it_IT: traduzione di categorie di post e tassonomie personalizzate

en: WPML allows you to easily translate your site's taxonomies. Only taxonomies marked as translatable will be available for translation. Select the taxonomy in the dropdown menu and then use the list of taxonomy terms that appears to translate them.
it_IT: WPML ti consente di tradurre facilmente le tassonomie del tuo sito. Solo le tassonomie contrassegnate come traducibili saranno disponibili per la traduzione. Seleziona la tassonomia nel menu a discesa e poi usa l'elenco dei termini della tassonomia che appare per tradurli.

en: Please note that currently, you can translate the slugs of taxonomy terms but it is not possible to %s.
it_IT: Tieni presente che attualmente puoi tradurre gli slug dei termini della tassonomia ma non è possibile %s.

en: To learn more, please visit our documentation page about %s.
it_IT: Per saperne di più, visita la nostra pagina della documentazione su %s.

en: Custom fields
it_IT: Campi personalizzati

en: Don't translate
it_IT: Non tradurre

en: Copy
it_IT: Copia

en: Copy once
it_IT: Copia una volta

en: Translate
it_IT: Traduci

en: WPML admin language
it_IT: Lingua di amministrazione WPML

en: Select your language:
it_IT: Seleziona la tua lingua:

note: translators: Current default admin language
en: Default admin language (currently %s)
it_IT: Lingua predefinita dell'amministrazione (attualmente %s)

en: this will be your admin language and will also be used for translating comments.
it_IT: questa sarà la tua lingua di amministrazione e verrà utilizzata anche per la traduzione dei commenti.

en: WPML language settings
it_IT: Impostazioni lingua WPML

en: Editing language:
it_IT: Lingua di modifica:

en: Set admin language as editing language.
it_IT: Imposta la lingua dell'amministrazione come lingua di modifica.

en: Hidden languages:
it_IT: Lingue nascoste:

en: All languages are currently displayed. Choose what to do when site languages are hidden.
it_IT: Tutte le lingue sono attualmente visualizzate. Scegli cosa fare quando le lingue del sito sono nascoste.

en: Display hidden languages
it_IT: Visualizza le lingue nascoste

en: Payments & Maintenance
it_IT: Pagamenti e manutenzione

en: Balance, invoices and tools
it_IT: Saldo, fatture e strumenti

en: (missing title)
it_IT: (titolo mancante)

en: View
it_IT: Visualizza

note: translators: %1$s: opening <a> tag, %2$s: closing </a> tag.
en: This page is set to be %1$stranslated manually%2$s using the WordPress Editor
it_IT: Questa pagina è impostata per essere %1$stradotta manualmente%2$s usando l'Editor di WordPress

en: Edit note for the translators
it_IT: Modifica nota per i traduttori

en: Add note for the translators
it_IT: Aggiungi nota per i traduttori

en: Note for the translators
it_IT: Nota per i traduttori

en: Needs review
it_IT: Richiede revisione

en: Not translated
it_IT: Non tradotto

en: Waiting for automatic translation
it_IT: In attesa di traduzione automatica

en: Waiting for translator
it_IT: In attesa del traduttore

en: In basket
it_IT: Nel carrello

en: Waiting for translation service
it_IT: In attesa del servizio di traduzione

en: Translation ready to download
it_IT: Traduzione pronta per il download

en: Duplicate of default language
it_IT: Duplicato della lingua predefinita

en: Translation completed
it_IT: Traduzione completata

en: Needs update
it_IT: Richiede aggiornamento

en: In progress
it_IT: In corso

en: needs retry
it_IT: richiede un nuovo tentativo

en: Check status and get translations
it_IT: Controlla lo stato e ottieni le traduzioni

en: Show "Multilingual Content Setup" meta box on post edit screen.
it_IT: Mostra il meta box “Configurazione contenuto multilingue” nella schermata di modifica del post.

en: Scanning now, please wait...
it_IT: Scansione in corso, attendere...

en: Error! Reload the page and try again.
it_IT: Errore! Ricarica la pagina e riprova.

en: Translations queue
it_IT: Coda di traduzioni

en: Need the full list for monitoring or troubleshooting? Go to %s.
it_IT: Hai bisogno dell'elenco completo per il monitoraggio o la risoluzione dei problemi? Vai a %s.

en: Translation Jobs
it_IT: Lavori di traduzione

en: Manage Translators & Services
it_IT: Gestisci traduttori e servizi

en: Choose who translates your site
it_IT: Scegli chi traduce il tuo sito

en: Enter your %s authentication details
it_IT: Inserisci i dettagli di autenticazione di %s

en: You can find the API token at %s site
it_IT: Puoi trovare il token API sul sito %s

en: Invalid Request
it_IT: Richiesta non valida

en: Reload the page and try again.
it_IT: Ricarica la pagina e riprova.

en: The field can't be empty.
it_IT: Il campo non può essere vuoto.

en: We couldn't find a translation service connected to this key.
it_IT: Non siamo riusciti a trovare un servizio di traduzione collegato a questa chiave.

en: Please contact your translation service and ask them to provide you with this information.
it_IT: Contatta il tuo servizio di traduzione e chiedi loro di fornirti queste informazioni.

en: Error Server
it_IT: Errore server

en: Unable to set this service as default.
it_IT: Impossibile impostare questo servizio come predefinito.

en: Service added and set as default.
it_IT: Servizio aggiunto e impostato come predefinito.

en: Activate a translation service that's not listed here
it_IT: Attiva un servizio di traduzione non elencato qui

en: Activate a translation service
it_IT: Attiva un servizio di traduzione

en: Enter your service activation details below.
it_IT: Inserisci i dettagli di attivazione del servizio qui sotto.

en: Activation Key
it_IT: Chiave di attivazione

en: The service has been enabled.
it_IT: Il servizio è stato abilitato.

en: Refreshing the page, please wait...
it_IT: Aggiornamento della pagina, attendere...

en: Server error
it_IT: Errore del server

en: Something went wrong. Please try again.
it_IT: Qualcosa è andato storto. Riprova.

en: Your site doesn't meet WPML's minimum requirements.
it_IT: Il tuo sito non soddisfa i requisiti minimi di WPML.

en: Fix now
it_IT: Correggi ora

en: Great! All WPML requirements are now met. Your site is ready to use WPML.
it_IT: Ottimo! Tutti i requisiti WPML sono ora soddisfatti. Il tuo sito è pronto per usare WPML.

en: Hide
it_IT: Nascondi

en: Hide this notice.
it_IT: Nascondi questo avviso.

en: Dismiss this notice.
it_IT: Ignora questo avviso.

en: Show this notice.
it_IT: Mostra questo avviso.

en: Notice does not exists.
it_IT: L'avviso non esiste.

en: Notice does not exist.
it_IT: L'avviso non esiste.

en: Group does not exist.
it_IT: Il gruppo non esiste.

note: translators: %s is a link.
en: Migrating your multilingual site? Install %s for the simplest way to export your translated content and import it on your new site.
it_IT: Stai migrando il tuo sito multilingue? Installa %s per il modo più semplice per esportare i tuoi contenuti tradotti e importarli sul tuo nuovo sito.

note: translators: %s is a set of one or two links.
en: Migrating your multilingual shop? With %s you can transfer your translated content to a new site, including cross-sells, up-sells, and product attributes.
it_IT: Stai migrando il tuo negozio multilingue? Con %s puoi trasferire i tuoi contenuti tradotti su un nuovo sito, inclusi cross-selling, up-selling e attributi di prodotto.

note: translators: %s is a link.
en: Looking to import your multilingual content? Install %s in both your original and new site for the easiest way to export and import your content.
it_IT: Vuoi importare i tuoi contenuti multilingue? Installa %s sia sul tuo sito originale che su quello nuovo per il modo più semplice per esportare e importare i tuoi contenuti.

note: translators: %1$s and %2$s are both links.
en: Looking to import your multilingual shop? With %1$s and %2$s in both your original and new site, you can export and import your translations automatically.
it_IT: Vuoi importare il tuo negozio multilingue? Con %1$s e %2$s sia sul tuo sito originale che su quello nuovo, puoi esportare e importare le tue traduzioni automaticamente.

en: WPML Export and Import
it_IT: Esportazione e importazione WPML

en: WooCommerce Multilingual
it_IT: WooCommerce Multilingue

note: translators: %1$s and %2$s are links.
en: %1$s and %2$s
it_IT: %1$s e %2$s

en: A New Site Key Is Required
it_IT: È richiesta una nuova chiave del sito

en: To continue using WPML features like automatic translation and plugin updates, please register your site again. Don't worry, your existing content and translations are safe.
it_IT: Per continuare a utilizzare le funzionalità di WPML come la traduzione automatica e gli aggiornamenti dei plugin, registra nuovamente il tuo sito. Non preoccuparti, i tuoi contenuti e le tue traduzioni esistenti sono al sicuro.

en: Site key:
it_IT: Chiave del sito:

en: Enter your site key here
it_IT: Inserisci qui la chiave del tuo sito

en: Register
it_IT: Registra

en: Get a key for this site
it_IT: Ottieni una chiave per questo sito

en: Translation Dashboard
it_IT: Dashboard di traduzione

en: Problem receiving translation jobs?
it_IT: Problemi nella ricezione dei lavori di traduzione?

en: Fix WPML Translation Jobs "tp_id" field
it_IT: Correggi il campo “tp_id” dei lavori di traduzione di WPML

en: Fixes the "tp_id" field of WPML ranslation jobs and set the status to "in progress" (it requires manual action to re-sync translation status + download translations). It accepts comma separated values of translation job IDs (rid).
it_IT: Corregge il campo “tp_id” dei lavori di traduzione di WPML e imposta lo stato su “in corso” (richiede un'azione manuale per risincronizzare lo stato della traduzione + scaricare le traduzioni). Accetta valori separati da virgola degli ID dei lavori di traduzione (rid).

en: Waiting for translators...
it_IT: In attesa dei traduttori...

note: translators: %d is the number of translations.
en: ...and %d more translations.
it_IT: ...e altre %d traduzioni.

en: First available translator
it_IT: Primo traduttore disponibile

en: %sWarning:%s Edits you're about to make will be lost
it_IT: %sAttenzione:%s le modifiche che stai per apportare andranno perse

en: You are about to edit this translation using the standard WordPress editor.
it_IT: Stai per modificare questa traduzione utilizzando l’editor standard di WordPress.

en: Any changes you make will be lost the next time you send this page for translation.
it_IT: Qualsiasi modifica apportata andrà persa la prossima volta che invierai questa pagina per la traduzione.

en: Go Back
it_IT: Torna indietro

en: Edit Anyway (Not Recommended)
it_IT: Modifica comunque (non consigliato)

en: Edit in Advanced Translation Editor
it_IT: Modifica nell’editor di traduzione avanzato

en: Don't show this warning again
it_IT: Non mostrare più questo avviso

en: Automatic translation
it_IT: Traduzione automatica

note: translators: %d is for the number of day(s).
en: %d day | %d days
it_IT[0]: %d giorno
it_IT[1]: %d giorni

note: translators: %d is for the number of hour(s).
en: %d hour | %d hours
it_IT[0]: %d ora
it_IT[1]: %d ore

note: translators: %d is for the number of minute(s).
en: %d minute | %d minutes
it_IT[0]: %d minuto
it_IT[1]: %d minuti

note: translators: %1$1s and %2$2s is used for adding html tags to make WPML support a link. %3$s is a list of numeric ids.
en: Something went wrong with automatic translation. Please contact %1$1sWPML support%2$2s and report that the following automatic translation is stuck: %3$3s | Something went wrong with automatic translation. Please contact %1$1sWPML support%2$2s and report that the following automatic translations are stuck: %3$3s
it_IT[0]: Qualcosa è andato storto con la traduzione automatica. Contatta il %1$1s supporto WPML %2$2s e segnala che la seguente traduzione automatica è bloccata: %3$3s
it_IT[1]: Qualcosa è andato storto con la traduzione automatica. Contatta il %1$1s supporto WPML %2$2s e segnala che le seguenti traduzioni automatiche sono bloccate: %3$3s

en: You can set different options for each language
it_IT: Puoi impostare diverse opzioni per ogni lingua

en: Use the language switcher in the top admin bar to switch languages, then set and save options for each language individually.
it_IT: Usa il selettore di lingua nella barra di amministrazione superiore per cambiare lingua, quindi imposta e salva le opzioni per ogni lingua individualmente.

en: WPML Translation Management is now included in WPML Multilingual CMS.
it_IT: WPML Translation Management è ora incluso in WPML Multilingual CMS.

en: This plugin has been deactivated as it is now part of the WPML Multilingual CMS plugin. You can safely delete it.
it_IT: Questo plugin è stato disattivato in quanto ora fa parte del plugin WPML Multilingual CMS. Puoi eliminarlo in sicurezza.

en: Read more
it_IT: Leggi di più

en: Advanced Translation Editor
it_IT: Editor di traduzione avanzato

en: Classic Translation Editor
it_IT: Editor di traduzione classico

en: Do not make '%s' translatable
it_IT: Non rendere “%s” traducibile

en: Make '%s' translatable
it_IT: Rendi “%s” traducibile

en: Make '%s' appear as translated
it_IT: Fai in modo che “%s” appaia come tradotto

en: Translatable
it_IT: Traducibile

en: only show translated items
it_IT: mostra solo gli elementi tradotti

en: use translation if available or fallback to default language
it_IT: usa la traduzione se disponibile o torna alla lingua predefinita

en: Not translatable
it_IT: Non traducibile

en: WPML uses cookies to identify the visitor’s current language, the last visited language and the language of users who have logged in.
it_IT: WPML utilizza i cookie per identificare la lingua corrente del visitatore, l'ultima lingua visitata e la lingua degli utenti che hanno effettuato l'accesso.

en: While you use the plugin, WPML will share data regarding the site through Installer. No data from the user itself will be shared.
it_IT: Mentre utilizzi il plugin, WPML condividerà i dati relativi al sito tramite Installer. Nessun dato dell'utente stesso verrà condiviso.

en: This action is not allowed
it_IT: Questa azione non è consentita

en: Dismiss
it_IT: Ignora

en: Translating content created with page builders
it_IT: Traduzione di contenuti creati con page builder

en: How to translate Block editor content
it_IT: Come tradurre i contenuti dell'editor a blocchi

[ctx: Integration requirement notice title for translation editor: enable action]
en: Enable it now
it_IT: Abilitalo ora

en: Your WPML installation may cause problems with Block editor
it_IT: La tua installazione di WPML potrebbe causare problemi con l'editor a blocchi

en: You are using WPML Translation Management without String Translation. Some of the translations may not work this way. Please download and install WPML String Translation before you translate the content from Block editor.
it_IT: Stai usando WPML Translation Management senza String Translation. Alcune delle traduzioni potrebbero non funzionare in questo modo. Scarica e installa WPML String Translation prima di tradurre il contenuto dall'editor a blocchi.

note: translators: %s is the product name,
en: To easily translate %s, you need to add the following WPML components:
it_IT: Per tradurre facilmente %s, devi aggiungere i seguenti componenti WPML:

en: Your WPML Blog account only allows you to manually translate Elementor content
it_IT: Il tuo account WPML Blog ti consente solo di tradurre manualmente i contenuti di Elementor

note: translators: %1$s, %3$s, %6$s and %7$s are opening and closing link tags, %2$s and %5$s are the product name, %3$s are break tags.
en: %1$sLearn how to translate %2$s content manually%3$s %4$sAlternatively, to translate %5$s content using the Advanced Translation Editor, automatic translation, professional services, or by other users on your site %6$supgrade to WPML CMS account%7$s.
it_IT: %1$sScopri come tradurre manualmente i contenuti di %2$s%3$s %4$sIn alternativa, per tradurre i contenuti di %5$s usando l'Editor di traduzione avanzato, la traduzione automatica, i servizi professionali o da altri utenti sul tuo sito %6$sesegui l'upgrade all'account WPML CMS%7$s.

note: translators: %1$s is the product name, %2$s and %3$s are opening and closing link tag.
en: To translate content created with %1$s, you need to %2$sinstall WPML String Translation%3$s
it_IT: Per tradurre i contenuti creati con %1$s, devi %2$sinstallare WPML String Translation%3$s

note: translators: %1$s and %3$s are opening and closing link tags, %2$s is the product name.
en: %1$sLearn how to translate %2$s content%3$s
it_IT: %1$sScopri come tradurre i contenuti di %2$s%3$s

en: Install
it_IT: Installa

en: Activating...
it_IT: Attivazione in corso...

en: Activated
it_IT: Attivato

en: Error
it_IT: Errore

note: translators: %s will be replaced with a list of plugins or themes.
en: One more step before you can translate on %s
it_IT: Ancora un passaggio prima di poter tradurre su %s

en: You need to enable WPML's Translation Editor, to translate conveniently.
it_IT: Devi abilitare l'Editor di traduzione di WPML per tradurre comodamente.

en: Done.
it_IT: Fatto.

en: Something went wrong. Please try again or contact the support.
it_IT: Qualcosa è andato storto. Riprova o contatta il supporto.

[ctx: Used between elements of a two elements list]
note: translators: Used between elements of a two elements list
en: and
it_IT: e

[ctx: Used before the last element of a three or more elements list]
note: translators: Used before the last element of a three or more elements list
en: , and
it_IT: , e

en: WPML is disabled because it requires WordPress version 4.4 or above.
it_IT: WPML è disabilitato perché richiede WordPress versione 4.4 o superiore.

en: Manage Translation Management
it_IT: Gestisci la gestione delle traduzioni

en: Manage Languages
it_IT: Gestisci le lingue

en: Manage Theme and Plugin localization
it_IT: Gestisci la localizzazione di temi e plugin

en: Manage Support
it_IT: Gestisci il supporto

en: Manage WooCommerce Multilingual
it_IT: Gestisci WooCommerce Multilingual

en: Operate WooCommerce Multilingual. Everything on WCML except the settings tab.
it_IT: Gestisci WooCommerce Multilingual. Tutto su WCML tranne la scheda delle impostazioni.

en: Manage translation of media
it_IT: Gestisci la traduzione dei media

en: Manage Navigation
it_IT: Gestisci la navigazione

en: Manage Sticky Links
it_IT: Gestisci i link permanenti

en: Manage String Translation
it_IT: Gestisci la traduzione delle stringhe

en: Manage Translation Analytics
it_IT: Gestisci l'analisi delle traduzioni

en: Manage WPML Menus Sync
it_IT: Gestisci la sincronizzazione dei menu WPML

en: Manage Taxonomy Translation
it_IT: Gestisci la traduzione delle tassonomie

en: Manage Troubleshooting
it_IT: Gestisci la risoluzione dei problemi

en: Translation options
it_IT: Opzioni di traduzione

en: As early as possible
it_IT: Il prima possibile

en: Later in the head section (priority %d)
it_IT: Più tardi nella sezione head (priorità %d)

en: SEO Options
it_IT: Opzioni SEO

en: Display alternative languages in the HEAD section.
it_IT: Visualizza le lingue alternative nella sezione HEAD.

en: Position of hreflang links
it_IT: Posizione dei link hreflang

en: The user does not have a proper license to enable ATE.
it_IT: L'utente non ha una licenza adeguata per abilitare ATE.

en: Thank you for registering WPML on this site. You will receive automatic updates when new versions are available.
it_IT: Grazie per aver registrato WPML su questo sito. Riceverai aggiornamenti automatici quando saranno disponibili nuove versioni.

en: Version
it_IT: Versione

en: PHP %1$s and above are recommended.
it_IT: Si consiglia PHP %1$s e versioni successive.

en: Find how you can update PHP.
it_IT: Scopri come aggiornare PHP.

en: Memory limit
it_IT: Limite di memoria

en: Memory usage
it_IT: Utilizzo della memoria

en: Max execution time
it_IT: Tempo massimo di esecuzione

en: Max input vars
it_IT: Variabili di input massime

en: Utf8mb4 charset
it_IT: Set di caratteri Utf8mb4

en: Some WPML String Translation features may not work correctly without utf8mb4 character support.
it_IT: Alcune funzionalità di WPML String Translation potrebbero non funzionare correttamente senza il supporto dei caratteri utf8mb4.

en: WordPress %s or later is required.
it_IT: È richiesto WordPress %s o versioni successive.

en: Multisite
it_IT: Multisito

en: REST enabled
it_IT: REST abilitato

en: eval() availability from Suhosin
it_IT: Disponibilità di eval() da Suhosin

en: Not available
it_IT: Non disponibile

en: Available
it_IT: Disponibile

en: WPML needs at least 208 KB of Available stack size on PHP 8.3+; please set "zend.max_allowed_stack_size" to at least 256 KB and "zend.reserved_stack_size" to at least 48 KB in your php.ini file. After these changes, restart your web server.
it_IT: WPML richiede almeno 208 KB di dimensione dello stack disponibile su PHP 8.3+; imposta “zend.max_allowed_stack_size” ad almeno 256 KB e “zend.reserved_stack_size” ad almeno 48 KB nel tuo file php.ini. Dopo queste modifiche, riavvia il tuo server web.

en: Available Stack Size
it_IT: Dimensione dello stack disponibile

en: Automatic
it_IT: Automatico

en: Translating %1$s? Use the %2$s table for easier translation.
it_IT: Stai traducendo %1$s? Usa la tabella %2$s per una traduzione più semplice.

en:  %s translation
it_IT:  Traduzione %s

note: translators: %s: Cache directory path
en: WPML could not create a cache directory in %s
it_IT: WPML non è riuscito a creare una directory di cache in %s

note: translators: %s: Cache directory path
en: WPML could not write in the cache directory: %s
it_IT: WPML non è riuscito a scrivere nella directory di cache: %s

en: Localization options
it_IT: Opzioni di localizzazione

en: Automatically load the theme's .mo file using 'load_textdomain'
it_IT: Carica automaticamente il file .mo del tema usando “load_textdomain”

en: Enter textdomain:
it_IT: Inserisci il textdomain:

en: Scanning now, please don't close this page.
it_IT: Scansione in corso, non chiudere questa pagina.

en: Scanning Results
it_IT: Risultati della scansione

en: Failed to update the feedback.
it_IT: Impossibile aggiornare il feedback.

en: Missing key "%s".
it_IT: Chiave mancante “%s”.

en: Translation Feedback
it_IT: Feedback sulla traduzione

en: Translation rating
it_IT: Valutazione della traduzione

en: Unknown reviewer
it_IT: Revisore sconosciuto

en: New
it_IT: Nuovo

en: Sent to translator
it_IT: Inviato al traduttore

en: Translator replied
it_IT: Il traduttore ha risposto

en: Replied
it_IT: Risposto

en: Admin replied
it_IT: L'amministratore ha risposto

en: Sent to translation service
it_IT: Inviato al servizio di traduzione

en: E-mail sent to translation service
it_IT: Email inviata al servizio di traduzione

en: Translation fixed
it_IT: Traduzione corretta

en: Approved
it_IT: Approvato

en: Send to translator
it_IT: Invia al traduttore

en: Reply to translator
it_IT: Rispondi al traduttore

en: Reply to admin
it_IT: Rispondi all'amministratore

en: %1s cannot receive feedback about the translation automatically. Please log-in to %1s website and report these issues manually.
it_IT: %1s non può ricevere feedback sulla traduzione automaticamente. Accedi al sito web di %1s e segnala questi problemi manualmente.

en: An email has been sent to %s to report the issue. Please check your email for a feedback from their part.
it_IT: È stata inviata un'email a %s per segnalare il problema. Controlla la tua email per un feedback da parte loro.

en: Issue tracking in %s
it_IT: Tracciamento dei problemi in %s

en: Translator
it_IT: Traduttore

en: Admin
it_IT: Amministratore

en: Translation Service
it_IT: Servizio di traduzione

en: Could not send the report to %s.
it_IT: Impossibile inviare il rapporto a %s.

en: This means that %s isn't yet aware of the problem in the translation and cannot fix it.
it_IT: Ciò significa che %s non è ancora a conoscenza del problema nella traduzione e non può risolverlo.

en: Could not fetch the status from %s.
it_IT: Impossibile recuperare lo stato da %s.

en: Let's get it working for you. Please contact %1sWPML support%2s and give them the following error details:
it_IT: Facciamolo funzionare per te. Contatta il %1s supporto WPML %2s e fornisci loro i seguenti dettagli dell'errore:

en: Show details
it_IT: Mostra dettagli

en: WPML cannot communicate with the remote translation service. Please make sure WPML Translation Management is active.
it_IT: WPML non può comunicare con il servizio di traduzione remoto. Assicurati che WPML Translation Management sia attivo.

en: %d feedback was updated. | %d feedback were updated.
it_IT[0]: %d feedback è stato aggiornato.
it_IT[1]: %d feedback sono stati aggiornati.

en: %d feedback was trashed. | %d feedback were trashed.
it_IT[0]: %d feedback è stato cestinato.
it_IT[1]: %d feedback sono stati cestinati.

en: The trashed feedback will be permanently deleted after %d days.
it_IT: Il feedback cestinato verrà eliminato definitivamente dopo %d giorni.

en: %d feedback was restored. | %d feedback were restored.
it_IT[0]: %d feedback è stato ripristinato.
it_IT[1]: %d feedback sono stati ripristinati.

en: %d feedback was permanently deleted. | %d feedback were permanently deleted.
it_IT[0]: %d feedback è stato eliminato definitivamente.
it_IT[1]: %d feedback sono stati eliminati definitivamente.

en: Want to know if recent translations you received have problems?
it_IT: Vuoi sapere se le traduzioni recenti che hai ricevuto presentano problemi?

en: You got back several jobs from translation and they now appear on your site.
it_IT: Hai ricevuto diversi lavori di traduzione e ora appaiono sul tuo sito.

en: WPML lets you open these pages for feedback, so that visitors can tell you if they notice anything wrong.
it_IT: WPML ti consente di aprire queste pagine per il feedback, in modo che i visitatori possano dirti se notano qualcosa di sbagliato.

en: Enable Translation Feedback
it_IT: Abilita il feedback sulla traduzione

en: Learn more about translation feedback
it_IT: Maggiori informazioni sul feedback sulla traduzione

en: local translator
it_IT: traduttore locale

en: Unknown remote translation service
it_IT: Servizio di traduzione remoto sconosciuto

en: All
it_IT: Tutto

en: Trash
it_IT: Cestino

en: For "%s"
it_IT: Per “%s”

en: Average rating - %s
it_IT: Valutazione media - %s

en: Issues with translations
it_IT: Problemi con le traduzioni

en: Select All
it_IT: Seleziona tutto

en: Feedback list navigation
it_IT: Navigazione elenco feedback

en: First page
it_IT: Prima pagina

en: Previous page
it_IT: Pagina precedente

en: Next page
it_IT: Pagina successiva

en: Last page
it_IT: Ultima pagina

en: Current page
it_IT: Pagina corrente

en: of
it_IT: di

en: Select bulk action
it_IT: Seleziona azione di massa

en: Apply
it_IT: Applica

en: Bulk Actions
it_IT: Azioni di massa

en: Mark as fixed
it_IT: Segna come risolto

en: Mark as new
it_IT: Segna come nuovo

en: Move to trash
it_IT: Sposta nel cestino

en: No feedback found.
it_IT: Nessun feedback trovato.

en: Restore
it_IT: Ripristina

en: Delete permanently
it_IT: Elimina definitivamente

en: Rating
it_IT: Valutazione

en: Status
it_IT: Stato

en: Translated post
it_IT: Articolo tradotto

en: Date
it_IT: Data

en: Select Validation
it_IT: Seleziona convalida

en: Review
it_IT: Revisione

en: View post
it_IT: Visualizza articolo

en: Translation:
it_IT: Traduzione:

en: Edit translation
it_IT: Modifica traduzione

en: Original post:
it_IT: Articolo originale:

en: Rating:
it_IT: Valutazione:

en: Edit feedback
it_IT: Modifica feedback

en: Status:
it_IT: Stato:

en: Check for updates
it_IT: Verifica aggiornamenti

en: Translated by:
it_IT: Tradotto da:

en: Corrected by:
it_IT: Corretto da:

en: Reviewed by:
it_IT: Revisionato da:

en: Add a note to the translator
it_IT: Aggiungi una nota al traduttore

en: Add a note to the administrator
it_IT: Aggiungi una nota all'amministratore

en: Communication:
it_IT: Comunicazione:

en: Reply to translator:
it_IT: Rispondi al traduttore:

en: Reply to admin:
it_IT: Rispondi all'amministratore:

en: No translator available for this language pair.
it_IT: Nessun traduttore disponibile per questa coppia di lingue.

en: Translation Feedback button on front-end:
it_IT: Pulsante Feedback sulla traduzione nel front-end:

en: Icon style:
it_IT: Stile icona:

en: Show Translation Feedback module for these languages:
it_IT: Mostra il modulo Feedback sulla traduzione per queste lingue:

en: Expiration date for Translation Feedback module:
it_IT: Data di scadenza per il modulo Feedback sulla traduzione:

en: Enable Translation Feedback module
it_IT: Abilita il modulo Feedback sulla traduzione

en: Show on the left side of the screen
it_IT: Mostra sul lato sinistro dello schermo

en: Show on the right side of the screen
it_IT: Mostra sul lato destro dello schermo

en: I will add it manually (%1$sinstructions%2$s)
it_IT: Lo aggiungerò manualmente (%1$sistruzioni%2$s)

en: Do not show it
it_IT: Non mostrarlo

en: Ask for feedback about translated content that was %1$s in the last %2$s %3$s
it_IT: Chiedi feedback sui contenuti tradotti che sono stati %1$s negli ultimi %2$s %3$s

en: Always ask for feedback (no time limit for feedback)
it_IT: Chiedi sempre feedback (nessun limite di tempo per il feedback)

en: published or updated
it_IT: pubblicati o aggiornati

en: published
it_IT: pubblicati

en: updated
it_IT: aggiornati

en: day(s)
it_IT: giorno(i)

en: week(s)
it_IT: settimana(e)

en: month(s)
it_IT: mese(i)

en: Rate translation
it_IT: Valuta traduzione

en: Thank you for your rating!
it_IT: Grazie per la tua valutazione!

en: Thank you for your rating and comment!
it_IT: Grazie per la tua valutazione e il tuo commento!

en: This page was translated from:
it_IT: Questa pagina è stata tradotta da:

en: Please rate this translation:
it_IT: Valuta questa traduzione:

en: Your rating:
it_IT: La tua valutazione:

en: It is perfect!
it_IT: È perfetta!

en: It is OK
it_IT: Va bene

en: It could be improved
it_IT: Potrebbe essere migliorata

en: I can see a lot of language errors
it_IT: Vedo molti errori di lingua

en: I can't understand anything
it_IT: Non riesco a capire nulla

en: Change
it_IT: Cambia

en: Please give some examples of errors and how would you improve them:
it_IT: Fornisci alcuni esempi di errori e come li miglioreresti:

en: Send
it_IT: Invia

en: If you are a human, do not fill in this field.
it_IT: Se sei un essere umano, non compilare questo campo.

en: Rate translation of this page
it_IT: Valuta la traduzione di questa pagina

en: Translation Priority
it_IT: Priorità di traduzione

en: Translation Priorities
it_IT: Priorità di traduzione

en: All Translation Priorities
it_IT: Tutte le priorità di traduzione

en: Edit Translation Priority
it_IT: Modifica priorità di traduzione

en: Update Translation Priority
it_IT: Aggiorna priorità di traduzione

en: Add new Translation Priority
it_IT: Aggiungi nuova priorità di traduzione

en: New Translation Priority Name
it_IT: Nome nuova priorità di traduzione

en: Optional
it_IT: Opzionale

en: Required
it_IT: Obbligatorio

en: Not needed
it_IT: Non necessario

en: User not found
it_IT: Utente non trovato

en: You are the Translation Manager for %s. This role lets you manage everything related to translation for this site.
it_IT: Sei il Responsabile delle traduzioni per %s. Questo ruolo ti consente di gestire tutto ciò che riguarda la traduzione per questo sito.

en: Before you can start sending content to translation, you need to complete a short setup.
it_IT: Prima di poter iniziare a inviare contenuti per la traduzione, devi completare una breve configurazione.

en: Set-up the translation
it_IT: Configura la traduzione

en: * Remember, your login name for %1$s is %2$s. If you need help with your password, use the password reset in the login page.
it_IT: * Ricorda, il tuo nome utente per %1$s è %2$s. Se hai bisogno di aiuto con la tua password, usa il reset della password nella pagina di accesso.

en: At your service
it_IT: Al tuo servizio

en: Administrator for %s
it_IT: Amministratore per %s

en: You are now the Translation Manager for %s - action needed
it_IT: Ora sei il Responsabile delle traduzioni per %s - azione necessaria

en: The role was not found.
it_IT: Il ruolo non è stato trovato.

en: The user could not be created
it_IT: L'utente non è stato creato

en: Fix WPML tables collation
it_IT: Correggi la collation delle tabelle WPML

en: Fixes the collation of WPML tables in order to match the collation of default WP tables.
it_IT: Correggi la collation delle tabelle WPML in modo che corrisponda alla collation delle tabelle WP predefinite.

en: Invalid nonce.
it_IT: Nonce non valido.

en: Some parameters are missing for this request.
it_IT: Mancano alcuni parametri per questa richiesta.

en: Running now batch #%d
it_IT: Esecuzione del batch #%d in corso

en: Completed: %1$d posts were processed for "%2$s".
it_IT: Completato: %1$d post sono stati elaborati per “%2$s”.

en: Synchronize local job ids with ATE jobs
it_IT: Sincronizza gli ID dei lavori locali con i lavori ATE

en: Synchronize local job ids with their ATE counterparts. You will have to refresh a few times any admin page to accomplish the process.
it_IT: Sincronizza gli ID dei lavori locali con i loro equivalenti ATE. Dovrai aggiornare alcune volte qualsiasi pagina di amministrazione per completare il processo.

en: This setting is controlled by a wpml-config.xml file. Click here to unlock and override this setting.
it_IT: Questa impostazione è controllata da un file wpml-config.xml. Clicca qui per sbloccare e sovrascrivere questa impostazione.

en: Display mode for blog posts has changed
it_IT: La modalità di visualizzazione per i post del blog è cambiata

en: Until now, your site was set to display "all blog posts", even if they are not translated. That feature is now replaced with a better and more complete translation mode.
it_IT: Fino ad ora, il tuo sito era impostato per visualizzare “tutti i post del blog”, anche se non tradotti. Questa funzionalità è ora sostituita da una modalità di traduzione migliore e più completa.

en: Which blog posts do you want to display on your site's translations?
it_IT: Quali post del blog vuoi visualizzare nelle traduzioni del tuo sito?

en: Blog posts from the site's default language, or translations when they exist
it_IT: Post del blog dalla lingua predefinita del sito, o traduzioni quando esistono

en: Only translated blog posts (never display posts from the default language on translation languages)
it_IT: Solo post del blog tradotti (non visualizzare mai post dalla lingua predefinita nelle lingue di traduzione)

en: Thank you for choosing. You can always change your selection in %sPost Types Translation setup%s.
it_IT: Grazie per aver scelto. Puoi sempre modificare la tua selezione in %sConfigurazione traduzione tipi di post%s.

en: The upgrade is complete.
it_IT: L'aggiornamento è completo.

en: %d items remaining...
it_IT: %d elementi rimanenti...

en: WPML needs to upgrade the post's media information.
it_IT: WPML deve aggiornare le informazioni sui media del post.

en: We couldn't complete the whole process in one request. Please click on the "Upgrade" button to continue.
it_IT: Non siamo riusciti a completare l'intero processo in una sola richiesta. Clicca sul pulsante “Aggiorna” per continuare.

en: Starting...
it_IT: Avvio...

en: The following exception has occurred while running the migration, please try again later or contact support if the problem persists.
it_IT: Si è verificata la seguente eccezione durante l'esecuzione della migrazione, riprova più tardi o contatta il supporto se il problema persiste.

en: Choose language:
it_IT: Scegli la lingua:

en: Do you want the WordPress admin to be in a different language?
it_IT: Vuoi che l'amministrazione di WordPress sia in una lingua diversa?

en: WPML lets each user choose the admin language, unrelated of the language in which visitors will see the front-end of the site.
it_IT: WPML consente a ogni utente di scegliere la lingua dell'amministrazione, indipendentemente dalla lingua in cui i visitatori vedranno il front-end del sito.

en: Go to your %s to choose your admin language.
it_IT: Vai al tuo %s per scegliere la lingua dell'amministrazione.

en: profile
it_IT: profilo

en: WPML->Settings
it_IT: WPML->impostazioni

note: translators: %s link to WPML Settings page
en: WPML will include a language switcher on the WordPress login page. To change this, go to %s.
it_IT: WPML includerà un selettore di lingua nella pagina di accesso di WordPress. Per modificarlo, vai a %s.

en: Login Page:
it_IT: Pagina di accesso:

en: Your site currently has language switching for the login page disabled.
it_IT: Il tuo sito ha attualmente la commutazione di lingua per la pagina di accesso disabilitata.

en: Navigation
it_IT: Navigazione

en: %s item | %s items
it_IT[0]: %s elemento
it_IT[1]: %s elementi

en: Flag for %s
it_IT: Bandiera per %s

[ctx: You may need to {re-save the site permalinks} - 2/2]
en: re-save the site permalinks
it_IT: risalva i permalink del sito

[ctx: You may need to {re-save the site permalinks} - 1/2]
en: You may need to %s.
it_IT: Potrebbe essere necessario %s.

en: The URL of the HTML file is required
it_IT: L'URL del file HTML è richiesto

en: You are trying to use an external URL: this is not allowed.
it_IT: Stai cercando di usare un URL esterno: questo non è consentito.

en: An attempt to open the URL specified as a root page failed with the following error:
it_IT: Un tentativo di aprire l'URL specificato come pagina radice è fallito con il seguente errore:

en: -- Please select --
it_IT: -- Seleziona --

en: You need to configure at least one more language in order to access "Theme and plugins localization" and "Media Translation" screens.
it_IT: Devi configurare almeno un’altra lingua per accedere alle schermate “Localizzazione tema e plugin” e “Traduzione media”.

en: %1$s (current locale: %2$s) - suggested locale(s): %3$s
it_IT: %1$s (locale attuale: %2$s) - locale(i) suggerito(i): %3$s

en: WordPress cannot automatically download translations for the following languages:
it_IT: WordPress non può scaricare automaticamente le traduzioni per le seguenti lingue:

en: Edit Languages
it_IT: Modifica lingue

en: To fix, open "%s" and set the "default locale" values as shown above.
it_IT: Per risolvere, apri “%s” e imposta i valori del “locale predefinito” come mostrato sopra.

en: All Languages
it_IT: Tutte le lingue

en: Display on language:
it_IT: Visualizza in lingua:

note: translators: "WPML Site Languages section" is the title of the WPML settings page where administrators can configure the site's languages
en: WPML Site Languages section
it_IT: Sezione Lingue del sito WPML

note: translators: "Language section" refers to the language settings in user profile
en: Language section
it_IT: Sezione lingua

note: translators: %1$s will be replaced with link to "WPML Site Languages section", %2$s will be replaced with link to profile "Language section"
en: With WPML activated, you can set your site’s languages from the %1$s.<br>To change the language of your WordPress admin, go to the %2$s in your user profile.
it_IT: Con WPML attivato, puoi impostare le lingue del tuo sito da %1$s.<br>Per cambiare la lingua dell’amministrazione di WordPress, vai a %2$s nel tuo profilo utente.

en: WPML could not load configuration files, which your site needs.
it_IT: WPML non è riuscito a caricare i file di configurazione, di cui il tuo sito ha bisogno.

en: Detailed error log
it_IT: Log errori dettagliato

en: Retry
it_IT: Riprova

en: Remote XML Config Log
it_IT: Log configurazione XML remoto

en: WPML needs to load configuration files, which tell it how to translate your theme and the plugins that you use. If there's a problem, use the Retry button. If the problem continues, contact WPML support, show the error details and we'll help you resolve it.
it_IT: WPML deve caricare i file di configurazione, che gli dicono come tradurre il tuo tema e i plugin che usi. Se c'è un problema, usa il pulsante Riprova. Se il problema persiste, contatta il supporto WPML, mostra i dettagli dell'errore e ti aiuteremo a risolverlo.

en: Details
it_IT: Dettagli

en: The remote XML Config Log is empty
it_IT: Il log di configurazione XML remoto è vuoto

en: Clear log
it_IT: Cancella log

en: This post is also available in:
it_IT: Questo post è disponibile anche in:

en: Network settings
it_IT: Impostazioni di rete

en: Configure
it_IT: Configura

en: delete it permanently
it_IT: eliminalo definitivamente

en: restore
it_IT: ripristina

en: Last Update Time could not be determined
it_IT: L'ora dell'ultimo aggiornamento non è stata determinata

en: WPML can't be functional because it requires a disabled PHP extension!
it_IT: WPML non può essere funzionale perché richiede un'estensione PHP disabilitata!

en: To ensure and improve the security of your website, WPML makes use of the
it_IT: Per garantire e migliorare la sicurezza del tuo sito web, WPML utilizza l'estensione

en: The filter extension is enabled by default as of PHP 5.2.0. Before this time an experimental PECL extension was
                used, however, the PECL version is no longer recommended to be used or updated. (source:
it_IT: L'estensione filter è abilitata per impostazione predefinita a partire da PHP 5.2.0. Prima di questo momento veniva
     utilizzata un'estensione PECL sperimentale, tuttavia, la versione PECL non è più raccomandata per l'uso o l'aggiornamento. (fonte:

en: The filter extension is enabled by default as of PHP 5.2, therefore it must have been disabled by either you or your host.
it_IT: L'estensione filter è abilitata per impostazione predefinita a partire da PHP 5.2, quindi deve essere stata disabilitata da te o dal tuo host.

en: To enable it, either you or your host will need to open your website's php.ini file and either:
it_IT: Per abilitarla, tu o il tuo host dovrete aprire il file php.ini del vostro sito web e:

en: Remove the 'filter_var' string from the 'disable_functions' directive or...
it_IT: Rimuovere la stringa “filter_var” dalla direttiva “disable_functions” o...

en: Add the following line:
it_IT: Aggiungere la seguente riga:

en: Your php.ini file is located at
it_IT: Il tuo file php.ini si trova in

en: Messages and notifications
it_IT: Messaggi e notifiche

en: Restore messages and notification
it_IT: Ripristina messaggi e notifiche

en: Apply to all users
it_IT: Applica a tutti gli utenti

en: Restore dismissed and hidden messages and notifications.
it_IT: Ripristina messaggi e notifiche ignorati e nascosti.

en: Remove all messages and notifications
it_IT: Rimuovi tutti i messaggi e le notifiche

en: Remove all messages and notifications, for all users.
it_IT: Rimuovi tutti i messaggi e le notifiche, per tutti gli utenti.

en: Unauthorized
it_IT: Non autorizzato

en: Select Language
it_IT: Seleziona lingua

en: WPML cannot be activated together with these older plugins:
it_IT: WPML non può essere attivato insieme a questi plugin più vecchi:

en: WPML will be deactivated
it_IT: WPML verrà disattivato

en: These plugins are known to have compatibiliy issues with WPML:
it_IT: Questi plugin sono noti per avere problemi di compatibilità con WPML:

en: Uncategorized
it_IT: Senza categoria

en: WPML capabilities
it_IT: Funzionalità WPML

en: Translation preferences
it_IT: Preferenze di traduzione

en: The translation preference for this field are being controlled by a language configuration XML file. If you want to control it manually, remove the entry from the configuration file.
it_IT: Le preferenze di traduzione per questo campo sono controllate da un file XML di configurazione della lingua. Se vuoi controllarlo manualmente, rimuovi la voce dal file di configurazione.

en: To synchronize values for translations, you need to enable WPML's Translation Management module.
it_IT: Per sincronizzare i valori per le traduzioni, devi abilitare il modulo Translation Management di WPML.

en: Error: Something is wrong with field value. Translation preferences can not be set.
it_IT: Errore: qualcosa non va con il valore del campo. Le preferenze di traduzione non possono essere impostate.

en: Choose what to do when translating content with this field:
it_IT: Scegli cosa fare quando traduci contenuti con questo campo:

en: Copy from original to translation
it_IT: Copia dall'originale alla traduzione

en: WPML will copy this field from %s when you save this post.
it_IT: WPML copierà questo campo da %s quando salvi questo post.

en: Missing post ID
it_IT: ID post mancante

note: translators: Post id.
en: No such post for ID = %d
it_IT: Nessun post per ID = %d

en: Translation
it_IT: Traduzione

en: %1$s is translated via WPML. %2$sClick here to change translation options.%3$s
it_IT: %1$s è tradotto tramite WPML. %2$sClicca qui per modificare le opzioni di traduzione.%3$s

en: Slugs are currently not translated.
it_IT: Gli slug non sono attualmente tradotti.

en: Slugs are currently translated. Click the link above to edit the translations.
it_IT: Gli slug sono attualmente tradotti. Clicca sul link sopra per modificare le traduzioni.

en: Slug translation is currently disabled in WPML. %1$sClick here to enable.%2$s
it_IT: La traduzione degli slug è attualmente disabilitata in WPML. %1$sClicca qui per abilitarla.%2$s

en: %1$s is not translated. %2$sClick here to make this post type translatable.%3$s
it_IT: %1$s non è tradotto. %2$sClicca qui per rendere traducibile questo tipo di post.%3$s

en: The original has been deleted!
it_IT: L'originale è stato eliminato!

en: No Batch
it_IT: Nessun batch

en: Duplicate
it_IT: Duplica

en: Complete
it_IT: Completa

en: In progress - needs retry
it_IT: In corso - richiede un nuovo tentativo

en: Translation entry not found for: %d
it_IT: Voce di traduzione non trovata per: %d

en: translate
it_IT: traduci

en: string not registered
it_IT: stringa non registrata

en: Multiple options
it_IT: Opzioni multiple

en: some strings might be not registered
it_IT: alcune stringhe potrebbero non essere registrate

en:  - (needs update)
it_IT:  - (richiede aggiornamento)

en: Preferences saved.
it_IT: Preferenze salvate.

en: Translation requests cancelled.
it_IT: Richieste di traduzione annullate.

en: No Translation requests selected.
it_IT: Nessuna richiesta di traduzione selezionata.

en: Authentication failed ( serviceId: %d )
it_IT: Autenticazione fallita ( serviceId: %d )

en: Failed to select translation service  ( serviceId: %d )
it_IT: Impossibile selezionare il servizio di traduzione ( serviceId: %d )

en: Failed to select translation service ( serviceId: %d )
it_IT: Impossibile selezionare il servizio di traduzione ( serviceId: %d )

en: <strong>WPML notice:</strong> Upgrades to this version are only supported from versions %1$s and above. To upgrade from version %2$s, first, download <a%3$s>2.0.4</a>, do the DB upgrade and then go to this version.
it_IT: <strong>Avviso WPML:</strong> gli aggiornamenti a questa versione sono supportati solo dalle versioni %1$s e successive. Per aggiornare dalla versione %2$s, scarica prima <a%3$s>2.0.4</a>, esegui l'aggiornamento del DB e poi passa a questa versione.

en: WP Menus Sync
it_IT: Sincronizzazione menu WP

en: Translations:
it_IT: Traduzioni:

en: edit translation
it_IT: modifica traduzione

en: add translation
it_IT: aggiungi traduzione

en: Synchronize menus between languages.
it_IT: Sincronizza i menu tra le lingue.

en: Translation of
it_IT: Traduzione di

en: none
it_IT: nessuno

en: not translated in current language
it_IT: non tradotto nella lingua attuale

en: Menu Option: auto_add
it_IT: Opzione menu: auto_add

en: Menu(s) syncing complete.
it_IT: Sincronizzazione menu completata.

en: Your menu includes custom items, which you need to translate using WPML's String Translation.
it_IT: Il tuo menu include elementi personalizzati, che devi tradurre usando la Traduzione stringhe di WPML.

en: 1. Translate these strings:
it_IT: 1. Traduci queste stringhe:

en: 2. When you're done translating, return here and run the menu synchronization again. This will use the strings that you translated to update the menus.
it_IT: 2. Una volta terminata la traduzione, torna qui ed esegui di nuovo la sincronizzazione del menu. Questo utilizzerà le stringhe che hai tradotto per aggiornare i menu.

en: Translate menu strings and URLs for:
it_IT: Traduci stringhe e URL del menu per:

en: Remove comments that don't match the content's language
it_IT: Rimuovi i commenti che non corrispondono alla lingua del contenuto

en: This will check for comments that have a language different than the content they belong to. If found, we can delete these comments for you. We call these 'orphan comments'.
it_IT: Questo controllerà i commenti che hanno una lingua diversa dal contenuto a cui appartengono. Se trovati, possiamo eliminare questi commenti per te. Li chiamiamo “commenti orfani”.

en: Check for orphan comments
it_IT: Verifica la presenza di commenti orfani

en: Checking...
it_IT: Verifica in corso...

en: Good news! Your site has no orphan comments.
it_IT: Buone notizie! Il tuo sito non ha commenti orfani.

en: %s orphan comments found.
it_IT: %s commenti orfani trovati.

en: Clean orphan comments
it_IT: Pulisci commenti orfani

en: * The clean task may take several minutes to complete.
it_IT: * L'operazione di pulizia potrebbe richiedere diversi minuti per essere completata.

en: Deleted comments:
it_IT: Commenti eliminati:

en: Post not found
it_IT: Post non trovato

en: <p>Some taxonomy terms are out of sync between languages. This means that content in some languages will not have the correct tags or categories.</p>
    			 <p>In order to synchronize the taxonomies, you need to go over each of them from the following list and click the "Update taxonomy hierarchy" button.</p>
it_IT: <p>Alcuni termini di tassonomia non sono sincronizzati tra le lingue. Ciò significa che i contenuti in alcune lingue non avranno i tag o le categorie corretti.</p>
    			 <p>Per sincronizzare le tassonomie, devi esaminare ciascuna di esse dall'elenco seguente e cliccare sul pulsante “Aggiorna gerarchia tassonomia”.</p>

en: Valid
it_IT: Valido

en: Not valid
it_IT: Non valido

en: Copied to clipboard
it_IT: Copiato negli appunti

en: This information allows our support team to see the versions of WordPress, plugins and theme on your site.
it_IT: Queste informazioni consentono al nostro team di supporto di vedere le versioni di WordPress, dei plugin e del tema sul tuo sito.

en: Provide this information if requested in our support forum. No passwords or other confidential information is included.
it_IT: Fornisci queste informazioni se richieste nel nostro forum di supporto. Non sono incluse password o altre informazioni riservate.

en: Copy to clipboard
it_IT: Copia negli appunti

en: Upload directory cannot be created. Check your permissions.
it_IT: Impossibile creare la directory di caricamento. Controlla i tuoi permessi.

en: Upload dir is not writable
it_IT: La directory di caricamento non è scrivibile

[ctx: Edit languages page: page title]
en: Edit Languages
it_IT: Modifica lingue

[ctx: Edit languages page: sentence #1]
en: This table allows you to edit languages for your site. Each row represents a language.
it_IT: Questa tabella ti consente di modificare le lingue per il tuo sito. Ogni riga rappresenta una lingua.

[ctx: Edit languages page: sentence #2]
en: For each language, you need to enter the following information:
it_IT: Per ogni lingua, devi inserire le seguenti informazioni:

[ctx: Edit languages page: subtitle #1]
en: Code:
it_IT: Codice:

[ctx: Edit languages page: subtitle #1, description]
en: a unique value that identifies the language. Once entered, the language code cannot be changed.
it_IT: un valore univoco che identifica la lingua. Una volta inserito, il codice della lingua non può essere modificato.

[ctx: Edit languages page: subtitle #2]
en: Translations:
it_IT: Traduzioni:

[ctx: Edit languages page: subtitle #2, description]
en: the way the language name will be displayed in different languages.
it_IT: il modo in cui il nome della lingua verrà visualizzato in diverse lingue.

[ctx: Edit languages page: subtitle #3]
en: Flag:
it_IT: Bandiera:

[ctx: Edit languages page: subtitle #3, description]
note: translators: %s: link to flag documentation
en: the flag to display next to the language (optional). You can either upload your own flag or use one of WPML's built in flag images. Read more about <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">using flags</a>.
it_IT: la bandiera da visualizzare accanto alla lingua (opzionale). Puoi caricare la tua bandiera o usarne una delle immagini di bandiera integrate di WPML. Maggiori informazioni sull'<a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">uso delle bandiere</a>.

[ctx: Edit languages page: subtitle #4]
en: Default locale:
it_IT: Locale predefinito:

[ctx: Edit languages page: subtitle #4, description]
en: this determines the locale value for this language. You should check the name of WordPress localization file to set this correctly.
it_IT: Questo determina il valore della locale per questa lingua. Dovresti controllare il nome del file di localizzazione di WordPress per impostarlo correttamente.

[ctx: Edit languages page: subtitle #5]
en: Encode URLs:
it_IT: Codifica URL:

[ctx: Edit languages page: subtitle #5, description]
en: yes/no, determines if URLs in this language are encoded or use ASCII characters (leave ‘no’ if you are not sure).
it_IT: sì/no, determina se gli URL in questa lingua sono codificati o usano caratteri ASCII (lascia “no” se non sei sicuro).

[ctx: Edit languages page: subtitle #6, description]
en: the code Google expects for this language. The hreflang should contain at least the language code (usually, made of two letters), or, if you want to specify the country/region, it sould be the same information as the locale name, but in a slightly different format. If the locale for Canadian French is fr_CA, the corresponding hreflang would be fr-ca. Instead of an underscore, use a dash (-) and all letters should be lowercase.
it_IT: il codice che Google si aspetta per questa lingua. L'hreflang dovrebbe contenere almeno il codice della lingua (di solito, composto da due lettere), o, se vuoi specificare il paese/regione, dovrebbe essere la stessa informazione del nome del locale, ma in un formato leggermente diverso. Se il locale per il francese canadese è fr_CA, l'hreflang corrispondente sarebbe fr-ca. Invece di un underscore, usa un trattino (-) e tutte le lettere dovrebbero essere minuscole.

[ctx: Edit languages page: subtitle #7]
en: Language mapping:
it_IT: Mappatura lingua:

[ctx: Edit languages page: subtitle #7, description]
en: to use automatic translation with a custom or country-specific language, you must map it to a supported language. Read more about <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">using automatic translation with custom languages</a>.
it_IT: Per usare la traduzione automatica con una lingua personalizzata o specifica per un paese, devi mapparla a una lingua supportata. Leggi di più su <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">come usare la traduzione automatica con lingue personalizzate</a>.

en: Language name
it_IT: Nome lingua

en: Code
it_IT: Codice

en: Translation (new)
it_IT: Traduzione (nuova)

en: Default locale
it_IT: Locale predefinito

en: Encode URLs
it_IT: Codifica URL

en: Language mapping
it_IT: Mappatura lingua

en: Please note: language codes cannot be changed after adding languages. Make sure you enter the correct code.
it_IT: Nota: i codici lingua non possono essere modificati dopo l'aggiunta delle lingue. Assicurati di inserire il codice corretto.

en: Back to languages
it_IT: Torna alle lingue

en: Add Language
it_IT: Aggiungi lingua

en: Custom flag
it_IT: Bandiera personalizzata

en: Upload custom flag
it_IT: Carica bandiera personalizzata

en: (allowed: %s)
it_IT: (consentito: %s)

en: WPML flag
it_IT: Bandiera WPML

en: Yes
it_IT: Sì

en: Delete
it_IT: Elimina

en: Are you sure you want to delete this language?%sALL the data associated with this language will be ERASED!
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questa lingua?%sTUTTI i dati associati a questa lingua verranno CANCELLATI!

en: Please, enter valid data.
it_IT: Inserisci dati validi.

en: Error adding translation %1$s for %2$s.
it_IT: Errore durante l'aggiunta della traduzione %1$s per %2$s.

en: Error uploading flag file.
it_IT: Errore durante il caricamento del file della bandiera.

en: Adding language failed.
it_IT: L'aggiunta della lingua è fallita.

en: Error adding native name.
it_IT: Errore durante l'aggiunta del nome nativo.

en: Error adding flag.
it_IT: Errore durante l'aggiunta della bandiera.

en: The Language code already exists.
it_IT: Il codice lingua esiste già.

en: The Language name already exists.
it_IT: Il nome della lingua esiste già.

en: The default locale already exists.
it_IT: Il locale predefinito esiste già.

en: The hreflang already exists.
it_IT: L'hreflang esiste già.

en: Invalid character in language code.
it_IT: Carattere non valido nel codice lingua.

en: Please, enter required data.
it_IT: Inserisci i dati richiesti.

en: Error: This is a built in language. You can't delete it.
it_IT: Errore: questa è una lingua integrata. Non puoi eliminarla.

en: The language %s was deleted.
it_IT: La lingua %s è stata eliminata.

en: Error: Language not found.
it_IT: Errore: lingua non trovata.

en: File extension not allowed.
it_IT: Estensione file non consentita.

en: Setup WPML
it_IT: Configura WPML

en: The WPML Multilingual CMS plugin is not currently enabled.
it_IT: Il plugin WPML Multilingual CMS non è attualmente abilitato.

en: Please go to the %1$sPlugins%2$s page and enable the WPML Multilingual CMS plugin before trying to configure the plugin.
it_IT: Vai alla pagina %1$sPlugin%2$s e abilita il plugin WPML Multilingual CMS prima di provare a configurarlo.

en: This screen contains the language settings for your site.
it_IT: Questa schermata contiene le impostazioni della lingua per il tuo sito.

en: Site Languages
it_IT: Lingue del sito

en: Language URL format
it_IT: Formato URL lingua

en: Admin language
it_IT: Lingua admin

en: Hide languages
it_IT: Nascondi lingue

en: Make themes work multilingual
it_IT: Rendi i temi multilingue

en: Browser language redirect
it_IT: Reindirizzamento lingua browser

en: Show your love for WPML
it_IT: Mostra il tuo amore per WPML

en: These languages are enabled for this site:
it_IT: Queste lingue sono abilitate per questo sito:

en: Change default language
it_IT: Cambia lingua predefinita

en: Add / Remove languages
it_IT: Aggiungi/Rimuovi lingue

en: Choose how to determine which language visitors see contents in
it_IT: Scegli come determinare in quale lingua i visitatori vedono i contenuti

en: Different languages in directories
it_IT: Lingue diverse nelle directory

en: Use directory for default language
it_IT: Usa la directory per la lingua predefinita

en: What to show for the root url:
it_IT: Cosa mostrare per l'URL root:

en: Enable the <strong>Use directory for default language</strong> option to show the same starting page to all visitors, regardless of language. This requires you to set up a root page.
it_IT: Abilita l’opzione <strong>Usa directory per la lingua predefinita</strong> per mostrare la stessa pagina iniziale a tutti i visitatori, indipendentemente dalla lingua. Ciò richiede l’impostazione di una pagina radice.

en: HTML file
it_IT: File HTML

en: Please enter a path – <strong>absolute</strong> or <strong>relative</strong> – to the WordPress installation folder
it_IT: Inserisci un percorso – <strong>assoluto</strong> o <strong>relativo</strong> – alla cartella di installazione di WordPress

en: Please select what to show for the root url.
it_IT: Seleziona cosa mostrare per l'URL root.

en: A page
it_IT: Una pagina

en: Please save the settings first by clicking Save.
it_IT: Salva prima le impostazioni cliccando su Salva.

en: Edit root page.
it_IT: Modifica pagina root.

en: Create root page.
it_IT: Crea pagina root.

en: Hide language switchers on the root page
it_IT: Nascondi i selettori di lingua nella pagina root

en: It looks like languages per directories will not function.
it_IT: Sembra che le lingue per directory non funzioneranno.

en: This can be a result of either:
it_IT: Ciò può essere il risultato di:

en: Your server settings do not allow for languages in directories.
it_IT: Le impostazioni del tuo server non consentono le lingue nelle directory.

en: Learn more about the required server settings.
it_IT: Scopri di più sulle impostazioni server richieste.

en: URL rewriting is not enabled in your web server.
it_IT: La riscrittura URL non è abilitata nel tuo server web.

en: The web server cannot write to the .htaccess file
it_IT: Il server web non può scrivere nel file .htaccess

en: How to fix
it_IT: Come risolvere

en: A different domain per language
it_IT: Un dominio diverso per lingua

en: This option is not yet available for Multisite installs
it_IT: Questa opzione non è ancora disponibile per le installazioni Multisite

en: Experimental
it_IT: Sperimentale

en: Pass session arguments between domains through the language switcher
it_IT: Passa gli argomenti di sessione tra i domini tramite il selettore di lingua

en: Pass arguments via GET (the url)
it_IT: Passa gli argomenti tramite GET (l'URL)

en: Pass arguments via POST
it_IT: Passa gli argomenti tramite POST

en: Disable this feature
it_IT: Disabilita questa funzione

en: The data will be encrypted with the %s algorithm.
it_IT: I dati verranno crittografati con l'algoritmo %s.

en: Because encryption is not supported on your host, the data will only have a basic encoding with the bse64 algorithm.
it_IT: Poiché la crittografia non è supportata sul tuo host, i dati avranno solo una codifica di base con l'algoritmo bse64.

en: Learn more about passing data between domains
it_IT: Scopri di più sul passaggio dei dati tra i domini

en: Language name added as a parameter
it_IT: Nome lingua aggiunto come parametro

en: To enable the <strong>Use directory for default language</strong> option, you need to <a href='https://wpml.org/documentation/getting-started-guide/language-setup/directory-default-language/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=core&utm_term=root-page-dialog' target='_blank'>specify what to show for your site's root URL</a>.
it_IT: Per abilitare l’opzione <strong>Usa directory per la lingua predefinita</strong>, devi <a href='https://wpml.org/documentation/getting-started-guide/language-setup/directory-default-language/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=core&utm_term=root-page-dialog' target='_blank'>specificare cosa mostrare per l’URL radice del tuo sito</a>.

en: Default flag format
it_IT: Formato bandiera predefinito

en: Default admin language:
it_IT: Lingua admin predefinita:

en: Default language (currently %s)
it_IT: Lingua predefinita (attualmente %s)

en: Each user can choose the admin language. You can edit your language preferences by visiting your <a href="%s">profile page</a>.
it_IT: Ogni utente può scegliere la lingua admin. Puoi modificare le tue preferenze linguistiche visitando la tua <a href="%s">pagina del profilo</a>.

en: You can completely hide content in specific languages from visitors and search engines, but still view it yourself. This allows reviewing translations that are in progress.
it_IT: Puoi nascondere completamente i contenuti in lingue specifiche ai visitatori e ai motori di ricerca, ma visualizzarli tu stesso. Ciò consente di rivedere le traduzioni in corso.

en: This feature turns themes into multilingual, without having to edit their PHP files.
it_IT: Questa funzione trasforma i temi in multilingue, senza dover modificare i loro file PHP.

en: Adjust IDs for multilingual functionality
it_IT: Regola gli ID per la funzionalità multilingue

en: WPML can automatically redirect visitors according to browser language.
it_IT: WPML può reindirizzare automaticamente i visitatori in base alla lingua del browser.

en: This feature uses Javascript. Make sure that your site doesn't have JS errors.
it_IT: Questa funzione utilizza Javascript. Assicurati che il tuo sito non abbia errori JS.

en: Disable browser language redirect
it_IT: Disabilita il reindirizzamento della lingua del browser

en: Redirect visitors based on browser language only if translations exist
it_IT: Reindirizza i visitatori in base alla lingua del browser solo se esistono traduzioni

en: Always redirect visitors based on browser language (redirect to home page if translations are missing)
it_IT: Reindirizza sempre i visitatori in base alla lingua del browser (reindirizza alla home page se mancano le traduzioni)

en: Remember visitors' language preference for %s hours (please enter 24 or multiples of it).
it_IT: Ricorda la preferenza linguistica dei visitatori per %s ore (inserisci 24 o multipli di esso).

en: Your browser doesn't seem to be allowing cookies to be set.
it_IT: Il tuo browser non sembra consentire l'impostazione dei cookie.

en: Browser language redirect may affect your site's indexing
it_IT: Il reindirizzamento della lingua del browser potrebbe influire sull'indicizzazione del tuo sito

en: learn more
it_IT: scopri di più

en: Tell the world your site is running multilingual with WPML (places a message in your site's footer) - <a href="%s">read more</a>
it_IT: Dì al mondo che il tuo sito è multilingue con WPML (inserisce un messaggio nel footer del tuo sito) - <a href="%s">leggi di più</a>

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing link tags, %3$s is the default language name.
en: %1$sMenu synchronization%2$s will sync the menu structure from the default language of %3$s to the secondary languages.
it_IT: %1$sLa sincronizzazione del menu%2$s sincronizzerà la struttura del menu dalla lingua predefinita di %3$s alle lingue secondarie.

en: Select all items
it_IT: Seleziona tutti gli elementi

en: Nothing to sync.
it_IT: Niente da sincronizzare.

en: Select row
it_IT: Seleziona riga

en: Add menu translation:  %s
it_IT: Aggiungi traduzione menu: %s

en: Apply changes
it_IT: Applica modifiche

en: Syncing menus %1 of %2
it_IT: Sincronizzazione menu %1 di %2

en: The selected menus have been synchonized.
it_IT: I menu selezionati sono stati sincronizzati.

en: No menus found
it_IT: Nessun menu trovato

en: Menu translation in %s
it_IT: Traduzione del menu in %s

en: Auto-generated title. Click to edit.
it_IT: Titolo generato automaticamente. Clicca per modificare.

en: The menus on this page may not sync because it requires more input variables. Please modify the %1$s setting in your php.ini or .htaccess files to %2$s or more.
it_IT: I menu in questa pagina potrebbero non sincronizzarsi perché richiedono più variabili di input. Modifica l'impostazione %1$s nei tuoi file php.ini o .htaccess a %2$s o più.

en: Nothing Sync
it_IT: Nessuna sincronizzazione

en: Item will be added
it_IT: L'elemento verrà aggiunto

en: Item will be removed
it_IT: L'elemento verrà rimosso

en: Item cannot be added (parent not translated)
it_IT: L'elemento non può essere aggiunto (principale non tradotto)

en: Item changed position
it_IT: Posizione dell'elemento modificata

en: Item will be copied
it_IT: L'elemento verrà copiato

en: Strings for menus will be updated
it_IT: Le stringhe per i menu verranno aggiornate

en: URLs for menus will be updated
it_IT: Gli URL per i menu verranno aggiornati

en: Menu Options will be updated
it_IT: Le opzioni del menu verranno aggiornate

en: Untranslated strings for menus
it_IT: Stringhe non tradotte per i menu

en: Untranslated URLs for menus
it_IT: URL non tradotti per i menu

en: Remove %s
it_IT: Rimuovi %s

en: Rename label to %s
it_IT: Rinomina etichetta in %s

en: Update URL to %s
it_IT: Aggiorna URL a %s

en: Untranslated URL %s
it_IT: URL non tradotto %s

en: Change menu order for %s
it_IT: Cambia ordine menu per %s

en: Add %s
it_IT: Aggiungi %s

en: Update %1$s menu option to %2$s
it_IT: Aggiorna l'opzione menu %1$s a %2$s

en: Untranslated string %s
it_IT: Stringa non tradotta %s

en: The selected strings can now be translated using the %1$s String Translation %2$s screen
it_IT: Le stringhe selezionate possono ora essere tradotte utilizzando la schermata %1$s String Translation %2$s

en: WPML has been reset for the selected site.
it_IT: WPML è stato ripristinato per il sito selezionato.

en: WPML has been deactivated for the selected site.
it_IT: WPML è stato disattivato per il sito selezionato.

en: WPML has been activated for the selected site.
it_IT: WPML è stato attivato per il sito selezionato.

en: WPML Network Setup
it_IT: Configurazione di rete WPML

en: Search
it_IT: Cerca

en: Site
it_IT: Sito

en: Visit
it_IT: Visita

en: Inactive
it_IT: Inattivo

en: Active
it_IT: Attivo

en: Deactivate
it_IT: Disattiva

en: You are about to reset WPML for this site: %s.
it_IT: Stai per ripristinare WPML per questo sito: %s.

en: All translation data will be lost if you reset WPML's data. They cannot be recovered later.
it_IT: Tutti i dati di traduzione andranno persi se ripristini i dati di WPML. Non potranno essere recuperati in seguito.

en: Reset
it_IT: Reimposta

en: This document is a duplicate of %s and it is maintained by WPML.
it_IT: Questo documento è un duplicato di %s ed è gestito da WPML.

en: Translate independently
it_IT: Traduci indipendentemente

en: edit terms
it_IT: modifica termini

en: Connect with translations
it_IT: Connetti con le traduzioni

en: Make %s the original language for this %s
it_IT: Rendi %s la lingua originale per questo %s

en: Please make sure to save your post, if you've made any change, before proceeding with this action!
it_IT: Assicurati di salvare il tuo post, se hai apportato modifiche, prima di procedere con questa azione!

en: Loading
it_IT: Caricamento

en: Type a post title
it_IT: Digita un titolo del post

en: No posts found
it_IT: Nessun post trovato

en: Connect this post?
it_IT: Connettere questo post?

en: Assign
it_IT: Assegna

en: You are about to connect the current post with these following posts
it_IT: Stai per connettere il post corrente con i seguenti post

en: This is a translation of
it_IT: Questa è una traduzione di

en: Translate this Document
it_IT: Traduci questo documento

en: %sEnable automatic translation for drafts%s
it_IT: %sAbilita la traduzione automatica per le bozze%s

en: Translations
it_IT: Traduzioni

en: hide
it_IT: nascondi

en: show
it_IT: mostra

en: duplicate
it_IT: duplica

en: --None--
it_IT: --nessuno--

en: Create duplicate
it_IT: Crea duplicato

en: This post is already duplicated.
it_IT: Questo post è già duplicato.

en: Can't create a duplicate. A translation is in progress.
it_IT: Impossibile creare un duplicato. Una traduzione è in corso.

en:  for
it_IT:  per

en: Post without a title
it_IT: Post senza titolo

en: Media attachments
it_IT: Allegati media

en: Duplicate uploaded media to translations
it_IT: Duplica i media caricati nelle traduzioni

en: Duplicate featured image to translations
it_IT: Duplica l'immagine in evidenza nelle traduzioni

en: Duplicate uploaded media from original
it_IT: Duplica i media caricati dall'originale

en: Duplicate featured image from original
it_IT: Duplica l'immagine in evidenza dall'originale

en: Copy content from %s
it_IT: Copia contenuto da %s

en: This operation copies the content from the original language onto this translation. It's meant for when you want to start with the original content, but keep translating in this language. This button is only enabled when there's no content in the editor.
it_IT: Questa operazione copia il contenuto dalla lingua originale in questa traduzione. È pensata per quando vuoi iniziare con il contenuto originale, ma continuare a tradurre in questa lingua. Questo pulsante è abilitato solo quando non c'è contenuto nell'editor.

en: Overwrite with %s content.
it_IT: Sovrascrivi con il contenuto di %s.

en: The current content of this %s will be permanently lost. WPML will copy the %s content and replace the current content.
it_IT: Il contenuto attuale di questo %s andrà perso in modo permanente. WPML copierà il contenuto di %s e sostituirà il contenuto attuale.

en: This operation will synchronize this translation with the original language. When you edit the original, this translation will update immediately. It's meant when you want the content in this language to always be the same as the content in the original language.
it_IT: Questa operazione sincronizzerà questa traduzione con la lingua originale. Quando modifichi l'originale, questa traduzione si aggiornerà immediatamente. È pensata per quando vuoi che il contenuto in questa lingua sia sempre lo stesso del contenuto nella lingua originale.

en: WPML will copy %s from %s when you save this post.
it_IT: WPML copierà %s da %s quando salverai questo post.

en: Never show this
it_IT: Non mostrare mai questo

en: Technical support for clients is available via %sWPML forums%s.
it_IT: Il supporto tecnico per i clienti è disponibile tramite i %sforum WPML%s.

en: Plugin Name
it_IT: Nome plugin

en: Not installed
it_IT: Non installato

en: Installed
it_IT: Installato

en: n/a
it_IT: n/d

en: For advanced access or to completely uninstall WPML and remove all language information, use the %stroubleshooting%s page.
it_IT: Per un accesso avanzato o per disinstallare completamente WPML e rimuovere tutte le informazioni sulla lingua, usa la pagina di %srisoluzione dei problemi%s.

en: For retrieving debug information if asked by support person, use the %sdebug information%s page.
it_IT: Per recuperare le informazioni di debug se richieste dal personale di supporto, usa la pagina delle %sinformazioni di debug%s.

en: Show
it_IT: Mostra

en: untranslated
it_IT: non tradotto

en: all
it_IT: tutti

en: to
it_IT: a

en: Taxonomy
it_IT: Tassonomia

en: any language
it_IT: qualsiasi lingua

en: Refresh
it_IT: Aggiorna

en: Update Taxonomy Hierarchy
it_IT: Aggiorna gerarchia tassonomia

en: select parent
it_IT: seleziona principale

en: Select the taxonomy to translate:
it_IT: Seleziona la tassonomia da tradurre:

en: %1$s Translation
it_IT: Traduzione %1$s

en: Hierarchy Synchronization
it_IT: Sincronizzazione gerarchia

en: Copy to all languages
it_IT: Copia in tutte le lingue

en: Overwrite existing translations
it_IT: Sovrascrivi traduzioni esistenti

en: Will be removed
it_IT: Verrà rimosso

en: Will be added
it_IT: Verrà aggiunto

en: Legend:
it_IT: Legenda:

en: Synchronize taxonomy hierarchy according to: %1$s language.
it_IT: Sincronizza la gerarchia della tassonomia in base alla lingua: %1$s.

en: Target Language
it_IT: Lingua di destinazione

en: Term translation
it_IT: Traduzione termine

en: Original term
it_IT: Termine originale

en: Label translation
it_IT: Traduzione etichetta

en: Copy from original
it_IT: Copia dall'originale

en: Original:
it_IT: Originale:

en: Translation to:
it_IT: Traduzione in:

en: Name
it_IT: Nome

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Singular
it_IT: Singolare

en: Plural
it_IT: Plurale

en: Change language
it_IT: Cambia lingua

en: loading
it_IT: caricamento

en: Go to previous page
it_IT: Vai alla pagina precedente

en: Go to the next page
it_IT: Vai alla pagina successiva

en: Go to the first page
it_IT: Vai alla prima pagina

en: Go to the last page
it_IT: Vai all'ultima pagina

en: The taxonomy hierarchy is now synchronized.
it_IT: La gerarchia della tassonomia è ora sincronizzata.

en: The taxonomy hierarchy is already synchronized.
it_IT: La gerarchia della tassonomia è già sincronizzata.

en: No %1$s found.
it_IT: Nessun %1$s trovato.

en: items
it_IT: elementi

en: item
it_IT: elemento

en: Translation of %1$s
it_IT: Traduzione di %1$s

en: Translations of taxonomy %1$s labels and slug
it_IT: Traduzioni delle etichette e dello slug della tassonomia %1$s

en: To translate taxonomy labels and slug you need %s plugin.
it_IT: Per tradurre le etichette e lo slug della tassonomia è necessario il plugin %s.

en: Loading ...
it_IT: Caricamento...

en: %1$s terms (in original language)
it_IT: Termini %1$s (nella lingua originale)

en: Add translation
it_IT: Aggiungi traduzione

en: Original language
it_IT: Lingua originale

en: This term has additional meta fields:
it_IT: Questo termine ha campi meta aggiuntivi:

en: Wrong nonce
it_IT: Nonce errato

note: translators: %s is replaced by the name of the taxonomy.
en: Adding translation for: %s.
it_IT: Aggiunta traduzione per: %s.

en: Theme and Plugins compatibility with WPML
it_IT: Compatibilità temi e plugin con WPML

en: Configuration for compatibility between your active plugins and theme is updated automatically on daily basis.
it_IT: La configurazione per la compatibilità tra i tuoi plugin attivi e il tema viene aggiornata automaticamente su base giornaliera.

en: Last checked on %s
it_IT: Ultimo controllo il %s

en: Update
it_IT: Aggiorna

en: WPML Settings
it_IT: Impostazioni WPML

en: WPML settings
it_IT: Impostazioni WPML

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: translation jobs updated
it_IT: lavori di traduzione aggiornati

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: Partially done.
it_IT: Parzialmente fatto.

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: There might be more content to fix: please repeat the process.
it_IT: Potrebbe esserci altro contenuto da correggere: ripeti il processo.

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: Partially done
it_IT: Parzialmente fatto

en: Advanced settings
it_IT: Impostazioni avanzate

en: Disable cache for language switcher templates
it_IT: Disabilita la cache per i template dello switcher di lingua

en: Enable cache for language switcher templates
it_IT: Abilita la cache per i template dello switcher di lingua

en: Your Automatic Translation account id is
it_IT: Il tuo ID account di Traduzione Automatica è

en: Clean up
it_IT: Pulisci

en: Please make backup of your database before using this.
it_IT: Esegui un backup del tuo database prima di usare questa funzione.

en: This operation will reset WPML's language tables and reinstall it. Any custom languages that you added will be removed.
it_IT: Questa operazione resetterà le tabelle delle lingue di WPML e lo reinstallerà. Tutte le lingue personalizzate che hai aggiunto verranno rimosse.

en: Clear language information and repopulate languages
it_IT: Cancella le informazioni sulla lingua e ripopola le lingue

en: This operation will remove WPML's language table and recreate it. You should use it if you just installed WPML and you're not seeing a complete list of available languages.
it_IT: Questa operazione rimuoverà la tabella delle lingue di WPML e la ricreerà. Dovresti usarla se hai appena installato WPML e non vedi un elenco completo delle lingue disponibili.

en: Synchronize posts taxonomies
it_IT: Sincronizza le tassonomie dei post

en: This will assign the same taxonomy terms as the source for each post translation.
it_IT: Questo assegnerà gli stessi termini di tassonomia della fonte per ogni traduzione del post.

en: Clear the cache in WPML
it_IT: Svuota la cache in WPML

en: This may solve issues like missing languages in the language switcher.
it_IT: Questo potrebbe risolvere problemi come lingue mancanti nello switcher di lingua.

en: Remove ghost entries from the translation tables
it_IT: Rimuovi le voci fantasma dalle tabelle di traduzione

en: Removes entries from the WPML tables that are not linked properly. Cleans the table off entries left over upgrades, bug fixes or undetermined factors.
it_IT: Rimuove le voci dalle tabelle di WPML che non sono collegate correttamente. Pulisce la tabella dalle voci rimaste dopo aggiornamenti, correzioni di bug o fattori indeterminati.

en: Fix element_type collation
it_IT: Correggi la collazione di element_type

en: Fixes the collation of the element_type column in icl_translations in case this setting changed for your posts.post_type column.
it_IT: Corregge la collazione della colonna element_type in icl_translations nel caso in cui questa impostazione sia cambiata per i tuoi post. Colonna post_type.

en: Assign translation status to duplicated content
it_IT: Assegna lo stato di traduzione al contenuto duplicato

en: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated.
it_IT: Imposta lo stato di traduzione su DUPLICATO nella tabella icl_translation_status, per i post contrassegnati come duplicati.

en: Set language information
it_IT: Imposta le informazioni sulla lingua

en: Adds language information to posts and taxonomies that are missing this information.
it_IT: Aggiunge informazioni sulla lingua a post e tassonomie a cui mancano queste informazioni.

en: Reset languages
it_IT: Reimposta le lingue

en: WPML will reset all language information to its default values. Any languages that you added or edited will be lost.
it_IT: WPML resetterà tutte le informazioni sulla lingua ai suoi valori predefiniti. Tutte le lingue che hai aggiunto o modificato andranno perse.

en: Fix terms count
it_IT: Correggi il conteggio dei termini

en: Correct terms count in case something went wrong with translated contents.
it_IT: Correggi il conteggio dei termini nel caso in cui qualcosa sia andato storto con i contenuti tradotti.

en: Fix post type assignment for translations
it_IT: Correggi l'assegnazione del tipo di post per le traduzioni

en: posts left
it_IT: articoli rimanenti

en: Correct post type assignment for translations of custom post types in case something went wrong.
it_IT: Correggi l'assegnazione del tipo di post per le traduzioni di tipi di post personalizzati nel caso in cui qualcosa sia andato storto.

en: Remove debug logs of String Translation cache
it_IT: Rimuovi i log di debug della cache di String Translation

en: Removes invalid rows stored in option and hide admin notice.
it_IT: Rimuove le righe non valide memorizzate nell'opzione e nasconde l'avviso di amministrazione.

en: Translatable custom posts linking
it_IT: Collegamento di post personalizzati traducibili

en: Allows linking existing translations after changing custom posts definition (name)
it_IT: Consente di collegare traduzioni esistenti dopo aver modificato la definizione (nome) dei post personalizzati

en: linked to:
it_IT: collegato a:

en: --select--
it_IT: --seleziona--

en: Note: if you edited the custom post declaration you may need to re-configure WPML to mark it as translatable.
it_IT: Nota: se hai modificato la dichiarazione del post personalizzato, potresti dover riconfigurare WPML per contrassegnarlo come traducibile.

en: Translatable taxonomies linking
it_IT: Collegamento di tassonomie traducibili

en: Allows linking existing translations after changing custom taxonomies definition (name)
it_IT: Consente di collegare traduzioni esistenti dopo aver modificato la definizione (nome) delle tassonomie personalizzate

en: Note: if you edited the custom taxonomy declaration you may need to re-configure WPML to mark it as translatable.
it_IT: Nota: se hai modificato la dichiarazione della tassonomia personalizzata, potresti dover riconfigurare WPML per contrassegnarla come traducibile.

en: This function is available through the Network Admin section.
it_IT: Questa funzione è disponibile tramite la sezione Amministrazione di rete.

en: Go to WPML Network settings.
it_IT: Vai alle impostazioni di rete di WPML.

en: Note: WPML must be activated on the primary site or must be network activated.
it_IT: Nota: WPML deve essere attivato sul sito principale o deve essere attivato a livello di rete.

en: You are not allowed to manage the WPML Network settings.
it_IT: Non sei autorizzato a gestire le impostazioni di rete di WPML.

en: Are you sure you want to reset all translation and language data? This operation cannot be reversed!
it_IT: Sei sicuro di voler resettare tutti i dati di traduzione e lingua? Questa operazione non può essere annullata!

en: The 'Reset' action will deactivate the WPML plugin after it deletes the WPML tables (tables with the 'icl_' prefix) from the database. The action will NOT delete any content (posts, taxonomy terms etc.). It only affects translation and language information that WPML associates with each content type.
it_IT: L'azione “Reset” disattiverà il plugin WPML dopo aver eliminato le tabelle di WPML (tabelle con il prefisso “icl_”) dal database. L'azione NON eliminerà alcun contenuto (post, termini di tassonomia, ecc.). Influisce solo sulle informazioni di traduzione e lingua che WPML associa a ciascun tipo di contenuto.

en: Please note that all translations you have sent to remote translation services will be lost if you reset WPML's data. They cannot be recovered later.
it_IT: Tieni presente che tutte le traduzioni che hai inviato a servizi di traduzione remoti andranno perse se reimposti i dati di WPML. Non potranno essere recuperate in seguito.

en: If you are using the Advanced Translation Editor, you will lose the translations that are in progress, as well as the existing translation memory and glossary. You will also lose access to purchases, invoices, and history related to your work with the Advanced Translation Editor.
it_IT: Se stai usando l'Editor di traduzione avanzato, perderai le traduzioni in corso, così come la memoria di traduzione e il glossario esistenti. Perderai anche l'accesso ad acquisti, fatture e cronologia relativi al tuo lavoro con l'Editor di traduzione avanzato.

en: I am about to reset all translation and language data.
it_IT: Sto per resettare tutti i dati di traduzione e lingua.

en: Reset and deactivate WPML
it_IT: Reimposta e disattiva WPML

en: This version of WPML includes major updates and improvements.
it_IT: Questa versione di WPML include importanti aggiornamenti e miglioramenti.

en: WPML 3.2 release notes
it_IT: Note di rilascio di WPML 3.2

en: Stop showing this message
it_IT: Smetti di mostrare questo messaggio

en: All languages
it_IT: Tutte le lingue

en: This language selector determines which content to display. You can choose items in a specific language or in all languages. To change the language of the WordPress Admin interface, go to your profile.
it_IT: Questo selettore di lingua determina quale contenuto visualizzare. Puoi scegliere elementi in una lingua specifica o in tutte le lingue. Per cambiare la lingua dell'interfaccia di amministrazione di WordPress, vai al tuo profilo.

en: Showing content in:
it_IT: Visualizzazione del contenuto in:

en: Show content in:
it_IT: Mostra contenuto in:

en: Update %s translation
it_IT: Aggiorna la traduzione di %s

en: Edit the %s translation
it_IT: Modifica la traduzione di %s

en: Add translation to %s
it_IT: Aggiungi traduzione a %s

en: Translate Content
it_IT: Traduci contenuto

en: Select content and send to translation
it_IT: Seleziona il contenuto e invia per la traduzione

en: Track and manage jobs
it_IT: Traccia e gestisci i lavori

en: Track all translation jobs on your site, along with status, translation method, and history. Use this page to monitor progress or cancel jobs.
it_IT: Traccia tutti i lavori di traduzione sul tuo sito, insieme allo stato, al metodo di traduzione e alla cronologia. Usa questa pagina per monitorare i progressi o annullare i lavori.

en: Looking for items assigned to you for translation or review? Go to the %s.
it_IT: Cerchi elementi assegnati a te per la traduzione o la revisione? Vai a %s.

en: Translation Queue
it_IT: Coda di traduzione

en: New translations detected. Scan your content to update internal links so they point to the correct translated pages and posts.
it_IT: Nuove traduzioni rilevate. Scansiona il tuo contenuto per aggiornare i link interni in modo che puntino alle pagine e ai post tradotti corretti.

en: Side-by-side editing
it_IT: Modifica affiancata

en: Unique designs for translations
it_IT: Design unici per le traduzioni

en: Glossary Support
it_IT: Supporto glossario

en: Automatic Translation
it_IT: Traduzione automatica

en: Use your free automatic translation quota
it_IT: Usa la tua quota di traduzione automatica gratuita

en: Spell Checker
it_IT: Controllo ortografico

en: Safe HTML editing
it_IT: Modifica HTML sicura

en: Translation Memory
it_IT: Memoria di traduzione

en: Includes
it_IT: Include

en: Use also for old translations created with the classic editor
it_IT: Usa anche per le vecchie traduzioni create con l’editor classico

note: translators: heading shown for selecting the editor to use when updating content that was created with WPML's Classic Translation Editor
en: Translation Editor FAQ
it_IT: FAQ sull’editor di traduzione

en: Can I have completely different designs for translations?
it_IT: Posso avere design completamente diversi per le traduzioni?

note: translators: %s links
en: Yes, WPML allows you to use %1$scompletely different designs for translations%2$s.
it_IT: Sì, WPML ti consente di utilizzare %1$sdesign completamente diversi per le traduzioni%2$s.

en: Can I use my free automatic translation quota with the Classic Translation Editor?
it_IT: Posso usare la mia quota di traduzione automatica gratuita con l’Editor di traduzione classico?

en: No. Automatic translation is only available via WPML’s Advanced Translator Editor, so you can only use your free quota using it.
it_IT: No. La traduzione automatica è disponibile solo tramite l’Editor di traduzione avanzato di WPML, quindi puoi usare la tua quota gratuita solo utilizzandolo.

en: When should I use WPML’s Classic Translation Editor?
it_IT: Quando dovrei usare l’Editor di traduzione classico di WPML?

en: We maintain WPML’s Classic Translation Editor as part of WPML for backward compatibility. You should only use it if you’ve started with the Classic Editor and are concerned about losing the translation history.
it_IT: Manteniamo l’Editor di traduzione classico di WPML come parte di WPML per la retrocompatibilità. Dovresti usarlo solo se hai iniziato con l’Editor classico e temi di perdere la cronologia delle traduzioni.

en: Yes, use Advanced Translation Editor for existing content
it_IT: Sì, usa l’Editor di traduzione avanzato per i contenuti esistenti

en: You are about to use Advanced Translation Editor for your existing translations
it_IT: Stai per usare l’Editor di traduzione avanzato per le tue traduzioni esistenti

en: Some of your content was translated using the Classic Translation Editor. If you proceed, re-translating may overwrite or delete those translations.
it_IT: Alcuni dei tuoi contenuti sono stati tradotti utilizzando l’Editor di traduzione classico. Se procedi, la ritraduzione potrebbe sovrascrivere o eliminare tali traduzioni.

en: When you receive completed translations
it_IT: Quando ricevi traduzioni completate

en: Publish the translated post when original is also published (default)
it_IT: Pubblica il post tradotto quando anche l'originale è pubblicato (predefinito)

en: Save the translated post as a draft
it_IT: Salva il post tradotto come bozza

en: Choose if translations should be published when received. Note: If Publish is selected, the translation will only be published if the original document is published when the translation is received.
it_IT: Scegli se le traduzioni devono essere pubblicate quando ricevute. Nota: se è selezionato Pubblica, la traduzione verrà pubblicata solo se il documento originale è pubblicato quando la traduzione viene ricevuta.

en: When you publish the original post
it_IT: Quando pubblichi il post originale

en: Publish the post translations
it_IT: Pubblica le traduzioni del post

en: Do not publish the post translations
it_IT: Non pubblicare le traduzioni del post

en: Translated taxonomies
it_IT: Tassonomie tradotte

en: Don't show translated taxonomies in Translation Editor
it_IT: Non mostrare le tassonomie tradotte nell’Editor di traduzione

en: In this version of WPML, you can give your taxonomy terms the same name across multiple languages. You need to update %d taxonomy terms on your website so that they display the same name without any language suffixes.
it_IT: In questa versione di WPML, puoi dare ai tuoi termini di tassonomia lo stesso nome in più lingue. Devi aggiornare i termini di tassonomia %d sul tuo sito web in modo che visualizzino lo stesso nome senza suffissi di lingua.

en: Remove language suffixes from taxonomy names.
it_IT: Rimuovi i suffissi di lingua dai nomi delle tassonomie.

en: Old Name
it_IT: Vecchio nome

en: Updated Name
it_IT: Nome aggiornato

en: Affected Taxonomies
it_IT: Tassonomie interessate

en: Update term names
it_IT: Aggiorna i nomi dei termini

en: All term names updated
it_IT: Tutti i nomi dei termini aggiornati

en: You haven't set your synchronization preferences for these %1$s: %2$s. Default value was selected.
it_IT: Non hai impostato le tue preferenze di sincronizzazione per questi %1$s: %2$s. È stato selezionato il valore predefinito.

en: Post Types Translation
it_IT: Traduzione dei tipi di post

en: Post types
it_IT: Tipi di post

en: Taxonomies Translation
it_IT: Traduzione delle tassonomie

en: Login and registration pages
it_IT: Pagine di login e registrazione

en: Allow translating the login and registration pages
it_IT: Consenti la traduzione delle pagine di login e registrazione

en: Show Language Switcher on login and registration pages
it_IT: Mostra lo switcher di lingua nelle pagine di login e registrazione

en: You may need to adjust your server settings if your site uses nginx.
it_IT: Potrebbe essere necessario regolare le impostazioni del server se il tuo sito utilizza nginx.

en: nginx guide
it_IT: Guida a nginx

note: translators: $s: a link with "nginx guide" as a text
en:  See our %s to learn more.
it_IT:  Consulta la nostra %s per saperne di più.

en: Posts and pages synchronization
it_IT: Sincronizzazione di post e pagine

en: Synchronize page order for translations
it_IT: Sincronizza l'ordine delle pagine per le traduzioni

en: Set page parent for translation according to page parent of the original language
it_IT: Imposta il genitore della pagina per la traduzione in base al genitore della pagina della lingua originale

en: Synchronize page template
it_IT: Sincronizza il template della pagina

en: Synchronize comment status
it_IT: Sincronizza lo stato dei commenti

en: Synchronize ping status
it_IT: Sincronizza lo stato dei ping

en: Synchronize sticky flag
it_IT: Sincronizza il flag di sticky

en: Synchronize password for password protected posts
it_IT: Sincronizza la password per i post protetti da password

en: Synchronize private flag
it_IT: Sincronizza lo stato privato

en: Synchronize posts format
it_IT: Sincronizza il formato dei post

en: When deleting a post, delete translations as well
it_IT: Quando si elimina un post, elimina anche le traduzioni

en: When deleting a taxonomy (category, tag or custom), delete translations as well
it_IT: Quando si elimina una tassonomia (categoria, tag o personalizzata), elimina anche le traduzioni

en: Copy taxonomy to translations
it_IT: Copia la tassonomia nelle traduzioni

en: Copy publishing date to translations
it_IT: Copia la data di pubblicazione nelle traduzioni

en: Synchronize comments on duplicate content
it_IT: Sincronizza i commenti sul contenuto duplicato

en: Page builders options
it_IT: Opzioni dei page builder

en: Send to translation the content of raw HTML cells
it_IT: Invia per la traduzione il contenuto delle celle HTML raw

en: <i>%s</i> integration
it_IT: Integrazione <i>%s</i>

en: You are using a caching plugin. When you translate strings, the cache needs to be cleared in order for the translation to display.
it_IT: Stai usando un plugin di caching. Quando traduci le stringhe, la cache deve essere svuotata affinché la traduzione venga visualizzata.

en: Automatically clear the cache when strings are translated
it_IT: Svuota automaticamente la cache quando le stringhe vengono tradotte

en: I will clear the cache manually after translating strings
it_IT: Svuoterò la cache manualmente dopo aver tradotto le stringhe

en: Clear cache now
it_IT: Svuota la cache ora

en: WPML is missing some records in the languages tables and it cannot fully work until this issue is fixed.
it_IT: A WPML mancano alcune voci nelle tabelle delle lingue e non può funzionare completamente finché questo problema non viene risolto.

en: Please go to the %1$s page and click on "%2$s" to fix this problem.
it_IT: Vai alla pagina %1$s e fai clic su “%2$s” per risolvere questo problema.

en: This warning will disappear once this issue is fixed.
it_IT: Questo avviso scomparirà una volta risolto il problema.

en: You are about to change the language of {post_name}.
it_IT: Stai per cambiare la lingua di {post_name}.

en: All categories and tags will be translated if possible.
it_IT: Tutte le categorie e i tag verranno tradotti, se possibile.

en: The following terms do not have a translation in the chosen language and will be disconnected from this post:
it_IT: I seguenti termini non hanno una traduzione nella lingua scelta e verranno disconnessi da questo post:

en: Loading Language Data for {post_name}
it_IT: Caricamento dei dati della lingua per {post_name}

en: Please make sure that you've saved all the changes. We will have to reload the page.
it_IT: Assicurati di aver salvato tutte le modifiche. Dovremo ricaricare la pagina.

en: Do you want to continue?
it_IT: Vuoi continuare?

en: (No title for this post yet)
it_IT: (Nessun titolo per questo post ancora)

en: Post type and source language assignment have been fixed for
it_IT: L'assegnazione del tipo di post e della lingua di origine è stata corretta per

en:  elements
it_IT:  elementi

en: No errors were found in the assignment of post types.
it_IT: Nessun errore è stato trovato nell'assegnazione dei tipi di post.

en: Language suffixes were removed from the selected terms.
it_IT: I suffissi di lingua sono stati rimossi dai termini selezionati.

en: Multilingual Content Setup
it_IT: Configurazione del contenuto multilingue

en: Custom taxonomies
it_IT: Tassonomie personalizzate

en: Do nothing
it_IT: Non fare nulla

en: Hide system fields
it_IT: Nascondi campi di sistema

en: Show system fields
it_IT: Mostra campi di sistema

en: Note: Custom taxonomies and custom fields are shared across different post types.
it_IT: Nota: le tassonomie personalizzate e i campi personalizzati sono condivisi tra diversi tipi di post.

en: Nothing to configure.
it_IT: Niente da configurare.

en: Main Page (no parent)
it_IT: Pagina primaria (nessun principale)

en: add
it_IT: aggiungi

en: WPML admin screens require JavaScript in order to display. JavaScript is currently off in your browser.
it_IT: Le schermate di amministrazione di WPML richiedono JavaScript per essere visualizzate. JavaScript è attualmente disattivato nel tuo browser.

en: You need to configure WPML before you can start translating.
it_IT: Devi configurare WPML prima di poter iniziare a tradurre.

en: Configure WPML
it_IT: Configura WPML

en: Getting started guide
it_IT: Guida introduttiva

[ctx: Multilingual WordPress with WPML: first part]
en: Multilingual WordPress
it_IT: WordPress multilingue

[ctx: Multilingual WordPress with WPML: second part]
en: with WPML
it_IT: con WPML

en: Invalid language code
it_IT: Codice lingua non valido
